Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.3.2016, 13:05   #1
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom najbolji ssd setup za rad

Drage kolege forumaši,

dosta sam čitao u poslednje vreme na netu vezano za najbolju moguću kombinaciju za rad na računaru sto se tice ssd setup-a. S obzirom da radim u adobe paketu, a AE i AP uzimaju dosta resursa, želim da napravim što bolju kombinaciju za uštedu u vremenu.

Po nekoj preporuci, optimalan setup je:

1. poseban ssd za sistem (naravno)
2. poseban ssd za scratch disk
3. poseban ssd za radne fajlove za read/write
4. neki običan hard disk za sklanjanje falova kada se završi sa radom na njima

Moje pitanje je sledeće, s' obzirom na pojavu novih vrsta ssd uređaja, šta bi bilo pametno kupiti? Već imam dva seagate hard diska od 4tb na koje ću sklanjati završene faljove.

1. ja sam mislio samsung 950 pro [m2] za sistemski
2. neki sata ssd od 120-128gb za scratch disk za programe
3. za radne falove nisam siguran, da li je pametno možda uzeti intel 750 pcie od 400gb zbog brzine, ili za te pare uzeti veći ssd, na primer samsung 850 evo od 1tb.

Hvala unapred, Marko
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2016, 14:18   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: najbolji ssd setup za rad

Ne znam šta mu dođe to scratch? Čemu poseban SSD za to, a poseban za radne fajlove?

Možda bolje ako se već uzimaju dva, da se ta dva vežu u raid 0 i taj raid volume se koristi i za scratch i kao taj temp?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2016, 14:39   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: najbolji ssd setup za rad

Kao neko ko često ima priliku da otvara .psd fajlove koji su i po 200-300MB kompresovani (dakle dostižu lako desetak GB raspakovani u memoriji) evo par smernica.

1) Sistemski i scratch disk obavezno držati odvojene ili bar voditi računa da sistemski page fajl i scratch ne budu na istom disku.
2) Scratch diskovi umeju itekako da pojedu prostor na disku tako da recimo par desetina gigabajta po fajlu od 100-200MB nije ništa.
3) Po meni nema potrebe da bacaš novac na kupovinu SSD-a koji ćeš koristiti za skladište jer je otvaranje fajlova čak i sa mehaničkih diskova poprilično brzo pod uslovom da imaš dovoljno RAM-a. A čak i tada otvaranje vršiš samo jednom tako da je po meni neki WD Black većeg kapaciteta ili ekvivalentan sasvim solidan izbor a ostatak novaca upotrebi na kupovinu RAM-a tako da Adobe može da prisvoji bar desetak GB RAM-a.

E sad malo egzotike. Ja sam čisto eksperimenta radi probao SSD RAID sa dva Sasmung 850EVO diska u RAID 0 režimu. Rezultati su poprilično impresivni jer se tako dobija skladište od 500GB koje radi na brzini od ~1GB/s (gigabajta ne gigabita u sekundi) koje u praksi radi fenomenalno sa bilo kojim Adobe alatom. Jedini problem, RAID 0 nema nikakvu redundansu pa otkay jednog SSD diska znači momentalni gubitak svih fajlova

I na kraju, to su ipak SSD diskovi. Koliko god da ih opteretiš i kakve god kombinacije da planiraš biće neuporedivo brži od bilo kakvog lošeg iskustva koje si imao sa mehaničkim diskovima. Dakle ne moraš toliko da se opterećuješ "idealnim" kombinacijama. Sve su idealne dokle god postoji bar jedan SSD
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
muki85 (4.3.2016)
Stara 4.3.2016, 18:06   #4
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: najbolji ssd setup za rad

Pa ja već imam 850 evo za sistemski drajv u na kome su i programi, čim krenem da radim sa fajlovima većim od 1gb, ode sav prostor vrlo lagano. Da ne pričam što After Effect hoće lagano da uposli i svih 32gb rama. Ali kada scratch prebacim na običan hdd, onda se ne pojede prostor, ali je drastično sporiji i load i save time kao i operacije import, export i ostalo. Mislim da je za zahtevne operacije bottleneck u read/write mogućnostima običnog hard diska.

Zato želim da sve ono na čemu trenutno radim do trenutka dok ga ne završim bude na što bržim drajvovima, jer mislim da to dosta utiče na performanse i brzinu, a kada to sve završim, prebacim na jedan od običnih hardova za skladištenje.

Od Raid-a bežim svakako zbog nepouzdanosti, iako vidim da su performanse ludilo.

Kao čist primer iz ličnog iskustva, stavim jedan after effects fajl na desktop [na ssd] od 4gb. Taj fajl otvorim i eksportujem na običan hard. Eksport traje 4 minuta i 20 sekundi. Isti taj fajl otvorim sa hard diska, i eksportujem ga na drugi hard disk, render traje 7 minuta i 4 sekunde. Ovo su manji fajlovi od onih sa kakvim uglavnom radim. Mislim da bi mi ssd-izacija za komplet ono na čemu trenutno radim, puno uštedelo vremena.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2016, 18:16   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: najbolji ssd setup za rad

počni sa jednim ssd za fajlove i scrach pa posle ako dodaš još jedan možeš da praviš raid ili odvojeno, na hard disku drži beckup pa nemaš šta da se brineš za gubljenje podataka
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
muki85 (5.3.2016)
Stara 5.3.2016, 10:20   #6
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: najbolji ssd setup za rad

Ma hoću, samo ne znam da li da uzimam zbog brzine na primer m2 za sistemski zato što vidim da je dosta velika razlika u brzini, a na primer da uzmem neki sata samsung od 512gb ili 1tb za privremeno držanje radnih fajlova [storage], dok ih ne uklonim na običan hard u arhivu. Ili da uzmem na primer pci-e za sistemski, a m2 za storage. Ja to sve vreme pitam, koja je najbolja kombinacija, svaki ssd je svakako brži od običnog harda i to poprilično
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolji procesor(Socket 754) za K8U-X mlnmnc ŠDK - Osnovne komponente 8 31.10.2015 13:20
Najbolji email servis? Quark Internet tehnologije 18 5.5.2014 14:02
Najbolji PES !!!? romalion otpaTci 5 29.3.2013 23:53
Najbolji nacin za povezivanje lubigor Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 18.6.2008 16:55
Najbolji Website! Teva Zanimljive Web lokacije 21 6.5.2006 16:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com