Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.6.2017, 16:49   #1
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Imam starije kuciste, sa 3 mesta za ventilatore ( 2 zadnja ispod napajanja i jedan bocno u pravcu procesora)...posto sam vec ranije ugradio jednu osmicu ispod napajanja, koja izbacuje topao vazduh, danas sam ugradio Thermaltake 12 sa bocne strane, da ubacuje vazduh. Mislio sam da cu time poboljsati hladjenje celog racunara i da ce biti za koji stepen niza temperatura procesora, maticne....medjutim nisam primetio nikakvo poboljsanje , cak mi se cini da je sada temperatura visa, a i nivo buke se povecao zbog dodatnog ventiltora? Da li bi bio bolji efekat da i ova dvanestica izbacuje vazduh?
Hvala

Poslednja ispravka: Chemist (13.6.2017 u 16:58)
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:01   #2
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Taj bi trebao da ti stoji sa prednje strane da uvlači hladan vazduh u kućište.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:14   #3
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
Pinstripe kaže: Pregled poruke
Taj bi trebao da ti stoji sa prednje strane da uvlači hladan vazduh u kućište.
Da, ali kuciste ima samo taj jedan bocni koji nije ni na sredini kucista, vec je pomeren i blize je ovom zadnjem...bezveze je raspored u kucistu
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:20   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Taj bočni je isto namenjen za izduvavanje toplog vazduha sa CPU. Kada ga pustiš da uvlači, on praktično kontrira CPU kuleru, tj. duva suprotno od njega.

Tako da mislim da su sva mesta na tom kućištu za izduvavanje, a onda hladan vazduh ulazi sam gde stigne... Za uduvavanje je uvek odnapred i na nekim fancy kućištima odozdole. Bok, pozadina i gornja strana su za izvlačenje.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:23   #5
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Tako je, kod mene strane stoji taj da izvlači sa cpu.
Nisam znao da nema mesta sa prednje strane.

Sent from my C5 using Tapatalk
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:24   #6
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Taj je isto namenjen za izduvavanje toplog vazduha sa CPU. Tj. mislim da su svi za izduvavanje a onda hladan vazduh ulazi sam gde stigne...
Ok....onda cu preprpaviti...jer vidim da nema nikakvog efekta ovako...ispada kao da je gora situacija
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:26   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Eh, pročitao si pre nego što sam editovao poruku i dodavo više detalja. U pravu si da ispada praktično gora jer kontrira CPU kuleru i praktično vraća topao vazduh na njega.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 17:31   #8
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Eh, pročitao si pre nego što sam editovao poruku i dodavo više detalja. U pravu si da ispada praktično gora jer kontrira CPU kuleru i praktično vraća topao vazduh na njega.
Hvala, vidim da mi temperatura procesora raste...od 67 bez ovog ventilatora na 70 stepeni sa njim. Ono jeste da je malo overklokovan procesor (athlon 640 3.3GHz), ali zimus nije prelazio 62 stepena

To je to....definitivno niza temperatura, ne drasticno, ali ima efekta i ovaj drugi ventilator

Poslednja ispravka: DeCoy (13.6.2017 u 19:34)
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 20:21   #9
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Kada ga pustiš da uvlači, on praktično kontrira CPU kuleru, tj. duva suprotno od njega.
Kako duva suprotno od njega? Pa cpu ventilator duva u metalni deo kulera, a ne od njega prema napolje. Tako da bi okretanjem tog sa strane da izbacuje napolje kontrirao cpu-u.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	a7-airflow.jpg
Viđeno:	112 puta
Veličina:	72,0 KB
ID:	55961

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sowz0j.jpg
Viđeno:	284 puta
Veličina:	30,8 KB
ID:	55962
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 20:27   #10
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
ETR1 kaže: Pregled poruke
Kako duva suprotno od njega? Pa cpu ventilator duva u metalni deo kulera, a ne od njega prema napolje. Tako da bi okretanjem tog sa strane da izbacuje napolje kontrirao cpu-u.

Prilog 55961

Prilog 55962
Kuler od CPU-a izbacuje vazduh ka bocnoj strani kucista, tj. napolje. Ako na to mesto stavis ventilator koji uvlaci vazduh u kuciste, kontriraces kuleru od procesora. Na tom mestu ventilator mora da izbacuje topao vazduh napolje.
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 20:28   #11
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Ne duva svaki vent u procesor, najčešće je ovako kao kod njega.

Po meni, na strani i ne treba stavljati ventove. Samo dobiješ vibrirajuću zujalicu, pogotovo kod manje kvalitetnih kućišta.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 20:33   #12
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Ok, iskreno prvi put čujem da ne duva ventilator u kuler, jedino ako ga vi namerno ne namestite da odvlači vazduh od njega, tako bar mislim. Onda bi i grafičke duvale od sebe, a ne u sebe, a i onakvi kuleri kao cm 212 evo bi onda duvali prema prednjoj strani kučišta pošto odvlače vazduh ili bi se kačili sa zadnje strane da odvlače vazduh napolje?
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 20:33   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

da sa strane uduvava unutra nevažno gore ili dole, dole hladi grafičku sa svežim vazduhom i nabija pritisak a gore cpu.. a pritisak će da izbaci vruć vazduh...
case fans
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2017, 23:19   #14
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
ETR1 kaže: Pregled poruke
Kako duva suprotno od njega? Pa cpu ventilator duva u metalni deo kulera, a ne od njega prema napolje. Tako da bi okretanjem tog sa strane da izbacuje napolje kontrirao cpu-u.

Prilog 55961
Upravu si za ovo, većina ovakvih cooler-a radi tako... I u teoriji bi side fan trebao da uvlači, ali sam i ja pre neku godinu iskusio kod sebe baš ovo što i Chemist. Imao sam neko manje kućište bez prednjih ventova, pozadi 2 mesta i jedno sa strane, baš kao kod njega... Imao sam 2 venta od po 80 mm pa isprobavao svašta... taj bočni kada se postavi da uvlači je bilo ubedljivo najgore - CPU cooler zapravo ubrza da bi održavao istu temperaturu.

I meni je to bilo nejasno pa sam se bio bacio na neko surfovanje i našao neki opširan test na YT gde su upotrebljavali sve moguće varijante cooler-a, od 1 do ko zna koliko ventova na kućištu. U većini konfiguracija su došli do zaključka da taj sa strane mnogo češće remeti rad drugih cooler-a i preseče normalno strujanje kovitlanjem vazduha tu gde uvlači... Mislim da je finalni zaključak bio da se ovi sa strane ne koriste sve dok prvo nemaš minimum 2 usisna i 2 izduvna... e tek onda uz stabilni tok koji oni postignu ovaj bočni počinje da radi kako treba, a pre toga ili odmaže ili uopšte nema efekta. Probaću da nađem taj klip ponovo jer je stvarno dobar bio.

Poenta, mislim da se upravo tako nešto dešava i kod Chemist-a čim detektuje povećanje temperature i buke, isto je i kod mene bilo. Rezultati svakako ne lažu. Ja sam se na kraju bio zamorio od svega toga, skinuo sve te ventove i otvorio stranicu kućišta... jer od tog hlađenja bez prednjih ventova nije bilo vajde kada dođe leto.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 9:36   #15
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ja sam se na kraju bio zamorio od svega toga, skinuo sve te ventove i otvorio stranicu kućišta... jer od tog hlađenja bez prednjih ventova nije bilo vajde kada dođe leto.
Da, da, razumem priču. Isto sam i ja radila na mom starom kompu, postavljala sam pre godinu dana i slike temperature ovde na forum, a o buci da ne pričam, ti mali ventilatori su najgori, a još treba čitati i učiti sa kompjutera. Pre 2 meseca sam na tom kompu promenila termalnu na procesoru i spustila se temperatura za 15 stepeni, ali i dalje drnda bez dodatnih ventilatora. Sad kad imam novo dobro kućište sa 5 12-ica, milina Božija i za temperature i buku, bitno samo da ne drnda, a protok vazduha je normalnog zvuka.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 10:43   #16
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
ETR1 kaže: Pregled poruke
Ok, iskreno prvi put čujem da ne duva ventilator u kuler, jedino ako ga vi namerno ne namestite da odvlači vazduh od njega, tako bar mislim. Onda bi i grafičke duvale od sebe, a ne u sebe, a i onakvi kuleri kao cm 212 evo bi onda duvali prema prednjoj strani kučišta pošto odvlače vazduh ili bi se kačili sa zadnje strane da odvlače vazduh napolje?
Nema baš pravila kako duva vent, imaš raznih rešenja. I kod grafičkih karti (pogotovo kod ne referntnih modela) često upravo duva od grafičke, a ne ka. Kada duva direktno u uređaj dobija se malo bolji efekat hlađenja, ali kada duva od uređaja dobijaš malo bolje kretanje vazduha. Kada duva direktno npr. u procesor, vent rasipa taj topao vazduh po ostalim komponentama i remeti tok. Kod tower hladnjaka (kao što je CM212 ili LC CC120) se ventovi postavljaju tako da prate normalan tok vazduha, odnosno sa prednje strane kućišta uvlače vazduh, a izbacuju ga pozadi. To je i najbolji metod.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 12:35   #17
dekilio
Banned
 
Član od: 14.3.2012.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 246
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku dekilio Slanje poruke preko Yahooa korisniku dekilio Slanje poruke preko Skypea korisniku dekilio
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Čudno da nema kućište mesta za jednu 12 napred, čak bi ti savetovao da nabaviš neko polovno ms za par stotina dinara kad naleti na limundu.
Ja sam se baš ovih dana bavio sa boljom ventilacijom na mom i sestrićevom kompu, jedna 12 napred i jedna pozadi rešavaju uglavnom problem.
Ja sam ranuje na starom kućištu skinuo napred poklopce od flopi diska, a pozadi ubacio ventilator 8cm da izbacuje topao vazduh takođe je bila primetna razlika (naravno i sa većom prašinom) u padu temperature

Послато са LG-D320 уз помоћ Тапатока
dekilio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 13:18   #18
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Citat:
dekilio kaže: Pregled poruke
Čudno da nema kućište mesta za jednu 12 napred, čak bi ti savetovao da nabaviš neko polovno ms za par stotina dinara kad naleti na limundu.
Ja sam se baš ovih dana bavio sa boljom ventilacijom na mom i sestrićevom kompu, jedna 12 napred i jedna pozadi rešavaju uglavnom problem.
Ja sam ranuje na starom kućištu skinuo napred poklopce od flopi diska, a pozadi ubacio ventilator 8cm da izbacuje topao vazduh takođe je bila primetna razlika (naravno i sa većom prašinom) u padu temperature

Послато са LG-D320 уз помоћ Тапатока
Ranije nije bilo tih problema, imao sam dvojezgari procesor, koji se manje grejao...sada je cetvorojezgarni, a i leto je vise su temeprature...zimi je max temeratura procesora bila 62 (overkolovan), a sada sam mu oborio klokove i uz pomoc ovog ventilatora ide do 66, ali samo u slucaju kada koristim jedan sahovski program....inace temperatura je u normalnom radu oko 40 stepeni
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 13:44   #19
dekilio
Banned
 
Član od: 14.3.2012.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 246
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku dekilio Slanje poruke preko Yahooa korisniku dekilio Slanje poruke preko Skypea korisniku dekilio
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Znači kvalitetnija pasta i bolji kuler


Послато са LG-D320 уз помоћ Тапатока
dekilio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 14:11   #20
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Raspored ventilatora u kucistu racunara?

Verovatno bi to bilo najbolje resenje... srecom ne koristim cesto taj softver za sah, a on ume bas dobro da "izmasira" procesor ....Ni jedna od igricanije uspela toliko da ga optereti, cak i sa Craysis 3 tepmeratura procesora je oko 57 stepeni...sto je ok.
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
kablovski net podeljen na 3 desktop racunara preko wlan rutera Symbian Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 4.7.2008 13:37
Mega problemi sa umrezavanjem izmedju 2 racunara, pomoć! Shadow Stalker Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 22.10.2007 16:20
Povezivanje vise racunara u mrezu ddule Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 1.10.2007 15:43
maturski (organizacija ulaza i izlaza racunara - help) ? SteveZR Programiranje 2 14.3.2007 10:31
Kako sa jednog racunara da instaliram program na sve ostale alien Operativni sistemi 11 20.1.2006 16:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com