Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.11.2013, 20:01   #121
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Zivotni vek procesora je toliko dugacak, cak i da se overklokom njegov zivotni vek prepolovi, vreme ima da ga pregazi sigurno dosta pre nego sto rikne.

Procesori stvarno tesko crkavaju, mislim da jedino moze neki strujni udar da ih dokrajci ili nemar pa da se pretope od toplote. Rade konzole i kompovi iz 80-tih godina bez problema sad. Po svim podacima i nacinom izrade, danasnji procesori bi trebali da imaju zivotni vek duzi nego ti pravljeni 80-tih godina.

Problem je sto overclock-om sa povecanjem napona povecavas rizik od strujnog udara.

Dakle, bez brige, svaki ako komp stabilno radi par sati posle OC, radice dugo isto tako bez problema.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2013, 22:41   #122
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Moj Core 2 Duo u desku je ranije radio na 2.6 sa 2.0 i sada se muči, iako je sve očišćeno, nova pasta... Ne znam jesu li gremlini, ali definitivno nije kao nekad
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2013, 23:11   #123
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

To ti nije safe overclock i zato masina i pocinje da stuca.

10% moze da se OC skoro svaki procesor, bilo graficki bilo CPU, chipset ili RAM cak. To je ono sto overclockeri zovu safe overclock.

20% je u granicama normale i neki hardver ce dobro da prihvati, drugi nece u zavisnosti o cemu se radi. Recimo za novije AMD CPU-ove je i 20% safe clock bez problema.

30% je vec preterivanje i samo najkvalitetniji hardver nece imati problema. Ti si ga bas za toliko klokno i naravno da ce vremenom da pokaze brze znake "starenja". Pogotovu ako si drndao i napone.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2013, 23:46   #124
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

zavisi i od procesora do procesora, neki se ne overklokuju uopšte, a ti stariji inteli ne da su se klokovali nego su se razbijali od overkloka. Moj prethodni e2140 je radio sa default 1,6 GHz na 2,8GHz čak mi je i to bilo malo neki su postizali i veće rezultate. I to bez podizanja voltaže, pa se nije ni grajao i opterećivao visokim naponom...
sad druga je stvar ako naguraš 30% veću voltažu od default...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2013, 10:06   #125
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

@sloba Pre deset godina nije vredeo 40€, nemoj da se pravimo pametni sad.
Mozda je pametnije ne dirati voltazu, pa koliko izgura. Ipak su maticne osetljiva stvar.
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2013, 10:15   #126
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Pa ako hoces bolje performanse, vidiljiva poboljsanja, a neces da sprzis procesor, onda kups novi procesor.

Mucenje hardvera i posle kukanje kako je nesto crklo ne ide.

Svako moze potpuno sigurno da clockne svoj hardver za 10%. To ti je u nekim slucajevima i celih 350MHz-400MHz. Do 20% moze da se clockne, ali nikako nije preporucljivo za svaki hardver.

Zavisi kakav procesor imas, ali realno je da svaki procesor koji nije namenjen za clock-ovanje i koji nema otkljucane mnozioce clocknes ne vise od 10%.

I poboljsanje performansi je vidljivo, pogotovu ako radis OC grafickog procesora. Sa 10% povecanjem clock-a sam dobijao i po 20% bolje performanse.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2013, 13:53   #127
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

i5 2500k je u pitanju, otkljucan. Iskustva su da se vrlo dobro pokazao kod klokovanja, ali tu su sad pitanja napajanja i hladjenja (vazdusno, vodeno)...
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2013, 14:23   #128
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
To ti nije safe overclock i zato masina i pocinje da stuca.

10% moze da se OC skoro svaki procesor, bilo graficki bilo CPU, chipset ili RAM cak. To je ono sto overclockeri zovu safe overclock.

20% je u granicama normale i neki hardver ce dobro da prihvati, drugi nece u zavisnosti o cemu se radi. Recimo za novije AMD CPU-ove je i 20% safe clock bez problema.

30% je vec preterivanje i samo najkvalitetniji hardver nece imati problema. Ti si ga bas za toliko klokno i naravno da ce vremenom da pokaze brze znake "starenja". Pogotovu ako si drndao i napone.
Nisam drndao napone, ali u svoje vrijeme svi su nasviravali C2D do besvjesti, ali sad ima problema i sa default klokažom. Matična je za svoje vrijeme solidna P5B. Dakle, očito je da imam negativno iskustvo sa overclockom...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2013, 22:22   #129
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ja imam samo pozitivna iskustva sa overklokom. Ne mislim da im se smanjuje radni vek, ako se ne diraju naponi. Ja sam uspeo da moj Core2Quad koji inace ima multiplier samo 7x sa 2.33 overklokujem na 3.50 sa dizanjem napona (samo 1x radi testa) ,a bez diranja voltaze ide do 3.1 stabilno ,a bas sam ga silio sa Prime i slicnim alatkama. Nisu mu mrdale temperature na tx3 kuleru.


Da li overklok isplati ? Itekako ! Secam se cuvenog e2140 koji sam svirao sa 1.6 na 3.2 i to su bila 2 razlicita racunara i itekako se videla razlika u igricama. Isto tako i sad default 2.33 i 3.11 bez dizanja napona i bez ikakvog dizavanja voltaze je isto dramaticna razlika u igrama, ali bogami i u multitaskingu.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
overclock, overklok

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Overclock opasnosti i granice!? polarnimeda Overklok 28 31.1.2007 18:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com