Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.1.2016, 18:56   #1
The Majk
Član
 
Član od: 5.12.2014.
Poruke: 100
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Dakle zelim u slobodno vreme da se bavim crtanjem u boji ranoraznih tema, dizaj, grafika, skice, ilustracije, bas sta mi padne na pamet uglavnom graficki dizaj. Pitanje da li da ucim Photoshop+Illustrator ili da se okrenem Coreldraw-u?

Iskusni graficki dizajneri nek se jave jer ja sam bas neiskusan!!!
Pozdrav i hvala na sugestijama!!
The Majk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku The Majk na korisnoj poruci:
todos (1.1.2016)
Stara 1.1.2016, 19:55   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Photoshop se bavi rasterskom grafikom u kombinaciji sa 3D modelovanjem i animacijom koje su integrisane u najnovijoj verziji. Illustrator i Corel se bave vektorskom grafikom. Ako planiraš da radiš skeniranje nacrtanih radova pa potom vektorisanje, onda ti je OK kombinacija Photoshop+Illustrator, a možeš i bez toga jer i Illustrator i Corel imaju trace funkciju namjenjenu "precrtavanju" linija sa skeniranih crteža i njihovom pretvaranju u vektorske nodove.

Ako planiraš da crtaš od nule, bez skeniranja, sa crtaćom tablom ili samo mišem, onda ti Photoshop praktično i ne treba.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2016, 20:54   #3
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Ako ćeš da radiš na skupljoj to jest boljoj tabli dobiješ sa njom ( vidi ko daje opciju) Corel paint i u kombinaciji sa CorelDRAW imaš dobitnu kombinaciju. Ideje dobiješ kad se prijaviš na njihovom sajtu. Slično ima i Adobe Ilustrator. Ako ćeš da se baviš i fotogrfijom onda ti ne dam preporuku jer bi me kolege sa foruma ubile zbog toga.
Da ti dam prvi klempu tj zahvalnicu! Hahaha.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Borko Motorko (1.1.2016)
Stara 1.1.2016, 21:45   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ako planiraš da crtaš od nule, bez skeniranja, sa crtaćom tablom ili samo mišem, onda ti Photoshop praktično i ne treba.
99% ljudi koji se profesionalno bave crtanjem i ilustracijom se neće složiti sa tobom. Bilo kakva upotreba crtaćih tabli, nebitno da li je običan Wacom ili punokrvni Cintiq podrazumevaju obično i upotrebu Photoshopa.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2016, 22:03   #5
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Ide obično kod vacoma photo COREL paint prilagođen tabli. Stvarno ne znam šta ide u paketu kod ovog skupljeg brenda.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2016, 22:04   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ide obično kod vacoma photo COREL paint prilagođen tabli. Stvarno ne znam šta ide u paketu kod ovog skupljeg brenda.
Ma mani ti šta ide uz table. Bitno je šta ljudi koriste. U 99% slučajeva koristi se Photoshop zbog ogromnog izbora četkica (brushes) koje se specijalno namenski prave za Photoshop i crtajuće table.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
todos (1.1.2016)
Stara 2.1.2016, 16:45   #7
user928
Član
 
Član od: 13.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 184
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Photoshop i illustrator su stanardi u web i grafickoj industriji, radi u njima i nemas brige
user928 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2016, 22:15   #8
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

S obzirom da mi je to profesija, mogu da ti kažem da je bitno samo da odlučiš šta ti je najvažnije na početku, jer kako vreme bude prolazilo upoznavaćeš se i učićeš ostale programe. Moj predlog ti je da počneš da učiš Photoshop na prvom mestu iz prostog razloga što je dotični standard modernog dizajna bez obzira o kojoj oblasti primenjenog dizajna govorimo. Razlog više je taj što Photoshop omogućava i upoznavanje sa osnovama vektora, tako da ti omogućava da u jednom paketu imaš raster+vektor+3d+animaciju (uprošćenu, doduše). Kada se budeš osećao dovoljno "komotnim" u Photoshopu, lakše će ti biti da počneš da učiš Illustrator, zbog činjenice da su oba vlasništvo iste korporacije (Adobe), i samim tim dele dosta istih ili sličnih alatki, kao i prečica, menija, što znači da ćeš se lakše prilagoditi, nego u CorelDRAW-u. E sad, u svetu grafičara, Corel smatraju jednostavnijim alatom za korišćenje od Illustratora, dok Illustrator važi za moćniji. Ja lično koristim Illustrator za iscrtavanje, dok Corel koristim za layout i štampu (Adobe se već 20 godina muči sa pristojnim Print prozorom )

U svakom slučaju, želim ti da što pre savladaš i na prvom mestu UŽIVAŠ

Ako ti bude bila potrebna pomoć oko nečega, slobodno me pitaj na PP, a mogu ti i preporučiti dobre vodiče i online tutoriale.
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2016, 12:58   #9
Acco
Novi član
 
Član od: 9.12.2014.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Dragi prijatelji,

da li ste nekad imali potrebu da ubacite sliku u coreldraw i da tu slku razvučete na tačnu razmeru koja je nacrtana na njoj ?!
Objašnjenje: slikao sam fotoaparatom jedan plan kuće na kojoj su nacrtani zidovi i dimanzije u srazmeri - A3 format! Znači pravi tehnički crtež ! E , sad bi ja da ubacim sliku u Coreldraw i da preko nje dodajem neke detalje isto u pravoj srazmeri kao što je na slici ! Naprimer: ako piše da je jedan zid dužine 8 metara, ja bi nekako "skale" napravio na slici da taj zid ima u coreldrawu 8cm ! Tako da bi mogao tačne dimenzije ili proporcije detalja da dodajem na sliku !
Napravio sam jednu liniju od 8cm preko slike zida i povećavao/smanjivao "skale" sliku da bude ista dužina !

Da li ima lakši način, bez ovog mog pogađanja srazmere, da se tačno namesti dužina linije 8cm sa dužinom linije 8m na slici ?!

Hvala na odgovoru !
Acco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2016, 13:58   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

^ ne pomaže slika majko sa korita Corelova, uzmeš ArhiCad i ubaciš crtež koji možeš odmah digitalizovati i pretvarati u koje god želiš mjere + možeš dobiti i 2D i 3D prikaz a nećeš se patiti sa vektorima i sl.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2016, 14:09   #11
Acco
Novi član
 
Član od: 9.12.2014.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
^ ne pomaže slika majko sa korita Corelova, uzmeš ArhiCad i ubaciš crtež koji možeš odmah digitalizovati i pretvarati u koje god želiš mjere + možeš dobiti i 2D i 3D prikaz a nećeš se patiti sa vektorima i sl.
Hvala na odgovoru !

Ali ja radim/pravim pripremu za reklame 2D , i samo radim u CorelDRAWu. A sad mi je prvi put treba tačno RESAIZOVATI sliku !

Znači, nema mi spasa !
Acco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2016, 14:47   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Ne sećam se više kako se se to tačno radi u Corelu ali u Illustratoru za tako nešto postoje maske Object > Clipping mask -> Make koje odsecaju višak elemenata koji prelaze granice definisane maske. U Corelu mislim da se ta opcija isti prosto zove "Mask".

Inače nadam se da shvataš da disproporcionalnu sliku ne možeš da uvališ u unapred definisan kontejner bez da dođe do promene njenih proporcija.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2016, 14:51   #13
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

"Mora da se upasuje da bi mogla da se upakuje" možeš to i u Photoshopu i u Corelu ali da se duže handriš s tim
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2016, 9:25   #14
Acco
Novi član
 
Član od: 9.12.2014.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Ne sećam se više kako se se to tačno radi u Corelu ali u Illustratoru za tako nešto postoje maske Object > Clipping mask -> Make koje odsecaju višak elemenata koji prelaze granice definisane maske. U Corelu mislim da se ta opcija isti prosto zove "Mask".

Inače nadam se da shvataš da disproporcionalnu sliku ne možeš da uvališ u unapred definisan kontejner bez da dođe do promene njenih proporcija.
Prijatelju, izgleda da me nisi razumeo !!!
Da jednostavnije objasnim: Ako na jednom papiru hemijskom nacrtam crtež i na njemu jednu liniju (bilo koje dužine), a naznačim da je ona dužine 3 metra !
E sad, kada skeniram taj crtež (na kojoj je i linija/oznaka dimenzije), i "importujem" u CorelDRAW, moram "RULER"/lenjir da smanjim/povećam na tačne proporcije/dužinu linije ! Znači, ako skenirana linija na slici predstavlja 3 metra, tada treba, i kad nacrtam u Coreldrawu, da nacrtana nova linija (vektor) od 3 metra da bude iste dužine !

Tako da nastavljam crtanje u istim/realnim dimenzijama u CorelDRAWu !

Nadam se da me sada razumeš !

**** Jedno drugo pitanje: dešava mi se u CORELDRAWu da kada dodam novu stranicu , umesto da bude prazna, sve što je napravljeno na prvoj stranici se iskopira !!! A kada na drugoj strani izbrišem objekte, tada se i isto dešava/izbriše na prvoj stranici. Kao da su povezane strane !
Kako da to isključim da se NE kopiraju objekti na novootvorenoj stranici/page !?

Hvala !
Acco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2016, 10:49   #15
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Koristi tačku umesto znaka uzvika! Hvala.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2016, 11:19   #16
Acco
Novi član
 
Član od: 9.12.2014.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje pocetnika da li Photoshop+illustrator ili corelDraw?

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Koristi tačku umesto znaka uzvika! Hvala.
Ok, naravno !
Pozzz
Acco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanje pocetnika!? The Majk Nosači podataka 9 29.8.2015 8:42
photoshop pitanje? zexxxx Aplikativni softver 2 31.7.2014 10:22
Pitanje pocetnika o radu sa serverima Dusan_BG Brbljaonica 5 8.4.2013 10:53
Photoshop namene bokisa Aplikativni softver 2 14.3.2012 20:23
Photoshop ili CorelDraw alexle Aplikativni softver 32 21.7.2006 12:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com