Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.6.2007, 15:54   #241
Coca-NiCola
Novi član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Coca-NiCola
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Priveo sam ove nedelje (uspešno) kraju postdiplomske studije i častio se novim kompjuterom. Izmeđom ostalog, uzeo sam Asus P5B i C2D E4300 koji (naravno) planiram da dobro klokujem. Mislio sam da to uradim odmah sa BOX coolerom ali nisam zadovoljan ni trenutnim temperaturama (oko 47-50 u idle a oko 58-62 pri max opterećenju). Znam da je trenutno vrućina, 30C u sobi i tako to ali ipak sam mislio da BOX može bolje.

Sa ovim ciframa ne bih kretao u OC pa ću nešto probati (i postovati ovde) tek u ponedeljak, kada uzmem neki CM Hyper TX ili nešto slično.
Shefe, shefe.... tebi nesto ili nije u redu sa pastom na procesoru, ili sa kulerom ili u najgorem slucaju sa procesorom!!
Ja isto imam c2d e4300, box kuler i pazi sada ovo...

--- Trenutno na televiziji Studio B kaze... 33C,
--- termometar u sobi kaze... 28C,
--- Core centar u taskbar-u kaze... od 34C-39C na idle... sys temp 39C
*imam jedan kuler 12'' da mi izvlaci vazduh iz kucista!!!!

Jos nema potrebe da ga klokujem, kada izadju neke zahtevnije stvari... otom-potom!!!

Pozdrav svima!
Coca-NiCola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2007, 19:22   #242
grdja
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 452
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 26 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Izmeri ti to Core Tempom ili TATom.
grdja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2007, 12:29   #243
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Coca-NiCola kaže: Pregled poruke
Shefe, shefe.... tebi nesto ili nije u redu sa pastom na procesoru, ili sa kulerom ili u najgorem slucaju sa procesorom!!
Citat:
grdja kaže: Pregled poruke
Izmeri ti to Core Tempom ili TATom.
Imao sam čitavu avanturu juče povodom ovoga. Još jednom sam proverio montažu Box Cooler - savršeno je legao što se videlo i pri prenošenju toplote i po načinu na koji se pasta raširila po bazi coolera. I sloj paste je bio u redu.
Razočaran, odem (čak na Novi Beograd, po onoj vrućini) i uzmem CM Hyper TX, stavim, montiram, kad ono: gotovo isti rezultati! Panika, užas! Pregledam Cooler, nije ni izdaleka mi prvi put da montiram, odlično je legao i pasta u redu, ventilator sam okrenuo prema velikom fenu od napajanja tako da topao vazduh ide napolje. Metalni hladnjak je onako mlak u idle sa heat pipes su topli, kada je procesor na 100% onda se hladnjak zagreje a pipes postanu vrele (mada i dalje hladnije od baš vrućeg hladnjaka za čip-set), kada se procesor vrati na idle - onda se hladnjak brzo ohladi, sve kako bi očekivao. Donesem u istu sobu stari Celeron D na 3Ghz (sa najjeftinijim CM hlađenjem od 400din) i pogledam njegove temperature: 38C na idle, najviše 49-50 na 100% (u sobi je bilo 32C). Sa Hyper TX i E4300 temperature su oko 53 u idle i oko 70 na 100% (?!?!?!).

Zaključio sam da mogu biti samo dve stvari: užasno loš primerak procesora ili tragično promašeno očitavanje sa ploče. Zato sam dohvatio i overclockovao sistem do stabilnog maksimuma. FSB sam podigao na 325 (tj. 4x325=1300Mh), mnogo dalje preko toga nije htelo zbog memorije ili ploče, i procesor radi na 2925Mhz. Uz put skinem sa Interneta sve žive programe za monitoring temperature (njih petnaestak).
Testirao sam overclockovani procesor 8 sati na ovoj frekvenciji, radio je apsolutno stabilno iako su svi programi pokazivali visoke ali međusobno vrlo različite temperature. Radio sam sve što mi je palo na pamet: Sandra, PC Mark, 3D Mark 2006 (10 puta oba CPU testa, ukupno oko pola sata), DivX konverziju, igre (jednočasovne sesije Quake 4, FEAR-a i Company of Heroes). Sistem je radio savršeno stabilno iako su skoro svi programi pokazivali temperature preko 70C (neki sensor program je tvrdio da je temperatura 25-30C što je takođe nemoguće). Na kraju pustim Intel Thermal Analysis Tool i dam mu da drži oba jezgra na 100% tokom 40 minuta i još sam u pozadini internetovao. Prikazao je ludačke temperature (oko 80C) a Speed Fan još veće (92-95C!) ali je procesor odradio posao stabilno, bez kočenja, blokiranja, shut downa.

Tada sam definitivno zaključio da očitavanje nije u redu i krenem po Netu da tražim da li je neko imao sličan problem. I šta nađem: pojava je vrlo raširena, stotine (bukvalno) pitanja po raznim forumima, sva vezana za E4300, E4400, E6300 i E6400 procesora, jednom rečju Allendale jezgro. Počeo sam da googlam sve u vezi sa tim. Rezultati dugog istraživanja, koje je trajalo do kasno u noć su sledeći:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Temperatura procesora.jpg
Viđeno:	108 puta
Veličina:	21,0 KB
ID:	8739  
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Dusan_BG (23.6.2007), Maverick78 (26.6.2007)
Stara 23.6.2007, 12:30   #244
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

nastavak...
- C2D procesori imaju tri termalna senzora, po jedan za oba jezgra i jedan između njih a temperatura koja se prikazuje je izvedena na osnovu sva tri rezultata. Problem ne bi trebao da bude do njih, pošto se njihova ispravnost testira u procesu proizvodnje.

- Programi na različite načine očitavaju ove vrednosti i različitim metodama izvode srednju vrednost, oscijalcije su obično oko 5-6C ali ima i drugih primera. Vrednosti iz BIOS-a nisu ništa posebno pouzdanije u odnosu jer se dobijaju na sličan način. U većini slučajeva kao najpouzdanija alatka se pokazao Intel Thermal Analysis Tool.

- Ukoliko temperatura stvarno dođe do 70C E4300 obara takt (smanjuje se FSB ili množilac, nisam našao tačno) da bi smanjio zagrevanje. Ako priđe 80C sledi immediate shut down. Ukoliko iole duže vreme radi na takvim temperaturama, onda očitavanje sigurno nije dobro.

- Međutim, ključni problem je javlja kod nekih 965 čipova koji prijavljuju pogrešne vrednosti. Zašto se to tačno dešava, niko izgleda ne zna, ali pojava nije vezana za neku konkretnu ploču ili seriju (pominju se ASUS, MSI, Gigabyte i druge ploče) već se javlja u mnogim kombinacijama 965 čipseta + Allendale jezgra. U 80% slučajeva čip-set prijavljuje 15C veće temperature od stvarnih, mada su neki po raznim forumima tvrdili da imaju i drugačije vrednosti, uključujući i 15C manju temperaturu. Problem se, izgleda, uopšte ne javlja na 975X i 945 pločama.

Postoje i niz drugih pojedinosti i problema. Daleko najbolji tekst o greškama u očitavanju temperature na 965 pločama sam našao na Forumu Tom's Hardwarea, preporučujem svima zainteresovanima za ovu temu da ga pročitaju: Core 2 Duo Temperature Guide.

Ovo sve me je ohrabrilo ali ujedno i uznemirilo jer nemam načina da budem siguran u tačnu temperaturu procesora. Uzimajući +15C kao daleko najčešću grešku, izveo sam kalibraciju očitavanju u SpeedFanu 4.32 (sa Hyper TX coolerom):

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Temperatura procesora.jpg
Viđeno:	56 puta
Veličina:	33,7 KB
ID:	8741

Možda su čak i ove vrednosti previsoke, alu su svakako bliže stvarnosti. Komp već drugi dan ide na 2,93Ghz bez ikakvih problema.

Pošto je ova pojava izgleda vrlo raširena, prosto mi je čudno da to još neko ovde nije primetio i da SK ili neki drugi časopis nije pisao o tome. Predlažem da neko u narednim brojevima SK-a ovo malo ispita i napiše tekst. Mnogo ljudi je kupilo ili će kupiti C2D i 965 ploče a niko da im kaže šta može da im se desi.

Raspisao sam se, ali nisam mogao kraće. Pozdrav svima.

Poslednja ispravka: Nergal (24.6.2007 u 0:55)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Dusan_BG (23.6.2007), Maverick78 (26.6.2007)
Stara 24.6.2007, 6:49   #245
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Core 2 OC

Meni je ovo onda prilično olakšanje. Naime, imam externu sondu koja je zakačena na samu ivicu metalnog poklopca proca i koja nikad ne pokazuje temp veću od 55-56C a po očitavanju iz programa, proc dostiže i 75C u TAT-u. Nikad mi nije bilo jasno otkud tolika razlika. Na P4 je razlika u očitavanju bila jedva 2-3C a ovde oko 20C. Sad znam i zašto!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2007, 17:47   #246
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

I još jedan detalj, koji sam našao. Na nekom forumu, zaboravih ime, jedan od korisnika tvrdi da CoreTemp beta verzija 0.94 ima algoritam koji prevazilazi grešku u očitavanju temperature na 965 pločama, dok verzija 0.95 greši kao i ostali programi (ovo poslednje ne mogu da proverim, pošto mi 0.95 ekspresno resetuje kompjuter ).

Isprobao sam 0.94 i mogu da kažem da daje bitno drugačije (niže) rezultate u odnosu na druge programe, otprilike onakve kakve prikazuje kalibrisani SpeedFan. Prema CoreTempu, u idle je oko 36C, odnosno oko 40C sa OC ~ 3Ghz što zvuči normalnije. Temperatura u full loadu se ne penje preko 67C u OC varijanti. Opet, ne mogu da budem siguran ni u to da li CoreTemp 0.94 daje baš skroz tačna očitavanja, ali mislim da je do sada najbliži stvarnom stanju. Toliko od mene.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Maverick78 (26.6.2007)
Stara 26.6.2007, 19:06   #247
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Nergal svaka cast na iscrpnom istrazivanju nego ako je ovo tacno za coretemp 0.94 onda su meni temperature i vise nego fantasticne! evo sad mjereno,a temperatura je danas mozda i 36,u sobi nekih 30-tak,a temp proca ide blago preko 30 stepeni... sad ako je ovo pravo ocitavanje onda je to super! medjutim TAT pokazuje cak 49 za core0 i 46 za core1.. eh sad sta je tu tacno ne znam.... ono sto je jos zanimljivo je da mi broj obrtaja kulera ide na oko 1700rpm,sto mi nekako nema logike da je ovako visoka temp kao u TAT-u,valjda bi radio na vise,zar ne...? mozda coretemp 0.94 bas pokazuje pravo ocitavanje....
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	coretemp094.JPG
Viđeno:	50 puta
Veličina:	24,4 KB
ID:	8871   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	tattemperatura.JPG
Viđeno:	43 puta
Veličina:	63,3 KB
ID:	8872  
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 19:22   #248
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Ne znam, ne mogu da budem siguran ali ću reći ovo: vozim kompjuter već danima na 2,8Ghz, CoreTemp 0.94 pokazuje 40-41 u idle i oko 60 do 63 posle višečasovnog opterećenja u zahtevnim igrama. TAT pokazuje oko 60 u idlu i čak 80 tokom višečasovnog igranja, što je, jeli, apsolutno nemoguće. Kompjuter radi stabilno, ništa se ne blokira, resetuje, nema plavih ekrana...

Ono što mogu da primetim da je kod tebe razlika između CoreTempa i TAT upravo negde onih famoznih 15C. Evo moje situacije, jedno deluje verovatno, drugo je nemoguće (rezultati su na idle):

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	TAT.jpg
Viđeno:	39 puta
Veličina:	63,6 KB
ID:	8873 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	CoreTemp.jpg
Viđeno:	36 puta
Veličina:	58,4 KB
ID:	8874

I samo još nešto: ovo sve ne treba shvatiti kao da ja ohrabrujem ljude da zanemaruju očitavanja temperature CPU-a i drugih uređaja u sistemu. Ako su vrednosti visoke, najpre treba proveriti montažu kulera i stanje paste i tek kada smo 100% sigurno da je hlađenje u redu treba posumnjati na loše očitavanje. A najbolji dokaz da je hlađenje odgovarajuće uprkos (navodnom) visokom zagrevanju je stabilan rad sistema.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 19:39   #249
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

hmmm... po ovom sto pokazuje TAT je stvarno nenormalno,mislim puno je brate iako je proc klokovan,ali ako mu je tjunction na 85, a on tebi po TAT-u ide skoro na toliko u load i ne blokira,znaci da ocitavanje nije tacno...valjda... plus jos koliko mi se cini imas hyperTX.. realnije mi izgleda ovaj coretemp...
kazem ti ja sam malo pratio i rad kulera i u full load po TAT-u ode temp i na 70 stepeni,ali box radi na max 2000rpm,valjda bi majku mu radio na vise da je tako visoka temperatura,u core tempu u load ode na oko 52 do 55 stepeni,sto bi trebalo da je totalno OK,pa samim tim i box ne ide na vise od 2000rpm....
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 20:42   #250
DALIBOR
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Ja ipak mislim da ste naboli lose primerke procesora ili kao sto je poznato na nekim plocama se procesori mnogo vishe greju nego na drugim.
Primer za to je stari dobri barton 2500+ poznat po dobrom OC , recima na gigabajtovim plocama taj barton bez oc je radio na 60-70 stepeni celzijusa sa povremenim paljenjem alarma a o overkloku da i ne govorimo dok recimo na mom teda asusu
a7n8 deluxe temperatura i pored oc na 3200+ nije prelazila 55 stepeni.
Moj drug je cak skidao procesor sa gigabajtove ploce i stavljao na mog asusa koji je na mojoj ploci radio normalno znaci pored oc na 55 stepeni.
To se isto dogadjalo i na msi plocama , tako da me je iznenadilo da svi uzimaju gigabajtovu plocu 965 ds3 , ja nikad nisam imao poverenja u tu firmu jel licno mislim da njihovi proizvodi variraju u kvalitetu pa sam se zato odlucio na DFI INFINITY 965-S DARK na kojoj moj core6420duo OC na 3200 mhz radi pod punim opterecenjem sa box hladjenjem na plafon 50 stepeni pri naponu 1.46 .
Ja se profesionalno bavim tv montazom a svi znate koliko programi za modelovanje mogu biti zahtevni , stoga recimo kad renerujem neke scene po dva ili tri dana na max. opterecenju meni proc ne prelazi kao sto rekoh 50 stepeni iako je u mojoj sobi strasno vruce i nemam recimo klimu ili bilo kakvo dodato hladjenje. Kuciste mi je ljuta KINA kodegen bez dodatnog kulera i bez skinute bocne stranice.
Mislim da je u vashem slucaju u pitanju maticna ploca sto ce se i potvrditi prebacivanjem procesora u drugu maticnu plocu gde ce temparature biti sigurnmo manje.
DALIBOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 20:57   #251
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Core 2 OC

Jedino što može da bude različito je očitavanje temp. Da se proc više greje na nekim pločama (i to tako znatno) je prosto neverovatno.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 21:22   #252
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Ja ipak mislim da ste naboli lose primerke procesora ili kao sto je poznato na nekim plocama se procesori mnogo vishe greju nego na drugim.
Primer za to je stari dobri barton 2500+ poznat po dobrom OC , recima na gigabajtovim plocama taj barton bez oc je radio na 60-70 stepeni celzijusa sa povremenim paljenjem alarma a o overkloku da i ne govorimo dok recimo na mom teda asusu
a7n8 deluxe temperatura i pored oc na 3200+ nije prelazila 55 stepeni.
Moj drug je cak skidao procesor sa gigabajtove ploce i stavljao na mog asusa koji je na mojoj ploci radio normalno znaci pored oc na 55 stepeni.
To se isto dogadjalo i na msi plocama , tako da me je iznenadilo da svi uzimaju gigabajtovu plocu 965 ds3 , ja nikad nisam imao poverenja u tu firmu jel licno mislim da njihovi proizvodi variraju u kvalitetu pa sam se zato odlucio na DFI INFINITY 965-S DARK na kojoj moj core6420duo OC na 3200 mhz radi pod punim opterecenjem sa box hladjenjem na plafon 50 stepeni pri naponu 1.46 .
Ja se profesionalno bavim tv montazom a svi znate koliko programi za modelovanje mogu biti zahtevni , stoga recimo kad renerujem neke scene po dva ili tri dana na max. opterecenju meni proc ne prelazi kao sto rekoh 50 stepeni iako je u mojoj sobi strasno vruce i nemam recimo klimu ili bilo kakvo dodato hladjenje. Kuciste mi je ljuta KINA kodegen bez dodatnog kulera i bez skinute bocne stranice.
Mislim da je u vashem slucaju u pitanju maticna ploca sto ce se i potvrditi prebacivanjem procesora u drugu maticnu plocu gde ce temparature biti sigurnmo manje.
Upravo je ovako kako ti je Rocker iznad napisao. To da se proc na jednoj ploci grije vise nego na drugoj nema veze s vezom,jedino ocitavanja u biosu ploce mogu da budu razlicita od ploce do ploce.
Eh sad ne znam dal sam ja ubo los primjerak,mada licno mislim da nisam Jbg-a juce mi je temp po TAT-u bila 49 jer je u sobi bilo preko 30 sigurno,a napolju 36-37 i to u hladu,navece mi temp,opet po TAT-u,padne na nekih 42-43,sto je sasvim ok s obzirom da sam na box kuleru i da je proc klokovan,a ne rashladi se soba bas nesto posebno,mozda bude do 24-25 stepeni tako.
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 22:48   #253
DALIBOR
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Maverick78 kaže: Pregled poruke
Upravo je ovako kako ti je Rocker iznad napisao. To da se proc na jednoj ploci grije vise nego na drugoj nema veze s vezom,jedino ocitavanja u biosu ploce mogu da budu razlicita od ploce do ploce.
Eh sad ne znam dal sam ja ubo los primjerak,mada licno mislim da nisam Jbg-a juce mi je temp po TAT-u bila 49 jer je u sobi bilo preko 30 sigurno,a napolju 36-37 i to u hladu,navece mi temp,opet po TAT-u,padne na nekih 42-43,sto je sasvim ok s obzirom da sam na box kuleru i da je proc klokovan,a ne rashladi se soba bas nesto posebno,mozda bude do 24-25 stepeni tako.
Covece kako nije tacno , jel to vi tvrdite da se procesori isto greju na svakoj ploci? Bios je svetinja osim ako vise verujete nekakvom softveru.A sto se tice stabilniosti u radu meni je na poslu preskot 3000 radio na 100 stepeni jel je bila isklucena zastita na ploci i kolega je slucajno primetio pa smo morali da menjamo hladnjak na procesoru , znaci normalno je radio na 100 stepeni.Nicim nije pokazivao u radu da se pregreva i u tom slucaju nije bilo laznog ocitavanja biosa vec je hladnjak stvarno bio zapusio od prasine , toliko sto se tice stabilnosti koja je moguca i pod tolikom temperaturom.
DALIBOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 1:48   #254
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Core 2 OC

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Covece kako nije tacno , jel to vi tvrdite da se procesori isto greju na svakoj ploci?
A zašto bi se različito grejali?!
Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Bios je svetinja osim ako vise verujete nekakvom softveru.
Ni BIOS nije "svetinja", ima xyz primera kada očitavanja nisu bila tačna. Externa termalna sonda koja je dobro postavljena je zakon kada je očitavane temp u pitanju.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 2:31   #255
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Core 2 OC

Jedna napomena za sve koji imaju ploču kao ja. Upravo sam isprobao novu verziju BIOS-a (F5) i bilo je nemoguće klokovanje (bar na 3.6GHz, ispod nisam ni pokušavao). Vratio sam staru verziju (F4) i sve je opet OK.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 9:18   #256
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Covece kako nije tacno , jel to vi tvrdite da se procesori isto greju na svakoj ploci?
Pa... da, upravo to tvrdim. Kakve veze imaju ploča i njen bios sa manjim ili većim zagrevanjem procesora? Eventualnto, različiti čip-setovi se i različito greju a ploče imaju različita aktivna/pasivna hlađenja pa to ima neki uticaj na temperaturu vazduha u kućištu, samo to je mala stavka u ukupnoj jednačini. Broj i vrsta ventilatora u kućištu, njihova pozicija, klima u prostoriji a iznad svega cooler na samom procesoru i njegova termalna pasta utiču na temperaturu.

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Bios je svetinja osim ako vise verujete nekakvom softveru.
I BIOS je software kao i svaki drugi. A isti BIOS se, uz modifikacije, koristi na više različitih proča i veliki broj različitih procesora, pa nekih problema mora da bude. Koliko je bilo slučajeva da se temperature pogrešno očitavaju, pa da neka revizija BIOS-a to popravi? Ali, kao što sam objasnio, ovde nije problem u BIOS već u nepravilno prijavljenoj temperaturi od strane 965P čipa.

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
A sto se tice stabilniosti u radu meni je na poslu preskot 3000 radio na 100 stepeni jel je bila isklucena zastita na ploci i kolega je slucajno primetio pa smo morali da menjamo hladnjak na procesoru , znaci normalno je radio na 100 stepeni.Nicim nije pokazivao u radu da se pregreva i u tom slucaju nije bilo laznog ocitavanja biosa vec je hladnjak stvarno bio zapusio od prasine , toliko sto se tice stabilnosti koja je moguca i pod tolikom temperaturom.
Čudno, imao sam Prescott procesor godinama (Celeron D 3Ghz) i on se ponašao kako je dokumentovano: ako temperatura dođe do 75C onda se automatski obara FSB i procesor se hladi (desilo se i meni da cooler bude zapušen prašinom), što se manifestuje kao znatno usporavanje sistema. Ako pređe stvarnih osamdeset
Prescott se automatski gasi. Da je taj procesor zbilja radio na 100C otišao bi Bogu na istinu posle par minuta.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 15:29   #257
DALIBOR
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Pa... da, upravo to tvrdim. Kakve veze imaju ploča i njen bios sa manjim ili većim zagrevanjem procesora? Eventualnto, različiti čip-setovi se i različito greju a ploče imaju različita aktivna/pasivna hlađenja pa to ima neki uticaj na temperaturu vazduha u kućištu, samo to je mala stavka u ukupnoj jednačini. Broj i vrsta ventilatora u kućištu, njihova pozicija, klima u prostoriji a iznad svega cooler na samom procesoru i njegova termalna pasta utiču na temperaturu.



I BIOS je software kao i svaki drugi. A isti BIOS se, uz modifikacije, koristi na više različitih proča i veliki broj različitih procesora, pa nekih problema mora da bude. Koliko je bilo slučajeva da se temperature pogrešno očitavaju, pa da neka revizija BIOS-a to popravi? Ali, kao što sam objasnio, ovde nije problem u BIOS već u nepravilno prijavljenoj temperaturi od strane 965P čipa.



Čudno, imao sam Prescott procesor godinama (Celeron D 3Ghz) i on se ponašao kako je dokumentovano: ako temperatura dođe do 75C onda se automatski obara FSB i procesor se hladi (desilo se i meni da cooler bude zapušen prašinom), što se manifestuje kao znatno usporavanje sistema. Ako pređe stvarnih osamdeset
Prescott se automatski gasi. Da je taj procesor zbilja radio na 100C otišao bi Bogu na istinu posle par minuta.
Neznam da li pokusavas da kazes da lazem jer taj je proc. zaista radio na 100 stepeni a sto se tice temperature pa nebi stavljali silni bakar po maticnim plocama pogledajte recenziju recenzije za asus p5k deluhe , gigabyte p35-ds3 , msi p35 platinum , pa one imaju tonu bakra na sebi i heatpipova i sve to da se ohlade nb ,sb i proceseor. Tako da u tu pricu apsolutno neveruje da gresi cipset jel koliko vidim brdo softvera ti je potvrdilo da se procesor mnogo greje a koliko vidim samo jedan nije i ti si uhvatio za taj jedan , a sto se tice hladnjaka ja bih ti preporucio titan nk34tz jak i pouzdan uz blago poliranje savrsen ako znas o cemu pricam.
DALIBOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 15:52   #258
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
DALIBOR kaže: Pregled poruke
Neznam da li pokusavas da kazes da lazem jer taj je proc. zaista radio na 100 stepeni a sto se tice temperature pa nebi stavljali silni bakar po maticnim plocama pogledajte recenziju recenzije za asus p5k deluhe , gigabyte p35-ds3 , msi p35 platinum , pa one imaju tonu bakra na sebi i heatpipova i sve to da se ohlade nb ,sb i proceseor. Tako da u tu pricu apsolutno neveruje da gresi cipset jel koliko vidim brdo softvera ti je potvrdilo da se procesor mnogo greje a koliko vidim samo jedan nije i ti si uhvatio za taj jedan , a sto se tice hladnjaka ja bih ti preporucio titan nk34tz jak i pouzdan uz blago poliranje savrsen ako znas o cemu pricam.
Ne pokušavam da kažem da lažeš, kažem da po specifikacijam Prescott Pentiuma on bi trebao da se ugasi mnogo pre takve temperature, ako radi ispravno, odnosno da pregori na mnogo nižoj ako se ne ugasi. Taj Prescott ili nije radio na 100 (niti bilo šta blizu te cifre) ili nije prikazana tačna temperatura, trećeg nema. Bakar na matičnim pločama, heat pipes i ventilatori hlade north bridge i south bridge, ne i procesor.

Nevezano za Allendale procesore i 965P ploče, oduvek je bilo poznato da očitavanja temperature treba shvatati samo uslovno i držati se stabilnog rada kao osnovnog pokazatelja dobrog hlađenja. Programi koje ti pominješ su pokazivali međusobno različite temperature, neki od njih i nerealno niske kao što sam pomenuo. A problem sa prijavljivanjem temperature na 965 čip-setu je dokumentovana pojava, nisam ja to izmislio.

Hvala na preporuci, poznat mi je taj hladnjak a znam i šta je poliranje. Ništa ne fali ovom Hyper TX-u koji imam u kompjuteru.

Poslednja ispravka: Nergal (30.6.2007 u 17:30)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 13:26   #259
zlatko.h
Član
 
Član od: 9.8.2006.
Poruke: 36
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Core 2 OC

pozdrav

odmah na pocetku se izvinjavam ali bi postavio pitanje sto ih vec ima na ....
Nisam vjest o clocku ali sam pretrazivao i nisam nasao bas ono sto mi treba tacno. Imam 6600 i P965DS3 a memorija je 2x1GB Kingmax DDR 800. E ako bi ste bili ljubazni da mi malo ukratko objasnite kako da postavim priblizne vrijednosti. Znam i to da tu ima i testiranja i danima. Imam BOX hladnjak.

Hvala unaprijed
zlatko.h je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 17:29   #260
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Približne vrednosti za šta? Koji takt želiš da postigneš?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
core 2, overclock

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Core 2 duo instalacija ??? Miroslav Pavlovic Osnovne komponente 4 22.6.2007 15:12
single core ili dual core vrza ŠDK - Osnovne komponente 9 28.3.2007 20:04
Dole P4 1.7 GHz, živeo Core 2 Duo!!! PixelTerror Šta da kupim? 3 1.12.2006 16:34
Quad Core Battle PAIN Vesti 9 3.11.2006 18:41
Core Duo vs Core Solo milan ŠDK - Prenosni računari 2 24.8.2006 20:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com