Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.7.2018, 21:20   #1
B.B.
Novi član
 
Član od: 28.7.2016.
Poruke: 10
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Usporen rad nakon menjanja termalne paste

Pozdrav,

Nisam do sad postovao na forumu pa se unapred izvinjavam ako sam prekršio neko pravilo...

Već neko vreme mi se kompjuter isključuje tokom igranja igrica i ventilator na grafičkoj poprilično krči.

Pošto je kompjuter star punih 10 godina i za to vreme samo jednom bio u servisu juče sam ga otvorio, povadio sve komponente, usisao prašinu (inače ga brat izduva kompresorom s vremena na vreme), promenio termalnu pastu na CPU i GPU, nauljio ventilatore mašinskim uljem i sve ponovo sastavio...

Nakon uključivanja sistem se podigao normalno, krčanja i dalje ima ali manje i temperatura je niža za par stepeni kada nije opterećen. Međutim nakon 5-10 minuta od pokretanja sve počinje da baguje. Internet je drastično usporen i bukvalno mu treba 20ak sekundi da otvori običan folder ili pređe u drugi tab browsera. Proverio sam još jednom da li sam sve povezao kako treba i čini mi se da to nije problem...

Da li je neko imao sličnih problema ili ima ideju u čemu je problem?

Unapred zahvalan
B.B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2018, 21:39   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Usporen rad nakon menjanja termalne paste

možda si stavio malo pastu, ili previše... ili neku buđavu
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2018, 22:36   #3
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: Usporen rad nakon menjanja termalne paste

Lici na pregrevanje. Proveri temperaturu i ako treba prebrisi pastu i stavi novu. Ide vrlo malo, 2 milimetara, ne vise. Proveri da nisi nesto zeznuo sa masinskim uljem takodje...
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2018, 2:04   #4
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Usporen rad nakon menjanja termalne paste

I ako nisi siguran koliko paste, nanesi na procesor i razmazi po povrsini (tanak sloj, nemoj da kad stavis kuler pasta curi po soketu, ali da prekrije celi procesor, tako ti najsigurnije da nisi stavio premalo). Jesi li siguran da si kuler namestio kako treba, kolike su temperature pri opterecenju i koji je procesor u pitanju?

Lici ili na pregrevanje, ili pak na hard disk, eventualno napajanje. Najbolje bi bilo da napises koju konfiguraciju imas.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2018, 18:45   #5
B.B.
Novi član
 
Član od: 28.7.2016.
Poruke: 10
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Usporen rad nakon menjanja termalne paste

U međuvremenu sam ponovo zamenio pastu i definitivno stavio odgovarajuću količinu (pasta je GIGATECH GC-001, kupljena pre 3 dana).

Što se mašinskog ulja tiče, stavio sam samo kap-dve malim špricem u rupicu ispod nalepnice, pa ne znam kako bi to moglo da napravi problem (ventilator čak dosta manje krči).

Temperaturu sam pratio pomoću programa Open Hardware Monitor i kada dođe do usporenja na oba jezgra i na grafičkoj temperatura je 40ak stepeni kada nije opterećen.

Međutim, ono što je izgleda izazivalo problem je opterećenje RAM memorije, jer bez pokretanja i jedne aplikacije Task Manager pokazuje da je zauzeto ~1.8GB/2GB. Ostavio sam ga da radi neko vreme i sada je izgleda sve u redu.

Očigledno je nešto radio u pozadini, ali me čudi što se to desilo odmah nakon menjanja paste. Automatic update je inače isključen. Bacio sam pogled na aktivne procese i bilo je nekoliko chrome.exe procesa iako Chrome nije bio pokrenut, a sada ih nema, pa je možda i to bilo problem.

Uglavnom, već par sati radi kako treba i nadam se da je problem bio samo privremen, a vama svakako hvala na odgvorima...
B.B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Promena termalne paste na GPU milosanja Grafika 7 10.11.2013 13:07
msi m670 promena termalne paste ziggy98 Kvarovi 2 13.6.2013 17:17
Kupovina termalne paste i PC case coolera. dixy88 ŠDK - Ostale komponente 8 2.7.2011 9:20
Termalne paste (artic cooling) combat18 Šta da kupim? 0 23.11.2010 20:12
CPU se pregreva i nakon čišćenja kulera i zamene paste Predrag Stankovic Kvarovi 5 22.8.2010 20:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com