Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.2.2017, 18:54   #1
vizuelist
Novi član
 
Član od: 13.2.2017.
Poruke: 5
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Rad na Ubuntu Terminalu

Potreban mi je neko da me nauči da koristim terminal. Početnik sam.

Gledao sam Ubuntu tutorial ali mislim da bi efektnije bilo da neko vežba sa mnom, da ne lutam.

Poslednja ispravka: hacker_aca (25.2.2017 u 22:32) Razlog: Nema potrebe za ličnim informacijama
vizuelist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2017, 19:02   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2017, 1:21   #3
vizuelist
Novi član
 
Član od: 13.2.2017.
Poruke: 5
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Ne razumem. Vama je nešto sumnjivo?
vizuelist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2017, 2:02   #4
vizuelist
Novi član
 
Član od: 13.2.2017.
Poruke: 5
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Mislim da je bolje da budem jasniji, detaljniji. Imam shared hosting kod domaće hosting kompanije, pet sajtova. Pre neka dva meseca su mi svi sajtovi oboreni, bili su nedostupni. Pitao sam hosting podršku o čemu se radi, kažu neko vam je hakovao sajtove, postavio skripte. I oni očekuju da ću ja to sam da očistim, a ja to ne znam. Znam da radim u wordpressu i html-u i sam sam administrirao svoje sajtove pošto su nekomercijalni (više-manje) tako da mi se ne isplati da plaćam administratora za održavanje sajtova.

Onda mi je jedan drug rekao da su najsigurniji hostinzi koji imaju ssh pristup. Da bih ja koristio ssh treba da naučim prvo bukvar, treba da znam osnovne komande u terminalu. Koristim Ubuntu ali samo grafički mod. Ne mogu sad da upisujem fakultet, matorac sam, a i ne verujem da će mi to znanje omogućiti zaradu. Cilj mi je da mogu sam da obezbeđujem svoj sajt.

Poslednja ispravka: hacker_aca (25.2.2017 u 22:34) Razlog: edit
vizuelist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2017, 2:04   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Rad na Ubuntu Terminalu

Ima gomila tutorijala na Youtubeu, vjerujem da si ok sa engleskim bar donekle, pa polako samo
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2017, 22:33   #6
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Vidim da si nov na forumu. Dobrodošao! Oglasi bilo kakve prirode se automatski brišu ali napravićemo mali izuzetak (uz editovane poruke). Ako ima nekoga sa konkretnim primerima može da se upiše.

Ja bih preporučio da overiš Udemy kurseve, možda možeš tamo nešto naći. Nisam u ove vode pa ne mogu konkretno da pomognem.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku hacker_aca na korisnoj poruci:
vizuelist (27.2.2017)
Stara 26.2.2017, 16:48   #7
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Instaliraj VirtualBox, i u virtuelnoj masini podigni Ubuntu Server (verziju koja se koristi na tvom hostingu, pretpostavljam da se on koristi posto pitas za Ubuntu). Za ovo sigurno ima gomila upustava na netu i youtube, i to ce ti sluziti za vezbanje.

Sto se tice kurseva, imas na Lynda.com "Unix for Mac OS X users". Zanemari ovo "for Mac OS X users", posto ceo kurs osim poslednjeg poglavlja vazi za sve Unix bazirane sisteme. Odatle mozes da naucis osnove rada u terminalu, fajl sistem i dozvole, koriscenje alatki kao sto su grep, sed... Gledao sam ovaj kurs pre nekoliko godina, koliko se secam bio je dobar, Kevin Skoglund je jako dobar predavac. Pored toga, na istom mestu imas kurs "Understanding SSH".
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
vizuelist (27.2.2017)
Stara 26.2.2017, 16:53   #8
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Citat:
vizuelist kaže: Pregled poruke
Mislim da je bolje da budem jasniji, detaljniji. Imam shared hosting kod domaće hosting kompanije, pet sajtova. Pre neka dva meseca su mi svi sajtovi oboreni, bili su nedostupni. Pitao sam hosting podršku o čemu se radi, kažu neko vam je hakovao sajtove, postavio skripte. I oni očekuju da ću ja to sam da očistim, a ja to ne znam. Znam da radim u wordpressu i html-u i sam sam administrirao svoje sajtove pošto su nekomercijalni (više-manje) tako da mi se ne isplati da plaćam administratora za održavanje sajtova.

Onda mi je jedan drug rekao da su najsigurniji hostinzi koji imaju ssh pristup. Da bih ja koristio ssh treba da naučim prvo bukvar, treba da znam osnovne komande u terminalu. Koristim Ubuntu ali samo grafički mod. Ne mogu sad da upisujem fakultet, matorac sam, a i ne verujem da će mi to znanje omogućiti zaradu. Cilj mi je da mogu sam da obezbeđujem svoj sajt.
SSH ti omogucava da se preko Putty-a konektujes na udaljeni terminal. Bukvalno bilo koji linux terminal tutorial ima da te naci osnove rada u shell-u.

Na fakultetu ces mozda iz 1 predmeta da radis ovo korisniji su tutoriali i knjige

Hakovali su te preko neke rupe u Wordpress-u ili brute force-om jer ti je laka sifra. Lako je da se instalira nekoliko security Wordpress plug-ina. Davno sam to radio ali na sajtu imam jedan gde kucas tesku CAPTCHu da se ulogujes i blokira IP adresu, i prijavljuje je na mail, nakon 5 neuspela login-a.

Mozda je najlakse da uradis backup sajtova, obrises sve (ili trazis da hosting kompanije da ti resetuje virtuelnu masinu) pa vratis sajt preko backup-a.

Jel ti to imas samo pristup FTP serveru ili imas virtual private server (VPS) gde imas pristup terminalu?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2017, 3:16   #9
vizuelist
Novi član
 
Član od: 13.2.2017.
Poruke: 5
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
SSH ti omogucava da se preko Putty-a konektujes na udaljeni terminal. Bukvalno bilo koji linux terminal tutorial ima da te naci osnove rada u shell-u.

Na fakultetu ces mozda iz 1 predmeta da radis ovo korisniji su tutoriali i knjige

Hakovali su te preko neke rupe u Wordpress-u ili brute force-om jer ti je laka sifra. Lako je da se instalira nekoliko security Wordpress plug-ina. Davno sam to radio ali na sajtu imam jedan gde kucas tesku CAPTCHu da se ulogujes i blokira IP adresu, i prijavljuje je na mail, nakon 5 neuspela login-a.

Mozda je najlakse da uradis backup sajtova, obrises sve (ili trazis da hosting kompanije da ti resetuje virtuelnu masinu) pa vratis sajt preko backup-a.

Jel ti to imas samo pristup FTP serveru ili imas virtual private server (VPS) gde imas pristup terminalu?

Hvala. Ja imam samo jedan ftp pristup, ali nastojim da se osposobim za ssh pristup (a nema ga kod domaćih hosting kompanija). Cena hostinga je min 120$ za svaki sajt. To mi se sigurno ne isplati za nisko-komercijalne sajtove ali me nešto vuče da naučim sve vezano za administriranje sajta. Drugo, i vrlo važno to je sigurnost. Ne može niko da mi provali šifru, ali sad shvatam zahvaljujući ovom forumu da i WP šifre treba da budu strong. To sam prevideo. Za zadnja dva dana dosta sam naučio iz tutorijala, ali i dalje ostaje da bih voleo privatnog predavača. Ovo moje upoznavanje sa mogućnostima rada na terminalu je zarazno, strašno mi prija, otvaraju se nova vrata!
vizuelist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2017, 17:08   #10
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Nisam toliko upoznat sa web hostingom, ali mi deluje da ne mozes to da uradis. Ti imas FTP nalog kojim uploadujes fajlove a na server, a podesavas taj svoj nalog preko CPanela. Tebi treba VPS koji ima instaliran Linux (ima za par $ mesecno), mada mozes i u virtuelnoj masini da vezbas. Ako imas VPS onda mozes da ga osposobis za svoj web hosting (treba ti IP adresa, ftp nalog...).
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2017, 21:26   #11
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Jedna od solucija za tebe je iznajmljivanje
VPS-a.
Tu bi mogao da po ceni od 5 do 10 dolara mesečno hostuješ sve svoje sajtove (pod pretpostavkom da nisu previše zahtevni u smislu da su bruka posećeni ili zahtevaju previše hardverskih resursa, a to najverovatnije nije slučaj).

Ono što bi morao da sam odradiš jeste da konfigurišeš LAMP server i samostalno instaliraš vordpres. To u principu nije toliko komplikovano uraditi - postoje tutorijali koje pratiš i sve bude OK. Ili u koliko te baš ne zanima da se cimaš platiš nekog da to odradi jednokratno (mada je prva opcija svakako poželjnija).

Nakon toga preko fajl zile na pr. pristupaš serveru i ubacuješ sadržaj.

Dve meni najpoznatije kompanije koje pružaju ovaj tip usluge su DigitalOcean(imaju odlučne tutorijale) i Linode, mada ih sigurno ima još.
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2017, 2:02   #12
vizuelist
Novi član
 
Član od: 13.2.2017.
Poruke: 5
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Linode je odličan, imam preporuku. Sad su uveli opciju i za $5 mesečno. Oni nemaju shared hosting. Čitam ovih dana njihovu dokumentaciju, potrebno je i osnovnog znanja iz rada u terminalu.

Ovih dana sam preturio tutorijale, najkorisniji mi je bio ovaj za korišćenje Terminala.
Gledao sam i tutorijale za ssh ali su mi nekako konfuzni, sve mi je kroz maglu jasno. Imate li neki za preporuku?

Poslednja ispravka: vizuelist (3.3.2017 u 3:35)
vizuelist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2017, 10:30   #13
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Skini ovo

Kod:
https://github.com/classicemi/ebooks/blob/master/Linux%20Command%20Line%20and%20Shell%20Scripting%20Bible,%203rd%20Edition.pdf
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
vizuelist (3.3.2017)
Stara 3.3.2017, 13:39   #14
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Probaj da nabavis ovo:
http://www.mikroknjiga.rs/store/prik...-86-7555-387-8
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JeSuis na korisnoj poruci:
vizuelist (3.3.2017)
Stara 9.3.2017, 10:24   #15
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Citat:
vizuelist kaže: Pregled poruke
Linode je odličan, imam preporuku. Sad su uveli opciju i za $5 mesečno. Oni nemaju shared hosting. Čitam ovih dana njihovu dokumentaciju, potrebno je i osnovnog znanja iz rada u terminalu.
Budi jako obazriv sa njima.
Možda se nešto promenilo, ali ja sam tamo nešto radio i mogu ti reći da je za dva sajta srednje veličine i dve instance za testiranje prosečan mesečni račun bio $350. Mnogo brate slatki.
Još je insistirano da se plati neka podrška za $100 po instanci, kao "nema šta da se brine, mi sve radimo", međutim svaki odgovor im je počinjao sa " your request is out of scope of support..."
Tako da lepo je to $5 na papiru...
Pogledaj i cloudways, mislim da su bolji od linode, jer nema zezanja sa terminalom , bar ne puno.

Poslednja ispravka: dare023 (9.3.2017 u 11:35)
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
internet, konzola, terminal, ubuntu, web dizajn

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Playstation 2 emulator NenadN Konzole 776 6.9.2014 23:04
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com