Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.3.2016, 21:39   #1
mlnrakic
Novi član
 
Član od: 2.4.2009.
Poruke: 14
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Прегревање процесора amd fx-6300!?

Поздрав добри људи!

Уз помоћ савета људи са овог Форума, успео сам концем прошле године да побољшам рачунар и тако омогућим деци (и себи ) играње нових игара.

Конфигурација је следећа:

Матична плоча: Gigabyte GA-970A-D3
Процесор: AMD FX-6300 Vishera 6-Core 3.5 GHz (4.1 GHz Turbo) Socket AM3+ 95W
Меморија: KINGSTON 8GB (4x2GB) 1600MHz DDR3 KHX1600C8D3K2/4GX XMP
Графика: Gigabyte AMD Radeon HD 7970 OC 3GB GDDR5
Оптика: Toshiba-Samsung CDDVDW SH-S223C
Хард диск: Western Digital WD3200AAKS-00UU3A0 ATA Device (320GB)
Western Digital Caviar Blue 500GB 7k 16MB SATA600 WD5000AAKX (500GB)
Напајање: Thermaltake Smart SE 630W SPS-630M
Монитор: LG Electronics M227WD - 22 inches
Оперативни систем: Windows 7 Ultimate (64-bit)
Кућиште: THERMALTAKE V3 Black Edition VL80001W2Z

Дакле, након консултације са члановима Форума, замењен је један тројезгарни Атлон (AMD Athlon II X3 450 @ 3200MHz) овим шестојезгарним, односно графичка 6850 са један Гига РАМ-а овом са 3 пута више радне меморије.

И десило се чудо! Барем за мене и клинце. Све новије игре, које су са претходним процесором и графиком "сецкале" или се пак морала "смањивати" резолуција и "кресати" графичке поставке, у овој итерацији су просто "продисале". Али...

Кућиште има 4 вентилатора. Два мало квалитетнија са фронталне, односно за задње стране, те два "безимена Кинеза" на решеткама са горње стране кућишта (сви по 12 сантима ). На самом процесору се, уместо припадајућег кулера који је дошао са новим процесором, налази уграђен LC Power Cosmo Cool LC-CC94

Тај кулер сам купио још док је био стари тројезгарни процесор, зато што је његов (од тројезгарног процесора) сток кулер "вриснуо". Када сам код сервисера уочи Нове Године однео комп да ми угради нови процесор и графичку (он је набавио преко Мађара процесор и за веома коректну цену ми омогућио замену дотадашње графичке и процесора за ову јачу половну графичку); дакле, он је човек рекао да сматра да је овај кулер поузданији од сток кулера и уградио га је, а фабрички ми спаковао "у милошту"

И тако. Све је мање више лепо функционисали, клинци нису ништа приметили до сада. Старији додуше дрнда и семплује неку музику, док млађи ту и тамо одигра ГТА 5, али ипак им је Плејстејшн некако "милији" (ја никако на том чуду да се навикнем на пуцачине са оним "џојнстиком")

И онда изађе овај додатак за Дајинг Лајт (Dying Light: The Following) и ја реших да се опробам са америчанским немртвима Не лези враже! Први пут, други пута, трећи... Након можда пола сата играња, почне несносно зујање да допире из кућишта и игра просто закује, заправо читав комп. тако да морам да га ресетујем на дугме... Након тога сам инсталирао онај ХВ Монитор и имао шта да видим током играња. Док се графика "држи" на неких 50 степени (а било би и срамота да буде више поред она три вентилатора), мучени процесор се топи на 80-82 степена Целзијусове скале. У нормалном режиму, тј. мировању и неком "благом" сурфингу, иде од 22-30/35 степени.

Пошто сам по интернету, како на овом Форуму, тако и на другим, домаћим и страним порталима пронашао да је за АМД процесоре "смртна" граница 60 степени, интересује ме следеће:

- Овај процесор (ЕфИкс 6300) је 95 вати, док је кулер декларисан на 80 вати. На колико је декларисан фабрички кулер?
- Да ли је логично размишљање да и фабрички кулер мора да омогући нормалну експлоатацију процесора (значи без оверклокинга) у читавом дијапазону употребе, па и у играма? А ко јесте, како овај кулер који је бољи од фабричког, "дозвољава" прегревање процесора?
- Дајинг Лајт сам играо и у конфигурацији са претходниом процесором и графичком на максималним поставкама и уз овај кулер и на максималним поставкама. Овај додатак за Дајинг Лајт није ништа захтевнији него интегрална верзија игре (заправо само нове мисије и мапе).. Па како онда да је исто ово хлађење успевало да издржи моје целоноћно рокање са зомбијима на дупло слабијем процесору и три пута слабијој графици (отприлике), а сада када је конфа мало боља, он се прегрева?

И на крају, да ли се прегрева? Мсм, да нису то можда "нормалне" температуре?

Значи, шта да радим? Добио сам фобију од сваког зујања из кућишта и више и не играм игре у страху да не спалим процесор? Да ли да скидам кулер и поново наносим пасту па да вратим и пробам? (Чистоћа није упитна, пошто једном месечно скинем бочну страницу и издувам унутрашњост ваздухом под притиском) Или да купујем бољи/јачи кулер? Ил` да бацим све и набавим неког Интел-а?

Сваки савет је добродошао. Унапред хвала.
mlnrakic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 22:19   #2
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Прегревање процесора amd fx-6300!?

Menjaj kuler i to je to, nema razloga za ovoliku filozofiju
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2016, 22:53   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Прегревање процесора amd fx-6300!?

To cut long story short - taj LC kuler nije dovoljan, treba ti makar LC-CC-95, a ako možeš da se pružiš za LC-CC-120 (ili CC-100) neće škoditi.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tisi cooler za FX 6300 simets Ostale komponente 12 19.3.2015 19:47
Preporuka!!! Nokia 6300 ili Samsung S5230 User Aparati i oprema 3 15.12.2009 21:51
Nokia 6300 vs Nokia N73 Ninoslav Aparati i oprema 20 9.10.2008 22:19
Nokia 6300 vs. 6233 Omnio Aparati i oprema 10 20.8.2008 16:12
Nokia 6300 help! stepanov Programi za mobilne telefone 2 16.8.2008 11:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com