Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.10.2014, 22:25   #1
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Intel i5 2500k OC?

Pozdrav svima. Treba mi pomoc oko OC-a procesora, a mozda i graficke. Konkretno mi treba informacija, pa, za sve Laik sam jbg, do sada mi to nije trebalo posto mi je sve sljakalo bez problema, tako da ne znam ni kako se to radi, ni da li je bezbedno, ni da li imam dobro hladjenje, kao i napajanje za sve to, tako da mi trebaju sve te informacije. Moja konfiguracija je inace sledeca:

Procesor: Intel i5 2500k
Maticna ploca: Z68-AP-D3
Ram memorija: 2x8GB Patriot Viper Black Mamba 2133MHz – iako mi radi na 1600MHz, ne moze izgleda vise od toga zbog maticne
Graficka: NVIDIA GEFORCE GTX760 MSI OC EDITION TWIN FROZR
Napajanje: CHIEFTEC CTG-750C 750W A80 series Full
Hard disk: 500 GB WDC WD5002AALX-00J37A0 ATA Device
Kuciste: Thermaltake Commander MS-I – ne znam jel bitno to, no stavio sam ga cisto da imate okvirno u vidu koliko imam mesta, posto je i to naravno bitno zbog hladjenja

To bi bilo to, znaci bez dodatnih kulera, hladjenja ima dakle samo fabricka, i nista nije OC, kao sto sam vec napomenuo.

Za graficku jedino znam da imam program neki koji sam dobio uz driver, nesto u fazonu “fun speed”, tako nesto, gde jednostavnim instaliranjem tog programa i obicnim podesavanjem se moze graficka OC, pitanje i za to jel bezbedno ili ne? Za procesor znam da je nesto komplikovanije i da mora u biosu nesto da se odradi (oko kog tek nemam pojma). Ne treba mi inace OC procesora na 5.0 + ghz, koliko vec moze, a da bih uradio to moram da kupim neki kuler koji kosta 200-300 evra Znaci ulaganja su moguca, ali neka skromnija varijanta, i koliki je min-max da se OC sve to. Naravno, bezbednost komponenti mi je preca od par ghz-a… Receno mi je da su i procesor i graficka “stvoreni” da se OC, no ipak bih eto da prvo ja to proverim ovde, i da li je imao neko iskustvo vec sa tim, pre nego sto se bacim na posao

I imam jos jedno pitanje, vezano je “okolo-naokolo” za ovo, pa da te otvaram novu temu. A vezano je za to da li je potrebno raditi update bios-a? Vezano je za ovo zato sto je meni u sustini sve radilo lepo, do pre neki dan, dok nisam update graficku sa novim update-om, posle toga je poceo da mi se pojavljuje neki OPENCL error (npr za counter strike koji sada nece da radi zbog toga, pise video is not supported, za 3dmark koji isto nece da rezultira odmah nego baguje), i drasticno mi se smanjio fps u vecini igrica (npr neke igre iz 2011 su pocele da mi koce opasno, sto je smesno sa obzirom na ovu konfiguraciju). A nakon toga sam dobio odgovor od ortaka koji se koliko-toliko razume u ovo, a to je da ume da zabada ukoliko updatujem sve drivere, a bios ne, onda ume da zabada zbog stare verzije bios-a. Da li ima neke veze taj pad fps-a i raznih errora oko “video supported”, sa ovim OPENCL errorom, koji se tacno pojavio nakon zadnjeg updatea graficke, i sa starom verzijom bios-a? I da li je to problem, a to povlaci onda i drugo pitanje, ako jeste to problem da li je onda potrebno da OC masinu ili ne mora jos? Ili ce biti dovoljan samo fix ovog errora, koji inace ne znam da popravim, jedino sto mi pada napamet je da uninstaliram drajver za graficku, pa instaliram onaj prethodni gde mi je sve normalno radilo.

Imam program DRIVER BOOSTER, koji su mi preporucili da skinem i updatujem sve, sto sam i uradio, ali i dalje imam taj error, kao i ostale probleme koje sam naveo gore. Update bios-a znam da se radi preko flasha i mora da se udje direktno u bios, ali vise od toga ne znam, niti isto znam da li se time moze nesto pokvariti (ipak bih da napravim backup nekih fajlova ukoliko postoji mogucnost da padne sistem npr).

Malo sam se raspisao, ali sta je tu je, treba mi pomoc, a da bih objasnio sve morao sam ovako sve napisati, ne znam krace objasniti, kao sto rekoh laik sam Isto tako ukoliko sam trebao razgraniciti ovo u vise tema, sry, ali valjda je ovako preglednije.

Unapred zahvalan
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 0:03   #2
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

ne treba kuler od 200-300e nego maksimum 100e, i to bas da izvuces maksimum iz svog procesora... toliko znam, ostatak foruma ce ti reci opsirnije
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 0:24   #3
Hedgehog
Veteran
 
Član od: 28.5.2010.
Lokacija: BG
Poruke: 507
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 106 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Uzmi brate malo procitaj slicne teme, bilo ih je na tone do sad.
Cisto da vidis malo sta je sta i da skapiras sta hoces uopste.
Druga stvar je da malo detaljnije objasnis sta si to radio sa grafickom.
Valjda si radio update drajvera?
I pusti taj driver booster i slicne programe, ne bih se uzdao mnogo u njih.
Verovatno je njegovo maslo to sto ti slabo radi graficka, posto su u konfliktu stari i novi drajveri ili ko zna sta.
Kao prvo skini najnovije drajvere i rucno instaliraj. Oni ce pregaziti to sto imas. Ako to ne upali onda ces morati da skines driver sweeper pa da rucno obrises to sto ima i ponovo instaliras nove.
EDIT: I koji operativni sistem koristis?
Ovde izaberes zbog drajvera http://www.msi.com/support/vga/N760_...ml#down-driver
Hedgehog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 10:20   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 2500k OC?

Overklok je sve, samo ne laički posao. Po tvom pisanju se vidi da se ne razumeš ni u neke daleko jednostavnije stvari poput opasnosti i načina flešovanja BIOS-a ili apdejta drajvera, a ovamo bi da klokuješ procesor i grafu sa fabričkim kulerima i u neprovetrenom kućištu. Ne ide to tako. Ako si očekivao korak po korak tip uputstva na srpskom na 10 strana - niko nema toliko ni vremena ni volje. Da te baš zanima, mogao si da potražiš neko takvo uputstvo po netu, ali te verovatno mrzi da čitaš s engleskog ili makar da koristiš Google translate, nego bi sve na gotovo. Evo ukratko: u BIOS-u postavi množilac na 45X, isključi Turbo, podigni Vcore napon na 1,35V pa vidi da li je stabilan. Sve jasno? E, pošto nije, onda lepo zaroni malo u materiju, čitaj o osnovama OC-a, pa onda o klokovanju konkretnog modela iz Ivy Bridge generacije i na šta moraš posebno da obratiš pažnju. Pa kad sve to dobro proučiš, obezbediš adekvatno hlađenje i na kraju sam probaš par stvari, onda se ovde javi za detalje i fine tuning.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 12:14   #5
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Za neki umereni OC postoje aplikacije proizvođača, a nije veliki problem ni podesiti u BIOS-u. Za ozbiljniji OC treba i iskustva i podešavanja napona, memorijskih parametara... i naravno dobro hlađenje.

Što se tiče grafike, izgleda da nvidia ima nekih problema sa OpenCL u novijim drajverima i da je poslednja "dobra" verzija 337.88 pa probaj.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
madmarko (30.10.2014)
Stara 29.10.2014, 13:38   #6
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Oho dosta odgovora E pa idem redom:

@Borko Motorko : Pa do 100 evra bi mi mozda bilo i prihvatljivo No ne bi bilo lose ako ima ista jeftinije... Samo sto mi ne treba maximum, dovoljno je i za malo da ga izvucem prema maxu, zato i pitam jel dovoljno sa ovim fabrickim ili ipak moram dokupiti neki dodatni kuler.

@Hedgehog : Auf zaboravio sam jednu od najbitnijih stvari da ostavim u prvom postu, windows 7 koristim... Inace, pretrazio sam i prelistao naravno dosta tema, ali ni jednu nisam nasao koja je slicna ovoj mojoj (razlicite konfiguracije, razliciti problemi, razlicito hladjenje, sve to utice naravno), pa sam mislio da je lakse da napisem moju konfiguraciju i moj problem ovde, pa da vidim jel zna neko.
E sada da razjasnimo taj deo, nisi ga razumeo najbolje. Znaci do sada sam redovno update graficku (kada god izadje novi driver, updatujem ga sa nvidia stranice), i sve je sljakalo bez problema, do zadnjeg drivera 344.48 od 22.10.2014.godine. E od tada mi se pojavio ovaj openCL error, i ostali problemi opisani gore. A tek onda, po preporuci, sam skinuo program driver booster, zato sto su mi rekli bas to sto si i ti, da stara verzija nekog drivera moze da se kosi sa novom verzijom drivera graficke, pa sam skinuo taj program i update sve (graficka sigurno nije u tom procesu updatovana, posto sam je ja update sa ovim zadnjim manuelno). No to nije pomoglo, ali nije ni pogorsalo stvari.
Na tom sajtu kada izaberem windows 7 zadnji driver izlazi neki iz 2013.godine, si siguran da je to to?

@Rocker : Ko nam je to ustao na levu nogu? Ako hoces da pomognes izvoli, ako neces ne moras ni slovo A da napises, niko te ne tera, pogotovo ne ja. Takva mi pomoc ne treba, koji ce zato sto se malo vise razume da me "ponizava", na neki nacin, da mi se k**** i koji ce da mi se popne na glavu zato sto mi je pomogao posle toga. To svojoj kuci radi. Ae da si mi bar pomogao, ali iz ovog tvog velikog teksta ne mogu nista korisno da izvucem... Eventualno to sto si napisao da je kuciste neprovetreno, e jedino iz toga mogu da izvucem da moje nije adekvatno za oc i to je to. Inace, daleko od toga da trazim 10 strana, trazio sam neke stvari uopsteno da mi se objasne. Jesam laik, ali nisam glup. Evo npr namcor, on mi je u tri reda resio najverovatnije 80% mojih pitanja, no sticicemo do njega. I nemoj pretpostavljati nesto oko cega nisi siguran, posto mozes pogresiti i platiti glavom (naravno ne u ovom slucaju, nisam ubica Prica uopsteno...). Engleski isto tako znam perfektno, ne treba mi google translate, no za tebe bi mi trebao... To sto ne znam kao ti da idem na tri klika u bios ne znaci da ne znam nista, zapravo sam veoma inteligentan Samo moja materija i moja oblast je skroz suprotna od ove, zato sam se i obratio ovde za pomoc ONIMA KOJI SU VOLJNI DA MI POMOGNU, za to i postoji forum zar ne? Naravno da znam sta znaci sve to sto si naveo, i mnozioc na 45, i da iskljucim turbo, i napon na 1.35 v. Moje pitanje je jel samo TO treba da se odradi, jel moje fabricko hladjenje dobro za to, jel treba pre toga update biosa ili ne, i ako nemam dobro hladjenje koje biste mi preporucili da uzmem da bih mogao OC bar na 4.2 ; 4.3 ... Tako da ako ces i sledeci put onako da mi "pomazes", bolje nemoj... Pozdrav za tebe, valjda ces resiti uskoro te svoje probleme koje imas i postati ljubazniji prema ljudima.

@namcor : Hvala na odgovoru, probacu da skinem taj driver pa cu probati da njime resim taj problem. Jel da uninstaliram redovnim putem driver pa da skinem opet tu verziju, ili da skinem ovaj program sto mi je preporucio hedgehog, ovaj program driver sweeper? A za OC, pa eto npr da bih OC procesor na 4.2 ; 4.3 , i grafu za malo, jel mi je potrebnije bolje hladjenje, bolje kuciste, bolje napajanje, i ako je potrebno onda koje bi odradilo posao, a da bi se sve bezbedno moglo uraditi?



Hvala svima na pomoci, vama koji ste se javili
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 13:48   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

imaš sasvim dobre kulere od 30tak evra, a za pojašnjenje i detaljno šta i kako imaš temu http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=52644
pa polako kreni na čitanje, a kako se ulazi u bios i šta koja opcija znači imaš u user manualu od matične..
jbg, overklok nije 5 minuta posao, zahteva paljenje gašenje kompjutera, testiranje
najvažnije ti je testiranje, niko ne može da ti kaže da će to tako da radi, možeš da probaš pa polako, smanjiš jednu opciju pa opet probaš i tako dok ne postigneš maksimum
što se tiče drajvera za grafičku obriši stare ili idi na restore u device manageru
da li je dovoljno hlađenje videćeš nekim programom za merenje temperature pod testom ako ne prelazi dozvoljene temperature, ali je svakako bolje uzeti neki bolji kuler
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 16:49   #8
filipos
Veteran
 
Član od: 8.8.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 695
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 152 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

@madmarko
Na netu imas gomilu tema o OC 2500k. Dovoljno je samo da pretrazis domace i strane sajtove i sve ces naci. Rocker nije ustao na levu nogu nego je OC ovog procesora prezvakana tema.

Dok ne uzmes kuler ne razmisljaj o nekom ozbiljnijem OC procesora
filipos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 18:16   #9
Jack™
Član
 
Član od: 15.9.2012.
Lokacija: Beograd
Poruke: 478
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 53 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Kao sto rece filipos prvo adekvatno hladjenje a onda OC.
Za 30-50e naci ces hladjenje koje ti odradjuje posao, mozes i vise da das ako ti se daje.

Sto se tice OC-a baci pogled npr ovde:
http://www.overclockers.com/forums/s...verclock-pains
http://forums.overclockers.co.uk/sho...php?t=18375640
Jack™ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jack™ na korisnoj poruci:
madmarko (30.10.2014)
Stara 29.10.2014, 21:52   #10
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

@madmarko Mislim da je Rocker imao najbolju namenu pri pisanju onog posta. Ja nisam nesto iskusan overkloker (klokovao samo e1200 sa 1.6 na 2.32GHz,kao i jedan pentium D za 100MHz,samo da pomenem ) i mogu ti reci da je jednostavno,samo promenis par brojki i gotovo.Ali u tim brojkama se krije filozofija koju treba dosta prouciti.Vezao sam se jako za taj celeron i ljudi na forumu mi pricali "overklokuj,overklokuj!" .Ja tad nisam ni znao sta je to .Doduse procitao sam dosta materijala i video kako se to radi,te sam se upustio u dozivljaj.Voltazu nisam dirao,samo sam povecao FSB za 10 i snimio promene.Komp se nije upalio iz prve i jako me uplasio,ali se upalio lepo.Tako sam povecavqo FSB po malo i dostigao zeljen klok.

Dobro,ajde da se vratimo na tvoj i5.Prvo,ni ne pomisljaj na overklok bez nekog solidnog kulera.Drugo,potrazi na netu opasnosti koje postoje prilikom overkloka.Trece,ako si siguran da zelis OC i pored svih tih opasnosti (koje se skoeo nikad ne desavaju,veruj mi ) lepo nadji neki sajt/temu na forumu gde ljudi pricaju o iskustvima procesora koji ti posedujes.I cetvrto,sedi za racunar,udji u bios i iskljuci Turbo,zatim povecavaj mnozilac i voltazu po uputstvima koja si nasao.

I to je to

EDIT: I da dodam da pri svakoj promeni kloka radis testove da bi proverio stabilnost,kao i pratis temperaturu.
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 0:54   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 2500k OC?

@madmarko

Vidiš da me jedino ti zapravo nisi razumeo. Ovi momci su to skapirali na pravi način. Otkad sam na forumu pomažem ljudima kad god mogu. Evo 9 godina za koji dan. O kakvom ponižavanju pričaš? Kažeš ništa nisi mogao da izvučeš sem neprovetrenog kućišta? A fabrički kuler si prevideo? Misliš da ti je "namcor" rešio 80% problema? Ništa ti pogrešno nije rekao, ali to je nedovoljno za ono što ti treba. Šta bi više voleo, da sam uz milion smajlija napisao ultrakratko uputstvo poput onoga sa množiocem i naponom i odmah ti rekao "probaj slobodno", pa da me psuješ što si nešto sj**o ili da te zaintrigiram da malo pročačkaš materiju pre nego se desi nešto loše?

LM, sa box (fabričkim) kulerom NE POKUŠAVAJ ama baš nikakav OC. Možda ćeš nešto i uspeti ako ti je sobna temp <20 °C, ali i to će biti pod velikim znakom pitanja. Taj kuler je projektovan da izdrži max opeterećnje procesora na fabričkom taktu i tu mu se upotrebna vrednost završava.
Dalje, zašto sam ti napisao da se prvo dobro načitaš...Ivy Bridge generacija procesora u koju spada tvoj 2500K nema heatspreader (tu metalnu kapu koja prekriva gornju stranu procesora) koji je zalemljen kao na npr. prethodnoj generaciji, već TIM, materijal sličan onoj "žvaki" na kulerima. Samim tim, provodnost tog materijala je znatno niža i čitava generacija, kao uostalom i Haswell nakon nje ima velikih problema sa pregrevanjem prilikom OC-a, bez obzira koliko dobar kuler hladio procesor. Evo ti moj primer: proc iz profila ovako nasviran vuče ~125W i pri tom se zagreva otprilike duplo više pod punim opterećenjem u odnosu na grafičku koja isto tako nasvirana vuče ~350W, a koristim gotovo identične blokove za hlađenje i proca i grafe. Zaključak - dobar kuler ne garantuje uspešan OC kod ovih generacija, već zavisi kakav ti je primerak zapao i koliko je debeo sloj te buđave paste između jezgra i metalne kape.
Drugo, vrlo bitno - OC se znatno razlikuje u odnosu na ranije generacije. Magistrala se retko kad dira, možda kad hoćeš paralelno i memoriju da OC-uješ, ali je u principu bolje ne dirati je. Zato je tu igranka sa raznim naponima, ne samo vCore koji je ranije završavao 99% posla uz eventualno podizanje napona NB-u. Moraćeš sam da provališ koliko čega prija tvom procu i ploči i gde se sve to uklapa u neki termalni obrazac. Rezultati mogu bitno da se razlikuju u odnosu na ljude sa istim ili sličnim konfama, tako da to ne može da ti bude nikakvo merilo, sem da vidiš šta čemu služi i koje su max vrednosti koje smeš da postaviš. Ali na kraju te svakako čeka mnogo vremena provedenog u pokušajima da uspostaviš neki ekvilibrijum tih vrednosti. Zato je bolje da se mnooogo načitaš pre nego kreneš u poduhvat, da vidiš koji je BIOS najbolji (ne znači da je to uvek najnoviji), eventualno potražiš kom batch-u pripada tvoj procesor i koliko primerci iz te serije otprilike izvlače i sa kakvim hlađenjem, pa onda da kreneš lagano.
Automatski OC uz pomoć raznih aplikacija jednostavno zaboravi. Radiće nekako, na znatno nižem taktu od mogućeg a uz mnogo više napone koji će bez potrebe pržiti procesor. Sad kreni lagano, pa kad budeš pokušao i ako ti bude potrebna pomoć oko vRing-a ili podešavanja RAM-a, onda se javi da idemo u sitna crevca, stavku po stavku.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 1:15   #12
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

@Rocker
i5 2500K je Sandy Bridge generacija, i oni su još imali zalemljen IHS za procesor što im je omogućavalo onakve fine klokove.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
Pucko (11.12.2014), Rocker (30.10.2014)
Stara 30.10.2014, 1:31   #13
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 2500k OC?

Potpuno si u pravu...gledam i kuckam 2 na početku, a u glavi mi trojka...neispavanost+silan hardver i brojčane oznake na dnevnom nivou čuda čine

U svakom slučaju, ostatak navedenog će mu biti od koristi. Razlike između OC-a raznih generacija zavise i od takvih faktora.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 9:11   #14
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Inace, onaj problem je tu i tamo resen, time sto sam uninstal driver za graficku i instalirao stariju verziju, kao sto je rekao namcor. FPS mi je tu i tamo bolji, no i dalje mi kako kada iskace error za opencl. Uvek sam mislio da je novi update bolji, bas me cudi da je ovde slucaj skroz drugaciji i da je stari driver bolji od novog. Sto bi rekao moj drugar koji se bavio ovim, komp je jedna glupa masina

A sto se tice OC-a, hvala @water_wizard, @DiNDiNBrE i @filipos, kao i tebi @Jack™, ja sam googlao ali nisam pronasao neku temu za oc a da su u pitanju i5 2500k i z68-ap-d3, da sam video ne bih ni otvarao temu za to ovde. Posto kao sto sam napisao negde gore, otvorio sam ovde temu zato sto nisam nasao neku identicnu mojoj, a sada tek vidim da ih ima gomila, ne znam sto mi odmah nije izaslo, no nebitno. Nista, iscitacu ove teme silne i videti da udjem u stos pa cu da isprobavam. Sada kada sam resio ovaj problem sa fps-om tu i tamo (iako mi i dalje sa vremena na vreme iskace OPENCL error), nije mi tolika zurba, posto su mi i fabricka podesavanja sasvim dobra i odradjuju posao.

@Rocker, izvini onda na mojim recima, ali ja sam tako razumeo iz tvog prethodnog post-a, no nebitno spustamo loptu... Hvala i tebi na pomoci inace (mislim na ovaj tvoj drugi post ). E sada mi je samo nejasno jesi li pomesao samo ime ivy sa sandy, ili i ceo opis? Jel si mislio na ivy ili na sandy da se pregreva brze zbog tog materijala? No bilo kako bilo, meni treba pa treba novi kuler posto na ovaj fabricki ne moze, i iscitacu malo vise o svemu tome, pa ako mi bude bila potrebna neka konkretnija pomoc, obraticu se opet ovde.



Samo jos dva pitanja, prvo je koja je temperatura neka max granica do koje mogu da idem? Cuo sam da je 80, ili za svaki slucaj da gledam da to bude jos manje?
A drugo pitanje je za hladjenje, vidim da za 30-tak evra sto ste pomenuli ima neki hyper (212, plus, evo), jel su dobri ti kuleri ili biste ipak preporucili jos neki bolji? (naravno da je skuplje bolje, mislio sam da sto jeftinije prodjem a da ce raditi dobar posao). Vec sam napomenuo da mi ne treba max OC, vidim da su sa ovim procesorom neki isli cak i do 5GHZ, ja bih bio zadovoljan i sa 4.2 ; 4.3.
Kuciste mi je iz prvog posta, Thermaltake Commander MS-I, pretpostavljam da je bitna i velicina tog hladnjaka, tako da imate i to u vidu. I da li ce imati uticaja da ubacim neke obicne ventilatore sa gornje strane kucista (imam dva otvora gore na kucistu gde vidim da ima prostor za dva ventilatora, nisam siguran jel 80x80 ili 120x120, no koliko se secam spec-a kucista mislim da je ovo drugo u pitanju).
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 14:32   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

72.6°C
http://ark.intel.com/products/52210
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 14:36   #16
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Citat:
madmarko kaže: Pregled poruke
A drugo pitanje je za hladjenje, vidim da za 30-tak evra sto ste pomenuli ima neki hyper (212, plus, evo), jel su dobri ti kuleri ili biste ipak preporucili jos neki bolji? (naravno da je skuplje bolje, mislio sam da sto jeftinije prodjem a da ce raditi dobar posao). Vec sam napomenuo da mi ne treba max OC, vidim da su sa ovim procesorom neki isli cak i do 5GHZ, ja bih bio zadovoljan i sa 4.2 ; 4.3.
Biće CM 212 EVO sasvim dovoljan. Druga opcija za par evra manje bi bila Raijintek Themis.

Uzgred, gledaj da kupiš i kvalitetnu termalnu pastu (Noctua/Arctic Cooling).
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 23:54   #17
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 2500k OC?

@madmarko
Ja sam pogrešio, tvoj proc pripada Sandy bridge generaciji, tako da si u daleko boljoj poziciji kada je OC u pitanju, barem što se temperatura tiče.

Gledaj da temp ne prelazi 75 prilikom stres testova, u igrama će to svakako biti manje. Može taj proc i dosta preko ovih 72,6 °C, jer je to Tcase temp, odnosno max dozvoljena temperatura koju očitava senzor ispod heatspredera...to bi značilo da je temperatura jezgara u takvim slučajevima za nekoliko stepeni viša. Konkretno, max temp jezgara (Tjunction) je 85 °C za 2500K. Čim dostigne tu temperaturu jezgara, počinje da obara takt i napon, a to nikako nije dobro rešenje jer će raditi sporije bez obzira na takt, a može čak i da ugasi mašinu.

EVO 212 je odličan izbor za solidan OC. Prilično je jeftin, a svakako nije zgoreg da ubaciš i par dodatnih ventova u kućište, jer promaja mnogo doprinosi hlađenju čitavog sistema.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
madmarko (31.10.2014)
Stara 31.10.2014, 12:48   #18
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Znaci 212 EVO uz kvalitetnu termalnu pastu ce odraditi posao, super, onda cu uzeti taj. Proverio sam inace, imam par otvora za ventilatore, npr taman imam dva otvora gore i to 120x120, tako da cu uzeti i to da se "nadje". Nadam se da oni obicni ne prave veliku buku

Nasao sam i velicinu hladnjaka, kao i granicu za moje kuciste, tako da ce se taman poklopiti (granica u kucistu je 170mm, a EVO je 159mm, tako da taman staje).

A koji program da koristim za temperature? Video sam da su najpopularniji, tacnije da mi najvise oni izlaze kada ukucam na google, HWINFO i CORE TEMP. E sada, meni na tri mesta pokazuje sve razlicito (pod trecim mestom podrazumevam kada udjem direktno u bios). Evo trenutnih temperatura, stavicu "od-do" u zavisnosti od coro-va vidim da su i temperature razlicite, pogotovo mi core 3 odskace, izvadicu iz tabela current i maximum - u daljem tekstu C/M:

HWINFO: C - od 59 do 63, M - od 66 do 69
CORE TEMP: C - od 55 do 59, M - od 63 do 68
BIOS: E u biosu ne znam jel ono tacno, pise 89... Verzija biosa mi je standardna, neka F2 koliko sam video u bas u hwinfo

Ovo sam merio sada, juce je bila jos drasticnija razlika izmedju ova dva programa, fazon max u hw-u je bio ovako 68-69, a u CT 63. Tako da sta vi mislite, koji je pouzdaniji program za merenje temperature po vasem iskustvu? Ili je merodavniji pak neki treci? I jel mi ovo pobrljavio bios, ili ce na kraju da ispadne da je on u pravu Mada mi je nesto puno ovih 89...
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2014, 19:58   #19
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 2500k OC?

Razlika u temperaturi jezgara ima različite uzroke. U trenutku očitavanja, možda je neko od jezgara više uposleno od ostalih, pa je zato i toplije. Može da bude i nejednako naleganje heatspredera na jezgra, ali to ne bi trebalo da je slučaj kod tebe, jer je zalemljen...zato kod narednih generacija ume da nervira do bola. Možda i tvoj kuler ne naleže baš ravnomerno, odnosno pasta (žvaka) nije jednako raspoređena svuda.
Što se očitavanja tiče, svi koriste očitavanje istog senzora za prikaz temp. Neki od programa po defaultu očitavaju Tcase temp umesto temperature samih jezgara, pa povedi računa i o tome. Ja lično koristim RealTemp 3.70...bio je tačan čak i kod Hasswell-E procesora, tako da mu verujem. Probaj ga, mali je i jednostavan, a i uvek može da stoji u tray-u pored sata.
Izbor ventova...ako nećeš da se trošiš, uzmi najjeftinije koje nađeš i spusti im napon na 7V, biće dovoljno za provetravanje kućišta i prilično tiho rešenje.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 15:32   #20
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Intel i5 2500k OC?

Primetio sam da su uvek temperature razlicite, cas je oko 60, cak oko 70, sto ti kazes sve zavisi, ali sinoc kada sam dosao sa posla, pustio sam ovaj tvoj program real temp da izmerim i sa njim, kada on pokazao sve temperature 96-99 stepeni cak. Mislio sam prvo da se izbagovao, no ukljucio sam posle i core temp, i hwinfo, i program neki specy, i svaki mi je isto pokazao (naravno nisam ih ukljucivao odjednom). Ugasio sam komp, evo sada sam ga upalio da izmerim temperature, ista prica... Evo slika iz hwinfa i specy:

HWINFO:



SPECY:





E ovo je vec blizu stotke, ja ni sada ne znam da li se dole u kucistu nesto przi ili ne. Do sada nisam merio nikada temperature, do pre neki dan ono kada sam se obratio ovde, da li je i ranije bilo tako ili ne stvarno ne znam... Znam samo da u radu ne primecujem neku veliku razliku, kao sto rekoh samo fps mi je opao u svim igrama, ali nista vise od toga se nije desilo, pa zato i kazem ko zna koje su mu temperature bile ove 3 godine... Sta da radim? Ovo vec ne verujem da je bezbedno. Tj sta da radim, osim toga da kupim hladnjak? Posto ja sam njega planirao da kupim zbog OC-a, ali da ga kupujem zato da bi mi radio na fabrickim podesavanjima, to mi je malo van pameti, znaci da bi za OC morao da kupim neki duplo jaci hladnjak. Mora da ima drugo resenje? Ne znam da li bi pasta napravila neku drasticnu razliku, no ne verujem da ona moze spustiti na normalnih 60+ stepeni...
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Intel i7-3770K vs Intel i5-3570K Typhoon ŠDK - Osnovne komponente 13 24.5.2012 23:22
Upgrade konfiguracije (300€-400€, poželjan Intel) ktulu ŠDK - Osnovne komponente 2 4.1.2012 16:48
Intel roadmap up to 2017 neddd Vesti 1 31.7.2011 13:34
Next Stops On Intel Chip Roadmap illidan Vesti 0 30.11.2007 23:31
intel 820 ili intel 805 D? Dusan Maksimovic ŠDK - Osnovne komponente 22 29.11.2006 23:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com