Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.10.2017, 11:36   #1
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Koji CPU cooler low profile?

Potrebna mi je pomoć hitno.

U mom mini-itx kućištu i7-4790 (non K) sa intelovim stock kulerom u full loadu (igranje GTA 5) dostiže konstantno visoke temperature (od 72 do 75 c), sa povremenim kratkotrajnim peak-ovima i do 83 c. U idle je sve u redu, procesor se brzo vraća u normalu sa temperaturama od 30 do 40c.

Koji aftemarket kuler (isključivo low profile - horizontalni) preporučujete do 20 eur?

Vidim u našim radnjama i nije neki izbor, mada bih radije kupio u našim radnjama zbog brzine dostave. Da li vredi neki od tih low profile kulera u našim radnjama?

Ako bih ipak naručivao od ''Mađara'' šta da uzmem?
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:25   #2
s[C]ream Zombi[E]
Veteran
 
Član od: 17.11.2011.
Poruke: 1.010
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 212 puta na 204 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Ponuda u nasim radnjama odavno vec nije dobra. Kod nas ga nema, ali kao zamjena za stock je odlican Cryorig c7. Kupio sam cetiri na rasprodaji u USA. Sada su oko 30 dolara. Vijerujem da isti mozes pronaci kod madjara. Uopste nije los ni Reeven 120mm (Steropes). Na kraju ostaje pitanje cjene.

https://pcpartpicker.com/product/Lbh...-cpu-cooler-c7

Poslednja ispravka: s[C]ream Zombi[E] (6.10.2017 u 13:32) Razlog: link ka Cryorig hladnjaku
s[C]ream Zombi[E] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:34   #3
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
s[C]ream Zombi[E] kaže: Pregled poruke
Ponuda u nasim radnjama odavno vec nije dobra. Kod nas ga nema, ali kao zamjena za stock je odlican Cryorig c7. Kupio sam cetiri na rasprodaji u USA. Sada su oko 30 dolara. Vijerujem da isti mozes pronaci kod madjara. Uopste nije los ni Reeven 120mm (Steropes).
Ej, hvala ti, izgleda moram preko ovih iz Mađarske, ovde kod nas stvarno nema ništa, googlam i stvarno ne mogu da nađem. Ima neki Silverstone u Microsystems u BG-u, ali je skup - 5.000 din.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:43   #4
s[C]ream Zombi[E]
Veteran
 
Član od: 17.11.2011.
Poruke: 1.010
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 212 puta na 204 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Nema na cemu. Nadam se da ces ga pronaci po odgovarajucoj cjeni. Silverstone je preskup. Uobicajeno za nase radnje.
s[C]ream Zombi[E] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:53   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Kakva ti je ventilacija u kućištu generalno, imaš li tu neke ventilatore i dobar airflow? Temperature verovatno zato idu toliko visoko.
Mada u tim uslovima 72-75 i nisu toliko visoke temperature ja lično ne bih brinuo oko toga.

Na kraju krajeva za 20e teško da ima nešto što može da se stavi u mini-ITX i uradi bolji posao od stock kulera upravo zbog ograničenog prostora i airflowa.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 14:16   #6
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Kakva ti je ventilacija u kućištu generalno, imaš li tu neke ventilatore i dobar airflow? Temperature verovatno zato idu toliko visoko.
Mada u tim uslovima 72-75 i nisu toliko visoke temperature ja lično ne bih brinuo oko toga.

Na kraju krajeva za 20e teško da ima nešto što može da se stavi u mini-ITX i uradi bolji posao od stock kulera upravo zbog ograničenog prostora i airflowa.
Da, airflow je gadan problem u mom kućištu (CM Elite 110a). To je najmanje mini-itx kućište na tržištu. Napred ima samo 120mm fan, nazad nema uopšte (zbog napajanja koje zauzima više od 1/3 zapremine kućišta), a sa strane ne mogu da instaliram 2 opciona izduvna fana, jer mi je tu grafička karta. Da stvar bude gora, imam napajanje gde se ventilatori uopšte ne pale do potrošnje od 260w (znači nikad), tako da ni fan od napajanja, iako okrenut prema procesoru, nema nikakvu funkciju.

Čak i većina ovih low profile kulera su preširoki i neće moći da se instaliraju zbog grafičke karte koja je blizu kulera, jer mini-itx matična je široka svega 17x17cm.

Da li bi instalacija nekog aftermarket CPU kulera onda uopšte imala smisla?

Da li će ovi jeftini aftermarket kuleri (poput Arctic Alpine) spustiti temperature za barem 5 stepeni?
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 14:18   #7
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
s[C]ream Zombi[E] kaže: Pregled poruke
Nema na cemu. Nadam se da ces ga pronaci po odgovarajucoj cjeni. Silverstone je preskup. Uobicajeno za nase radnje.
Nažalost, tog Cryoriga uopšte nema u Mađarskoj, mislim nema taj model, a baš mi dimenzije odgovaraju jer neće smetati grafičkoj karti.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 14:27   #8
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

U Mađarskoj ima za 25 eur ovaj: ZALMAN CNPS2X.

Bakar i aluminijum. Dimenzije su mu savršene za moje kućište i matičnu. Vredi li to?

Edit: Sad čitam na netu, nije baš sjajan.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 15:03   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Pre bih pokušao da nekako sredim airflow u tom kućištu nego li menjao kuler.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 18:07   #10
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Pre bih pokušao da nekako sredim airflow u tom kućištu nego li menjao kuler.
Hvala na savetima, pročešljao sam još malo net, zatim i lično razgovarao sa drugarom (koji se ipak mnogo bolje razume u ove stvari od mene), i imam dva rešenja:

1. Vodeno hlađenje (10.000 din - no way)
2. Redovno ATX kućište.

MS Cyclops, koji mi je u kancelariji, doneću kući, a ovaj CM Elite 110a na moju veliku žalost mora u kancelariju. Hteo sam i jare i pare, da imam fensi mini-itx kućište, a da se ne iskeširam za kvalitetno hlađenje.

Jednostavno, nije samo gaming u pitanju, procesor dostiže ove temperature i kada radim bilo šta drugo zahtevno na kompu što upošljava procesor preko 50%. Grafička ima super temperature (jer pored grafičke na kućištu imaju rupičasti otvori pa ima vazduha), ali procesor se jednostavno pregreva. Intelova stock kuler čegrtaljka ne može da se izbori sa svim tim u ovom malom kućištu.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 19:35   #11
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Ja imam 4790 sa K, i mogu ti reći da se dosta greje generalno, ne u igrama već u renderingu koji po nekada ume da traje i sat vremena, sa svim jezgrima na 100% zauzeća. Dostiže do 75 pod Noktuom NH12S, može sigurno da bude hladniji, ali ja preferiram manji broj obrtaja ventova zbog tišine. Ako ne pređem na neku drugu platformu do nove godine, baciću ga sigurno pod Kraken x62, i uzimam neko malo provetrenije kućište.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 22:28   #12
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
Ja imam 4790 sa K, i mogu ti reći da se dosta greje generalno, ne u igrama već u renderingu koji po nekada ume da traje i sat vremena, sa svim jezgrima na 100% zauzeća. Dostiže do 75 pod Noktuom NH12S, može sigurno da bude hladniji, ali ja preferiram manji broj obrtaja ventova zbog tišine. Ako ne pređem na neku drugu platformu do nove godine, baciću ga sigurno pod Kraken x62, i uzimam neko malo provetrenije kućište.
To su po meni sve kritične temperature. Dok sam taj i7 gurao u velikom kućištu i sa Cooler Master Hyper T4 kulerom, u full loadu nikad nije išao preko 60c, to je bio plafon.

Evo, ovo sad pišem preko drugog kompa, čim naštelujem i7 u novo kućište odmah merim temperature pod opterećenjem, pustim GTA 5 pola sata da radi pa da vidim.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 22:44   #13
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Pazi za to kuciste je 70-75 skroz okej, džaba si se iscimao, moj 6700 (non-K) sa LC CC 120 radi u full load na 60-65C a imam okej airflow. Samo prati temperature da ne probijaju 80 onda imaš razloga za brigu.

Vodeno hlađenje je najoptimalnije rešenje tu ali i sam bih pre izdvojio za neko malo veće kućište gde može da se stavi LC CC 80 ili uglavi nekako 120-ica nego uzimao vodeno za taj CPU.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2017, 0:25   #14
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Pazi za to kuciste je 70-75 skroz okej, džaba si se iscimao, moj 6700 (non-K) sa LC CC 120 radi u full load na 60-65C a imam okej airflow. Samo prati temperature da ne probijaju 80 onda imaš razloga za brigu.

Vodeno hlađenje je najoptimalnije rešenje tu ali i sam bih pre izdvojio za neko malo veće kućište gde može da se stavi LC CC 80 ili uglavi nekako 120-ica nego uzimao vodeno za taj CPU.
Vidi, ako sad u jesen CPU core temperature konstantno drže 75c, mogu samo da zamislim šta će biti na leto, 80c sigurno. Jednostavno, previše je to.

Iscimao sam se, jesam, par sati drndanja, ali evo sve sam sada rešio, pošto i u kancu i kući imam iste sockete samo sam promenio procesore, zamenio kućišta i iz office-a doneo naravno MS Cyclops kućište i Hyper T4 kuler i sve to prebacio ovde kući. Sad ću da merim temperature. Mini ITX ide u kanc.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2017, 1:19   #15
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Ovako, da ne smaram više...

i7-4790 uboden na ATX ploču, kuler Hyper T4 (120mm), MS Cyclops I kućište, Zotac GTX 1050...

Sve komponente manje-više iste kao i prethodnih dana, osim što su sada sve komponente stavljene u ATX kućište...

GTA 5 - prethodnih dana u full load-u cpu core 75c (peak 83c); sada 48c (peak 54c)! U idle čak 29c! Razlika u odnosu na prethodne dane 25 do čak 30 stepeni niže!

Čak i grafička, koja nije bila neki problem u mini itx kućištu (65c max) sada ne prelazi 53c.

Jednostavno neverovatno, nisam pojma imao da su ova mini-itx kućišta takav problem. Samo za HTPC i ništa više. Gaming, rendering,...da..., ali samo vodeno hlađenje onda pomaže izgleda.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2018, 15:15   #16
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Koji CPU cooler low profile?

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke

Jednostavno neverovatno, nisam pojma imao da su ova mini-itx kućišta takav problem. Samo za HTPC i ništa više. Gaming, rendering,...da..., ali samo vodeno hlađenje onda pomaže izgleda.
Evo, moram sebe da ispravim posle nekoliko meseci od pisanja ove teme.

Nedugo nakon pisanja te teme sam prodao drugaru taj sićušni Cooler Master Elite 110a, a kupio tek za nijansu veći Thermaltake Core V1. Razlika je nebo i zemlja, jer ovaj Thermaltake dole ima posebnu pregradu za napajanje i cable management, tako da ima dovoljno mesta u gornjoj komori kućišta za redovne vertikalne CPU kulere do 14,5 cm visine. Nikakve razlike u temperaturama nema u odnosu na redovna ATX i microATX kućišta.

Znači, ako neko planira da pređe na mini-itx konfiguraciju i na ta micro cube kućišta, neka ima u vidu da bi trebalo uzeti kućište gde će prostor za napajanje biti koliko-toliko zaseban u odnosu na prostor u kome se nalazi matična ploča i onda neće biti problema sa temperaturama.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji antivirus koristite? doctor Zaštita 982 16.12.2017 15:59
Koji VGA Cooler za Asus 6970 gogi77 ŠDK - Grafika 10 20.4.2011 14:06
Danamics LMX - Second Generation Liquid Metal Cooler Picard Ostale komponente 0 5.2.2011 10:36
Cooler Master Football Fever Contest (12. jun - 31. avgust) Thaedass Dešavanja i događaji 0 17.6.2010 17:54
Koji cpu cooler wolf 87 ŠDK - Ostale komponente 18 27.5.2009 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com