Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.8.2013, 9:17   #61
mikicaa
Član
 
Član od: 5.6.2010.
Poruke: 259
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 13 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

srbija kolonijalna sila? kako ne najebete od osmanlija odma posle vizantije?saljete diplomate tamo ili podrzavate pobunjenike?
mikicaa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2013, 10:42   #62
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ja sam probao dva puta sa Srbijom, uvek se isto desi, mozda potraje 7-8 godina, ali uvek Turci objave rat i to je kraj. Eventualno ako uspem da osvojim nesto od Bosne ili Dubrovnik. Ostaje dase proba stara taktika sa zaprecavanjem moreuza, samo ako bude bilo para za 20 galija.
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2013, 13:29   #63
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ja sam dizao pobune kod Turaka, i "orodio" sam se sa Austrijom kada smo pregazili Mađare. Pokušavam nekako da udjem u HRE, maltene me samo imena Austrije i Moskovije čuvaju od Turaka. Sećam se da sam video 30000 turskih vojnika kako guše pobunu od 16000 bugarskih nacionalista. Moja "vojska" broji oko par hiljada vojnika.
Bilo je zeznuto dok kolonije nisu stale na noge, ali i dalje nijedna kolonija nije pretvorena u core province. Lako je osnovati koloniju, ali dok ne pretvoriš koloniju u core, non stop će da ti iskaču pobunjenici. Bedak, nisam to znao. Trenutno se vrtim oko obala Afrike, nikako ne mogu da pređem Atlantik i da osnujem koloniju tamo.

Inače, probajte da uđete u saveze sa Mamelucima i tako tim muslimanima oko njih. U mojoj igri, svi oni mrze Turke.
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 10:17   #64
vladmer
Član
 
Član od: 2.3.2012.
Poruke: 104
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 28 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Срећа је много битна.У мојој партији са Србијом,Турци су врећа за ударање,па сам негде на Душановом царству +Константинопољ као престоница.Почео сам и да колонизујем Америку,али су ми Шпанија и Француска све преотеле.Можда је са Србијом паметније ширити се у Африку и Азију,па гурати трговину ка престоници,пошто из новог света сав кајмак(трговинске линије)иде западној Европи.
vladmer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 12:32   #65
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Treci pokusaj sa Srbijom sinoc, ista prica. Cim isfabrikuju claim, sledi napad. Ostale sile ih ne diraju cini se. Austrija vrlo rano nasledila Burgundiju, zaokupljena sa HRE. Sa katolicima je skoro nemoguce sklopiti savez, i to cak ne mogu ni da ponudim jer je moje mislenje prema njima suvise malo (-10 zbog druge vere). Od saveznika tu su Vizantija, Vlaska, ali sa njima se nni ne ispalti sklapati savez, pre i li kasnije te uvuku u rat sa Turcima. I kada mi objave rat ne mogu dase izvucem predajom provincija jer dobijam -1000 u proceni mirovne ponude zato sto zele full anex.
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 16:44   #66
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Posle nekih osam sati uloženih u EU4 reših da napišem malu recenziju. Ako vam mrzi da čitate (ili niste igrali EU igre ranije) savet za sada je, nažalost, ne kupujte...
Naprotiv meni su potpuno suprotna osećanja u vezi igre.
Mislim da su je mnogo poboljšali.
Možda sam ja na vreme sve pogledao na youtubu od par likova koji su preneli igranje iz demoa koji su dobili pa sam znao šta me očekuje.

O problemu sa igranjem na laptopu ne mogu da pričam jer imam desktop i rezoluciju 1600/1200.
Sve je savršeno vidljivo i pregledno. Meni i jasno sve jer imam iskustva iz prethodnih serijala.
Jedini problem je meni bio što oće da prepuni ram ako se dugo igra pa sam isključio sve efekte osim granica koji i nisu efekti.

Ajde prvo ono o "Detach siege"da ne postoji??
Sasvim lepo funkcioniše, imaš malu ikonicu u okviru armije to je mislim druga ikona gore desno. Kad klikneš onda nije tačno da se promeni armija već ta veća je pod kontrolom i može je dalje slati.

Ostalo je ok što si naveo a meni se ovaj novi sistem više dopada bez slajdera jer te tera da se sporije širiš i pažljivije planiraš poteze.

Takođe jedan nepromišljeni rat i gubitci u njemu te mogu skupo koštati po pitanju tehnologije i novca da se oporaviš što i jeste realno.
Nije bilo realno da se tako lako širiš i tako lako oporavljaš od ratova.

Zato i jeste dobro što te tvoj izbor može skupo koštati.
Ti biraš da li ćeš potrošiti administrative power koji skupljaš na stability ili na LvL up u nauci.
Šta god da biraš čini ti se ovo drugo bolje

O trgovini ne mogu mnogo jer sam igrao sa Srbijom i izbor je jedan trgovac u Carigrad da gura trgovinu dalje i drugi u Raguzu da skuplja što više može i to je to. Srbija tu uzima lovu ali nije to nešto mnogo, nekih trećinu prihoda doduše što nije ni malo.



Vidim neko ispod je rekao da mu je problem što mora da duže opseda gradove pa se pojavi AI i oduva mu male jedinice.

E pa drugari ova EU4 je malo drugačija jer su hteli da vas nateraju da se više potrudite oko bitaka i diplomatije.
Neprijateljska vojska kad izgubi a brojna je, otići će ne jednu već 2 pa i 3 provincije unazad i neće se moći pomerati dok ne povrati deo svojeg morala.
Vojska se ko i uvek lako i brzo izgrađuje pa iako ste uništili glavnicu neprijateljske vojske za mesec dana eto njih ponovo.
Vojska se i brže obnavlja. Pa i zato može neprijatelj da dođe opet sa velikom gomilom.

Ali ta brza popuna mnogo košta u održavanju vojske.

Nije više toliko pametno rasturiti vojsku u previše malih jedinica koje će da opsedaju gradove to zaboravite posebno protiv jačih sila.
Garnizoni su povećani na početnih 2k vojske i zato je teže jer treba minimum toliko a bolje još jedna hiljada preko toga.

Izračunajte samo ako imate sa recimo Srbijom koliko sam ja uspeo da imam 13k vojnika a uzeo sam Bosnu, Dubrovnik, Dalmaciju i delove Mađarske severno 3-4 teritorije itd,
ako oću da opsedam na 3 mesta to je pola vojske u najmanju ruku, znači rizično jako.
Bolje držati vojsku na gomili sve dok ne razbiješ neprijatelja ili on ode mnogo daleko.

Inače proširio sam se jer sa Srbijom se lako može ući u savez sa Austrijom što itekako preporučujem pošto ćete lako ****ati Mađare zajedno a u suprotnom nemate šanse.
Naravno rat sa Bosnomu odmah pre početka, ako može kasnije Raguza ako nema saveznike. Bosnu ćete dobiti ali ne zalećite se već 2-3 hiljade pešadije izgradite pa tek kad ste brojniji.
Inače ćete ko ja pući prvo u Bosni pa čekati popunjavanje trupa i izgradnju dodatnih da oterate njihovu opsadu pa tek onda ih dotući. Uz 2-3 kredita

Što se tiče opsade ako nekome nije jasno imate procenat i on kreće od -50% uglavnom i podiže se do +50% mada tu može da varira.
To vam je glavni pokazatelj i kad dođete blizu +50% verovatno uzimate provinciju. To je to ostalo je šminka ono da li je uspešan proboj i slično, sve to ostalo je mali random koji ubrzava ili usporava opsadu.


Ima mnogo mogućnosti po pitanju diplomatije, po pitanju različitih stilova igre, pa i trgovine jer se taktički može dobiti određena prednost.
Ratovanje je slično ali širenje otežano. Pobune jake i moćne, držanje teritorija sa drugim religijama jako pogubno a o teritorijama koje nisu Core provincije da i ne pričam.

Po meni igra je napredovala i svaka preporuka!
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 23:32   #67
*DuX*
Član
 
Član od: 22.9.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 41
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Nikad ranije nisam igrao EU i zanima me vas savet, odakle krenuti...mozda neki od starijih delova ili odmah od poslednjeg...deluje mi dosta kompleksno i kompikovano?
*DuX* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 23:56   #68
Nexa
Član
 
Član od: 22.1.2013.
Poruke: 51
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
*DuX* kaže: Pregled poruke
Nikad ranije nisam igrao EU i zanima me vas savet, odakle krenuti...mozda neki od starijih delova ili odmah od poslednjeg...deluje mi dosta kompleksno i kompikovano?
Mozes i od ovog dela da pocnes posto se u nekim delovima razlikuje od ranijih delova , a i imas tutorijal i lepo odradjen hint sistem.

Nexa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nexa na korisnoj poruci:
*DuX* (20.8.2013)
Stara 20.8.2013, 0:50   #69
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Meni je drugi deo i dalje najbolji.
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2013, 20:32   #70
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Slazem se sa zemunelom igra je unapredjena. A opsade sam skontao sad kad sam igrao vise. Lako je za upoznavanje i navikavanje. Naravno ko je igrao prethodne igre. Kazem ne nedostaje mi stara igra.
Jedini realan problem je prokleto seckanje. Probacu da iskljucim detalje.

Trgovina ima nelogicnosti. Pomorske tehnologije uticu na trgovinu iako ruta ide preko zemlje. Putevi se nikad ne menjaju i sve tece u jednom pravcu (zapad). I sistem je pasivan. Jedan trgovac collect, drugi redirect i zaboravis na celu stvar.
Evo pitanje oko trgovine. Kao Turcin (otomani naravno) Drzim Konstantinopolj i Dubrovnik. Da li da jedan trgovac skuplja u glavnom gradu a drugi da preusmerava iz aleksandrije recimo. Ili da drugog posaljem da skuplja u Dubrovinku ?
Mamluci su mi naravno neprijatelj i rival. Koliko ratovanje utice na trgovinu, usmeravanje trgovine iz Aleksandrije ?

Vojske rat itd. su dobro odradjeni. Porazena armija (shattered) se sad povlaci do glavnog grada cak, vise od dve, tri provincije. Da se odmori i pregrupise. Ako ih uhvatis kad imaju ikonicu katanac (valjda) unistavas celu armiju. Desilo mi se da sateram mletke (veneciju) tako. Dakle ne mozes da skrsis sav vojni otpor samo jednom bitkom i onda da juris armiju koja nije ni zasta (ping-pong)
Sad je realnije dobio si bitku ali rat jos traje. Takodje kad mnogo gube war enthusiasm padne, exhaustion naraste i lakse je da izdiktiras uslove mira cak iako nemas potreban war score.
Infamy je zamenjen agresivnom expanzijom. Osvajanje velikog broja provincija moze da pokvari odnose sa susedima ali sta Englesku na drugom kraju evrope boli uvo za to. Core moze da se kreira za 2,3 godine u nekim slucajevima. Pa je sirenje imperije sad mnogo realnije ....

Diplomatija. Sad sve znas zasto te neko mrzi zasto hoce ili nece da prihvati nesto. Rivali itd. Odlicno odradjeno ...

Mozda zamerka oko poena. Ideje trose iste poene koji ti trebaju za tehnologije. Administrative, Diplomatic, Military
400 za ideju oko 700 tehnologiju. Tako da biram izmedju ideja i tehnologija.
A onda pocne da se vidi da tehnoloski zaostajem. Ostaje da dalje isprobavam igru i vidim kako sve funkcionise.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 13:04   #71
Yanosh
Član
 
Član od: 30.3.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 77
Zahvalnice: 165
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Mozda zamerka oko poena. Ideje trose iste poene koji ti trebaju za tehnologije. Administrative, Diplomatic, Military
400 za ideju oko 700 tehnologiju. Tako da biram izmedju ideja i tehnologija.
A onda pocne da se vidi da tehnoloski zaostajem. Ostaje da dalje isprobavam igru i vidim kako sve funkcionise.
Zavisi sa kim igraš. Ja sam sa Brandenburgom stizao dotle da mi za tehnologiju treba preko hiljadu poena (ahead penalty), a mogu maksimalno da imam 999. I tada baš lepo dođe da se uloži u ideju i sačeka se pravo vreme za tehnologiju, kad pojeftini. U principu nacije koje imaju zapadnjačku grupu tehnologija, ako se ne šire prebrzo, imaće sasvim dosta poena za sve. Ostali će da zaostaju u tehnologiji, ali tako i treba da bude....
Yanosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 15:41   #72
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Širenje meni deluje otežano iako sam za kratko vreme napravio malo poveću Srbiju već 1497
Međutim tolika ekspanzija ima cenu a to su česte pobune, mnogo davanja admin poena na stvaranje CORE za nove provincije a posebno jer je onaj deo severnih pripadao mađarima koji imaju 200% na cenu za stvaranje core koji je i njihov.
Takođe morao sam par puta uzimati pozajmice i naravno trošiti novac i diplomatske poene na misionare i širenje kulture.

To dovodi da sam tek sada uspeo da dobijem 4 Lvl admin nauke i prvu ideju što znači da poprilično kasnim na tom polju.
Srećom dobri vladari su doprineli da vojna tehnologija u jednom momentu bude pre svog vremena za 3 godine i mislim da sam sad na istom nivou kao i rivali recimo Turci.
Imam i topove.
I konačno sam skupio dovoljno provincija da imam preko 20k vojnika, mislim tačnije 21k da mogu da održavam bez penala.
Severne teritorije su beda za manpower jer Austrija ima mnogo manje teritorija a više može održavati vojske.
Manpower mi je jadan i teško ga je obnoviti u ovom trenutku jer tu su pobune stalne i plus saveznici su me cimali u razne meni ne interesantne ratove.


Kako sam ovo ostvario?
Glavna stvar je da sam se prvenstveno trudio da sa turcima imam što bolje odnose non stop.
Jer oni imaju ogromnu silu i pregazili bi me ko plitak potok.
Čak i sada ako sam bez saveznika.
Drugo uspeo sam da sa Austrijom uđem u savez i da povežem i dinastiju.

Taj savez mi je doneo kao što sam rekao gomilu bespotrebnih ratova gde sam često mogao da čekam kraj ali bi se oni odužili pa sam intervenisao da pomognem.
A sa druge strane taj savez mi je doneo uništenje praktično drugog najopasnijeg protivnika posle Turaka a to su Mađari.

Bilo je više ratova sa istima a u jednom je Austrija počela rat i pozvala me i pošto sam bio dobar saveznik i uzeo skoro sve njihove teritorije bio sam i nagrađen iako nisam mogao ja da tražim uslove kao junior partner u ratu, Austrija mi je dala nekih 4 ili 5 terijtorija tj pri sklapanju mira prisilila mađare da ih meni predaju.

Ko bi reko da AI hoće da nagradi lojalnog saveznika posebno ako ima uspehe u ratu i direktno je zaslužan da se isti brzo završi.
Nisam to očekivao.

Naravno to me je i poprilično usporilo jer iako sam dobio teritorije ko što rekoh Mađari imaju 200% podizanje cene za stvaranje core gde je njihov core prisutan.
Plus pobune, plus sami Austrijanci su dobili prema meni loše mišljenje zbog prevelikog proširenja koje su sami zakuvali pa više nismo saveznici, ali ajde vredelo je.
I da, nisam sve teritorije od mađara uzeo odjednom nego u bar 3-4 rata, svaki put pomalo.

Kako do ovoga da dođete?

Ko što sam napomenuo, prvo Bosna, može i Raguza brzo ili čak odmah i onda se okrenuti pravom trenutku da se udare Mađari ali obavezno uz saveznike.
Može to da bude Austrija, Bohemia ili Poljska svi su dobri kandidati.
Ali da bi ostali u savezništvu treba pametno odabrati jer tražiće vam da ratujete uz njih pa je poželjno da je saveznik jak a rat pobedonosni.
Kad saveznik ojača sigurno će udariti kad tad na Mađare jer im je to rival po default-u u igri.
To je momenat i ako tada uzmete dovoljno terijtorija oni se nikad više neće oporaviti da mogu da ih povrate a biće i odcepljenja.
Druga mogućnost je da sačekate ulazak Mađarske u rat koji gubi i kad su ojađeni da ih udarite i dovršite

Kad su u pitanju odcepljenja, tu su prvo Hrvati koji se ne retko odcepe pa su dobar zalogaj i lako ih je poraziti i uzeti teritorije i naterati na vazalstvo.
Dobar sistem je ostaviti njhove teritorije uz Austriju da se ne graničite sa njom i da nemate otežavajuće okolnosti zbog granice a ostatak uzeti sebi.
Vazalstvo je dobro jer vazal dolazi u rat sa vama uvek plus daje neke pare.
A ima više vojske nego što vi dobijete tim teritorijama.

I Vlaška nije loš zalogaj ako je živa kasnije.

Ako se slučajno kod Turaka zbog ratova na drugoj strani odvoji Bugarska to bez razmišljanja odmah preuzeti.

Turci dolaze na red kasnje kad počnu ostali da ih napadaju a hoće.
Tada kad uđu u nekih 2-3 rata na više strana i kad im je vojska zauzeta ili razbijena treba ih udariti i tražiti teritorije stare Dušanove Srbije.
Kad ih jednom načnete to je to.
Ja još nisam krenuo na turke ali vidi se iz priloženog da im pobune prave problem jer su u ratu na suprotnoj strani svoje zemlje.
Bili su i u ratu sa francuzima a ja čekam sledeći taj rat.

Naravno za sve ovo treba i malo sreće da se pogodi i neće svaka partija biti ista.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	srbija_1497.jpg
Viđeno:	627 puta
Veličina:	98,9 KB
ID:	47040  

Poslednja ispravka: Zemunelo (21.8.2013 u 20:47)
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 18:10   #73
Koyote
Član
 
Član od: 23.1.2013.
Poruke: 170
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 26 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jel neko probao sa Etiopijom? Cilj napraviti pravoslavnu kraljevinu na arapskom poluostrvu i za sad ide ok, napravio sam vazala od Adala i uzeo im provinciju sa glavnim gradom ali Mameluci mi prave claim na pogranicnu teritoriju i cim zavrse kapiram da sam gotov, a drugi glavni problem inflacija koja me ubi zbog jedne teritorije sa rudnikom zlata. Igram na Ironman pa ne bih da mi sve ode u propast ako nesto zeznem pa reko da vidim dal neko ima guide.

Inace igra je veliki napredak u odnosu na EU3.
Koyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 19:07   #74
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Recite mi, jesu li isopravili onu glupost od IIIke, da kad hoćete da uništite državu, morate prvo sve ostale teritorije pa onda tek glavnu da uzmete? Ili im se glavni grad autoamtski premješta.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 19:42   #75
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Moze da se uzme i glavni grad odmah, ali mislim da je lakse ako imas claim na tu teritoriju, inace ne znam koja bi joj cena bila u pregovorima. Ja sam tako uradio sa Bosnom.
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 20:00   #76
Wittmann
Član
 
Član od: 29.3.2013.
Lokacija: Beograd
Poruke: 383
Zahvalnice: 237
Zahvaljeno 56 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Da li postoji opcija za auto-build ili tako nesto,posto pomalo zamara da klikcem na svaku provinciju sta da se gradi?
Wittmann je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 20:02   #77
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Recite mi, jesu li isopravili onu gluepost od IIIke, da kad hoćete da uništite državu, morate prvo sve ostale teritorije pa onda tek glavnu da uzmete? Ili im se glavni grad autoamtski premješta.
To i u trojci moze, barem u zadnje dve ekspanzije.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 23:53   #78
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ovako, da dam i ja svoj komentar, jel'tem...

Prvo ne bih se nikako slozio sa apostrofom - EU IV je najbolja Paradoxova igra sto se tice stabilnosti i igrivosti odmah po izdavanju. Jedino je CK2 blizu, a Victoria 2 i HOI3 ne treba ni da se pominju.

Monarh poeni su tu i tamo, nisam ni odusevljen ni razocaran njima.

Trgovina je ubedljivo najveca promena i po meni najbolji deo igre. To sto su trgovinski nodovi staticni ne umanjuje draz ni malo. Apostrofe, ti nazalost nisi shvatio kako trgovina funkcionise pa ti se zato i ne dopada. Sustina je da postoji nekoliko puteva trgovine i ti na mudar nacin, koristeci flotu, trgovce i kontrolu kljucnih teritorija mozes da je usmeris da ide tamo gde ti zelis. Neke nacije su postavljene tako da to mogu bolje da iskoriste ali prakticno svaka moze da se obogati. Evropske nacije su najbolje postavljene, najpre Portugal, Kastilja/Spanija, Francuska, Engleska i Holandija, ali pametnim igranjem mozes cak i sa Malijem ili Astecima da dominiras svetskom trgovinom.

Najgora stvar koju mozes da uradis jeste da stavis trgovce da skupljaju zaradu. Trgovce koristis da preusmeravas trgovinu tamo gde ti zelis da ide. Trgovina se uvecava kroz sto vise nodova prolazi i kada uspes da napravis takav sistem da preusmeris trgovinu koja krece iz Kine, preko jugoistocne Azije, Indije, Bliskog Istoka, Juzne, Centralne i Severne Amerika, preko Londona do Antverpena kao Holandija i dobijss izmedju 500 i 1000 dukata mesecno samo od toga, e onda samo mozes da stavis osmeh na lice
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2013, 0:38   #79
Koyote
Član
 
Član od: 23.1.2013.
Poruke: 170
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 26 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Meni je trgovina najveca mana igre zato sto je previse lako obogatiti se. Sa Omanom naprimer sam za 100 godina kontrolisao sve trgovacke puteve od Cejlona do Aleksandrije i imao tolike prihode da sam mogao da drzim 15 jedinica iznad force limita. Nadam se da ce biti neki patch u skorije vreme da malo to iskontrolisu, inace igra postane relativno dosadna kada imas 3000 golda u steku i samo stancujes placenike.
Koyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2013, 8:53   #80
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Sarmatian kaže: Pregled poruke
Ovako, da dam i ja svoj komentar, jel'tem...

Prvo ne bih se nikako slozio sa apostrofom - EU IV je najbolja Paradoxova igra sto se tice stabilnosti i igrivosti odmah po izdavanju. Jedino je CK2 blizu, a Victoria 2 i HOI3 ne treba ni da se pominju.

Monarh poeni su tu i tamo, nisam ni odusevljen ni razocaran njima.

Trgovina je ubedljivo najveca promena i po meni najbolji deo igre. To sto su trgovinski nodovi staticni ne umanjuje draz ni malo. Apostrofe, ti nazalost nisi shvatio kako trgovina funkcionise pa ti se zato i ne dopada. Sustina je da postoji nekoliko puteva trgovine i ti na mudar nacin, koristeci flotu, trgovce i kontrolu kljucnih teritorija mozes da je usmeris da ide tamo gde ti zelis. Neke nacije su postavljene tako da to mogu bolje da iskoriste ali prakticno svaka moze da se obogati. Evropske nacije su najbolje postavljene, najpre Portugal, Kastilja/Spanija, Francuska, Engleska i Holandija, ali pametnim igranjem mozes cak i sa Malijem ili Astecima da dominiras svetskom trgovinom.

Najgora stvar koju mozes da uradis jeste da stavis trgovce da skupljaju zaradu. Trgovce koristis da preusmeravas trgovinu tamo gde ti zelis da ide. Trgovina se uvecava kroz sto vise nodova prolazi i kada uspes da napravis takav sistem da preusmeris trgovinu koja krece iz Kine, preko jugoistocne Azije, Indije, Bliskog Istoka, Juzne, Centralne i Severne Amerika, preko Londona do Antverpena kao Holandija i dobijss izmedju 500 i 1000 dukata mesecno samo od toga, e onda samo mozes da stavis osmeh na lice
Slazem se da je EU4 najispeglanija igra koju je Paradox izbacio, mnogo igrivija od EU3 kad je tek izasao. Meni je sam sistem u sustini los a to je nešto što je jako teško ispraviti zakrpama i ekspanzijama.

Sto se tice trgovine cini mi se da si ti taj koji je nažalost lose skapirao kako trgovina funkcionise. Nije problem sto su "Trade Nodes" staticni, putevi trgovine su takodje staticni, i minusi na trade power ako ne sakupljas u prestonici su preveliki. Npr. kao Japan ja ne mogu da preusmerim trgovinu iz Kine u Japan, mogu samo da je guram napred u Malaju pa polako prema Veneciji, tako da moram da je skupljam na licu mesta sa svim minusima. Da ne pominjemo da Japan u tom periodu nema pojma gde je Indija a kamoli Venecija. Najbolji ekonomski potez Imperije izlazećeg sunca je bio da premesti prestonicu na Malaju sto je povecalo moje prihode od trgovine PET puta.

Takođe ne bih rekao da je potrebna neka posebna mudrost da se skapira ovaj sistem trgovine. A sto se tice komentara da svaka nacija moze da bude trgovinska sila to je cista glupost. Azteci iz tvog primera nikako ne mogu da budu trgovinska sila (ako ne prebace prestonicu u Evropu) jer ni jedna predefinisana trgovinska ruta ne vodi u Meksiko. Mogu samo da osvoje celu Ameriku i opet skupljaju na licu mesta iz svih centara trgovine sa minusima sto ne skupljaju u prestonici. Slicno kao i ja u mojoj partiji sa Japanom i Mugalima.

A kad skupljas na licu mesta imas 80% trade power penala, sto u sustini znaci da cak i ako imas sve provincije u Trade Node i unapredjene do 4 stepena trgovinskih zgrada imaces samo oko 60 trade power, ko god da posalje samo 10 brodova da preusmeravaju trgovinu uzimace ti pola vrednosti centra i slati u Evropu, a ti od toga neces videti ni dinara. Izvozis i siromasis. Glupo do bola.

Trgovina je njesra.

Poslednja ispravka: Apostrof (22.8.2013 u 12:15)
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com