Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.10.2016, 21:11   #1
SVAJCENEGER
Član
 
Član od: 1.7.2012.
Poruke: 124
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Krcanje Hard diska

Pa evo posto sam resio problem sa bucnim kulerom,sad mi jos samo smeta to neko krcanje hard diska koje se cuje non stop u fazonu khhhrrr pa sad pitanje kako to da resim,
Jel ce mi to SSD resiti ili neka preporuka
TJ jel cu morati da totalno da izbacujem hard disk da mi se to ne bi culo,
SVAJCENEGER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2016, 21:34   #2
Ale[x]andar
Član
 
Član od: 11.6.2009.
Poruke: 486
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 63 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Pa SSD bi ti resio mnogo probeleme, definitivno
Prenos podataka na SSD je ekstremno brzi u odnosu na obican HDD.
A sto se tice krcanja, verovatno imas taj HDD dugo godina, pa zato krci.
Ja se secam na starom kompjuteru (pre 5-6 godina), pred kraj radnog veka, hard je krcao kao lud....
Tako da, da, morao bi da izbacis taj HDD i da kupis ili SSD (ako imas para), ili obican HDD i krcanje bi trebalo da prestane.
Nisam bas nesto strucan sto se tice modela, tako da ti ja ne bih nista preporucio. Verujem da ce ti neko dati valjanu preporuku.
Ale[x]andar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2016, 2:33   #3
SVAJCENEGER
Član
 
Član od: 1.7.2012.
Poruke: 124
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

OK hvala onda sam planirao da uzmem neki SSD od 120 eventualno 240 giga jer meni ne treba vise ,ja nista ne skladisim na kompu, nego me zanima oce li moci taj SSD da radi po punoj brizini ili kako vec ne razumem se u to evo je moja maticna ploca i Jel moze neko da mi objasni sta da gledam

Asus Motherboard M5A78L-M LX V2
SVAJCENEGER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2016, 11:32   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Ta ploča ima SATA II standard (300 mb/s) tako da neće baš punom brzinom raditi SSD, jer oni mogu da poteraju do ~550 mb. Naravno ni SSD ne koriste uvek tu svoju punu teoretsku brzinu, niti svi mogu realno da je dostignu. Znači u realnom svakodnevnom radu će to i dalje biti jako brzo, daleko brže od HDD-a, i naravno bešumno.

Za preporuku konktrnih modela SSD-a sačekaj nekog drugog.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2016, 12:51   #5
SVAJCENEGER
Član
 
Član od: 1.7.2012.
Poruke: 124
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ta ploča ima SATA II standard (300 mb/s) tako da neće baš punom brzinom raditi SSD, jer oni mogu da poteraju do ~550 mb. Naravno ni SSD ne koriste uvek tu svoju punu teoretsku brzinu, niti svi mogu realno da je dostignu. Znači u realnom svakodnevnom radu će to i dalje biti jako brzo, daleko brže od HDD-a, i naravno bešumno.

Za preporuku konktrnih modela SSD-a sačekaj nekog drugog.
E hvala ti puno sa ovom prvom recenicom si mi zapravo objasnio sve,znaci onda ja ni ne moram.da jurim write read speed od 500mbs nego recimo 400/300 mbs sto opet znaci da mogu fa.kupim neki najjeftiniji model SSD-a. Znaci neki kvalitetan ssd bi mi bio beskoristan
SVAJCENEGER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2016, 13:19   #6
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.945
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Bio bi ti sve samo ne beskoristan, jer ssd se ne bira samo po brzini, vec po kvalitetu, i po tome da ce duze da traje, i u svim tim nekim opcijama sto oni podrzavaju, ne znam ni ja sad strucno to sve da ti izobjasnjavam, ima i tema o tome posebno, u principu mozes naravno da uzmes jeftinije sa manjim brzinama, ali ionako su im male razlike u ceni pa mozda i bolje neki kvalitetniji koji kasnije lako mozes prebaciti u neki kvalitetniji racunar ako uzmes...

Послато са LG-P760 уз помоћ Тапатока
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2016, 13:29   #7
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Eh... Juče nadogradio neki Lenovo Thinkpad T61p koji je SATA 1, ali AHCI, read ne prelazi 120MB/s, write je tu negde oko 80MB/s, ali mašina leeeeeeeeeeeetiiiiii.

Zašto? Access time keva.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Mickie (10.11.2016), ukimafija (28.10.2016)
Stara 27.10.2016, 14:02   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Citat:
SVAJCENEGER kaže: Pregled poruke
znaci onda ja ni ne moram.da jurim write read speed od 500mbs nego recimo 400/300 mbs sto opet znaci da mogu fa.kupim neki najjeftiniji model SSD-a. Znaci neki kvalitetan ssd bi mi bio beskoristan
Tačno tako, ne moraš da se opterećuješ brzinom, ali se sem brzine još razlikuju i po kvalitetu kontrolera, trajnosti memorije koju koriste itd. Sada bi bilo lepo da neko predloži pristojan SSD koji ne mora da bude šampion brzine.

Zadnji put kada sam posmatrao tržište, Kinston UV400 modeli su bili vrlo pristojni po odnosu cena kvalitet, ali znam da je bilo turbulencija sa cenama na tržištu i nisam skoro pregledao da li ima boljih bang for buck. Pa ako neko ima svežije favorite neka se javi.

Poslednja ispravka: Aibo (27.10.2016 u 14:14)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2016, 18:02   #9
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Citat:
SVAJCENEGER kaže: Pregled poruke
E hvala ti puno sa ovom prvom recenicom si mi zapravo objasnio sve,znaci onda ja ni ne moram.da jurim write read speed od 500mbs nego recimo 400/300 mbs sto opet znaci da mogu fa.kupim neki najjeftiniji model SSD-a. Znaci neki kvalitetan ssd bi mi bio beskoristan
Mnogi pricaju kako je kvalitetan SSD beskoristan cak i na SATA3 a ne na SATA2, jedino NVMe. Ali ja imam drugacija iskustva. Imao sam priliku da radim na radnoj stanci koja ima na SATA2 jedan SSD MLC, a na SATA3 poseban kontroler u PCIe slotu jedan SSD TLC. Normalno, ovaj u na SATA3 kontroleru je imao vece peak brzine, ali u realnom radu, ovaj MLC sata2 je bio mnogo udobniji, jer mu je minimalna brzina veca. Jednostavno ne pada ispod odredjene brzine, dok TLC ponekad izgleda skoro pa spor kao 7200 hdd. Napiminjem da mi nije bio plan da sprovodim nikakve testove, jednostavno se tako pogodilo. Masina je bila udaljena od mene nekoliko hiljada kilometara, koristio sam je preko VNC i SSH, radi se od dual Xeon radnoj stanici, MLC disk u pitanju je bio Intel, ne secam se koji, a TLC samsung EVO, ne secam se da li 840 ili 850. Virtuelne masine na SATA2 kontroleru i MLC disku su bile znacajno lakse za rad, i isti qcow fajlovi su gubili na performansama kad bih ih prekopirao na ovaj TLC disk na SATA3. Razlika nije bila bas kao izmedju HDD i SSD, ali recimo jeste kao izmedju 7200rmp hdd i 10 000rpm. Ako je neko probao raptore, znace na sta mislim.

Moja je preporuka da uvek juris dobar MLC disk, iako malo vise kosta.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2016, 18:36   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Krcanje Hard diska

Ako ti hard disk pravi buku, skini HD Sentinel ili neki sličan program, uključi acoustic disk management i smanji nivo buke. Performanse su slične a buke neće biti.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kupovina hard diska tuborg ŠDK - Nosači podataka 6 1.3.2012 12:40
Problem sa čitanjem hard diska u NTFS formatu POMOĆ! epicentar Video/TV softver 4 21.1.2012 21:53
Program za testiranje hard diska Smrtovnik Drang Nosači podataka 14 10.7.2011 17:41
Koji program za defragmentaciju hard diska? Borislav Vuckovic Aplikativni softver 31 11.12.2009 0:13
povezivanje novog hard diska okisv Osnovne komponente 1 8.12.2007 20:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com