Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.3.2017, 20:04   #1
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Zdravo.

U septembru prošle godine smo ovde na forumu sklopili moju mašinu (i5-4460, rx 470, corsair vs550) i sve je funkcionisalo kako i treba. Onda sam 1. januara instalirao tada novi drajver za grafičku kartu (mislim da je u pitanju bila verzija 17.1.1), da bi neke dve nedelje posle toga počeo problem.

Naime, u igrama se dešava da se monitor ugasi i daje obaveštenje "No HDMI signal detected" i jedino što mi preostaje je restartovanje preko dugmeta. Trenutno igram War Thunder i The Witcher 3 i u obe igre se dogodilo i sad se dešava bar jednom dnevno. Slika se izgubi, ali se i dalje čuje zvuk akcije. Na desktopu i internet pretraživaču se ne dešava.

Šta sam pokušao:

1. Prvo sam naravno proverio kablove. Sa te strane je sve u redu.

2. Proverio sve temperature, a sa posebnom pažnjom temperaturu grafičke. I tu je sve bilo kako treba. Pokušao sam preko MSI Afterburnera da uhvatim parametre u trenutku kada dolazi do gašenja i evo kako to izgleda. Na samom desnom kraju su parametri u momentu gašenja.

http://prntscr.com/emrcl4

Jedino što mene tu zbunjuje je potrošnja, jer GPU-Z pokazuje da je maksimalna potrošnja oko 150W. Mada i nisam ekspert za čitanje ovog "grafičkog EKG-a".

3. Instalirao sam noviju verziju drajvera iz februara meseca (17.2.1) i postalo je još gore. Nijednu partiju u War Thunderu nisam uspeo da završim do kraja (a probao sam bar 4 puta). Zatim sam pokušao sa starijom verzijom drajvera (16.1.1) i činilo se da je problem bio otklonjen. I jeste na nekoliko dana, a onda je tokom gledanja filma u player-u ili prilikom gledanja youtube-a monitor počeo da "trepće", tj. izgubi se slika na sekund i onda se pojavi uz obaveštenje u gornjem levom uglu o inputu (HDMI). Par dana kasnije opet isti problem u igrama, ugasi se skroz i mora restartovanje.

4. Izvadio sam grafičku kartu i RAM memoriju iz slotova, očistio (iako nije bilo bog zna šta za čišćenje) i zatim vratio sve na svoje mesto, ali nije bilo nikakvog efekta.

Takođe, primetio sam da u igrama iz grafičke dopire zujanje, zapravo više zvuči kao blago krčanje. Siguran sam da zvuk nema veze sa kulerima jer sam ih zavrteo na maksimalnom broju obrtaja van igre i nije bilo tog zvuka.

Inače, kada igram bilo koju od pomenutih igara nema nikakvih promena u preformansama, sve radi kako treba dok potpuno ne stane.

Moram da napomenem i da su sva podešavanja onakva kakva su bila i na početku, nije bilo nepredviđenih nestanaka struje, kao ni bilo kakvih mehaničkih oštećenja bilo koje komponente.

Imate li možda neki predlog pre nego što pošaljem grafičku kartu na reklamaciju?
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2017, 20:43   #2
Budimir_Trajkovic
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2007.
Lokacija: Sanctuary
Poruke: 1.732
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 676 puta na 365 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Znači identičan problem imamo.
Od sinoć i meni počelo isto da dešava s tim što se meni to počelo da dešava sa 17.3.3. drajverima odradio sam instalaciju 17.2.1 i nastavio je isti problem. Sad vrtim furmark temperatura do 73 stepeni, stabilno skroz.
S tim što mi se sinoć dešavalo da ni restart ne pomaže nego je moralo gašenje kompa da padne a par puta mi se desilo da crashuje i nakon restarta nakon podizanja sistema dakle, ne u igri.
Pretpostavljam da je AMD nešto pobrkao sa drajverima.
Ili možda Win 10
ili gremlini...

Poslednja ispravka: Budimir_Trajkovic (25.3.2017 u 20:51)
Budimir_Trajkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2017, 0:12   #3
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Iskreno, zaista bih voleo da je u pitanju drajver. Mada, zvuk koji moja grafička karta proizvodi zvuči mi prilično zlokobno. Takođe, naišao sam na stranim forumima na nekoliko sličnih slučajeva i uglavnom su to bile potpuno nove grafičke karte i problem je rešavan zamenom.

Da, zaboravio sam da pomenem da sam i ja testirao u Furmarku i nije se desilo ništa nepredviđeno. Ono što je bilo neobično je vrednost GPU clock-a koja je tokom testa konstantno bila oko 700 MHz uz usage od 100%, iako je maksimum 1250 MHz.

Inače, ja koristim Windows 7.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2017, 0:16   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

obriši drajver sa ddu
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2017, 0:28   #5
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Jesam. Sve kako je "propisano" - DDU u safe mod-u.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2017, 0:50   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

instaliraj još jedan sistem win7-8 pa probaj sa njim, posle možeš da probaš na drugom kompjuteru i na kraju reklamacija
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2017, 2:12   #7
Budimir_Trajkovic
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2007.
Lokacija: Sanctuary
Poruke: 1.732
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 676 puta na 365 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Citat:
DespotSD kaže: Pregled poruke
Iskreno, zaista bih voleo da je u pitanju drajver. Mada, zvuk koji moja grafička karta proizvodi zvuči mi prilično zlokobno. Takođe, naišao sam na stranim forumima na nekoliko sličnih slučajeva i uglavnom su to bile potpuno nove grafičke karte i problem je rešavan zamenom.
Meni kad se desi to posle par sekundi samo ventilator na grafičkoj krene da radi malo brže pa je normalno malo bučnija.
Evo sad igrah dotu dosta dugo, nikakvih problema nisam imao.
Budimir_Trajkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2017, 21:18   #8
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Budimire, jesi primetio možda nešto čudno u trenutku kada ulaziš u igru? Recimo, meni se dešava ponekad kada kliknem na ikonicu, pre nego što uđe u igru, da izgubi kontakt, isto se na trenutak monitor gasi. Nije crna slika, nego se baš ugasi.

Probaću sa verzijom 17.3.3. da vidim ima li nekih promena. Onda ću da uradim kako je Water Wizard rekao. Jedino što će biti problem da nađem drugu test mašinu.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2017, 23:02   #9
Budimir_Trajkovic
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2007.
Lokacija: Sanctuary
Poruke: 1.732
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 676 puta na 365 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Ništa slično nisam primetio.
Da ga ne ureknem, već par dana nemam tih problema čak ni u Far Cry Primal gde je uvek pucala nakon samo par minuta. A sve što sam uradio je da sam u control panelu stavio da mi se ne gasi monitor nakon 20 minuta neaktivnosti. Ta opcija mi je uvek bila po defaultu isključena i ne znam kako se uključila sama od sebe. To je jedino što sam promenio a da možda ima neke veze sa problemom a opet ne bi trebalo da ima nikakve veze.
Budimir_Trajkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 12:58   #10
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Da ažuriram temu.

Reinstalirao sam operativni sistem. Isti onaj na kojem sam do sada i radio (windows 7). Instalirao sam najnoviju verziju drajvera (17.3.3). Rezultat je da već nekoliko dana nemam problem, čak ni pomenuto gubljenje signala pri ulasku u igru.

Još uvek testiram i ostavljam mogućnost za nepredviđena dešavanja, ali "so far, so good".
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2017, 16:45   #11
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Problem je danas ponovo počeo da se dešava. Prosto mi nije jasno u čemu je stvar. Da li je moguće da je problem uopšte hardverske prirode a da neko vreme sve radi kako treba?

Bedak. A već sam se bio navikao na to da je rešeno.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2017, 21:05   #12
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Najgori su problemi koji malo rade a malo ne rade. Nađi od nekog pa zameni grafičku pa probaj.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2017, 22:38   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

da li si u međuvremenu dodavao neki software ili windows update?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2017, 18:28   #14
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Od softvera samo ono što mi je neophodno za rad na računaru (web browser, media player, antivirus, msi afterburner...).

Što se update-ova tiče, instalirana je većina. Osnovna instalacija OS-a ne uključuje SP1.

Ništa. Pokušaću sa instalacijom Windows-a 10. Ako ne bude promena onda ću da probam grafičku kod jednog drugara. On ima GTX 960, samo moramo da proverimo koje je napajanje u pitanju.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2017, 16:58   #15
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Još uvek nisam rešio ništa.

Instalirao sam Windows 10 i desetak dana je sve bilo kako treba i onda je opet počelo gubljenje signala u igrama.

Spustio sam clock grafičke za 50 MHz i od tada se nije desilo da je signal nestao za stalno. Desilo se dva puta da se izgubi ali se gotovo odmah vrati, i to jednom dok sam gledao nešto na youtube-u, a drugi put u igri (Gwent).

Jednom prilikom, čini mi se baš prilikom gubljenja signala, dogodilo se da se u MSI Afterbuner-u isključila Auto opcija za kontrolu ventilatora, pa su ostali da konstantno vrte na nekih 55% brzine, što je za posledicu imalo to da se temperatura popela na 78°C. A juče dok sam bio u internet pretraživaču GPU clock i Memory clock su se naprasno prikovale na maksimalne vrednosti uz GPU usage 0%. Kad sam izašao na desktop vrednosti su ostale iste i čujem da se ventilatori zahuktavaju. Usledio je restart nakon čega je sve bilo OK.

Drugar koji ima GTX 960 je otpao kao opcija za testiranje. Drugi ortak ima HD 7770, ali ima napajanje MS Ind KX-500 ATX pa ne bih da na to kačimo grafičku, pogotovo onu koja sama po sebi nije pouzdana.

Moj utisak nakon svega je da je grafička 90% ta koja pravi problem. Jedino bih mogao da probam njegovu pa da budem 100% siguran.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2017, 17:25   #16
Ivan1981
Veteran
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.186
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 283 puta na 191 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Imas sam takodje pre godinu dana identican problem sa R9 380, ali sam koristio display port umesto HDMI-a. Reinstalacija drajvera, OS-a nije delovala i onda sam nasao par zalopoljki na AMD forumu i svi su resili problem zamenom kabla iako je delovalo da nije do njega. Prvo sam povezao monitor preko DVI-a, i problem je nestao, a onda sam nabavio kvalitetniji DP kabl (ne oni sa alija za 2-3$) i problem se posle toga nije nijednom javio.

Dakle, ako ikako mozes, probaj sa drugim izlazom (DVI ili VGA pozeljno) ili pozajmi od nekoga drugi HDMI kabl pa probaj.
Ivan1981 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2017, 16:52   #17
DespotSD
Novi član
 
Član od: 14.12.2015.
Poruke: 21
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Gašenje monitora u igrama (No signal detected)

Hteo sam jednom prilikom da isprobam VGA kabl koji je došao uz monitor, ali grafička karta ima HDMI i Display Port, ne i VGA, pa sam olako odustao od te ideje. Mada, kada sam kupovao kabl nisam razmišljao o kvalitetu, nisam uzeo najjeftiniji, ali sam uzeo onaj bliže donjem cenovnom rangu.

Kada spustim clock sa 1250 MHz na 1200 MHz radi prilično stabilno. Bilo je par gubljenja signala, ali uvek se vrati slika. Zna da prođe i mesec dana da se ništa čudno ne desi, a ume da "zabode" i dva, tri puta u jednom danu. Sad ne znam da li kabl i clock mogu da budu u vezi.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Belkin N150 slab signal! Master Joda Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 8.6.2010 10:44
Gašenje monitora dijana87 Kvarovi 16 24.1.2010 22:27
Anti spy spider? Šta je to i da li je opasno? taki Zaštita 4 12.6.2008 17:20
Sky star 2 (signal quality, signal strength?) - nema signala milanp Kvarovi 3 31.3.2008 9:15
Wide monitor, da ili ne? pavlaka Grafika 45 31.12.2006 15:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com