Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Serverske aplikacije i baze podataka

Serverske aplikacije i baze podataka PHP, Perl, ASP, ASP .NET, ColdFusion...
MySQL, PostgreSQL, MSQL, Oracle...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.5.2015, 19:55   #21
Mirina
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 12
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako prikazati komentare za odredjenu vest MySQL

Drugari HVALA Vam puno. Imala sam problem sa netom pa nisam mogla pre da odgovorim

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Kod:
SELECT DISTINCT * FROM kola WHERE zemlja_id = " . $_GET['zemlja'] ." 
and kolo = (SELECT MAX(KOLO) FROM kola where zemlja_id = " . $_GET['zemlja'] ")
and godina=(SELECT MAX(godina) FROM kola WHERE zemlja_id=" . $_GET['zemlja'] . ");
Upit savrseno radi Ali prosto neverovatno i meni je palo na pamet da uradim po istom principu kao za kola sto je uradjeno ali meni nije radilo A zivot bih dala da sam kod isto napisala.

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Ali "slon u sobi" je dizajn ove tabele, koji je naopak.
Ovo nisam bas najbolje razumela. Ali hajde da probam da objasnim tabelu. Nju sam napravila za neku drugu namenu. Pravila sam kao neki combo box gde korisnik kada izabere zemlju, pojavi mi su opcija da izabere ligu, kada izabere ligu da moze da izabere godinu a kada izabere godinu onda kolo za tu godinu da bi na kraju prikazalo rezultate za izabrane parametre. I za divno cudo sam to napravila bez nekih velih problema. I onda kao sto sam rekla dosta vremena provodim googlajuci, sto u potrazi za novim idejama i mnogo vise u potrazi za resenjima I onda sam videla ovo za sta sam trazila pomoc i palo mi je na pamet da mogu da iskoristim tu tabelu iz baze za ovo sto pokusavam da napravim. I to bi bilo to, vezano za nju.

Inace kao da ste mi procitali misli, bas sam nameravala da vas zamolim za neku literaturu ili neke dobre tutorijale i ovo sto se mi savetovali sve je zabelezeno i sugurno u narednih nekoliko dana potrudicu se da savladam. Ne znam stvarno sta bih jos mogla da dodam sem jos jednom, OD SRCA HVALA

Poslednja ispravka: Mirina (30.5.2015 u 20:05)
Mirina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2015, 16:04   #22
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Kako prikazati komentare za odredjenu vest MySQL

Ti si napravila korisnički interfejs koji ti je služio kao vodič za dizajn tabele u bazi. Ok, čovek kad hoće nešto da uradi, mora od nečega da krene. Poenta je da se ne kreće od toga. Zato sam ti predložio da proučiš dizajn relacionh baza, da bi sledeći put krenula kako treba. Mora da se uzme u obzir više stvari, šta ti podaci predstavljaju, kakve su veze među njima, kako će se unositi...

Ako pogledaš tvoju tabelu koja se zove “kola”, ona ne predstavlja kola nego utakmice (“kolo_id” je u stvari id utakmice, redni broj kola je u koloni “kolo”, a id kola – jedinstveni identifikator i ne postoji). Ali nije poenta kako se te stvari zovu, nego šta predstavljaju. Kolo je grupa utakmica iz neke lige/države, odigranih u određenom periodu. Kolo ne mora da zna koje mu utakmice pripadaju, ali utakmica mora da zna kom kolu pripada (veze među objektima, zato su relacione baze). Da li uopšte treba da postoji kolo kao poseban entitet, ili će se čuvati samo redni broj kola kao karakteristika utakmice, zavisi od potreba.

Da se vratim i na primer sa prethodne strane. Ako će se u ovu bazu svakodnevno unositi rezultati utakmica, postoji verovatnoća da dođe do greške u kucanju imena kluba. Nije strašno ako aplikacija neće imati zadatak da prikaže statistiku kluba, npr sve utakmice u sezoni. Ali ako treba, onda je problem. Jer kad kreneš “select ...” gde je tim1 ili tim2 “Zvezda”, ne dobiješ sve one utakmice gde je neko pogrešno ukucao “Zvezda” (ili recimo Groningen). Zato bi trebalo da postoji tabela sa podacima o timovima, pa kada se unose rezultati, ime tima se bira, i u tabeli sa rezultatima se čuva samo id tima. Onda i ako dođe do greške u kucanju, došlo je samo na jednom mestu (tamo gde se čuvaju podaci o timu) i lako je ispraviti.

Dakle, ima malo planiranja pre nego što počnu da se prave tabele u bazi. Ali pre toga, kao što je Ivan452 napisao, moraš da savladaš osnove SQL-a.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
Mirina (2.6.2015)
Stara 2.6.2015, 1:30   #23
Mirina
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 12
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako prikazati komentare za odredjenu vest MySQL

Razumela Ne kaze se dzabe covek se uci dok je ziv Dao si mi par zanimljivih ideja, ne mogu da kazem da se bacam na posao posto sam vec uveliko u poslu pa se nadam da ce nesto ispasti od toga A kad zavrsim postavicu ovde sajt pa da me kritikujete
Mirina je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako optimizovati plugin za Facebook komentare? hallooo Web razvoj 0 23.10.2014 13:11
Kako da obrisem komentare sa YT? PS mode Zanimljive Web lokacije 1 30.11.2012 19:49
MYSQL i PHP i Apache vladakg Programiranje 18 25.6.2009 7:21
Kako uplodovati MYSQL na server Boris Zegarac Serverske aplikacije i baze podataka 1 25.10.2007 0:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com