Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2008, 16:50   #1
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Da li je legalno koristiti rom fajlove?
Neki kazu da je ok neki kazu ne, a mene zanima kakvo je pravo pravno stanje stvari po tom pitanju...(mogla bi chak i biti zanimljiva diskusija na ovu temu)
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 17:45   #2
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Wastelander kaže: Pregled poruke
Da li je legalno koristiti rom fajlove?
Neki kazu da je ok neki kazu ne, a mene zanima kakvo je pravo pravno stanje stvari po tom pitanju...(mogla bi chak i biti zanimljiva diskusija na ovu temu)
Nije legalno. To se isto smatra piraterijom.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 18:03   #3
Miki-Car
Veteran
 
Član od: 21.6.2008.
Poruke: 678
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 260 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko MSN-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko Yahooa korisniku Miki-Car
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

LEGALNO (ako pricas o ROM-ovima za emulatore) je jedino ako ti posedujes kasetu/kertridz sa vec postojecim softverom. Al' sad ti vidi da li je legalno, recimo, sto smo devedesetih kod kineza kupovali kertridze za Segu
Miki-Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 19:16   #4
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

E a zasto onda svet kompjutora daje linkove ka tim stranicama?
Predpostavljam da podrazumevaju da svi mi imamo te kertridze
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 19:22   #5
Miki-Car
Veteran
 
Član od: 21.6.2008.
Poruke: 678
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 260 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko MSN-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko Yahooa korisniku Miki-Car
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Na svakom sajtu je istaknuto da je skidanje ROM-ova legalno samo ako posedujes Kertridz/kasetu/disketu/etc. Sad, to je tebi na cast (Aaaaali, posto sam ja svoju izgubio odavno... ). Pa nisam mogao da se rodim i da budem sposoban da igram FF 1-5 , da ne pricam o tome da nisam blage veze imao sta je to SNES. A i Nintendo nema vise profita od starih FF-ova. Ala sam se zalepio za ovaj jedan serijal
Miki-Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 19:25   #6
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Miki-Car kaže: Pregled poruke
Na svakom sajtu je istaknuto da je skidanje ROM-ova legalno samo ako posedujes Kertridz/kasetu/disketu/etc. Sad, to je tebi na cast (Aaaaali, posto sam ja svoju izgubio odavno... ). Pa nisam mogao da se rodim i da budem sposoban da igram FF 1-5 , da ne pricam o tome da nisam blage veze imao sta je to SNES. A i Nintendo nema vise profita od starih FF-ova. Ala sam se zalepio za ovaj jedan serijal
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 19:40   #7
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Wastelander kaže: Pregled poruke
E a zasto onda svet kompjutora daje linkove ka tim stranicama?
Predpostavljam da podrazumevaju da svi mi imamo te kertridze
pa sajtovi su sasvim legalni i mogu da nude razne mogucnosti, to kao da odes u prodavnicu i ukrades patike i onda posle kazes 'a sto je taj i taj casopis dao reklamu te prodavnice?'
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 20:57   #8
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Koliko ja znam, to pitanje je resheno time sto je legalno skinuti romove sa neta, ali je korisnik obavezan da ih zadrzi samo odredjeno vreme (tipa 24h, zaboravio sam) i da ih posle obrise.. E sad, ko ce da ide od kuce do kuce i da proverava hard diskove
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:09   #9
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Evo proverio sam, izgleda do ono sto sam napisao nije tacno (to sam procitao na nekom sajtu za skidanje ROMova)

Read on

Dakle, ROMovi su u glavnom ilegalni. Mada sad ni ja ne razumem da li su legalni sajtovi za download ROMova, i ako nisu, zasto ih ima toliko puno i niko ih ne dira?
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:24   #10
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke
Koliko ja znam, to pitanje je resheno time sto je legalno skinuti romove sa neta, ali je korisnik obavezan da ih zadrzi samo odredjeno vreme (tipa 24h, zaboravio sam) i da ih posle obrise.. E sad, ko ce da ide od kuce do kuce i da proverava hard diskove
Posle 24 sata ce se samounistiti!!!!!!!!!!!!!
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:58   #11
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Ako te sajtove tamo u zemljama odakle su niko ne dira, nas kao korisnike (bar ja mislim) ne bi trebalo ni da zanima da li je legalno ili nije. Uostalom, slična je i situacija sa shareware programima koje npr. imaš nelegalno, a služe da pomoću njih kopiraš DVD, BD, HDDVD... (DVDFab, AnyDVD...) dakle, i ako bi ih imao legalno (platio ih) služe za nešto nelegalno.
Spoiler za nemojte samo:
Nemojte mi reći da je dozvoljeno pravljenje JEDNE kopije, jer kad skineš zaštitu, ko garantuje da ćeš napraviti samo jednu kopiju
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 10:09   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Romovi ne mogu biti legalni ili nelegalni, jer oni su samo nosioci podataka. To bi bilo isto kao da si pitao da li je legalno koristiti CD-ove ili ne. Bitan je sadržaj tih romova, tako da kod korišćenja, kopiranja ili distribucije istih, važe ista pravila kao i kod CD-ova. Ako imaš dozvolu za distribuciju materijala u nekom romu, možeš slobodno da distribuiraš taj rom, ako imaš pravo na korišćenja tog materijala možeš legalno da ga koristiš, ako imaš puno autorsko pravo, možeš da radiš s njim manje više šta hoćeš.
Dakle, ako neko hoće da bude 100% legalan, jedini način je da za svaki pojedinačni rom koji skine, pronađe ko je nosilac autorskih prava (obično je to autor igre ili čega već koja sa nalazi u tom romu, mada može da se desi da ta firma više, pa su autorska prava prešla na nekog drugog, pa i to treba istražiti), a zatim da proveri kakav je status tog materijala. Status može biti public domain, što znači da može legalno da se koristi bez da se iko pita za to, zatim može biti abondonware što u većini slučajeva znači da može da se koristi legalno (mada i ne mora da znači, jer može da se desi da autor proglasi neki materijal kao abondonware, ali ne dozvoljava da se koristi ako nemaš licencu, pa i to treba proveriti), a može i još uvek biti aktivan, tj. u prodaji u kom slučaju je jedini legalan način da se kupi licenca.
E sad, što se tiče sajtova koji drže te romove za download, da li su legalni ili nisu, zavisi od toga šta se nalazi u tim romovima, ali u većini slučajeva se tu nalazi i gomila nelegalog materijala, odnosno materijala za koji vlasnici sajta nemaju dozvolu za distribuciju i oni time svakako krše zakon o autorskim pravima (bez obzira na disclaimer na sajtu), a razlozi zašto ih ima toliko i zašto ih niko ne dira (mada ovo i nije skroz tačno, jer bilo je slučajeva da su padale tužbe i zatvarani neki sajtovi) su sledeći. Većina tih igara i programima je stara po 10 i više godina i uglavnom su odavno prestale da donose profit pa se nosiocima autorskih prava ne isplati da se cimaju i gube vreme i novac na te stvari. Dalje, možda je firma koja je naravila neku igru ili program u međuvremenu prestala da postoji, pa su autorska prava prešla na nekoga koga to uopšte ne interesuje, pa se normalno neće ni cimati oko toga. A vrlo verovatno neke firme prećutno dozvoljavaju takve stvari, jer ipak im je to besplatna reklama dobijena na staru slavu.
Sve u svemu, veći deo tih starijih igara i programa više ni ne može da se kupi sve i da hoćeš, tako da ako hoćeš da ih igraš jedino što ti preostaje su ti romovi i ne verujem da će neko da nagrabusi zbog toga. Mislim, ako ćemo realno, ljudi koriste piratski softver koji je juče izašao na tržište, pa opet retko kad se desi da neki kućni korisnik neje8e (osim ako u isto vreme nije i diler tog softvera), tako da neće ni za ovu starudiju
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 11:03   #13
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

@Marko_L:

Hvala, na detaljnom i iscrpnom odgovoru.

Poslednja ispravka: Highlander (3.8.2008 u 16:16) Razlog: ogroman citat
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 13:01   #14
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Romovi ne mogu biti legalni ili nelegalni, jer oni su samo nosioci podataka.
Sta ti mislis kakav je sadrzaj u romovima? I cemu oni prevashodno sluze. Onda mi nadji jedan legalan recimo rom za Amiga 1200 racunar.

Poslednja ispravka: Chivan (6.8.2008 u 12:18) Razlog: izbačen ogroman citat
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 13:46   #15
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.369
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Sam termin abandonware nema apsolutno nikakav pravni smisao, jer čak i da su kompanije koje su bile vlasnici softvera propale ili ugašene, a prava na softver nisu prenesena na neku drugu kompaniju, taj softver i dalje ostaje pod zaštitom zakona o copyrightu. Tako su Kickstart ROM-ovi za Amiga seriju računara (bez kojih nije moguće pokretanje emulatora) još uvek u vlasništvu Commodorea i nisu dostupni za download. U suštini svaki vlasnika nekog Amiga računara može napraviti svoj dump Kickstarta i legalno ga koristiti u emulatoru.
Termin ROM za igre se uglavnom odnosi na sisteme na kojima su igre dolazile na kertridžima ili na automate. Što se legalnosti tiče, opet stoji stara priča, da je legalno posedovati dump kertridža samo ako imate originalni kertridž, bla, bla...(za automate to malo teže ide)
Neke kompanije i dalje štite svoje starije ali i dalje popularne igre (npr. Nintendo sa Mario ili Zelda serijalom) tako da ove ROM-ove nećete naći na mainstream sajtovima za download istih.

IMO šanse da vas neko juri/tuži zbog skinutog ROM-a za neki arcade automat, staru konzolu ili neke igre za starije računare su manje od milionitog dela procenta, kao što je već i rečeno ovde.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2008, 13:27   #16
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Sta ti mislis kakav je sadrzaj u romovima? I cemu oni prevashodno sluze. Onda mi nadji jedan legalan recimo rom za Amiga 1200 racunar.
Pa ja ne ulazim u to kakav je sadržaj romova, već samo navodim činjenicu da rom nije ništa drugo do nosač podataka i kao takav legalan koliko i CD ili DVD. Romovi prevashodno služe za distribuciju softvera koji se može koistiti uz pomoć nekog emulatora (obično su vezani za neke stare kompjutere ili konzole) i može biti nelegalan, ali i sasvim legalan, zavisno od statusa konkretnog parčeta softvera. Što se tiče Amige 1200, ne znam šta sve može da se igra na njoj (nikad je nisam imao, ja sam imao A500), ali recimo skoro sam skinuo avanturu Beneath The Steel Sky koja može potpuno besplatno da se koristi legalno i igrao preko WinUAE. Ako ta igra postoji za A1200, eto ti primera
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2008, 14:03   #17
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pitanje legalnosti ROM fajlova...

Citat:
Sam termin abandonware nema apsolutno nikakav pravni smisao, jer čak i da su kompanije koje su bile vlasnici softvera propale ili ugašene, a prava na softver nisu prenesena na neku drugu kompaniju, taj softver i dalje ostaje pod zaštitom zakona o copyrightu.
Naravno da abondonware nije pravni termin niti ga zakon prepoznaje kao takav. Abondonware je zajednički naziv za softver koji iz bilo kog razloga više nije u prodaji, niti se pruža tehnička podrška za njega. Samim tim što je neki softver abondonware, ne znači i da može da se koristi legalno, jer autor može da odluči da povuče neki softver iz prodaje i potpuno prekine da pruža podršku za njega, ali ne dozvoljava njegovu besplatnu distribuciju, niti korišćenje bez važeće licence, pa ti jedino preostaje da kupiš licencu od nekoga ko je već ima (na primer Visual Basic 6). No, postoji više vrsta abondonware-a, pa tako postoji softver koji je bio komercijalan, ali je odlukom autora relicenciran u freeware i kao takav može legalno da se distribuira (primeri Beneath The Steel Sky, Elite, RailRoad Tycoon, Sim City...) ili registerware koji je podvrsta freeware softvera, a razlikuje se od klasičnog freeware-a po tome što moraš da se registruješ na sajtu autora da bi mogao legalno da ga koristiš i naravno ne smeš da ga distribuiraš (primer Grand Theft Auto I i II). Takođe, postoji i abondonware koji je to postao zahvaljujući tome što je firma koja ga je proizvela jednostavno prestala da postoji (bankrotirala, propala, povukla se sa tržišta...) pa su autorska prava ili prešla u ruke nekog drugog koga taj softver uopšte ne interesuje ili nije jasno definisano čija su. Koriščenje takvog softvera je na granici između legalnog i nelegalnog. U principu, ako hoćeš da budeš 101% legalan, ne bi trebao da ih koristiš, ali sa druge strane, šanse da će neko da se cima da proverava takav softver ili ne daj Bože pokrene tužbu su ravne nuli.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Acronis true Image- pitanje... polarnimeda Aplikativni softver 11 5.10.2007 21:51
Pitanje za povratak fajlova... diab10 Aplikativni softver 8 20.6.2007 17:05
Odeljenje fajlova hacker_aca Zanimljive Web lokacije 1 22.6.2006 11:10
Cupanje izbrisnaih fajlova sa hard diska NenadN Aplikativni softver 10 7.12.2005 20:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com