Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.3.2012, 2:03   #1
novy
Novi član
 
Član od: 26.1.2008.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Komp koči i blokira se

Ako ima neki stručnjak za hardver, možda će moći da mi pomogne.
Naime, već neko vreme imam problem sa mašinom, ali je poslednja dva dana baš kulminiralo.
Simptom je sledeći - za vreme rada kompjuter se blokira i počne da se vrti onaj plavi krug kao kada se čeka na izvršenje nekog procesa. E sada, nekada se potpuno zamrzne i slika se zabeli i ne reaguje na bilo koju komandu, a nekada mi dozvoli da se slobodno krećem mišem po radnoj površini i čak da izvršim poneku radnju u nekim aplikacijama, iako ne mogu da uradim ništa u aplikaciji u kojoj sam radio u momentu kada se zablokirao. Nekada se zamrzne na dvadesetak sekundi, a nekada tako da mi ne preostaje ništa sem da ga resetujem. U ekstremnim slučajevima moram da ga resetujem po par puta dok se koliko-toliko ne normalizuje.
Teško mi je da blokadu povežem sa nekim određenim procesom jer ne postoji nikakva zakonitost u vezi toga kada će da se zablokira. Nekada je to prilikom pokretanja više zahtevnih aplikacija istovremeno (Firefox, Photoshop, Dreamweaver), a nekada pri običnom surfovanju netom. Juče mi se pojavio i BSOD, ali nisam stigao na vreme da zapišem one cifre koje se pojave.
Nisam u skorije vreme ubacivao neki hardver niti instalirao (koliko znam) neki novi softver.
To mi se prvi put desilo još pre nekih mesec dana kada sam radio nešto u Firefoxu i tada se baš "zaglupeo", pa sam pomislio da je do Windowsa, jer je prošlo više od godinu dana od poslednje instalacije. Uradio sam reinstalaciju, ali mi je odmah nakon toga (isti taj dan) nastavio da koči, pa je prestao tek nakon još jedne reinstalacije. Onda nije bilo problema sve do pre par dana kada su se problemi intenzivirali.
Pokušao sam više stvari - isključivao eksterni hard disk, skenirao antivirus softverom, deinstalirao firefox (pošto mi se to češće dešavalo tokom rada u njemu nego u Chrome-u), kompletno ga očistio od prašine...
Da li neko ima neku ideju šta bi moglo da bude pre nego što pribegnem odlasku u servis?
Meni sve nešto vuče da je hard disk u pitanju, ali nisam baš neki stručnjak
Konfiguracija:
OS - Windows 7 SP1 Ultimate x86
CPU - Intel Dual CPU E2220 @ 2.40 ghz, Socket 775 LGA
Ploča - Biostar Group G31-M7 TE
3 GB RAM
Hard Disk - HD Samsung HD502HI 5400pm 500gb
Grafika - AMD Radeon HD 6670 DDR5 512 mb
Napajanje - LPE2-23 420w

Hvala unapred svima koji uopšte pročitaju ovaj poduži tekst
novy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 2:09   #2
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Hard disk ili ram memorija. Mada i meni kao tebi vise smrdi na hard disk. I zasto pobogu 5400 rpm hard disk na dekstop masinu? E sada jedino da ih testiras odgovarajucim programima
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nutsbre@ker na korisnoj poruci:
novy (12.3.2012)
Stara 12.3.2012, 14:21   #3
novy
Novi član
 
Član od: 26.1.2008.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Pokušaću danas sa testovima, mada ne znam da li ću i uspeti pošto mi se sinoć potpuno blokirao pri pokučaju da pokrenem jedan od test programa.
Što se 5400pm tiče, nažalost, komp je star već skoro 3 godine, tako da...
novy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 16:04   #4
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Nebitno i tada su postojali 7200 rpm hard diskovi. Mislim nije nista strasno, radice tj. radilo je i to, samo po prvi put vidim da neko u desktop kongfiguraciji koristi sporiji hard disk... ovako nesto je obicno namenjeno laptop 2.5 incnim resenjima i pojedinim hard diskovima koju se koriste kao nesistemski. Manji broj obrtaja moze imati uticaja na odziv sistema pogotovo ako ovaj krene da se raspada.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 19:48   #5
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Komp koči i blokira se

Ja bih pre posumnjao na RAM. Mada može i hard da bude. Jesi li prčkao nešto po mašini? Imao sam i ja sličan problem pre par meseci, ali se ispostavilo da je SATA kabl pravio problem, pa vidi da se nije možda izvukao malo ili probaj sa drugim kablom. Instaliraj i HDD Sentinel, videćeš u kakvom je stanju hard. Ako nema loših sektora, onda probaj s drugim kablom, ako nije ni to, onda se baci na testiranje RAM-a.

@Nutsbre@ker
Postojali su 7200rpm hardovi i pre mnogo više od 10god., ali ima sporijih (a i bržih) i dan danas. Šta će čovek, pogrešio/zayebali ga/nije imao keša. Sad sigurno neće da kupuje novi samo zbog toga na ovu skupoću.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 20:14   #6
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Nisam mislio nikoga da uvredim, ili ulazim u finansije, samo mi je neobicno da se na desktop masini koriste 5200 rpm diskovi. Ako se pokaze da je hard ispravan neka ga koristi dok se bukvalno ne raspadne.. nije mi to problem . Mada da se vratim na temu, autor je napisao da je komp zablokirao cim je pokrenuo program za dijagnostiku... to poprilicno upucuje na problem a opet ne mora i nista da znaci. Neka isproba nekoliko programa pa ako zakaze na svim zna sta mu je ciniti (nazalost).

@novy Koji si program koristio ako nije tajna ?
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 20:32   #7
novy
Novi član
 
Član od: 26.1.2008.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Uradio sam dijagnostiku harda sa HD Tune Pro, memoriju sa Memtestom i za neke druge testove sam koristio AIDU. Danas su mi uspele sve te analize (uz mala kočenja) i rezultati su u granicama normale tamo gde su predviđene određene vrednosti, a takođe nema grešaka u drugim programima, osim što mi je HD Tune javio potencijalni problem oko SATA kablova.
Što se tiče harda, zaista nisam znao kada sam ga kupovao za razliku između 5400 i 7200, a mašina nije bila nimalo jeftina. Sećam se da sam sa monitorom platio u aprilu 2009 oko 550 e
novy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 21:56   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Komp koči i blokira se

Programi za dijagnostiku harda najmanje štucaju zbog samog harda. Imaš hardova koji su na izdisaju, a progarami se uredno instaliraju i pokažu pravo stanje. Može biti i do instalacije Win-a, neki put prosto neće da se pokrenu iz nepoznatog razloga.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2012, 23:12   #9
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Komp koči i blokira se

Мени рецимо кад је цркавао хард, приметио сам да комп није хтео да се пали из прве. Морао сам рестартовати и рестартовати. Како је време одмицало све је било горе и горе. Пријављивао је хард драјв ерор након учитавања вга биоса, логоа матичне. Најсигурније ћеш знати да ли цркава хард тако што ако ти пријави грешку и не може да подигне систем, одеш у биос и видиш да ли очитава хард диск у биосу. Сад не знам колико често/ретко гасиш комп.
Љуша je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2012, 1:36   #10
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Komp koči i blokira se

To je tako kad crkava elektronika, a kad otkazuje mehanika, šta ćemo onda? To se uopšte ne manifestuje na taj način i POST ne mora da prijavljuje apsolutno nikakve greške. Zato ćemu HD Sentinel pokazati ima li problema i ako ih ima, kakvi su.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
komp se blokira, kompjuter koči

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Komp 1 vs Komp 2 JoXa Šta da kupim? 155 6.7.2009 19:59
Povezivanje sa satelita na komp i risiver Ivance Video/TV softver 1 14.5.2009 19:23
Sistem blokira Acamag Kvarovi 3 6.5.2009 19:23
Moj Komp Mrzi Flash... Johny Atos Aplikativni softver 15 14.1.2007 22:58
komp blokira cak i u biosu Mishkoo Kvarovi 3 12.1.2007 15:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com