Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.3.2021, 6:04   #41
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Mislim da su igre dostigle svojevrstan plato u kreativnom i konceptualnom smislu, uostalom kao i većina tehnologija. Sada je akcenat na tehnikalijama, nevažnim detaljima, odnosno komercijalnom aspektu u kom je važnije odelo od čoveka, kako će se proizvod upakovati, našminkati i nahajpovati. Ne kažem da toga ranije nije bilo, svakako jeste, ali je bilo manje izraženo. Uvek se vraćam na Tod Howarda koji je u danima produkcije Morrowinda bio protiv fast travela jer ubija nagon za eksploracijom, traganjem, avanturom, samo da bi par godina kasnije, pred izlazak Obliviona potpuno promenio priču, "ali fast travel baca igrača pravo u akciju, bre!" To je ta sredina prve dekade novog milenijuma gde se dostigla kreativna kolotečina.
I sada se vrti priča oko dostupnosti igara, da je sve dostupno svuda u svakom trenutku pa da igramo i na smart frižideru ako treba.
Naravno, lako je reći da su to reči matorca koji gubi korak sa vremenom, ali poenta je da ja kao stariji igrač upravo mogu da uporedim različite epohe i time iznesem svoj sud. Donekle me nerviraju neki novi i ne tako novi trendovi, recimo objavljivanje tizera 5 godina pre izlaska igre, pa tizer trejlera pa trejler trejlera da bi konačno došli do trejlera gejmpleja i tako u krug kao u nekom Danteovom čistilištu. Pa sećam se kada je dovoljno bilo odgledati ili odigrati petominutni demo igre i sam odlučiš jel valja ili ne. Ako ne valja, preskačeš i ideš dalje. Sada ako nekome nešto nije po volji to su čitave tragedije i skandali po društvenim mrežama, organizuju se radne akcije, linč rulje, pale se gradovi, pišu eseji.

Inače, meni lično igrama danas fali šmek, atmosfera koju su igre nekada imale. Ne znam koliko je to do mene, ima li veze sa starenjem, ali to je generalno osećaj koji imam. Stare tombiške smo pajali po celu noć uz pivo, kako su samo ti nivoi izgledali atmosferično, nesavladivo, da se naježiš. Posebno TR2 i oni mamutski tibetanski nivoi i njakanje sa mafijom u Veneciji. A kad pređemo nivo to se slavi, ispija čaša do dna, otvara čipsi, vrti tv na grand da gledamo sisate pevaljke na mute. A poslednji Tomb Raideri su me baš smorili i pored sve te grafike, i nikako nisam mogao da ih obrnem. Lara ima ptsd i ona pati. Šmrc. Ma daj. Ili recimo originalne Doom igre. Tu su nabili atmosferu koju možeš da režeš nožem i mažeš na hleb umesto ko mast. Nove Doom igre su mi kao neki tematski parkovi dizajnirani od strane klinaca sa rasponom pažnje koja se meri u nanosekundama.


Što se tiče starenja mislim da delim sudbinu većine igrača a to je da s godinama igranje postaje vremenski sve manje dostupna zabava, da ne kažem luksuz. Odavno sam se ograničio na veoma mali ali odabrani panteon igara koje periodično posećujem i štujem kao stari Heleni Delfe. A tu je i ta večna stigma "igranja igrica."
Sticajem okolnosti, ostao sam bez kompa a kada sam spomenuo roditeljima da planiram da nabavim nešto malo jače prvi komentar je bio "pa zar se nisi dovoljno izigrao sine."* Džaba što si, kako se kaže, uspeo u životu, osnovao porodicu, imaš posao, zaradio dovoljno da priuštiš high end pc. A istovremeno, ne skidaju se sa onih bljutavih fejsbuk igrica i još priznaju da su se navukli, "heh, baš smo ludi klikćemo po ceo dan haha, pa ne može komšinica Eržebet da bude ispred nas".
A pored posla, porodice, teretane, jedva stižem i da sednem za komp. S vremenom, definitvno je kvalitet > kvantitet.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
filpan (9.3.2021), Laskaris (9.3.2021), maska (26.3.2021), Mocko (9.3.2021), Pandemonium (22.3.2021), player1 (9.3.2021)
Stara 9.3.2021, 10:56   #42
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Ne gubimo mi korak sa vremenom nego se danas jako malo zahteva od igraca i igre su dumbed down do besmisla. Sa cim tu mozes da izgubis korak? U tom Morrowindu koji pominjes (a koji je meni zbog ocajnog sistema borbe prilicno mucan, inace je odlicna igra) imas opis mesta do koga treba da dodjes i resis quest. Pa trazis takvo mesto samo prema opisu po svetu ohooho dugo. A danas, imas marker na mapi i jos i onaj pomocni kompas da slucajno ne zalutas. A kada jednom dodjes do tog markera fast travel od te i do te tacke se podrazumeva. Krs questova je bilo i ranije, da se ne lazemo, ali je zato bilo i zaista ozbiljnih. Sada...zaista dobre questove u jednoj npr AAA RPG igri mozes da nabrojis na prste jedne ruke, ako i toliko.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Guerrinus (9.3.2021), Rockstar (9.3.2021)
Stara 9.3.2021, 11:20   #43
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Što rekoše na jednom sajtu: "Ne želim da igram stare igre, želim da osetim ono što sam osećao dok sam igrao stare igre..."
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Pipboy na korisnoj poruci:
galebns (9.3.2021), Guerrinus (9.3.2021), Mocko (9.3.2021), NIx Car (11.3.2021)
Stara 9.3.2021, 11:33   #44
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

marker, kompas i fast travel možeš da isključiš..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2021, 11:38   #45
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Mozes da ne gledas u marker (da ga nekim naporom volje ignorises gde ne mozes da ga iskljucis), mozes da iskljucis kompas i mozes da ne koristis fast travel ali dizajneri igre nisu bas predvideli da se tako igra jer nigde ne postoji opis mesta do kog treba da odes. I kako da ga nadjes onda? Da ne pominjem tonu glupavih dijaloga koji nicemu ne sluze. Eto, mozes lepo da se ispricas u igri, bas fino.

Poslednja ispravka: Laskaris (9.3.2021 u 12:01)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2021, 11:45   #46
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Pipboy na korisnoj poruci:
filpan (9.3.2021), Guerrinus (10.3.2021), Laskaris (9.3.2021), ogisha (9.3.2021), player1 (9.3.2021)
Stara 9.3.2021, 11:58   #47
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Skyrim isključivo igram bez markera, to me najviše nervira u igri. Sviđa mi se kako u Morrowindu moraš da lutaš i pratiš instrukcije (koje su nekad pogrešne), ali mnoge lokacije se otkriju i preko dijaloga. Recimo, na samom početku u Seyda Neen seocetu kroz razgovor sa par meštana otkriva se sijaset lokaliteta, uključujući Balmoru i naselja duž Gorke Obale. Isto tako, samo su pojedine vuko*ebine zaista van domašaja neke vrste fast travela, bilo to čamcem, džinovskim bubama ili teleportacijom u mages guildu. Plus, tu su mark i recall spellovi. Zato su rani gejmeri pravili čitave kalkulacije i mape svi prevoznih sistema Morrowinda kako bi se otkrio najefikasniji put do bilo kakve lokacije.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2021, 14:42   #48
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Citat:
Pipboy kaže: Pregled poruke
Što rekoše na jednom sajtu: "Ne želim da igram stare igre, želim da osetim ono što sam osećao dok sam igrao stare igre..."
Ipak je VIŠE do nas (godine), ne dozivljava se isto igra sa 10, 20, 30 40 i dalje godina... Razlika u funkcionisanju mozga je ogromna, logicno je
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2021, 15:51   #49
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Razlika je u iskustvu koje smo stekli za sve ove godine, kao i u ponudi igara (i sadržaja koji nudi zabavu generalno).


Početkom devedesetih, kada sam ja krenuo da se bavim kompjuterima, ponuda igara i (što je još bitnije) dostupnost igara je bila gotovo zanemarljiva u odnosu na ono što danas postoji.


Mislim da je jedan od velikih "problema" (ako bismo to uopšte mogli nazvati problemom) današnjice prezasićenost ponude. Toliko novih igara izlazi svakog dana da je zaista teško da svaka dođe pod naš radar. Mislim da kvalitet svakako i dalje postoji, ali se gubi u "moru" kvantiteta.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2021, 15:54   #50
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

@Pipboy


Ovo za lokaciju kvesta za Morrowind je genijalno, haha.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2021, 7:42   #51
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Ne znam koliko je u vezi sa temom, ali ima jedan zanimljiv i velik youtube kanal (Alpha Beta Gamer) koji prikazuje gomilu indie igara od kojih su mnoge retro. Pa tako postoji ceo žanr "PS1 styled" igara, i oni imaju čak najviše pregleda. Izgleda i dalje ima ljudi kojima zastarela grafika ne smeta, šta više, uživaju u njoj. "Alisa: The Awakening" mi je jedna od omiljenih, bukvalno izgleda kao survival horror iz 90-ih tipa Resident Evil 1.

Mislim da kad bi se to malo više promovisalo da bi došlo do svojevrsne renesanse retro igara, tu najviše mislim na atmosfetične horor survival igre kojima, sudeći po brojnim komentarima, odgovara ta prljava, blago gličasta grafika i uopšte estetika konzola 90-ih.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
=FI=Ghost (10.3.2021)
Stara 10.3.2021, 14:05   #52
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Citat:
Pipboy kaže: Pregled poruke
Meni je ovo imalo smisla kada sam igrao igre u osnovnoj, srednjoj školi i u periodu dok sam kao samac radio ni malo ili malo stresne poslove.U periodu dok me je ćale svaki put kada bi ušao u stan, a napolju je bio da zaradi za hleb, gledao sa blagom dozom gađenja i neverice, kako igram igru.Kada nisam mogao kvalitetno da spavam jer sam sanjao te iste šume i pećine, rano ustajao da bi nastavio quest, bežao iz škole da bih ga završio i odlazio na spavanje u cik zore jer nisam išao baš na istok, nego više na jugoistok i još nisam skrenuo levo kod Albukerkija.Sada, zaista, niti želim niti imam taj luksuz da vreme provodim u višesatnom lutanju... mora i za hleb da se zaradi!
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku m1aden na korisnoj poruci:
DBrave (10.3.2021)
Stara 10.3.2021, 22:44   #53
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

"Izgleda i dalje ima ljudi kojima zastarela grafika ne smeta, šta više, uživaju u njoj."

Naravno da ima. Ja sam član ekipe okupljene oko Microsoft Train Simulatora, odnosno Open Rails Simulatora, od kojih prvi ima 20 godina Još uvek dolaze novi ljudi, a simulator je i dalje veoma popularan širom sveta.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
Rockstar (11.3.2021)
Stara 11.3.2021, 13:44   #54
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Ako je verovati mom umu, stare igre.
Ali, ako je verovati mojoj kičmi, biće da sam ja...
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2021, 14:37   #55
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Citat:
=FI=Ghost kaže: Pregled poruke
"Izgleda i dalje ima ljudi kojima zastarela grafika ne smeta, šta više, uživaju u njoj."

Naravno da ima. Ja sam član ekipe okupljene oko Microsoft Train Simulatora, odnosno Open Rails Simulatora, od kojih prvi ima 20 godina Još uvek dolaze novi ljudi, a simulator je i dalje veoma popularan širom sveta.
Moj kum kupio polovan PC samo za stare igre (ima i7 laptop i Mac i po još koji PC - programer, jbg). Uzeli Phenom II i Radeon 4670, WinXP i igra gomilu starih igara sad po ceo dan. Došli smo do tačke da nove igre nisu ni potrebne ako će biti kao nesrećni Cyberpunk. Meni se još i igralo ovo do 205/2016, ali ovo novije teško mi je i da pogledam. SK sada najmanje čitam opise igara.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
=FI=Ghost (11.3.2021)
Stara 11.3.2021, 14:51   #56
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

pa dobro nije baš da zadnjih 10 godina nije izašlo ništa dobro ili da ne može grafika na ultra na tim starijim igrama, ja sam sličan komp q6600 na 3ghz 8gb ddr3 i gts 450 ddr5 prodao pre 10 godina jer se već mučio sa igrama.. skyrim seckao u gradu.. mogao ipak nešto malo bolje da uzme, još xp koji je 32 bitan i ograničen sa ram na manje od 4gb.. šta igra tetris?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2021, 15:47   #57
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Pa neće biti. Dosta starijih igara se lakše potera na XP nego sedmici i 10ki. I to baš na 32 bit sistemu, narodne verzije naročito (moje lično iskustvo, zato sam dugo držao dual boot 7 i XP).

Za igre do 2010-11 sa 4 gb rama se može jako lepo igrati.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2021, 20:39   #58
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Nije ovde poenta da lakše pokreće jer taj hardwer ceo komp sad košta manje od 100e, mislim ono ako ćeš malo da uložiš u zabavu igraš danima, mesecima, godinama a stiskaš se za grafičku, pa evo kao moja 270X se prodaje za 4000 din na oglasima znači ta 4670 ako realno vredi 2000...
Drugo je bilo pre 10 godina kad si ti morao da se snalaziš da iscediš neki frejm više i "da lakše pokrećeš"
Poenta, ako ćeš da kupuješ nešto staro sad kupiš neki high end iz tog perioda da igraš ko čovek a ne da smanjuješ detalje na igri staroj 10 godine.. to je grafička srednja klasa iz 2008...

Evo sad gledam specifikacije, recomended gaming resolution 1366x768... The Radeon HD 4670 was an entry-level graphics card by ATI, launched in September 2008
https://www.techpowerup.com/gpu-spec...n-hd-4670.c234

Poslednja ispravka: water wizard (11.3.2021 u 20:50)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2021, 21:31   #59
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Pa neće biti. Dosta starijih igara se lakše potera na XP nego sedmici i 10ki. I to baš na 32 bit sistemu, narodne verzije naročito (moje lično iskustvo, zato sam dugo držao dual boot 7 i XP).
32-bitna sedmica (kad se isključi Aero) vrlo lepo tera stare igre, čak i iz vremena Windowsa 98.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2021, 21:52   #60
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa dobro nije baš da zadnjih 10 godina nije izašlo ništa dobro ili da ne može grafika na ultra na tim starijim igrama, ja sam sličan komp q6600 na 3ghz 8gb ddr3 i gts 450 ddr5 prodao pre 10 godina jer se već mučio sa igrama.. skyrim seckao u gradu.. mogao ipak nešto malo bolje da uzme, još xp koji je 32 bitan i ograničen sa ram na manje od 4gb.. šta igra tetris?
Ma covek igra igre do 2004-2005 godine, i ovo je overkill za 5000 dinara A moći će i malo novije.

Iskreno, ima desetak bas dobrih igara od 2010. godine koje ja preporučujem svima (Soma, Alan Wake npr) ali moći će i to uz upgrade grafike, ali da dogura dotle.

Za Diablo, Warcraft 3, Ceasar 3 i Red Alert mu stvarno ne treba.

Pritom je, jednostavno, WinXP tako lagan na ovoj mašini, kao da ima SSD a ne mehanički disk (izgleda da je malo noviji), bukvalno idealno. Radio bi i Win7 dobro, dobar je i CPU i 4GB RAMa, ali ovo je još bolje a masina ima samo jedan cilj - stare igre.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Amiga 500 igre Nergal Stare igre 183 7.4.2022 13:06
Video igre - zavisnost, bolest ili treće? orome O igrama uopšte 143 7.6.2015 8:47
"Qzmizam" - Da li su igre umetnost? iurisvulgaris „Ja, igrač!” 590 7.12.2012 23:33
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
Video igre - uticaj na mlade i još ponešto Nenad Stevanović O igrama uopšte 116 10.3.2009 0:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com