Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.7.2014, 21:28   #1
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Vertikalne linije na ekranu

Pozdrav svima,

prije par dana pojavile su mi se vertikalne linije na ekranu, zapravo je to skup mnostva kratkih horizontalnih linija po vertikali jedna ispod druge te tako cine vertikalne debele linije. Mislim da nije u pitanju monitor posto mi windows javlja "Your graphic driver stopped responding". Linije nestanu nakon odredjenog rada, evo sada ih nemam, ali kada upalim Laptop one su opet tu. Ne znam sta da radim, sigurno je u pitanju nesto sa GPU chipom. Laptop je Toshiba Satelite P300-219. Na njemu po ceo dan igram World of Warcraft na minimalnim detaljima. Postavicu i 2 slike da se vidi kako linije izgledaju. Upomoc!

http://i.imgur.com/b81EhRe.jpg
http://i.imgur.com/cs1pbJt.jpg
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2014, 21:34   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

U pravu si, nije displej, već grafička karta.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2014, 21:43   #3
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
U pravu si, nije displej, već grafička karta.
Pa dobro ali sta je u vezi sa grafickom kartom, moze li se to znati?
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 1:35   #4
modd4fun
Član
 
Član od: 22.8.2013.
Poruke: 85
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 26 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Poveži makinu prvo na neki ili nečiji eksterni monitor pa vidi da li se problem ponovo javlja. Tako ćeš jednostavno odrediti da li je u pitanju display ili gpu.

Ono što bi bilo pametno i uvek preporučim ljudima jeste sveža instalacija, pa ponovo drv za grafičku. Na kraju krajeva, lepo ti je javio grešku zar ne? Lično i iskreno, sumnjam da će to mnogo pomoći, ali ne košta ništa sem vremena.

Ako se ponavlja greška, pogledaj temp. gpu-a pa sa nekim ko ume masku mašine dole, vidi kakvo hlađenje je u pitanju, pa polako deo po deo...

Toshiba Satellite P305, P300 disassembly:
http://www.irisvista.com/tech/laptop...notebook-1.htm
modd4fun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 3:27   #5
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Nisam siguran kako je to sa laptop grafikama, ali ovo je po meni do grafike (jako mala verovatnoca je da je monitor u pitanju). Na desktopu sam ovo vidjao ili kad se pojavi ,,hladan lem" (uspesno sam popravio par desktop grafickih koje i dan danas sljakaju, ,,reflow" tehnikom) ili kad ode memorija na grafici (to je vec stvar za kantu, niko se ne bakce zamenom memorijskih cipova).

Sto se tice samih monitora jedino sto sam ja vidjao od kvarova je:
1. mrtvi pikseli ili gubitak dela slike (u obliku mrlja ili ,,trake")
2. povremeno gasenje monitora (uglavnom kondenzatori/napajanje, retko napojni kabl)
3. distorzija boja (prekid u kablu do monitora ili neki pin slomljen/iscupan) ili slabljenje pozadinskog osvetljenja (usled starosti valjda oslabe diode zaduzene za osvetljenje, nisam siguran).

Ukratko, probaj sa eksternim monitorom kako ti vec rekose ljudi, ako to ne uspe, ako znas nekoga sa duvaljkom (i da ume da je koristi) mozes da probas, postoje sanse da uspe da je povrati. Naravno, sve to pod uslovom da nije u garanciji, u suprotnom, pravac u prodavnicu.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 8:59   #6
modd4fun
Član
 
Član od: 22.8.2013.
Poruke: 85
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 26 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Naravno, sve to pod uslovom da nije u garanciji...
Eto vidiš. Tako bitnu stvar izostavih, ali Makiem nije...
modd4fun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 10:02   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Moze da bude drajver za graficku. Skini drugi pa probaj njega. Ako ne pomogne - u servis.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 13:39   #8
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Nisam siguran kako je to sa laptop grafikama, ali ovo je po meni do grafike (jako mala verovatnoca je da je monitor u pitanju). Na desktopu sam ovo vidjao ili kad se pojavi ,,hladan lem" (uspesno sam popravio par desktop grafickih koje i dan danas sljakaju, ,,reflow" tehnikom) ili kad ode memorija na grafici (to je vec stvar za kantu, niko se ne bakce zamenom memorijskih cipova).

Sto se tice samih monitora jedino sto sam ja vidjao od kvarova je:
1. mrtvi pikseli ili gubitak dela slike (u obliku mrlja ili ,,trake")
2. povremeno gasenje monitora (uglavnom kondenzatori/napajanje, retko napojni kabl)
3. distorzija boja (prekid u kablu do monitora ili neki pin slomljen/iscupan) ili slabljenje pozadinskog osvetljenja (usled starosti valjda oslabe diode zaduzene za osvetljenje, nisam siguran).

Ukratko, probaj sa eksternim monitorom kako ti vec rekose ljudi, ako to ne uspe, ako znas nekoga sa duvaljkom (i da ume da je koristi) mozes da probas, postoje sanse da uspe da je povrati. Naravno, sve to pod uslovom da nije u garanciji, u suprotnom, pravac u prodavnicu.
Hvala svima na odgovorima, ma kakva garancija laptop je star 5 godina ali mi ga je jako zao jer me dobro sluzio. Gotovo sam siguran da je u pitanju taj hladan lem. Ne razumijem se u to ali kad se laptop malo zagrije, restartuje se i onda normalno radi, do sledeceg gasenja. Mozes li mi nesto vise reci o tom duvanju, kako se to radi, gdje i sta. I koliko moze da kosta? Hvala.
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 18:29   #9
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Pa svodi se na to da se graficki cip greje duvaljkom (,,reflow station") na oko 220 C jedno desetak minuta, sto popravi te hladne lemove. E sad ima tu nekih finesa, ali to je sustina. Za cenu stvarno ne znam, moras da vidis u nekom servisu, posto pretpostavljam da nemas duvaljku, a i da imas, ne bih ti preporucio da se ucis na laptopu (nije velika mudrost, ali mozes da zeznes stvar ako ne vodis racuna). Koliko ja znam, svaka popravka na laptopu je skuplja nego ista na desktopu, pretpostavljam da je tako i za to.

Da ne bude da se reklamiram, jer kod mene uglavnom donose otpisane stvari, kao kod seoskog vraca, pa ako ga vratim u zivot, dogovorimo se oko cene, ako ne uspe, nikom nista :-D. Ja recimo sam radio na osnovu procene samog artikla (na primer ge force 8600gt, oziveo sam je i dobio sam 800 din, za istu operaciju na 9800 gtx sam uzeo 2000 dinara, mada sam to uradio zato sto znam da vlasnik ima love a da nije hteo da me poslusa pa je stavio na krs napajanje iako sam mu rekao da to ne radi
) Za laptopove i ovlascene servise proguglaj malo, verovatno ima nekih oglasa (tipa trazi ,,reflow cena'' ili ,,reball cena" mada ovo drugo je dosta skuplje i ne verujem da ti se isplati)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Megatron_SR (10.7.2014)
Stara 20.7.2014, 18:20   #10
ladjar
Član
 
Član od: 9.8.2013.
Lokacija: n.sad
Poruke: 102
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Vertikalne linije na ekranu

Citat:
Megatron_SR kaže: Pregled poruke
Hvala svima na odgovorima, ma kakva garancija laptop je star 5 godina ali mi ga je jako zao jer me dobro sluzio. Gotovo sam siguran da je u pitanju taj hladan lem. Ne razumijem se u to ali kad se laptop malo zagrije, restartuje se i onda normalno radi, do sledeceg gasenja. Mozes li mi nesto vise reci o tom duvanju, kako se to radi, gdje i sta. I koliko moze da kosta? Hvala.
Ja sam imao slican problem sa racunarem, sumnjao na graficku, odnesem u servis majstor zamenio neka cetiri kondenzatora i uzeo 1000,00din prosle god.
ladjar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
horizontalne i vertikalne linije na ekranu TROMI 93 Kvarovi 1 27.12.2011 21:00
Misteriozne linije na ekranu Fatamorgana Kvarovi 5 20.2.2011 17:17
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com