Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrikama Internet i WWW vodič

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2017, 15:59   #61
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

^Tu si u pravu ali samo utoliko što se ta bivša politička garnitura ipak oslanjala na pravo, barem delimično. Mimo sve njihove bahatosti i gluposti ni tzv. "međunarodna zajednijca" nije demonstrirala ama baš ništa bolju politiku spolja gledano, naprotiv. Suštinski, baza u Srbiji - check - Kosovski rudnici - check... vrlo uspešno obavljeno uz nešto bombardovanja i mnogo medijske halabuke.
ColdBoot je offline  
Stara 5.1.2017, 17:42   #62
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Ti to ozbiljno?
ma jok, malo se salio

Citat:
Ako se za trenutak izdigneš iznad "mi i oni" filozofije, videćeš da je ondašnje srpsko rukovodstvo prosto srljalo iz greške u grešku i često pomislim da su to čak i namerno radili, jer drugo normalno objašnjenje nemam.
Znaci, samo je srpsko rukovodstvo cinilo greske i niko vise osim njih? Sloba je pogresio sto je pokusao da spasi ono malo Srba na KiM? Pogresio sto je pruzio pomoc Srbima u RSK i RS? Tudjman , Alija i ekipa radili sve ispravno? Svaka cast.

Srpsko rukovodstvo je cinilo katastrofalne poteze ali je i geopoliticka situacija bila katastrofalno losa po Srbe. Rusenje svetskog poretka ustanovljenog na Jalti je zavrseno sa Berlinskim zidom i mi smo zbog toga nadrljali. Ameri su uleteli u dil sa Nemcima i dali im pod kontrolu sfere uticaja koje su do toga bile u rukama Rusa. Drugi deo tih sfera je bio namenjen Turcima ali kako je krenulo, nema od toga nista.

Citat:
To, naravno, ne abolira sve ostale ("njihove"), ali prebacivanje krivice na novinare je smešno.
na koje novinare? Svi novinari su u ratnim uslovima vojnici svoje drzave ili placenici neprijatelja svoje drzave. Tako si imao srpske (hrvatske, muslimanske...) novinare koji su iz sve sile pokusavali progurati njihovo vidjenje rata, dok si sa druge strane mahom imao srpske novinare koji su radili direktno na stetu svog naroda pravdajuci to nekakvom borbom za demokratiju.

Citat:
Bilo je, naravno, propagande, ali ovi naši su se tako lepo nameštali da nije ni trebalo mnogo izmišljati.
Nasi su se namestali posto je tako bilo zapisano u scenariju. Dosta je "nasih" radilo za prave gospodare rata na ovim prostorima.
Citat:

Da ne pričam da su se sa CG rukovodstvom posvađali jer je mali Marko hteo da peuzme šverc cigareta od Mila,
ovo je totalni nonsens. CG se odvojila po planu iz Drezdena a Ustavom SFRJ iz '74 su stvoreni temelji da se to isto desi sa KiM i Vojvodinom. Koliko samo covek mora da bude naivan da poveruje u pricu o svadji oko cigareta?


Citat:
da su nas sve komplet opljačkali, zaglupeli i ponizili.
Kao prvo, nisu samo nas nego sve socijalisticke drzave koje su prosle kroz tzv. tranziciju (mi smo jos super prosli kako je bilo Rusima i Ukrajincima). Kao drugo da li su nas pljackali samo "oni" (komunjare i ostala lopovska bagra iz te postave) ili su to nastavili i oni koji su nam uveli "demokratiju" jednog oktobaskog dana?
igor7 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Тормунд (5.1.2017), ColdBoot (5.1.2017)
Stara 5.1.2017, 17:47   #63
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ovome se i ja nadam. Ne ratu, jer će samo da odalami masnu carinu ili neki prirez, porez na proizvedeno iz Kine ako mu to prođe kod kuće, jer će sigurno naići na jake oponente. Tip 2, odnosno mogućnost da Kinezi počnu mnogo više da uvoze američku robu, deluje kao najmanje verovatan ishod.

Ovo nam ne gine jer je Tramp takav tip i vec je najavio mere u tom pravcu. Juce Kinezi poceli da prodaju americki dug koga imaju u velikim kolicinama ))
igor7 je offline  
Stara 5.1.2017, 18:00   #64
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Oslanjala se na pravo kada joj je to odgovaralo... Srbija je prva u SFRJ donela zakone i povukla poteze koji su rušili SFRJ.
Drugo, navešću dva primera, sa samog početka i samog kraja rata u HR:
1. Zašto je izveden napad na dubrovačko zaleđe? Šta je time trebalo postići? Koga su tačno i od koga branili pijani crnogorski rezervisti? I sve to pred kamerama. Da su hteli da naprave veću propagandnu štetu, nisu mogli, ovo je bilo idealno glupo.
2. Zašto su srpski političari insistirali da "krajiški" Srbi ne prihvate plan Z4?
Jednostavno, od početka do kraja su pravljeni pogrešni potezi, a uz to, umesto da se diplomatijom obezbedi bolja pozicija, mi smo izigravali borce protiv novog svetskog poretka.

Drugo, čitam nešto i setih se https://en.oxforddictionaries.com/wo...-the-year-2016 što je u vezi sa temom članka i verovatno je inspirisalo autora da to malo razradi. Da ponovim, tekst jeste na dobrom tragu, tema je dobra, samo što se i autor uhvatio u post-truth zamku...
namcor je offline  
Stara 5.1.2017, 18:11   #65
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
2. Zašto su srpski političari insistirali da "krajiški" Srbi ne prihvate plan Z4?
Jednostavno, od početka do kraja su pravljeni pogrešni potezi, a uz to, umesto da se diplomatijom obezbedi bolja pozicija, mi smo izigravali borce protiv novog svetskog poretka.
Citat:
Uostalom, i da su januara 1995. godine rukovodioci RSK, umesto odbijanja, bespogovorno prihvatili plan u ovakvom obliku, šta bi se dogodilo? Na ovo je iskren odgovor dao niko drugi do Hrvoje Šarinić: „Da su oni tada rekli da prihvataju plan, onda bi mi morali reći da je on za nas neprihvatljiv, u ovom obliku“.

Na kraju, čak i kad su, pred samu „Oluju“, 2. avgusta, Milan Babić u američkoj ambasadi u Beogradu i krajiška delegacija na konferenciji u Ženevi, prihvatili plan kao osnovu za dalje razgovore, odgovor hrvatske delegacije, ohrabrene američkom podrškom, bio je ultimativni zahtev za potpunom predajom. Toliko o planu koji je bio „spas“ za Srbe.
izvor

P.S. na ovo da dodam očiglednu paralelu iz dana sadašnjeg - osnivanje "Zajednice Srpskih Opština" s tim da je razlika još veća jer su Šiptari ovo prihvatili i čak potpisali a sad ih zabole da dogovoreno sprovedu. Kritikuje li ih neko iz "demokratskog pravdoljubivog sveta"?

Poslednja ispravka: ColdBoot (5.1.2017 u 18:24)
ColdBoot je offline  
Stara 5.1.2017, 18:11   #66
Тормунд
Član
 
Član od: 29.5.2013.
Poruke: 436
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 213 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
"Propagandistička mantra iz devedesetih" je pretposlednji pasus, po kome ispada da je jedini problem ovdašnje politike iz devedesetih bio to što su nas zapadni mediji demonizovali.
Ти си додао то да је "једини проблем овдашње политике" била демонизација, не аутор. У тексту је јасно на шта се мисли. Неоспорна је чињеница да су западни медији одиграли кључну улогу у постављању casus belli за напад на СР Југославију, пропагирањем преваре из Рачка.

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Većina je, na žalost, ograničenih intelektualnih kapaciteta, pa se zato javna politika svodi na parole i populizam, a mediji na jeftinu zabavu i tračeve.
Ja spadam u gornjih 3-4% po inteligenciji, ali sam sa jedne strane lenj, a sa druge suviše obziran i empatičan da bih mogao mirne savesti da iskorištavam druge ljude (a to rade "uspešni") i da ih ubeđujem da je to za njihovo dobro.
Значи, од тих 10-20% интелигетних људи, ти спадаш у сам врх, горњих не пет процената, него 3-4? Импресивно. Част ми је што разговарам са таквом интелектуалном громадом, што читамо исти часопис и што пишемо на истом форуму. Ево, већ се осећам паметније.

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Svaki čovek ima neku ulogu u društvu. Ne zalažem se za nikakvo ukidanje prava i demokratije, samo ukazujem na problem. Da bi kvalifikovano odlučivali, ljude treba edukovati, a ne zaglupljivati i podilaziti im. Ovako imamo situaciju da političke i poslovne elite manipulišu glasače i parazitiraju na njihovoj gluposti i neznanju.
Сваки пут када би у историји самозвани паметњаковићи умислили да су толико изнад других људи да могу да одређују њихове улоге у друштву, ствар се завршавала истребљивањем инфериорније групе, еугеником, гасним коморама и слично. Демократе око Хилари су управо на претпоставци да су гласачи глупе незналице и изградиле своју кампању, и то им се вратило директно у фацу. Ни ти, ни Хилари немате право да одређујете шта је то добро и паметно - то је на самим гласачима да одлуче.
Тормунд je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Тормунд na korisnoj poruci:
Lex987 (8.1.2017)
Stara 5.1.2017, 19:17   #67
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

@Tormund
Izvrćeš sve što sam napisao i onda osporavaš te svoje nakaradne interpretacije.
1. Jbg, radio sam testove IQ pa mi tako rekli, nisam kriv, tako sam se rodio.
2. Nisam rekao da ja treba da određujem ljudima njihove uloge, nego da svako ima neku ulogu - razlika je velika. Ne znam zašto zlonamerno izvrćeš moje reči.
3. Na nekim drugim temama (a i ovde) vrlo lepo možeš da vidiš da se zalažem za sve suprotno od ovog što ti insinuiraš i da sam se suprotstavljao kojekakvim fašistoidnim idejama.
4. I Hitler je pobedio na izborima. Ne sporim da glasači odlučuju, samo sporim da su uvek u pravu i, još bitnije, da znaju za šta tačno glasaju.

Za kraj: ja nisam glasao ni za Hilari ni za Trampa, nisam američki državljanin i mislim da je njihovo suvereno pravo da izaberu koga god žele.

I ponoviću, pošto nisi shvatio: imamo situaciju da političke i poslovne elite manipulišu glasače i parazitiraju na njihovoj gluposti i neznanju.
Ja sam na strani tih ljudi, žao mi je što gomile marketinških i PR stručnjaka zloupotrebljavaju svoje znanje kako bi manipulisali ljudima u ove ili one svrhe. Voleo bih da je drugačije, da su ljudi racionalni i da uvek donose prave odluke, ali nemoj da se ljutiš na mene što govorim istinu da to nije tako.
namcor je offline  
Stara 5.1.2017, 19:37   #68
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke

Znaci, samo je srpsko rukovodstvo cinilo greske i niko vise osim njih?
Sam si rekao da su činili katastrofalne greške, a ja sam i rekao da to što je srpsko rukovodstvo činilo greške ne abolira ostale.
Ne znam zašto sve morate da gledate tako navijački i crno-belo? Meni su ideološki Alija i Tuđman gori od Slobe, ali su bili pametniji. Nemam lepo mišljenje ni o jednom od njih. Mislim da je to dovoljno.
namcor je offline  
Stara 5.1.2017, 21:33   #69
Тормунд
Član
 
Član od: 29.5.2013.
Poruke: 436
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 213 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
1. Jbg, radio sam testove IQ pa mi tako rekli, nisam kriv, tako sam se rodio.
Тестови интелигенције се заснивају на знању старом 70 и више година и висок резултат на њима пре означава добро образовање и солидне услове одрастања него "памет". Прогуглај "iq tests measurement bias" и "psychometrics outdated methodology".

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
2. Nisam rekao da ja treba da određujem ljudima njihove uloge, nego da svako ima neku ulogu - razlika je velika. Ne znam zašto zlonamerno izvrćeš moje reči.
Закључио си како је већина "na žalost, ograničenih intelektualnih kapaciteta", а затим си одмах у следећој реченици себе сврстао у " gornjih 3-4% po inteligenciji,". Ако свако има своју улогу у друштву, а већина нема капацитета да схвати где им је место, ко ће им одредити улогу, ако не 3-4% најпаметнијих, самим тиме и ти? Наравно да не кажеш то отворено, јер би то звучало застрашујуће, овако само констатујеш "stanje stvari".

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
3. Na nekim drugim temama (a i ovde) vrlo lepo možeš da vidiš da se zalažem za sve suprotno od ovog što ti insinuiraš i da sam se suprotstavljao kojekakvim fašistoidnim idejama.
Закључити како је 80-90% људи глупо јесте веома фашистоидно.

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
4. I Hitler je pobedio na izborima. Ne sporim da glasači odlučuju, samo sporim da su uvek u pravu i, još bitnije, da znaju za šta tačno glasaju.
Слажем се. Само то што нису увек у праву и то што не знају за шта тачно гласају не значи да имају "ограничене интелектуалне капацитете".

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Voleo bih da je drugačije, da su ljudi racionalni i da uvek donose prave odluke
Оно што теби делује рационално, другоме није. Нпр. ММФ-ове мере штедње делују рационално неком банкару или ИТ стручњаку, док за друге, нпр. лекаре и наставнике, представљају чисту пљачку.
Тормунд je offline  
Stara 5.1.2017, 23:09   #70
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Drugo, navešću dva primera, sa samog početka i samog kraja rata u HR:
1. Zašto je izveden napad na dubrovačko zaleđe? Šta je time trebalo postići? Koga su tačno i od koga branili pijani crnogorski rezervisti? I sve to pred kamerama. Da su hteli da naprave veću propagandnu štetu, nisu mogli, ovo je bilo idealno glupo.
Slazem se da je to bio fantastican kec na desetku hrvatskim snagama i njihova velika propagandna pobeda. Sticajem okolnosti sam dobro upoznat sa tom situacijom. Dubrovnik je okruzen bez namere da se ulazi u grad. Razlog: a) osiguranje Prevlake (od izuzetne vaznosti za mornaricu) i b) pritisak na Hrvatsku da se odvuku snage sa Krajine i Slavonije. Sta je lose u tome, molicu lepo? Jedino je lose sto nije uzet ceo grad na prepad. Tako bi zrtve bile mnogo manje kao i razaranja i pljacka.

Dalje, prvog dana ratnih operacija je poginulo cak 25 vojnika JNA i rezervista. Kakvu reakciju ti mozes ocekivati od ljudi kojima su poginuli rodjaci, prijatelji, poznanici? Zamisli sebe u takvoj situaciji. Niko tu nije dosao da divljacki razara Dubrovnik (mislim, uvek je lako naci destruktivne pijane budale. ali to nije bio drzavni cilj). I kada smo vec pomenuli divljacko razaranje tog grada, treba reci da je ono predimenzionirano.

-JNA nije ulazila u grad iako je mogla bez vecih problema.
-U istorijskom jezgru su se nalazili priadnici HV i otvarali vatru.
-Na stari grad je palo nekoliko minobacackih granata i valjda dve maljutke. Dodatno je otvarana vatra iz teskih mitraljeza sa mora.


A najveci problem je bila nedisciplina koja je dobrim delom prouzrokovana velikim brojem poginulih prvog dana.

Koliko ljudi to zna? Vrlo malo, posto su u samoj Srbiji postojale brojne snage koje su radile na promovisanju neprijateljske "istine".


Citat:
2. Zašto su srpski političari insistirali da "krajiški" Srbi ne prihvate plan Z4?
Jednostavno, od početka do kraja su pravljeni pogrešni potezi, a uz to, umesto da se diplomatijom obezbedi bolja pozicija, mi smo izigravali borce protiv novog svetskog poretka.
Krajisnici ga za zivu glavu ne bi prihvatili i da nije bilo nikakvog insistiranja iz Beograda. Problem je u vrlo losem secanju na '41 i povratak ustastva u Hrvatsku '91. Uostalom, ko je insistirao da se ne prihvati? Sloba ih je terao da prihvate a Djindjic je kontrirao Slobi i u to vreme je otvoreno podrzavao rukovodstvo u Kninu i na Palama.


odosmo daleko od teme ali je potrebno razjasniti neke stvari koje su "sumrak istine" iz tog perioda devedesetih. Isti je to sablon, samo sto onda nije bilo interneta (tek je pocinjao).


I da rezimiram, kako je devedesetih mocna medijska masinerija gazila po nama, tako isto sada gazi unutar samih SAD a pokusava da gazi i Rusiju. Daleko od toga da su Tramp, Srbi, Asad ili Rusi savrseni ali nece biti da su HV ARBiH, OVK ili ISIL andjeli naspram tih nabrojanih djavola.
igor7 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Тормунд (6.1.2017), Lex987 (8.1.2017)
Stara 5.1.2017, 23:14   #71
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Sam si rekao da su činili katastrofalne greške, a ja sam i rekao da to što je srpsko rukovodstvo činilo greške ne abolira ostale.
Ne znam zašto sve morate da gledate tako navijački i crno-belo? Meni su ideološki Alija i Tuđman gori od Slobe, ali su bili pametniji. Nemam lepo mišljenje ni o jednom od njih. Mislim da je to dovoljno.
pa upravo ja pokusavam da gledam objektivno na situaciju i govorim da su i Srbi cinili greske. Ali ako neko insistira samo na greskama jedne strane, u pitanju je neobjektivan komentator. Daleko od toga da podrzavam zlocine koje su cinili Srbi i u srpsko ime. Ali ne zelim da marginalizujem zlocine one druge strane kao sto bi zeleli oni koji nisu objektivni.
igor7 je offline  
Stara 5.1.2017, 23:52   #72
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
Тормунд kaže: Pregled poruke
Закључио си како је већина "na žalost, ograničenih intelektualnih kapaciteta", а затим си одмах у следећој реченици себе сврстао у " gornjih 3-4% po inteligenciji,". Ако свако има своју улогу у друштву, а већина нема капацитета да схвати где им је место, ко ће им одредити улогу, ако не 3-4% најпаметнијих, самим тиме и ти? Наравно да не кажеш то отворено, јер би то звучало застрашујуће, овако само констатујеш "stanje stvari".
To što sam pomenuo da sam u 3-4% je bio odgovor na "ti si verovatno u tih 10-20%...". A testove nisam ja ni smislio niti ocenjivao - ocenjivali su mene i još gomilu drugih ljudi.
Drugo, opet izvrćeš. Ja nisam rekao da većina nema kapacitet da shvati gde joj je mesto, a ni da ću ja da to određujem.
Rekao sam da najveći broj ljudi ograničenih intelektualnih kapaciteta (kao što je i fizičkih, umetničkih i sl.) a ni jednom rečju nisam rekao da im zbog toga treba ukinuti građanska prava ili ih pobiti. To što neko ne ume da rešava matematičke probleme ili ne može da shvati Teoriju relativiteta (i ekvivalentne stvari iz drugih nauka) ne znači da nema svoje mesto u društvu: može da bude dobar pevač, vozač, pekar, poslanik... na to sam mislio kada sam rekao da svako ima mesto u društvu, a pročitao sam ponovo i stvarno mislim da treba krajnje tendenciozno čitati moje postove da bi se došlo do zaključka do koga si ti došao.
Treće, očigledno različito tumačimo termin "racionalno". Racionalno (razumno) je odlučivanje na osnovu činjenica i njihove logičke analize, a iracionalno je impulsivno i emotivno reagovanje. Marketinški stručnjaci i političari su odavno shvatili da su ljudi u suštini iracionalni, tj. da nas primarno vode emocije, samo zbog nečega to nije politički korektno reći. Postoji i tzv. racionalna kontrola i to je deo (ili sposobnost) ličnosti koji je možda i najbitniji za "uspeh" u bilo kom polju - sposobnost da kontrolišemo svoje emocije i postupke, odlaganje zadovoljstva i sl.
Šta je racionalno? U jednom istraživanju, oko 80% ljudi bi radije bilo siromašno ali bogatije od svog okruženja, nego bogato, ali siromašnije od svog okruženja. Da li je to racionalno razmišljanje? U jednoj prodavnici su (isti) proizvod zapakovali u plave i crvenu kutije, deklaracija je bila ista, pa se ipak crvenog prodalo nekoliko puta više nego plavog. U jednom eksperimentu su ljudima davali istu hranu, ali su za jednu tvrdili da je iz elitnog restorana, i svi ispitanici su tvrdili da je boljeg ukusa...
Ili, da li je racionalno stajati u redu nekoliko dana da bi među prvima kupio iPhone? Da li bi u civilizaciji racionalnih ljudi Coca-Cola bila najprodavanije piće, a alternativa Pepsi? Da li bi u civilizaciji racionalnih ljudi pevaljka sa Ibarske magistrale zarađivala više nego lekar u Švajcarskoj? Da li bi u civilizaciji razumnih ljudi žuta štampa imala veće tiraže od ozbiljnih novina? Da li bi u civilizaciji razumnih ljudi postojale "starlete"? Mogu tako do sutra, a ovo su samo banalni primeri, pa ti vidi kakva je ta većina koja sve ovo omogućava i koja skače od sreće kada im neka budaletina uzme teško zarađeni novac.
namcor je offline  
Stara 6.1.2017, 0:35   #73
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

^Pa i ti iracionalno dakle bez validnih činjenica tvrdiš i izvrćeš da Srbi iz Krajine nisu prihvatili Z4 plan.
ColdBoot je offline  
Stara 6.1.2017, 2:31   #74
Тормунд
Član
 
Član od: 29.5.2013.
Poruke: 436
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 213 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
To što sam pomenuo da sam u 3-4% je bio odgovor na "ti si verovatno u tih 10-20%...". A testove nisam ja ni smislio niti ocenjivao - ocenjivali su mene i još gomilu drugih ljudi.
С обзиром да се позиваш на резултате тих тестова и критичко размишљање, узми и прочитај о њима па ћеш видети

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Drugo, opet izvrćeš. Ja nisam rekao da većina nema kapacitet da shvati gde joj je mesto, a ni da ću ja da to određujem.
Rekao sam da najveći broj ljudi ograničenih intelektualnih kapaciteta (kao što je i fizičkih, umetničkih i sl.) a ni jednom rečju nisam rekao da im zbog toga treba ukinuti građanska prava ili ih pobiti. To što neko ne ume da rešava matematičke probleme ili ne može da shvati Teoriju relativiteta (i ekvivalentne stvari iz drugih nauka) ne znači da nema svoje mesto u društvu: može da bude dobar pevač, vozač, pekar, poslanik... na to sam mislio kada sam rekao da svako ima mesto u društvu, a pročitao sam ponovo i stvarno mislim da treba krajnje tendenciozno čitati moje postove da bi se došlo do zaključka do koga si ti došao.
Не изврћем, буквално копирам оно што си написао. Није ствар у грађанским правима или убијању - идеја да је највећи број људи ограничених интелектуалних особина сама по себи је фашистоидна. Људи постају возачи и пекари не због тога што су глупи па им није јасна теорија релативитета, већ обрнуто, теоријом релативитета се никада нису бавили јер су преживљавали возећи и правећи хлеб.

Коначно, какве то везе има са гласањем? Ево још једном твоје поруке, овај пут је болдовано оно што је битно, нема потребе да ја "изврћем" када пише све црно на бело.

"Šta je dobro i pametno zavisi od situacije do situacije, ali nisam ni tvrdio da ja to znam u svakom momentu, nego da u današnjem društvu nije bitno šta je dobro i pametno, nego šta podržava većina. Većina je, na žalost, ograničenih intelektualnih kapaciteta, pa se zato javna politika svodi na parole i populizam, a mediji na jeftinu zabavu i tračeve.
Ne likujem niti omalovažam ljude koji su takvi kakvi su, jednostavno konstatujem stanje stvari. Svaki čovek ima neku ulogu u društvu. Ne zalažem se za nikakvo ukidanje prava i demokratije, samo ukazujem na problem."

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Treće, očigledno različito tumačimo termin "racionalno". Racionalno (razumno) je odlučivanje na osnovu činjenica i njihove logičke analize, a iracionalno je impulsivno i emotivno reagovanje. Marketinški stručnjaci i političari su odavno shvatili da su ljudi u suštini iracionalni, tj. da nas primarno vode emocije, samo zbog nečega to nije politički korektno reći. Postoji i tzv. racionalna kontrola i to je deo (ili sposobnost) ličnosti koji je možda i najbitniji za "uspeh" u bilo kom polju - sposobnost da kontrolišemo svoje emocije i postupke, odlaganje zadovoljstva i sl.
Šta je racionalno? U jednom istraživanju....
Све је то тачно за маркетинг, и постоје људи који ће гласати за неког кандидата јер изгледа боље и има лепшу одећу од противкандидата, али избори нису исто што и куповина у продавници. Па чак и ту ће увек бити људи који ће купити плаву амбалажу. Зато питање стоји, шта је рационално - гласати за кандидата који се залаже за "стезање" каиша или за противкандидата који одбацује било какву сарадњу са ММФ-ом? Не постоји опште "разумно одлучивање на основу чињеница и логике" у таквом случају када глас зависи од тога да ли ће мере штедње погодити бирача. Можда ће такве мере објективно донети бољитак за целу земљу, за десетак година, али ће бирач пре тога умрети од глади. Или у случају Америке - можда је баш гласање за Трампа рационално јер ће се у условима гашења индустрије политичка елита макар продрмати, ако ништа друго. Или је можда баш било рационално одбити З4 план и преговарати о политичком положају с позиције силе, с обзиром на релативизацију усташтва почетком 90-их у Хрватској.
Тормунд je offline  
Stara 6.1.2017, 11:30   #75
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Opet u tome što si boldovao ne vidim ono što si ti imputirao.

Ne razumem ni to da ne možeš da shvatiš da ljudi imaju različite intelektualne sposobnosti, kao što imaju i različite fizičke sposobnosti ili umetničke talente. Ili moram da budem politički korektan i da govorim kako svako može da podigne 100kg ili trči 100m za 10 sec? I da svi lepo pevaju i crtaju? I da mali Perica koji je jedva završio osnovnu školu može časkom da završi medicinu ili nuklearnu fiziku?

edit: jedino ako si "ograničene intelektualne sposobnosti" shvatio kao "retardirani". Nisam na to mislio.
namcor je offline  
Stara 6.1.2017, 11:35   #76
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Kao nekome ko je proteran odatle samo da ti kažem kad ste se uhvatili Krajine, da nije bilo racionalno. NIšta tamo nije bilo racionalno. Rukovodstvo RSK je bilo polupismeno a politički nepismeno, oslonjeno na BG jer ništa bez njega u suštini i nije moglo, pošto sa njima direktno niko nije hteo ništa.
Ja bih voleo da su prihvatili Z4 (doduše i jesu ali kasno), samo da vidim šta bi se desilo tada. 99% ne bi ništa samo bi Hrvati odbili ga i možda odložili Oluju. Ali i neka šansa je bolja od ničega.
Da li neko shvata, mene to tako pomalo proganja, kako bre na pragu 21. v da neko istera onoliki narod koji je živeo tamo vekovima. Iste one koji su preživeli u Dr. sv. rat. tada da isteraju eto za par sati samo. To je najveća katastrofa. I zbog toga su svi odgovorni za to, svaka šansa se morala iskoristiti da se narod tamo održi.
ALi u Krajini i u BG od 91. do 95. se ništa nije radilo. Ja nzm šta su oni čekali i mislili da će svet da dopusti naše puškarenje u nedogled. Šta je rukovodstvo Krajine mislilo, da će se spojiti u Veliku Srbiju? Sa kim i kako...Svet je već priznao otcepljene republike u njihovim avnojevskim granicama.
Ja znam, tj. ne znam ne sećam se, ali mi moji kažu kakva je atmosfera bila 90. 91. u Splitu i kako su nas terali kako se opet ustaštvo pojavilo i dolazila njihova emigracija. Sve to stoji i da verovatno Srbima ne bi bilo života u tim velikim gradovima, osim onima a znam i te koji su iz mešanih brakova pa još usput su ajmo reći postali Hrvati.
Tamo, gde su Srbi većina se moralo drugačije raidit i razmišljati, a o tome Sloba nije ni mislio. On je zajedno sa Tuđmanom o BiH razmišljao, i sve je to bila jedna trgovina gde je na kraju Holbruk bio vrhovni sudija. Evo vamo malo ovoga, ovi odavde marš, ovi u BiH eto im RS, ovi Hrvati ostaju bez Herceg Bosne itd itd.
Sve u svemu jedno veliko sra*e o kojem je najbolje ne razmišljati.
Smrtonosna Šorka je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Smrtonosna Šorka na korisnoj poruci:
Marshall George (18.1.2017)
Stara 6.1.2017, 11:38   #77
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Opet u tome što si citirao ne vidim ono što si ti imputirao.

Ne razumem ni to da ne možeš da shvatiš da ljudi imaju različite intelektualne sposobnosti, kao što imaju i različite fizičke sposobnosti ili umetničke talente. Ili moram da budem politički korektan i da govorim kako svako može da podigne 100kg ili trči 100m za 10 sec? I da svi lepo pevaju i crtaju? I da mali Perica koji je jedva završio osnovnu školu može časkom da završi medicinu ili nuklearnu fiziku?
Što ga ne čini ništa manje iracionalnim gledajući tvoju definiciju koja podrazumeva oslanjanje na činjenice i samo činjenice. Svojim primerom si to potvrdio navodeći plan Z4 u pogrešnom svetlu. hrvati ga nisu prihvatili... e pa kad i tako jedan extremno inteligentni podleže iracionalnom zaključivanju, šta dalje reći?
ColdBoot je offline  
Stara 6.1.2017, 12:36   #78
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Ni Srbi nisu prihvatili, naknadno su se predomišljali, ali je bilo kasno...

Drugo, čak i da grešim, loš je primer za iracionalno razmišljanje, više bi bilo nedovoljno informacija. Iracionalno je bilo kada sam pre desetak godina kupio duplo jači (i duplo skuplji) kompjuter nego što mi je bio potreban, pa još na vrlo nepovoljan kredit (danas takvu grešku ne bih napravio), iracionalno je bilo kada sam zbog neke devojke umalo završio u sekti itd.
I da, i inteligentiji ljudi imaju iracionalne delove ličnosti, to ne isključuje jedno-drugo. Kada pogledamo političku scenu, vidimo da u svim strankama ima vrlo inteligentnih ljudi, jedino što su istraživanja (a i život) pokazala da ljudi nižeg obrazovnog nivoa u većoj meri podržavaju autoritarne stranke, a ljudi višeg obrazovnog nivoa većinski podržavaju liberalnije opcije (većinski, ne svi). Neka druga istraživanja su pokazala da ljudi sa nižim IQ više podržavaju desničarske ideje.
namcor je offline  
Stara 6.1.2017, 20:20   #79
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.187
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017

Za IT je opasan kako god se okrene ekstremizam svake vrste. Bio on liberalni ekstremizam ili desni ekstremizam. Takodje kod nas, veci deo rukovodstva bio je donekle profesionalan u socijalizmu. Danas su svugde prisutni diletanti. Da se pocetkom 90-ih razmisljalo normalno i pohapsilo rukovodstvo republika, ne bismo videli ni Tudjmana ni Aliju a jos manje Milosevica.

Jedino kada se ova zemlja okrene centristickom nacinu razmisljanja i odbaci razmisljanja sa obe strane mozemo pricati o promeni. Bez nepotrebnih podela po klubovima, bez folk muzike (zalim slucaj ali nije normalno da 50% stanovnistva trci da budu pevaci) i slicnog smeca niskog kvaliteta, bez teranja inata, bez ultraliberalnih i ultranacionalistickih ideja i promocija. Generalno gledano ova zemlja je u debeloj psihozi, od propagande, pa do nekih ustaljenih verovanja koja unistavaju bilo kakav napredak. Edukacija ka centralistickom nacinu razmisljanja je jedino moze da odstrani glasanje po emocijama i po slicnim neracionalnim mehanizmima.

Poslednja ispravka: Lich_king2 (6.1.2017 u 21:37)
Lich_king2 je offline  
Stara 7.1.2017, 17:41   #80
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: "Sumrak istine" Svet kompjutera 01/2017


U Srbiji danas ima oko 1,35 miliona stanovnika bez dana škole ili samo sa nekoliko razreda. Prema popisu stanovništva, iz 2002. godine, u Srbiji je bilo više od 20% odraslih preko 15 godina starosti, koji nisu završili osnovnu školu, a čak 50% onih koji su završili samo osnovnu ili su funkcionalno nepismeni.

Situacija u Hrvatskoj također je složena. Društvene i gospodarske promjene koje su se desile, osobito u posljednjih petnaestak godina, ukazuju da postoji veliki problem s funkcionalno nepismenim stanovništvom. Statistički podaci su poražavajući jer, iako je osnovnoškolsko obrazovanje obvezatno prema zadnjem popisu stanovništva 2001. godine 2,86% stanovnika nema nikakvu školu, a 15,76% nema završenu osnovnu školu. I u ostalim segmentima školovanja situacija nije puno bolja jer zaostajemo za Europom, tako 21,75% ima završenu tek osnovnu školu, 47,06% srednju školu, 4,08% višu, a tek 7,82% visokoškolsko obrazovanje.

I dalje u istom članku: Rezultati tog istraživanja u Sloveniji u kojem su bili obuhvaćeni stanovnici od 15 do 65 godina na uzorku od 2972 osobe pokazuju da od 65 do 77 posto odrasle populacije nema dovoljna temeljna znanja i vještine za upotrebu informacija koje sadrže različite vrste riječi, obrasce, slikovno prikazane podatke kao ni osnovne matematičke operacije u svakodnevnim situacijama. Najslabiji rezultati postignuti su u traženju i razumijevanju informacija u različitim pisanim izvorima koje omogućavaju upotrebu u novim okolnostima, čak 42% ispitanika je na najnižoj razini (razina 1). Razine pismenosti dijele se na pet razina, pri čemu se uzima da sve što je ispod razine 3. nije dovoljno funkcionalno pismeno. U usporedbi s ostalim provedenim istraživanjima, kada i u Sloveniji, na istoj razini 1, Čile ima 50%. Promatrajući pak 1. i 2. razinu pismenosti slične rezultate imaju Poljska sa 78%, Portugal 77% jednako kao i Slovenija, dok je ta razina u Čileu 85% nedovoljno pismenih odraslih osoba.

Ako je vama ovo u redu, meni nije i mislim da treba krenuti odavde, a ne zatvarati oči i praviti se da je sve u redu da se neko slučajno ne naljuti...
namcor je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Lich_king2 (7.1.2017), Marshall George (18.1.2017)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com