Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.7.2013, 15:11   #41
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

.... i to od čoveka koji ne zaklapa u video klipovima . Odličan youtuber za "recenzije" .
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2013, 12:35   #42
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Kolko vidim ovo izlazi 13tog ovog meseca ....
http://www.paradoxplaza.com/games/europa-universalis-iv
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2013, 15:02   #43
Ohanzee
Član
 
Član od: 23.8.2010.
Lokacija: Tamni vilajeti oko NS...
Poruke: 91
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 50 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Izasao je demo.
Moze se igrati sa cetiri nacije ( Venecija, Turska, Portugal i Austrija ) tokom 28 godina.
http://store.steampowered.com/app/23...r=1_4_4__104_1
Ohanzee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ohanzee na korisnoj poruci:
Sarmatian (9.8.2013)
Stara 10.8.2013, 9:57   #44
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Probao demo, ne moze se bas puno toga uraditi, ali sam primetio da je trgovina fantasticno odradjena.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2013, 14:21   #45
Yanosh
Član
 
Član od: 30.3.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 77
Zahvalnice: 165
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Na osnovu demoa i nekih let's play videa sa YouTube-a reših da pre-orderujem igru. I dobio sam besplatno Crusader Kings 2 i save konvertor CK2 -> EU4

Ko ce dočekati 13. avgust.... (znam da je to za dva dana, ali opet )
Yanosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2013, 14:24   #46
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Previse je cekati dva dana
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2013, 14:57   #47
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Yanosh kaže: Pregled poruke
Na osnovu demoa i nekih let's play videa sa YouTube-a reših da pre-orderujem igru. I dobio sam besplatno Crusader Kings 2 i save konvertor CK2 -> EU4

Ko ce dočekati 13. avgust.... (znam da je to za dva dana, ali opet )
Besplatno crusader kings. Sa svim DLC-ovima ?
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2013, 17:22   #48
Yanosh
Član
 
Član od: 30.3.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 77
Zahvalnice: 165
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Nazalost bez DLC-ova. Ali sacekacu neki steam sale da ih pokupim
Yanosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2013, 1:51   #49
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Posle nekih osam sati uloženih u EU4 reših da napišem malu recenziju. Ako vam mrzi da čitate (ili niste igrali EU igre ranije) savet za sada je, nažalost, ne kupujte.

Jedna od bitnijih stvari za ovakve igre je interfejs i EU4 je barem po meni omanuo, ne katastrofalno ali dovoljno da smeta. Prva stvar koja ide na živce su reciklirane ikonice za građevine iz EU3 i još par drugih ikona. Čak i da nisam igrao EU3 preko 1500 sati opet bi upadale u oči zbog drugačijeg grafičkog stila, zagasitijih boja i manje rezolucije.
Instalirao sam igru prvo na laptopu i potpuno je neigriva na nižim rezolucijama, prozori sa informacijama o armijama i provincijama zauzimaju preko pola ekrana (15,6 inča, 1366x768). To bi bilo u redu da pružaju više informacija od prozora iz EU3 koji su bili mnogo manji (4 puta manji u slučaju armija), ali daju apsolutno iste informacije. Čak i na 1600x900 sve izgleda nekako skučeno. Ogromni prozor koji daje informacije o provincijama čak ima i poseban tab za građevine.
Tu je i par u najmanju ruku čudnih rešenja, npr kad se opseda grad "Detach siege" ne postoji, ali zato postoji opcija "Select army", pa se onda prozor prebaci na opsade na armiju i tu se pali opcija za ostavjanje manjeg garnizona za opsadu. Međutim kad se ta opcija izabere manja opsadna armija ostaje izabrana tako da je potrebno ponovo selektovati vojske i izabrati veću armiju koja treba da ide dalje. Nešto što je u svim ranijim EU bilo izuzetno jednostavno ovde je zakomplikovano do bola.

U igri nema više nikakvih slajdera, ulaganja u tehnologije itd. Kasa je krajnje jednostavna, prihodi od zlata, taksi, tafira itd. i rashodi od plata vojske, održavanja brodova, savetnika itd. Ono što pretekne ide direktno u državnu kasu za izgradnju i regrutaciju nove vojske. Jednostavnije i barem po meni elegantnije rešenje, međutim izbačeni su i slajderi za unutrašnju politiku koji su bili bitan deo igre. Sa druge strane nacionalne ideje su dosta poboljšane, više se ne bira jedna ideja u slot nego čitav niz nacionalnih odluka koje se otključavaju postepeno.

Pošto ulaganja u tehnologije više nema uveden je novi sistem i tu je po meni igra najviše omanula. Sistem sam po sebi nije loš, ideja je dobra ali je sve odrađeno nekako nakaradno.
Svaka nacija ima Administrative power, Diplomatic power, Military power. Ako zvuči poznato to je zato što svaki vladar u svakom EU do sada ima te tri statistike. Ta tri resorsa se pune zavisno od statistika vladara, što u suštini znači da je mnogo bolje biti republika kako bi mogao da brže menjaš nesretnike i da koliko-toliko utičeš na statistike vladara na izborima. Novi nivoi tehnologije se kupuju kada skupiš dovoljno power-a u određenoj kategoriji.

Tu nastaju prvi veći problemi sa igrom. Pošto sada postoje samo tri kategorije za istraživanje tačnije otključavanje a u EU3 ih je imalo pet (goverment, trade, production, naval, land) sve je nekako zbijeno.
Administrative power otključava tehnologije koje daju veću efikasnost u proizvodnji, zgrade koje poboljšavaju taksaciju i proizvodnju, otključava nove nacionalne ideje itd. u suštini hibrid starog goverment i production tech-a.
Military power je land tech, nove jedinice, veći modifiers, tactics, discipline, maltene isto kao land tech ranije.
Diplomatic power je ono što je ostalo, tačnije naval i trade tech. Povećavanje efikasnosti trgovine diplomatskom moći ima smisla, veći domet za koloniste takođe ima koliko-toliko smisla, ali otključavanje boljih brodova, pomorskih baza, puteva, kanala, morala mornarice i smanjivanje cene održavanje brodova diplomatic power-om je totalno kretenski.

Da stvar bude još gora "moći" ne služe samo za otključavanje tehnologija. Pošto više nema slajdera stabilnost se povećava administrativnom moći. Sva diplomatija ide preko diplomatske moći. Pre ili kasnije dođeš u situaciju kada shvatiš da ako potpišeš mir i uzmeš provincije koje si želeo nećeš imati diplomatske moći da unaprediš brodove sledećih 30 godina. Sve postane nekako besmisleno.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Apostrof na korisnoj poruci:
M1L0SH (14.8.2013), Miloš987 (14.8.2013), obidijus (14.8.2013)
Stara 14.8.2013, 14:50   #50
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Posle nekih osam sati uloženih u EU4 reših da napišem malu recenziju. Ako vam mrzi da čitate (ili niste igrali EU igre ranije) savet za sada je, nažalost, ne kupujte.
Klasika kad su paradox igre u pitanju. Cekaj pathceve, DLC-ove dok se sve ne ispegla i usavrsi.
Slazem se da su mogli cisto estetski da usavrse ikonice. Ovako je kao EU III 2.0
Dalje slajderi za politiku su bili suvise jednostavni i pasivni. Jednom u 10 godine ih mrdes i tolko. I ne nedostaju mi ...
Ideje i poeni su mi logicni ipak je u to vreme sve zavisilo od monarha.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2013, 15:08   #51
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Samo što je Paradoxu nažalost postala praksa da patcheve zove DLC i naplaćuje ih
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2013, 15:35   #52
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Da li od Srbije može postati kolonijalna sila?
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2013, 20:29   #53
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Machinaeguns kaže: Pregled poruke
Da li od Srbije može postati kolonijalna sila?
Da, mada ce ti trebati malo srece i dosta planiranja.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2013, 22:24   #54
Johnny-24
Starosedelac
 
Član od: 30.6.2012.
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 1.674
Zahvalnice: 323
Zahvaljeno 197 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

I sta kazete kakva je po vama nabavio bih je pa me interesuju vasa misljenja...
Johnny-24 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2013, 1:50   #55
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jel ima jos neko problem sa 'stucanjem' slika posle par godina, cak i kad je igra na pauzi? Ili sam prolupao
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2013, 9:30   #56
tanganjika
Novi član
 
Član od: 2.7.2013.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Što se mene tiče u svemu se slažem sa Apostrofom, ali Paradox-u zameram istorijske netačnosti. Naprimer da su Albanci i Rumuni Južni Sloveni
tanganjika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2013, 11:05   #57
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

To su "kulturne grupe", narodi slicnih ili srodnih kultura, tako da i nije bas netacno. Ako bi isli po onoj podeli naroda po poreklu, onda bi Rumuni i Francuzi bili zajedno u grupi romasnkih naroda.

Poslednja ispravka: Miloš987 (16.8.2013 u 14:54)
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2013, 12:39   #58
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ja iz demoa na primer nisam skontao kako rade opsade. Traju citavu vecnost brojke se menjaju ne razumem da li mi ide dobro ili ne. Iako ima broken walls moj juris propadne katastrofalno. I kad treba da opsedam vise provincija. Podelim armije a onda se AI proseta sa 20k i ocisti ih posle 250 dana opsade bezveze.
I da i ja sam primetio stucanja ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2013, 14:24   #59
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Pa dobro, nije TOLIKO teško postati kolonijalna sila sa Srbijom. Ušao sam u razne dilove sa Marokom i koristim njihove luke kao odskočnu dasku za Novi Svet
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2013, 15:57   #60
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Novi sistem trgovine je katastrofalan.

Svet je podeljen na "Trade nodes" isto kao trade centar samo sto ne mozes da pravis nove, granice se ne menjaju itd. U sustini apsolutno fiksirani centar trgovine. U svakom od tih centara imas svoj "trade power" koji se budzi prvenstveno zgradama, marketima i sl. ili slanjem brodova da se bave trgovinom u tim lukama. Kad posaljes agenta imas dve opcije, da uzimas kintu odatle ili da trgovinu preusmeravas na druge centre trgovine gde imas veci trade power ili jos bolje u prestonicu zato sto odatle imas bonus na kintu koju skupljas.

*Agenti se sada ne trose, nego imas fiksiran broj (u slucaju trgovaca 2 na startu, 5 kad otkljucas sve ideje za trgovinu). Kad ga posaljes na zadatak ostaje tamo dok ga ne opozoves, cisto ako neko jos nije probao da ne bude zabune*

Iako sistem u sustini izgleda zanimljivo ima par strahovitih mana, prva i najveca je to sto ne mozes da biras gde preusmeravas trgovinu. Isto kao i centri trgovine sve trgovinske rute su vec predodredjene i fiksirane od starta pa do kraja igre. Npr. u mojoj partiji sa Timurima-Mugalima u kojoj sam drzao trgovinske centre Indus, Bengal, Cejlon, Kashmir, Basra, Samarkand i Persija (te sam drzao apsolutno, svaka provincija iz tog centra bila je pod mojom kontrolom) nisam mogao da preusmerim trgovinu iz Cejlona u Kasmir gde se nalazi Delhi kao prestonica da uzimam vecu kintu, mogao sam samo da je preusmerim u vec predodredjenom pravcu tacnije Basri odakle odlazi u Veneciju.

I to je u sustini to. Sve trgovinske rute sa istoka idu u Veneciju. I nista zanimljivo i ne mozes da radis sa trgovinskim centrima koje imas na istoku sam da posaljes trgovca da uzima kintu na licu mesta sa velikim minusima na iznos zato sto ne skupljas u prestonici, a u isto vreme ne mozes da preusmeris u prestonicu jer sve iz Indije ide u Veneciju. Apsolutno nikakva razlika u nacinu igranja sa nekom vecom silom, ranije stavis trgovce da automatski idu u centre koje ti kontrolises, sada posaljes trgovca da skuplja i to je to.

I dok ta lova "bezi" iz tog centra ti ne dobijas nikakav kes, jer vise nema tarifa i harbor fees za trgovce na tvojoj teritoriji. Ispada ko da kradu stvari i beze u evropu. Koliki god da ti je trade power u tom centru ne mozes da sprecis odliv kinte. Prakticno izvozis stvari i siromasis usput dok se uvoznici bogate. Da je tako gde bi nama Srbima kraj bio. A Nemci bi pomrli od gladi.

Sto je najcrnje na preusmeravanje trgovine sem nacionalnih ideja najvise utice Naval tradition, cak i na trgovinske centre koji uopste ne izlaze na more. Npr. u Samarkandu (odatle ide u Konstantinopolj a onda dalje naravno do Venecije) 50% vrednosti su mi odvlacili turci zahvaljujuci svojoj ne znam ni sam kako konstantno velikoj tradiciji pomorskih snaga.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com