Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.6.2009, 13:14   #1
majtimika
Novi član
 
Član od: 26.6.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Podešavanje - Windows Server 2003

Pozdrav svima

Treba mi par saveta

Hocu da uradim file i printer sharing u kancelariji. instalirao sam windows server 2003 posto su mi potrebne sledece funkcije.

Na serveru treba da imam jedan folder koji ce sedrzati bitne podatke za firmu, i mora da postoje zabrane za odredjene korisnike, zato da nebi mogli svi da brljaju po tom folderu, zato sam najvise i uzeo windows server zato sto ima opcije za odredjivanje nivoa pristupa folderima.

Na server treba da budu priljuceni stampaci i takodje nebi svi trebali da mogu da stampaju.

i ako je moguce da se racunari vide medjusobno, tj da mogu direktno jedni od drugih da preuzimaju podatke, naravno takodje sa zabranom brisanja ili menjanja originalnih dokumenata.

Ako mozete da mi kazete kako da najlakse uradim ovo , i da neidem u dubioze, bio bih vam veoma zahvalan.
majtimika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2009, 13:17   #2
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje windows server 2003

Nije ti bio potreban Windows Server za to, dovoljan je bio sasvim i Win XP. Kad već jesi, najbolje da podigneš domen, kreiraš korisnike i dodaš ih u domen i za foldere i štampče odrediš dozvole po želji, možeš i preko grupa, a može i pojedinačno ako nema puno korsnika.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 13:52   #3
majtimika
Novi član
 
Član od: 26.6.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje windows server 2003

ok nije problem da se vratim na xp ali kako pod xp-om da odradim nivoe pristupa folderu za razlicite korisnike
majtimika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 14:27   #4
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje windows server 2003

pod xp-om iskljucis Simple File Sharing i dobices identicne kartice za kontrolu pristupa kao na serveru 2003. (iskljucuje se isto gde gasis skrivanje sistemskih fajlova i foldera, skrivanje ekstenzija itd. Folder Options)

naravno, na xp-u neces moci da napravis domen tako da ces korisnike morati da navodis u formatu ime racunara u workgroupi\korisnik

mislim ako si vec stavio windows server 2003 onda ti je to svakako bolje resenje.
jos ako umes da podignes domen, na konju si.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2009, 12:00   #5
majtimika
Novi član
 
Član od: 26.6.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje windows server 2003

e super hvala velika samo mi jos pojasni kako da dodajem korisnike, posto sam jako nov u ovome

imam malu probnu mrezu koja je WORKGROUP i sad imam Korisnika kojem je ime recimo LAB2 kako njega da dodam na LAB1 i da mu odredim zabrane

posto sam probao da ukucam workgroup/lab2 i nemoze da ga nagdje

hvala velika
majtimika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 11:56   #6
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje windows server 2003

Evo da pokušam malo detaljnije da objasnim šta bi trebalo da uradiš, kod umrežavanja mašina pod XP-om.

1. Provjeri da li vidiš sve računare u Workgroup-i. Za početak, otvori My Network Places > Entire Network > Microsoft Windows Network > izaberi odgovarajuću radnu grupu (vrlo vjerovatno Workgroup ako nisi ranije podešavao imena radne grupe). Tu bi trebalo da se pojave svi računari u mreži, ako je sve u redu, tj:

- svi su računari fizički povezani, i imaju dobro podešene IP adrese i subnet maske - provjeri kablove, da li na svim kompjuterima u Control Panel > Network Connections u Local Area Connections nema crvenog X preko ikonice (odnosno, desni klik na tu ikonicu > Status, pod Status piše Connected

Teorije IP adresa se ne može baš tako lako na brzinu objasniti - ukratko, svaki računar mora da ima svoju jedinstvenu IP adresu i pravilno podešenu subnet masku, kako bi mogao komunicirati u mreži. Elem, ako budeš imao problema, napravi neku tabelu u koju ćeš staviti imena računara (desni klik na My Computer > Properties > Computer name), njihove IP adrese i subnet maske (desni klik na Local Area Connection > Status > Support - odatle prepiši IP adresu i subnet masku), pa nekako dostavi na forum, pa ćemo vidjeti da li je dobro podešeno

- također, svima je podešeno isto ime radne grupe : Desni klik na My Computer > Properties > Computer name > Change ... > Member Of > izabrano Workgroup, i u polju ispod, na svakom računaru mora biti ispisano isto ime - po default-u Workgroup, a možeš staviti nešto svoje (do 15 slova i brojeva, bez razmaka, naših slova, specijalnih znakova, itd.)

- ukoliko je ovo gore dobro podešeno, a ipak ne vidiš sve računare, možda bi bilo dobro da, koristeći listu imena računara koju si sastavio, idi od računara do računara, startuj Command Prompt i kucaj : ping imeračunara<ENTER> Ukoliko dobiješ nešto slično ovome

Reply from 10.10.20.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 10.10.20.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
...

sve je u redu. Ako dobiješ "requested time out" ili "unreachable" ili slično, ima problema, koji vjerovatno neće dozvoliti ni šerovanje foldera - možda treba ugasiti firewall-ove (Control Panel > Windows Firewall > Off) na svim računarima, ili imaš antivirus sa firewall-om, koji treba pravilno podesiti, probati pingovati koristeći IP adrese umjesto imena računara ...

U svakom slučaju, probaj da pinguješ sa svakog računara svaki drugi računar, pa treba eventualno analizirati onaj koji se ne odaziva na ping.

Ako je sve u redu, onda odradi sledeće :

2. Ugasi Simple File Sharing na svim računarima, ako želiš da svakom korisniku pojedinačno zadaješ prava pristupa šerovanom folderu (sa simple file sharing-om SVAKI korisnik može da pristupi šerovanom folderu). To radiš tako što otvoriš My Computer, gore u liniji menija izabereš Tools > Folder Options > View, i u Advanced Settings, skroz na dnu, makni kvačicu sa Use Simple File Sharing (Recommended)

Važno : Ako se korisnik loguje sa nekim imenom na jednom računaru, da bi taj korisnik mogao da pristupa nekom drugom računaru, mora da se na tom drugom računaru kreira korisnik sa istim imenom. Npr. ako korisnici Pero, Žarko, Jovo, svaki sa svoga računara žele da pristupe četvrtom računaru, tada na četvrtom računaru moraju biti kreirani korisnici Pero, Žarko, i Jovo. Najbrže se kreiraju desnim klikom na My Computer > Manage > Local Users and Groups > Users > Desni klik sa desne strane negdje na bijelu podlogu, i klikni na New User ... Unesi pravilne username-ove, makni kvačicu sa "User must change password ..." i obavezno stavi passworde, najbolje iste koje koriste pri logovanju na svoje mašine.

Također je važno da svi korisnici moraju da se loguju na svoje računare sa password-om. Ako ne stave password, neće moći da pristupe drugim računarima u mreži. To može da se isključi, ali treba da se igra sa grupnim polisama, što nije preporučljivo za neiskusne.

Konačno, šeruj foldere, desni klik na njih > Sharing and security > Sharing > Share this folder > pod Permissions dodaj korisnike kojima želiš dozvoliti pristup folderu.

Još bi ti preporučio da, zbog mogućeg velikog broja kreiranih korisnika na mašinama, da se ne bi vidjeli svi kreirani korisnici na Welcome Screen-u - da ga isključiš - Control Panel > User Accounts > Change the Way users log on ... > i makni kvačicu sa Use Welcome Screen. Dobijaćeš prilikom logovanja isti ekran kao na Windowsu 2000 - polje za unos imena i šifre.

Ufffff ... stvarno je nezgodno pisati detaljno uputstvo, kad neko kaže da nema iskustva ... uvijek mi se čini da nečeg ima previše, a nečeg premalo Ako budeš imao problema, javi !

Pozdrav !
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2009, 20:19   #7
dp_paki
Novi član
 
Član od: 20.9.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje - Windows Server 2003

Pozdrav dali postoji negde neki tutorijal kako podesiti server 2003.
Ja sam nasao jedan koji se na dosta foruma pojavljuje ne mgu da ga prilozim zbog malo dozvoljenog prostora, on je vrlo uopsten
dp_paki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fallout 3 Red Dragon Role-Play 2646 15.6.2020 22:20
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
Windows 2008 server licenciranje korisnik Operativni sistemi 1 8.2.2009 0:39
Savet oko Windows Server-a 2003 djchehcen Operativni sistemi 2 24.1.2007 0:16
Windows 2003 Server Milos Bozic Operativni sistemi 8 11.1.2006 23:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com