Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.5.2021, 6:19   #41
Program2021
Novi član
 
Član od: 11.1.2021.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Pozdrav svima,

Imam ideju za jednu mobilnu aplikaciju. Ponajviše bi bila bazirana na slikama, informacijama i dnevnim notifikacijama. Ništa specijalno, ali vremenom bi moglo biti. Elektrotehnički sam inžinjer, bio sam u drugim vodama IT-a, imam živaca sediti i raditi. Šta učiti za napraviti aplikaciju? Gde učiti? Mogu izdvojiti 500 evra (a i trostruko više ako vidim da me krenulo), htio bih za šest meseci nešto (a i malo više) vezano za programiranje znati i imati završenu aplikaciju, ne nužno savršenu, ali funkcionalnu. Koje tehnologije, kursevi, YouTube videe preporučujete? Koga pitati za savjet? Možda učenje online, tutor jedan na jedan?

Hvala!
Program2021 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2021, 7:44   #42
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

https://developer.android.com/guide/
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2021, 22:07   #43
rakac21
Novi član
 
Član od: 26.5.2021.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Pozdrav svima,
Studiram racunarstvo i informatiku i vec sam imao predmete:
Algoritmi i programiranje, objektno-orjentisano programiranje, uvod u javu i C#...

Zelim da malo ubrzam proces ucenja da programiram i da se osposobim tako da mogu da se zaposlim dok studiram, pa ako imate neke smernice, sajtove za ucenje, za dobijanje nekakvog sertifikata...
rakac21 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2021, 0:05   #44
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Mani se sertifikata.

Preporučio bih ti da se držiš toga što radiš na faksu i da lepo i temeljno naučiš strukture podataka i algoritme jer ćeš steći neophodno znanje i naučićeš kako da razmišljaš kao developer i, najvažnije, naučićeš se kako da učiš. Pored toga imaćeš predmete kao što su softversko inžinjerstvo i objektno-orijentisano projektovanje i tu ćeš moći da naučiš još mnogo važnih stvari koje su neophodne za bilo kakav ozbiljan rad. Dalje, učićeš o bazama podataka, imaćeš mogućnost da za izborne predmete uzmeš ono što te zanima (ako si na Elfaku?) kao što su napredne baze podataka, web programiranje itd.

U suštini, istražićeš razne sfere developmenta što je apsolutni must-have čime god se ti kasnije bavio i moći ćeš da "napipaš" šta ti leži i čime bi želeo da se baviš i onda donesi odluku šta želiš da dalje istražuješ i učiš - i tada dođi na forum ponovo da ti preporučimo konkretne materijale.

Što se tiče zaposlenja u toku studiranja ako ti to nije neophodno iz finansijskih razloga topla topla topla preporuka da ne radiš to jer ćeš pucati sebi u nogu. Da vidiš kakvo je znojenje kad treba da se vratiš da polažeš Matematičke metode 7 godina nakon što si ih slušao... Ne pitaj kako znam

Ako si baš zapeo - traži praksu u nekoj firmi, teško da će te bilo ko zaposliti tek tako. Praksa je daleko manje obavezujuća stvar i dobićeš priliku da radiš i učiš dok studiraš bez mnogo opterećenja. Napravi CV i šalji svim firmama koje pronađeš, gomila ljudi tako nađe svoju prvu praksu. Možeš i da istražiš firme koje imaju programe prakse, proveriš kad to kreće pa se prijaviš.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
galebns (27.5.2021), voodoo_ (27.5.2021)
Stara 27.5.2021, 0:56   #45
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Baci pogled i na Infostud. Većina oglašavača jesu teške mutljavine ali možda i ubodeš neku poštenu usputnu praksu od koje neće da ti strada pola vitalnih organa dok ne završiš studije.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2021, 21:38   #46
rakac21
Novi član
 
Član od: 26.5.2021.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Hvala na savetima ljudi...

Znaci bas mislite da je losa ideja da probam da naucim da radim nesto i da radim tokom studiranja?

Mada verovatno i ne moze da se dostigne takav neki nivo s kojim bi ja mogao da radim nesto tipa za 6 meseci sto sam ja mislio...
rakac21 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2021, 23:05   #47
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Mani se sertifikata.

Preporučio bih ti da se držiš toga što radiš na faksu i da lepo i temeljno naučiš strukture podataka i algoritme jer ćeš steći neophodno znanje i naučićeš kako da razmišljaš kao developer i, najvažnije, naučićeš se kako da učiš. Pored toga imaćeš predmete kao što su softversko inžinjerstvo i objektno-orijentisano projektovanje i tu ćeš moći da naučiš još mnogo važnih stvari koje su neophodne za bilo kakav ozbiljan rad. Dalje, učićeš o bazama podataka, imaćeš mogućnost da za izborne predmete uzmeš ono što te zanima (ako si na Elfaku?) kao što su napredne baze podataka, web programiranje itd.

U suštini, istražićeš razne sfere developmenta što je apsolutni must-have čime god se ti kasnije bavio i moći ćeš da "napipaš" šta ti leži i čime bi želeo da se baviš i onda donesi odluku šta želiš da dalje istražuješ i učiš - i tada dođi na forum ponovo da ti preporučimo konkretne materijale.

Što se tiče zaposlenja u toku studiranja ako ti to nije neophodno iz finansijskih razloga topla topla topla preporuka da ne radiš to jer ćeš pucati sebi u nogu. Da vidiš kakvo je znojenje kad treba da se vratiš da polažeš Matematičke metode 7 godina nakon što si ih slušao... Ne pitaj kako znam

Ako si baš zapeo - traži praksu u nekoj firmi, teško da će te bilo ko zaposliti tek tako. Praksa je daleko manje obavezujuća stvar i dobićeš priliku da radiš i učiš dok studiraš bez mnogo opterećenja. Napravi CV i šalji svim firmama koje pronađeš, gomila ljudi tako nađe svoju prvu praksu. Možeš i da istražiš firme koje imaju programe prakse, proveriš kad to kreće pa se prijaviš.
A onda kad izađeš sa faksa i počneš da radiš prva stvar koja ti se kaže je da zaboraviš sve što si naučio na faksu

Ti: "Ali gospodine glavni i dogovorni, mene su učili da se strogo držim SOLID-a..."
Ne-Ti: "Slušaj gušteru, ti dam ja SOLID. Radi kako ti se kaže jer su pravila tu da se prekrše kad znaš zašto ih kršiš"
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2021, 23:54   #48
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
A onda kad izađeš sa faksa i počneš da radiš prva stvar koja ti se kaže je da zaboraviš sve što si naučio na faksu
Yes but actually no.

Da nisam prošao kroz faks od algoritama i struktura podataka ne bih video ni "a" ni "s" a design patterni i bazična day-to-day terminologija koja mi treba bi mi bila špansko selo.

Faks me ničemu korisnom nije naučio što se praktičnog rada tiče ali jaka osnova je tu, to ne mogu da poreknem. Silom prilika prođeš sve od mikrokontrolera, x86 asemblera, pa C-a i Cpp-a, pa preko Jave i C# pa sve do Javascripta i PHP-a (da, lol) i pokupiš usput gomilu teorije i termina, učiš o jezicima i kompajlerima, dotakneš se veštačke inteligencije (pre-neural nets)... I izađeš totalno nesposoban za rad ali poprilično sposoban za dalje učenje i napredovanje, ako si kroz faks prošao sa ciljem da naučiš a ne da samo ispolažeš ispite. Razumeš strukture, razumeš algoritme, razumeš upravljanje memorijom, garbage collection, osnovne patterne, imaš ideju o tome kako stvari zapravo rade...
I sad iako sam frontend developer nisam tocilo i kapiram kako mnogo toga radi ispod haube i mnogo lakše se šaltam sa FE na BE, sa jezika na jezik, iz paradigme u paradigmu itd.

Čak sam i LISP mukotrpno kucao iz VI na faksu, kakvo je to zlo bilo ali taj shift u načinu razmišljanja je bio neprocenjiv za mene.

Pa onda operativni sistemi i sistemsko programiranje, računarske mreže... Gomila korisnih stvari u day-to-day radu kad negde zapne.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
galebns (28.5.2021), Nikola Stankovic (10.2.2022)
Stara 28.5.2021, 9:45   #49
Pele023
Član
 
Član od: 5.2.2009.
Poruke: 74
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Da podelim i svoje iskustvo, mozda ne koristi ali nece valjda ni da steti.

Fax ti pruza dobru osnovu ako se iscimas, koja ce mnogo znaciti kasnije. Ja mislim da sam sve zaboravio sa faxa, posto se stvari koje ne koristis zaborave vremenom, ali se prilicno lako prisetim ako je potrebno. Mnogo je lakse da se prebacujes izmedju tehnologija ako znas osnove koje pokupis tamo. Dok sam ja bio na faxu bili je da ko hoce moze da se provuce a ko hoce moze i da nauci.

Sto se tice nekog rada uz fax, mislim da to nije dobra ideja ako bas nije frka, jer prvi put kada osetis neki ozbiljniji novac fax ce da padne u drugi plan. U sustini to i moze da ispadne dobro, posto ti fax i nije obavezan u ovom poslu, ali ipak mislim da znaci kada imas i diplomu, bar pokazuje u kom si pravcu razmisljao i da si istrajao. Da se razumemo, nisam skroz protiv rada dok si na faxu, i ja jesam radio, ali to su sve bili kratkotrajni poslovi, cisto da se uzme neka kinta za trosak.

Eventualno ako te bas privlaci neka tehnologija i imas vremena, mozes da radis neki pet projekat u slobodno vreme.

U sustini, sve ovo sto su ti vec napisali.
Pele023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pele023 na korisnoj poruci:
Nikola Stankovic (10.2.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fakultet za programiranje ili ipak ne?? sleeping_dog Programiranje 9 13.5.2017 11:46
Programiranje mikrokontrolera doctor Programiranje 23 11.5.2015 1:04
Laptop za programiranje (Java, Android, Unity) ~650€ Schnak3 ŠDK - Prenosni računari 0 1.3.2015 20:02
Genericko programiranje (OOP) PeTkO Programiranje 4 5.9.2013 23:05
Pomozite mi da još više zavolim programiranje! Nikola92 Programiranje 19 19.9.2008 23:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com