Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.8.2021, 23:30   #61
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.665 puta na 1.058 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Cene će pasti kada tržište dostigne zasićenje, i gaming i kripto, i ne bude moglo više da isprati cene.

Jedna stvar je tu vrlo bitna:

Kada neko kupi 1080ti za 800e, a proda je za 1000e (uz zahvalnicu pohlepnom rudaru), on lako može da kupi 2080ti za 1200e. Kad nju proda za 1000e on teškog srca, ali ne previse praznog novčanika kupuje 3080ti za 1800e. Jer je 800e platio i 1080ti, a 1000e razlike mu je nadomestio rudar.

Jednostvano ova roba koja je decinijama imala jednog kupca, sada ima tri. Logično da ćena nikada neće da se vrati na prošlu dokle god broj kupaca ne padne na staro.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 10:22   #62
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Jedna stvar je tu vrlo bitna:

Kada neko kupi 1080ti za 800e, a proda je za 1000e (uz zahvalnicu pohlepnom rudaru), on lako može da kupi 2080ti za 1200e. Kad nju proda za 1000e on teškog srca, ali ne previse praznog novčanika kupuje 3080ti za 1800e. Jer je 800e platio i 1080ti, a 1000e razlike mu je nadomestio rudar.
E, to je ono što malo ljudi razume.

Svake godine odvojim 50-ak hiljada (kredit na 12 meseci) za nešto da nadogradim na kompjuteru. Uvek sam kupovao grafičke karte iz srednje klase koje posle dve godine postanu gotovo "obsolete" za udobno igranje, te sam uvek kupovao novu, a da staru prodam tek kasnije za budzašto svojim ortacima. Tako sam i 5700XT kupio za 50.000 iako sam imao 1060. Koju sam kasnije prodao ortaku za 12.000 pet dana pred početak kriptoludila kada sam mogao lagano da je prodam za najmanje tri puta veću cenu.

Tako sam i letos merkao šta bi mogao da uzmem za 50ak hiljada, dvoumio sam se da li da kupim R5 5600X ili BeQuiet SilentBase 802 sa Dark Rock Pro 4 kulerom, ali ništa od toga mi nije bilo preko potrebno, R5 3600 mi je sasvim dovoljan za sve, a i kućište mi je dovoljno moderno i praktično da bi uzimao novo. Pa, kad sam, igrom slučaja, uspeo da prodam grafičku za 50% veću cenu nego što sam je platio, nije mi bilo žao da dodam onoliko koliko sam je i platio da bih konačno imao grafičku iz više srednje klase i da mi sve igre lete na maksimumu.

A onda se nađu neki (Shonkas, u tebe upirem prstom ) da me kritikuju zbog nečega što meni deluje sasvim normalno.

Mada, nekada su igre po zahtevnosti bile daleko ispred tehnologije. Prvi Tomb Raider je imao 3D podršku kada je pet ljudi na svetu imalo 3D grafike . Kada se Crysis pojavio mogao je da ga igra na maksimalnim podešavanjima samo neko ko je prodao bubreg za kompjuter. A danas već viša srednja klasa sa lakoćom gužva sve moguće igre u 1440p. Već za par meseci RTX 40xx i RX7xxx će bez problema sve igre da teraju u 4K na maksimali sa sve RT. Kad dođe RTX50xx i RX8xxx neće biti igre niti monitora koje te grafike neće da duvaju sa pola snage.

Dok se ne pojavi GTA VI...
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 11:05   #63
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
Već za par meseci RTX 40xx i RX7xxx će bez problema sve igre da teraju u 4K na maksimali sa sve RT.
Ovo da se desi neće, jer da bi se to dostiglo skok u performansama bi morao biti mamutski. 3080 izvači samo 30fps u Quake II RTX, zamisli nešto ultra kompleksno u Unreal 5 na primer.

Gde nađe baš GTA serijal koji nikad nije bio zahtevan. Skorije sam igrao V u 1440p sa praistorijskom R9 280 2GB ram i išlo je oko 40-45fps u proseku. Tu je više bitan procesor.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 11:51   #64
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Ovo da se desi neće, jer da bi se to dostiglo skok u performansama bi morao biti mamutski. 3080 izvači samo 30fps u Quake II RTX, zamisli nešto ultra kompleksno u Unreal 5 na primer.
Moraš da pođeš od toga da će 99% igara biti prilagođeno konzolama koje koriste RDNA 2 grafike. To što je par likova nogama guralo RT u praistorijsku igru kao što je Quake II nije nikakvo merilo, nego samo očajna optimizacija od strane ljudi koji nemaju sredstva i mogućnosti da se time ozbiljnije bave.

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Gde nađe baš GTA serijal koji nikad nije bio zahtevan. Skorije sam igrao V u 1440p sa praistorijskom R9 280 2GB ram i išlo je oko 40-45fps u proseku. Tu je više bitan procesor.
Uključi MSAA, FSAA i sve efekte pa poteraj.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 12:10   #65
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Nasviravanje svih efekata na max je, da prostiš, čisto proser*vanje, jer u velikom broju slučajeva razliku između high i very high nećeš ni primetiti, a pad performansi hoćeš sigurno. GTA V koji ima open world i onakvu grafiku svakako nije zahtevan za ono što nudi, što je svakako zasluga odlične optimizacije koju su imale i sve prethodne igre osim četvorke sa svojim nesrećnim portom.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 12:41   #66
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Istina je da je to bezveze jer nikada nisam video razliku sa uključenim MSAA i bez, ali zahtevnost sa MSAA skače u tri lepe. Možda to i jeste proser"vanje, ali reč je o tome da je igra sa svim efektima TEHNIČKI poprilično zahtevna. To što nešto ide na medium podešavanjima ne znači da nije zahtevno.

Nedavno sam probao da se svojim očima uverim u čemu je razlika sa RT u Cyberpunk 2077. Ono što mi je najviše zasmetalo je kad se uključi RT voda izgleda kao tečno ogledalo, a ne kao voda. Razlike su, po mom mišljenju, toliko nebitne da je to strašno. Kada prolazim/vozim Night City-jem toliko mi je nebitno šta se i kako presijava u barama da je to strašno. A tek što me zanima da li se na staklu vidi sve kako treba, oštro ili mutno, to je tek posebna priča.

Meni bar, jedan RDR2 bez RT ima osvetljenja tri puta bolja od svake RT igre. A opet ima more ljudi koji kažu da nisam u pravu i da me oči lažu. Jer, možda oni igraju CP2077 tako što bulje u bare, ogledaju se na staklu i oduševljava ih što senka pada kako treba, a ne neosenčeno kao bez RT.
Ja kad igram igru to su mi apsolutno nebitne stvari. Poenta mi je da obavim zadatak, a ne da gledam u svetla, senke i presijavanja, jer su i bez RT dovoljno dobra. Samo se setim ovoga sa slike...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	04.jpg
Viđeno:	97 puta
Veličina:	103,5 KB
ID:	57977  
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 12:57   #67
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

RDR2 na apsolutnom maksimumu maksimuma i sa solidno pricvrljenim detaljima (narocito osvetljenja) izgleda isto a radi mnogo bolje. Nedavno sam opet igrao Witcher 3 i razliku izmedju (very) high i ultra nisam mogao da vidim na 24 incha u fullHD. Razlika u fps itekako postoji.
Suma sumarum: za gaming u fullHD ostajem na RX seriji AMD-a i cekam sledecu generaciju grafickih kartica.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 13:34   #68
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
ali reč je o tome da je igra sa svim efektima TEHNIČKI poprilično zahtevna.
E sad, tu dolazi i do pitanja da li je ta zahtevnost opravdana grafičkim detaljima ili je problem do same optimizovanosti o kojoj se čini mi se vodi daleko manje računa nego u prošlosti. Negde možda jeste opravdano, ali ako su to neki sitniji detalji koje korisnik neće ni primetiti a da dolazi do osetnog pada performansi... Veća rezolucija se primeti odmah, veći fps (sa 30 na 60, ili sa 60 na 120) takođe, kod grafike je to već mnogo diskutabilnije i dolazimo do "diminishing returns" veoma brzo.

Pretpostavljam da će se situacija sa RT poboljšati u budućnosti kada se igre budu pravile od nule sa tim u vidu, a ne kad se dodaje naknadno. Verovatno zbog toga kod nekih naslova i nema velike razlike ili čak igra izgleda lepše bez RT.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 14:04   #69
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Pitao sam i starije kolege gejmere, jer ovde vecina misli drugacije nego ja...Ne mogu da se nacudim da vam je vaznija rezolucija od grafickih detalja Na HIGH i VERY HIGH je slicno da, ali na LOW i V. HIGH ne bih rekao... Na monitoru se primeti, ali sa 3 metra na 40+ inca meni je kul i 720p, - ali efekti na max...high..svejedno
Ne razumem da nekom 4k setovanja i sve na low...bolje od 1080p i sve na MAX..
Nije ni do godina, uvek sam ovako i razmisljao i vizuelno potvrdjeno 100 puta i sa varijacijama nizig rezolucija!.
NastyB Furaj grafiku nemam problem, (osim sto moze sa 10x nizom cenom -slicno , i cinjenica da nema igara za takav hardver..jos ) ali koliko se trudis opravdati svoje kombinacije, nekako kao da nisi 100% siguran da je ovo bila najbolja kombinacija za tebe...No vazno da si srecan! To je nama najbitnije :P
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Shonkas na korisnoj poruci:
Lex987 (12.8.2021), player1 (12.8.2021)
Stara 12.8.2021, 14:18   #70
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

1000 ljudi hiljadu ćudi, meni je uglavnom bilo da može da se pokrene, pa posle sam gađao 60 fps +-
On ako se dobro sećam i rudari, pa kad već ima grafičku odigra i igru na max kad mu se već može..
Obično je tako bilo, kad kupiš novu grafičku odvrneš detalje na igri koju si pre igrao na low ili nisi uopšte mogao da je pokreneš..

Sećam se pre kad sam radio u gaming industriji pa kad izađe neki hit svi trče da kupe novi komp..
Sad kriza, skupe grafičke, kiselo grožđe...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 14:45   #71
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

@Shonkas

Pa niko nije ni poredio baš te ekstreme kao što si ti naveo. Barem kod mene 1440p na medium daleko bolje nego very high na 1080p. Kao što bi na primer 1080p high 60fps bilo bolje nego 1440p medium na 30fps za brze igre. Za monitor sam samo i govorio, TV je druga priča. Imam neki buđavi od 40" uzet pre 6-7 godina i tu npr. 720p filmovi sa jačim bitrateom (~8GB) izgledaju isto ili čak bolje od fullhd sa slabijim.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 15:09   #72
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
NastyB Furaj grafiku nemam problem, (osim sto moze sa 10x nizom cenom -slicno , i cinjenica da nema igara za takav hardver..jos ) ali koliko se trudis opravdati svoje kombinacije, nekako kao da nisi 100% siguran da je ovo bila najbolja kombinacija za tebe...No vazno da si srecan! To je nama najbitnije :P
Šalim se malo, nisam mislio ništa loše, veruj mi.

Stvar je u tome da sam od svog prvog PC-a 1996. uvek imao neke "srednja kategorija" mašine i grafike. I uvek sam se mačevao sa podešavanjima i radom. Tek od skoro imam mašinu koja sve živo, od programa do igara, žvaće sa lakoćom. Fotošop i programi rade munjevito, nema igre koja na maksimalnim podešavanjima ne klizi, čak sam ga sredio lepo i na (moje) oko. I to je prvi put u životu i prvi put od kada se bakćem sa kompjuterima da mi se to desi. I nemam tu šta da opravdavam, meni lično ovakvo uživanje nema cenu.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Obično je tako bilo, kad kupiš novu grafičku odvrneš detalje na igri koju si pre igrao na low ili nisi uopšte mogao da je pokreneš..
Da, da, sećam se kako sam igrao Ečstatiku, nekada jako zahtevnu ne-3D igru koja je išla u 2 FPS u sekundi. Ali bila prokleto dobra. Pa, prvi Tomb Raider i Dark Earth u softverskom renderingu. Pa onda kad to pokreneš sa S3 Virge 3D je super, ali posle na Voodoo Banshee, majko mila...

I uvek se mučio sa podešavanjima detalja i nivoa, pa kad dođeš u situaciju da sve otpanjuješ na maks i sve radi kako treba nekako mi neobično još uvek...
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 15:22   #73
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
Šalim se malo, nisam mislio ništa loše, veruj mi.

Stvar je u tome da sam od svog prvog PC-a 1996. uvek imao neke "srednja kategorija" mašine i grafike. I uvek sam se mačevao sa podešavanjima i radom. Tek od skoro imam mašinu koja sve živo, od programa do igara, žvaće sa lakoćom. Fotošop i programi rade munjevito, nema igre koja na maksimalnim podešavanjima ne klizi, čak sam ga sredio lepo i na (moje) oko. I to je prvi put u životu i prvi put od kada se bakćem sa kompjuterima da mi se to desi. I nemam tu šta da opravdavam, meni lično ovakvo uživanje nema cenu.
Nisam ti prebacivao nista, sasvim pozitivno pricam s tobom, no preko poruka je tesko da vidis da se zezamo u principu...
I da, ti i ja isti trip dozivljavamo, prvi put sam birao od kucista - pa nadalje masinu...Slican put smo imali i onda smo se rastali na raskrsnici koja se zove GRAFIKA! Nista strasno!
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 18:34   #74
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
E, to je ono što malo ljudi razume.

Svake godine odvojim 50-ak hiljada (kredit na 12 meseci) za nešto da nadogradim na kompjuteru. Uvek sam kupovao grafičke karte iz srednje klase koje posle dve godine postanu gotovo "obsolete" za udobno igranje, te sam uvek kupovao novu, a da staru prodam tek kasnije za budzašto svojim ortacima. Tako sam i 5700XT kupio za 50.000 iako sam imao 1060. Koju sam kasnije prodao ortaku za 12.000 pet dana pred početak kriptoludila kada sam mogao lagano da je prodam za najmanje tri puta veću cenu.

Tako sam i letos merkao šta bi mogao da uzmem za 50ak hiljada, dvoumio sam se da li da kupim R5 5600X ili BeQuiet SilentBase 802 sa Dark Rock Pro 4 kulerom, ali ništa od toga mi nije bilo preko potrebno, R5 3600 mi je sasvim dovoljan za sve, a i kućište mi je dovoljno moderno i praktično da bi uzimao novo. Pa, kad sam, igrom slučaja, uspeo da prodam grafičku za 50% veću cenu nego što sam je platio, nije mi bilo žao da dodam onoliko koliko sam je i platio da bih konačno imao grafičku iz više srednje klase i da mi sve igre lete na maksimumu.

A onda se nađu neki (Shonkas, u tebe upirem prstom ) da me kritikuju zbog nečega što meni deluje sasvim normalno.

Mada, nekada su igre po zahtevnosti bile daleko ispred tehnologije. Prvi Tomb Raider je imao 3D podršku kada je pet ljudi na svetu imalo 3D grafike . Kada se Crysis pojavio mogao je da ga igra na maksimalnim podešavanjima samo neko ko je prodao bubreg za kompjuter. A danas već viša srednja klasa sa lakoćom gužva sve moguće igre u 1440p. Već za par meseci RTX 40xx i RX7xxx će bez problema sve igre da teraju u 4K na maksimali sa sve RT. Kad dođe RTX50xx i RX8xxx neće biti igre niti monitora koje te grafike neće da duvaju sa pola snage.

Dok se ne pojavi GTA VI...
Da si pre 5 godina kupio novu 1080ti za nekih 700-800 eura,na njoj bi mogao do dana danasnjeg da se udobno igras u 1440p rezoluciji.....tj ne bi morao do sada skoro 5 puta da menjas grafiku

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke

Jedna stvar je tu vrlo bitna:

Kada neko kupi 1080ti za 800e, a proda je za 1000e (uz zahvalnicu pohlepnom rudaru), on lako može da kupi 2080ti za 1200e. Kad nju proda za 1000e on teškog srca, ali ne previse praznog novčanika kupuje 3080ti za 1800e. Jer je 800e platio i 1080ti, a 1000e razlike mu je nadomestio rudar.
Ovo je sve samo hipoteticki primer?......jer cene ne odgovaraju realnom stanju na trzistu....

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Pitao sam i starije kolege gejmere, jer ovde vecina misli drugacije nego ja...Ne mogu da se nacudim da vam je vaznija rezolucija od grafickih detalja Na HIGH i VERY HIGH je slicno da, ali na LOW i V. HIGH ne bih rekao... Na monitoru se primeti, ali sa 3 metra na 40+ inca meni je kul i 720p, - ali efekti na max...high..svejedno
Ne razumem da nekom 4k setovanja i sve na low...bolje od 1080p i sve na MAX..
Nije ni do godina, uvek sam ovako i razmisljao i vizuelno potvrdjeno 100 puta i sa varijacijama nizig rezolucija!.
NastyB Furaj grafiku nemam problem, (osim sto moze sa 10x nizom cenom -slicno , i cinjenica da nema igara za takav hardver..jos ) ali koliko se trudis opravdati svoje kombinacije, nekako kao da nisi 100% siguran da je ovo bila najbolja kombinacija za tebe...No vazno da si srecan! To je nama najbitnije :P
Cekaj,nisam razumeo da li si ti nekada igrao nesto na nekom 4k monitoru?....ili 1440p munitoru?........pa da uporedis sa nekim 1080p monitorom?

U vecini slucajeva u odnosu na 1080p,monitori sa 1440p i 4k su "nebo i zemlja"....tj neuporeivo izgledaju lepse igre......jos ako je to na nekom 32 ili 34 ultrawide monitoru,ssgvarno to tek onako "teoretski" ima smisla porediti....isto kao sto je 1080p nuporedivo bolja od neke npr 800x600 rezolucuje koje su se igrale pre 20 godina...

I kakvo igranje na TV,mislis tako se igras na nekoj konzoli?......mislim,zna se sta se podrazumeva pod PC gamingom......tastatura,mis i oko 70-130 cm udaljenost od monitora...

Poslednja ispravka: DeCoy (17.8.2021 u 10:13) Razlog: multiquote
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 18:57   #75
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
mislim,zna se sta se podrazumeva pod PC gamingom......tastatura,mis
Možda bilo nekad, sad gamepad sve više preuzima primat osim par žanrova gde su miš i tastatura neuporedivo bolji.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 21:22   #76
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
Da si pre 5 godina kupio novu 1080ti za nekih 700-800 eura,na njoj bi mogao do dana danasnjeg da se udobno igras u 1440p rezoluciji.....tj ne bi morao do sada skoro 5 puta da menjas grafiku
Eh, pre pet godina sam trošio pare na druge stvari, koncerte, putovanja, provode, sad stisla korona, ekipa se povukla, pa mogu da sakupim malo više nego ranije za kompjuter. A i godine stigle...

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
Ovo je sve samo hipoteticki primer?......jer cene ne odgovaraju realnom stanju na trzistu....
Pa, da niko ne kupuje cene bi padale. Takvo je REALNO i trenutno stanje na tržištu. Zašto bi neko proizvodio nešto što niko ne kupuje?? Ali pošto se roba prodaje i po ovakvim cenama zašto bi ih spuštali??
Ali da je stanje NENORMALNO to se slažem.

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
U vecini slucajeva u odnosu na 1080p,monitori sa 1440p i 4k su "nebo i zemlja"....tj neuporeivo izgledaju lepse igre......jos ako je to na nekom 32 ili 34 ultrawide monitoru,ssgvarno to tek onako "teoretski" ima smisla porediti....isto kao sto je 1080p nuporedivo bolja od neke npr 800x600 rezolucuje koje su se igrale pre 20 godina...
Gladajući neke recenzije monitora kojeg sam kupio neki upućeniji likovi su rekli da je slika na 32-inčnom 1440p monitoru jednake oštrine kao na 24-inčnom 1080p. Da li je to istina ne znam, ali sam video da je rad na 32-inčnom 1080p monitoru prilično gadna rabota, pogotovo u fotošopu.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 23:49   #77
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
Cekaj,nisam razumeo da li si ti nekada igrao nesto na nekom 4k monitoru?....ili 1440p munitoru?........pa da uporedis sa nekim 1080p monitorom?

U vecini slucajeva u odnosu na 1080p,monitori sa 1440p i 4k su "nebo i zemlja"....tj neuporeivo izgledaju lepse igre......jos ako je to na nekom 32 ili 34 ultrawide monitoru,ssgvarno to tek onako "teoretski" ima smisla porediti....isto kao sto je 1080p nuporedivo bolja od neke npr 800x600 rezolucuje koje su se igrale pre 20 godina...

I kakvo igranje na TV,mislis tako se igras na nekoj konzoli?......mislim,zna se sta se podrazumeva pod PC gamingom......tastatura,mis i oko 70-130 cm udaljenost od monitora...
Hahah
Ovo poslednje ti najjace, ali cu ti ozbiljno odgovoriti. Nakon rada 10h na KOMPu - bio bih budala da picim gejming jos 4 ili 6h od 70 - 130cm od monitora . Kontas?
Ovo gore mi sve diskutabilno, jer ja radim na monitoru ( ovaj - sigma-computer.com/item?id=1297' - a gejming (znaci) TV iskljucivo..Jer tako mora...
A u win okruzenju MHz - ako toliko bolje ide (klizi) strelica - sigurno uzimam (posao)?
Inace ovo trece, ako izuzmes FPS - gamepad je dosta dobar- cesto bolji od tastature (narocito u trecem licu igre).
Ali iskreno, uvek sam imao jaci utisak kontrole na TiM...Jbg, ili se nisam navikao za ovih skromnih 5 godina staza na kontroleru.

Poslednja ispravka: Shonkas (13.8.2021 u 0:14)
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2021, 7:28   #78
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Hahah
Ovo poslednje ti najjace, ali cu ti ozbiljno odgovoriti. Nakon rada 10h na KOMPu - bi bih budala da picim gejming jos 4 ili 6h od 70 - 130cm i dalje . Kontas?
Ovo gore mi sve diskutabilno, jer ja radim na monitoru ( https://www.sigma-computer.com/item?id=1297 ) - a gejming (znaci) TV iskljucivo..Jer tako mora...
A ako u win okruzenju MHz - ako toliko bolje ide (klizi) strelica - od ovog na LINKu..opet diskutabilno 'baciti' ovaj sa LINKa
Inace ovo trece, ako izuzmes FPS - gamepad je dosta dobar- cesto bolji od tastature (narocito u trecem licu igre)
Pa dobro,posto je ono "najjace",jesi ti nekada cuo da se neko igra na kompjuteru tako sto koristi tastaturu i misa i sedi na 70-130 cm od monitra?.......ako nisi,eto da te obavestim da se tako vecina ljudi,na nasoj planeti,igra na kompjuteru....

Eno npr na Youtubu,u 95% slucajeva kada testiraju neki monitor,svi sede ispred monitora i pice neku igra su tastaturim i misom....ne znam da li sam video neko da se neko zavali u krevet na 5 metara od monitora i koristi gamepad.....

I razumem zasto je u tvom slucaju igranje tako sa kreveta,ali verovatno si svestan cinjenice da ne rade svi ljudi po 10 sati dnevno pred kompjuterom (kao ti),nego rade nesto drugo,i onda uzivaju igrajuci se satima na nekom 32,34 1440p ili 2160p monitoru......pa eto,verovatno,iz tog razloga su takvi monitori vrlo popularni...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2021, 13:50   #79
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

A neko možda radi iz kauča jer mu je posao da ocenjuje TV-e.

Ja u 90% slučajeva mislim - ma dosta mi je ovaj 24/1080p i češće igram iz kauča na TV-u. Ali kad mi u real-time strategiji nacvrckanoj sa hiljadu detalja, na hard promakne mali zombi jer ga nisam video u senci i izede mi celo selo - ne bih se žalio na 32/4K (podrazumeva se da strategiju igram na monitoru, sa tastaturom i mišom).

Sve ostalo je stvar odnosa jačine želje za tako nečim i finansija. Znači tipično:

1. Ako želiš puno i imaš kinte - stvar je rešena.
2. Ako želiš puno ali moraš da se nategneš sa budžetom, opravdaš to sebi, progutaš cenu i štediš dok ne nakupiš.
3. Ako ne želiš puno i nije ti baš super pristupačno - kuliraš dok ne pojeftini i u međuvremenu ubeđuješ druge da im ne treba.
4. Ako ne želiš puno ali odjednoom počneš da zarađuješ više i ima se kinte na pretek, čas smisliš par razloga zašto bi ipak trebalo da apgrejduješ.


Live and let live
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
player1 (13.8.2021)
Stara 13.8.2021, 16:32   #80
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
Da si pre 5 godina kupio novu 1080ti za nekih 700-800 eura,na njoj bi mogao do dana danasnjeg da se udobno igras u 1440p rezoluciji.....tj ne bi morao do sada skoro 5 puta da menjas grafiku
Tada nije mogao da kupi AMD kartu koja melje sve na max
Iz njegovih komentara se jasno vidi da bas i ne gotivi zelene, a GTX 1080-Ti je do pojave RX 5700XT bila nedodirljiva, i eto njegova prosla karta je slucajno bila bas RX 5700XT.
AMD fanovi ce uvek da ti puste pricu kako su tamo 2016/2017/2018 god. imali preca posla, nije bilo para... A sada u ovom bitcoin ludilu kupuju karte od 1000e kao karamele, jer sada je igranje ma max opravdano, tada je to bilo bacanje para jer je bitan gameplay, a ne grafika
Malo se salimo (ima tu malo istine), vazno da je kolega zadovoljan, sve ostalo su sitnice.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
volf (6.1.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrošnja struje aktuelnih grafičkih kartica Rocker Grafika 64 29.5.2018 11:18
Razmatranje jedne veoma loše ponude grafičkih kartica star-duster ŠDK - Grafika 14 22.1.2011 14:45
SDHC Sundisk kartica i sony hdr-cx115e zhaki Nosači podataka 1 3.12.2010 18:55
Isplati li se kupovina bilo koje od sledećih kartica trenutno? holodoc Grafika 13 26.10.2010 6:36
Cene novih memorijskih kartica mess Aparati i oprema 7 30.12.2007 13:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com