Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.2.2008, 1:56   #1081
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom jedna jako korisna stvar za korisnike DFI P35 plocha

a mislim da vazi i za generalno sve ploche iz DFI-ja koje imaju tu opciju, naime prvo pogledajte ovaj post:
http://www.xtremesystems.org/forums/...postcount=3953

Sad, gledamo P35 DFI plochu, bilo Infinity serija bilo Lanparty serija.
Svaki procesor ima CPU VID broj, to je nominalna vrednost voltaze za odredjenu seriju procesora u odredjenom datumu/reviziji tipa za moj E6750 je VID 1.35000V u G0 steppingu i u mesecu oktobru kada je proizveden za odredjeni batch.
Dalje, u biosu DFI plocha, u Genie Bios delu, postoji i par opcija za regulisanje voltaze samo cpu-a. To je recimo na slikama u postu gore dve opcije, CPU VID Control i CPU VID Special Add.
Ovo je bitno i jako mnogo pomaze i doprinosti stabilnosti sistema, probano i testirano.
Postoje dva nachina da izaberesh odredjenu voltazu za procesor. Prvi je da samo odaberesh na primer u prvoj opciji CPU VID Control npr. 1.45625V i da selektirash to i kraj. Procesor, nebitno radio on u idle ili load modu, ce stalno primati tu izabranu voltazu sa matichne ploche. Vdroop control se u ovom sluchaju obaveznos stavlja na disabled jer nema potrebe da plocha regulishe vdroop jer je odabrana konkretna voltaza i ukljuchivanje ove opcije moze samo da doprinese nestabilnosti sitema.
Drugi, a ovo je ono vazno i interesantno, je da se prva opcija stavi na auto a drugom, u procentima tipa 110.25%, se izrachuna ukupno ona gore pomenuta vrednost od 1.4625V, koja je potrebna za neku odredjenu frekvenciju i njenu stabilnost.
Jako dobra prednost ovoga je to shto kada je procesor u idle modu, voltaza se vraca na def. vid i samim tim se procesor manje greje i opeterecuje zajedno sa plochom, a kada je load onda se pali potrebna voltaza i to je to.
Vdroop mod mora da se enable-uje, svima valjda jasno zashto.
Po meni jako dobra i korisna stvar, dosta je doprinela stabilnosti i mog sistema a i koliko sam skontao kod dosta ljudi na xs-u.
Ovo bi trebalo da radi kod svih DFI plocha koje imaju ovu opciju, kazu da su chak od nF4 modela LanParty modeli imali ovo, a sada i od 965 je valjda ishao bolji bios i na Infinity modele tako da zavisi od biosa ali radi i stvarno je dobro zapazanje.
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
ukimafija (28.2.2008)
Stara 28.2.2008, 2:34   #1082
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Question Re: Core 2 OC

Kolega tebe ću definitivno ovih dana da gnjavim preko GTalk-a (to ti ne gine) ali moram sada ovako "javno" da te pitam kakva je tvoja procena .

Elem , na poslu imam sledeću konfu :

DFI Blody Iron (P35)
6550
2x1 OCZ (nisam siguran koje su latencije , mislim da su 4-5-5-15) Trenutno rade na 1000MHz
ATI Radeon 3870 By Power Color (nije klokovana)
Kućište i sistem hlađenja su isti kao kod mene u profilu ! , Znači voda ....
2x160GB Hitachi RAIDO
Napajanje je TT 470w

Dakle meni makina radi apsolutno stabilno na 3.5GHz , testirao sam Prime95 testom nekih 8 sati i igrao se krisis takođe nekoliko sati . E sad preko 3.5 praktično nemogu da pomerim makinu nikako a da radi 100% , znači čim FSB pređe 510MHz mašina počinje da brljavi . Interesuje me tvoje mišljenje dali je to do samog primerka procesora ili je meni napajanje preslabo (ušta sumnjam , rekao bi da je 470W TT sasvim ok !!!)

Naponi u biosu na 3.5GHz su sledeći :
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 3:15   #1083
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Kolega tebe ću definitivno ovih dana da gnjavim preko GTalk-a (to ti ne gine) ali moram sada ovako "javno" da te pitam kakva je tvoja procena .

Elem , na poslu imam sledeću konfu :

DFI Blody Iron (P35)
6550
2x1 OCZ (nisam siguran koje su latencije , mislim da su 4-5-5-15) Trenutno rade na 1000MHz
ATI Radeon 3870 By Power Color (nije klokovana)
Kućište i sistem hlađenja su isti kao kod mene u profilu ! , Znači voda ....
2x160GB Hitachi RAIDO
Napajanje je TT 470w

Dakle meni makina radi apsolutno stabilno na 3.5GHz , testirao sam Prime95 testom nekih 8 sati i igrao se krisis takođe nekoliko sati . E sad preko 3.5 praktično nemogu da pomerim makinu nikako a da radi 100% , znači čim FSB pređe 510MHz mašina počinje da brljavi . Interesuje me tvoje mišljenje dali je to do samog primerka procesora ili je meni napajanje preslabo (ušta sumnjam , rekao bi da je 470W TT sasvim ok !!!)

Naponi u biosu na 3.5GHz su sledeći :
Moze biti i da ploca ne moze vishe, vidjao sam Blood Iron koji ide na FSB 550Mhz ali sve zavisi od primerka.
Jesi dizao napon cipsetu?
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 3:27   #1084
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Ma nema frke, ti se samo javi sve se moze namestiti.
Za to na poslu, pazi zeznuto je ima mnogo faktora.
Prvo ti predlazem da pregledash malo ovo ako imash strpljenja pola sata, 45min:
http://www.xtremesystems.org/forums/...d.php?t=155464
Moze biti da nije do ploche jer ja iz iskustva znam da Blood Iron uz adekvatno hladjenje moze i preko 600FSB i to na vazduhu tako da chisto sumnjam da je do ploche.
Sad procesor, mozesh da probash par stvari mada ako je proc udario u fsb wall mozesh se obesish.
Prvo, C1E Function mora da bude disabled. Svi Spread Spectrum podeoci na disabled. Nemoj koristiti Special Add funkciju nego probash prvo sa fiksnom voltazom.
Reci mi ako mozesh, iz CoreTemp-a koliki je VID za taj E6550 ako znash mada ja mislim da je najverovatnije 1.35V ili mozda malo manje. Probaj da dignesh VTT voltazu za par koraka a SB voltazu spusti za jedan korak dok bi recimo NB voltazu isto mogao podici za jedan korak. Bitno je da napravish balans izmedju VTT i NB voltaza to ti je kljuch za stabilnost ploche.
Ima mnogo faktora ali predlazem ti prvo da probash na poslu ako mozesh sa nekim drugim procom da vidish da li plocha prebacuje 510FSB pa cesh onda moci sa sigurnoshcu da kazesh da li je to. Morash malo da chachkash po biosu, vidi da smanjish mnozilac na 6 pa onda dizi FSB ako ne moze znacesh da je proc, necesh ga opteretiti velikim radnim taktom a provericesh FSB wall.
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 12:56   #1085
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Core 2 OC

Daklem VID za procesor je 1.3375v temperature procesora u Idle na 3500MHz (7*500) su 35c po jezgru . Ovo što si mi naveo u predhodnom postu probaću večeras pa ću da javim kako stvari stoje
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 20:44   #1086
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

To je relativno mali VID tako da kontam da voltaza proca nije problem. Verovatno ti za 3.6GHz za 24/7 na tom procu ne bi trebalo vishe od 1.4000V ni u kom sluchaju. Meni na E6750 treba znatno manje od toga..
Kazi mi koliku si fiksnu voltazu stavio na cpu za 3.5GHz ?
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 22:04   #1087
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Ajd kad ste vec poceli o OC-u e6550, da se ubacim i ja. Znaci, za oc od 3.5GHz, ne treba veca voltaza od 1.4V? Ok, za to sam saznao, idemo dalje... MCH kod gigabyte-ovih ploca treba da predstavlja NB ako se ne varam, na koliko V to da stavim (0-1, 0.2, 0.3V ili normal)? I na koliko fsb i pci-e voltazu za klok od 3 i 3.5GHz (opet imam opciju 0-1, 0.2, 0.3V ili normal)? Ajde mad pomazi ako boga znas...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 22:12   #1088
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Pa ja kontam ne bi trebala veca od preko 1.4V pogotovu ako ti je VID ispod 1.3500V.
MHC ti je neshto drugo, treba ti konkretno NB voltage podatak, Gigabyte matichne nisu moj fah ali kada nadjesh to oko 1.45V bi trebalo za preko 510FSB, mozda koji podeok gore dole.
PCI magistralu stavi ruchno na 100MHz a za voltazu morash da probash, verovatno bi ti VTT trebao oko oko 1.40V, eventualno jedan korak iznad..
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
Partybreaker (28.2.2008)
Stara 28.2.2008, 22:24   #1089
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
mad_skillz kaže: Pregled poruke
Pa ja kontam ne bi trebala veca od preko 1.4V pogotovu ako ti je VID ispod 1.3500V.
MHC ti je neshto drugo, treba ti konkretno NB voltage podatak, Gigabyte matichne nisu moj fah ali kada nadjesh to oko 1.45V bi trebalo za preko 510FSB, mozda koji podeok gore dole.
PCI magistralu stavi ruchno na 100MHz a za voltazu morash da probash, verovatno bi ti VTT trebao oko oko 1.40V, eventualno jedan korak iznad..
E hvala puno, nesto sam skontao, a nesto ne. Def voltaza procesora je 1.35V tako da cu da za klok od 3 GHz verovatno da stavim 1.4V, a za klok od 3.5GHz nesto izmedju 1.4 i 1.45V. E sad mi je ovaj drugi deo slabije jasan. Sta si na kraju rekao da stavim za MCH, FSB i PCI-E voltazu (0.1,0.2 ili 0.3V)? PCI-E freq sam stavio 100MHz jos kada sam isao na ovaj klok od 3GHz sa AUTO voltazama...
btw Sta je VTT?
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 23:24   #1090
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Mislim da za klok od 3.00GHz ti nece ni trebati povecanje voltaze.
Probaj ovako, povecavaj samo klok procesora dokle bude stabilan kako bi utvrdio koja voltaza treba, nakon toga kada dostignesh maksimum npr. za def. voltazu od 1.35V onda dignesh samo jedan korak i tako redom. Nema potrebe da zaokruzujesh voltaze i da pravish velike korake, nepotrebno ce ti se grejati procesor.
Za ove neke opcije nisam siguran, necu da lupim, bolje da pitash nekoga ko ima istu plochu kao ti.
VTT
Citat:
Vtt is a voltage needed by memory bus termination resistors. It should be equal to Vr (Vddq/2). This one however is not automatically adjusted and another resistor is needed to maintain the mentioned Vtt=Vddq/2 relationship. That't what Rtt is for.
Vtt regulator is built around Q2207, Q2208 and U991, and you can check Vtt voltage at Q2207/2208, on the pins closest to memory sockets.
U principu fukncionishe ovako, kada ti je CPU nestabilan a vcore je visok, umesto da dizesh njega, dizesh VTT.
To je skracenica od Front Side Bus VolTage Termination.
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
Partybreaker (28.2.2008)
Stara 28.2.2008, 23:50   #1091
cc13
Član
 
Član od: 22.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 161
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 27 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Ajd kad ste vec poceli o OC-u e6550, da se ubacim i ja. Znaci, za oc od 3.5GHz, ne treba veca voltaza od 1.4V? Ok, za to sam saznao, idemo dalje... MCH kod gigabyte-ovih ploca treba da predstavlja NB ako se ne varam, na koliko V to da stavim (0-1, 0.2, 0.3V ili normal)? I na koliko fsb i pci-e voltazu za klok od 3 i 3.5GHz (opet imam opciju 0-1, 0.2, 0.3V ili normal)? Ajde mad pomazi ako boga znas...
MCH jeste za northbridge,ja tu nista ne bi dirao,(ne bi dirao ni fsb voltage) ja bi povecavao napon samo na procesoru (Namestis memory divider da se memorija drzi na oko 800Mhz)
pri maksimalnom fsb-u i to je to. (osim ako ti bas ne znaci da memorija radi na preko 800Mhz)
cc13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 0:01   #1092
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Heh, pa ja rekoh da mi trebaju voltaze za 2 kloka (3 i 3.5GHz) gde se memorija klokuje na 860 odnosno 1000MHz. Tesko da bih mogao da nista ne diram na 3.5GHz, a i za 3GHz nisam siguran...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 0:16   #1093
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Za 3GHz verovatno necesh nishta morati da chachkash a za 3.5GHz verovatno NB, VTT i Vcore cesh morati da dizesh mada ne mozesh da znash dok ne probash.
Recimo, sad lupam, za 3.5GHz nekih 1.38V za vcore, 1.40V za NB, i VTT fazon 1.40V...
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
Partybreaker (29.2.2008)
Stara 29.2.2008, 0:20   #1094
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Znas kako, meni procesor prodje orthos test, ali kada ga oc-ujem na 3.5GHz sa AUTO voltazama i latencijama nece da se podigne iz stand-by-a, vec vrti kulere u full load-u sve dok ga ne iskljucim na dugmence za napajanje... To se desilo cak i kada sam namestio rucno latencije na 4-4-4-12, a napone ostavio na AUTO, tako da sam vratio i latencije na AUTO, te su mi olabavljene na 5-6-6-20, ali se bar dize iz stand by-a
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 0:22   #1095
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Kada overklokujesh nikada nishta ne stavljash na auto, ponovo, nikad nishta. Obavezno pravilo.
Sve sam regulishesh, to je najbolje reshenje uvek bilo.
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
Partybreaker (29.2.2008)
Stara 29.2.2008, 1:30   #1096
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
mad_skillz kaže: Pregled poruke
Kada overklokujesh nikada nishta ne stavljash na auto, ponovo, nikad nishta. Obavezno pravilo.
Sve sam regulishesh, to je najbolje reshenje uvek bilo.
Jos jedno pravilo koje sam prekrsio, pravila pravila... .
Meni je sve na AUTO (E4400 @3GHz). Cpuz mi pokazuje da mi je napon na procesoru 1,4V.
A ja kada rucno stavim 1,4V onda udje u Win i zablokira. Tako da sam ja batalio rucno podesavanje (probao sam raznorazne kombinacije i za vcore i za napon ploce i memorije, i nisam uspeo da stabilizujem proc na 3GHz). Stavio (vratio) sam lepo na AUTO, i od tada (vec 2-3 meseca) nisam imao nijedan restart/blokiranje .

Jedino sto mi se procesor mnogo greje (>80C u TAT-u), ali kapiram da bi se svejedno grejao mnogo i kada bih mu rucno stavio napon, onoliko koliko mu je ploca dala (znaci veci od 1,4V, pretpostavljam da je ~1,41V).

Ja sumnjam na box cooler...
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 1:56   #1097
cc13
Član
 
Član od: 22.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 161
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 27 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Core 2 OC

Ma i kod mene se greje ko poludeo kada stavim preko 1.4v a opet nece da radi lepo na 3.4Ghz ovako na 3.2ghz vid=1.3000 ja ga drzim na 1.312 i ko ga hebe, a na 3Ghz radi stabilno i kada ga down-voltujem.
cc13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 2:55   #1098
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Jos jedno pravilo koje sam prekrsio, pravila pravila... .
Meni je sve na AUTO (E4400 @3GHz). Cpuz mi pokazuje da mi je napon na procesoru 1,4V.
A ja kada rucno stavim 1,4V onda udje u Win i zablokira. Tako da sam ja batalio rucno podesavanje (probao sam raznorazne kombinacije i za vcore i za napon ploce i memorije, i nisam uspeo da stabilizujem proc na 3GHz). Stavio (vratio) sam lepo na AUTO, i od tada (vec 2-3 meseca) nisam imao nijedan restart/blokiranje .

Jedino sto mi se procesor mnogo greje (>80C u TAT-u), ali kapiram da bi se svejedno grejao mnogo i kada bih mu rucno stavio napon, onoliko koliko mu je ploca dala (znaci veci od 1,4V, pretpostavljam da je ~1,41V).

Ja sumnjam na box cooler...
Rekoh to na osnovu nekog mog skromnog iskustva sa overklokom, da nije preporuchljivo stavljati podeshavanja na auto jer onda rachunar sam regulishe izlazne vrednosti shto nije uvek korisno reshenje.
Recimo, banalan primer, da neko ima DFI P35 plochu i da sve stavi na auto ne bi mogao da smanju voltazu u idle modu proca ako bi se vodio onim nachinom koji sam objasnio gore...
Cpu-Z nije preterano merodavan shto se tiche prikazivanja tachne voltaze procesora pa mozda i zahteva vecu voltazu usled verovatnog vdroopa koji matichna moze da proizvede usled prosechne naponske i kako tvoja matichna plocha nema ugradjen volt droop control onda je pad voltaze moguc, pogotovu ako ne postavish voltazu na fiksnu vrednost jer kada je fiksna onda je vdroop znatno manji, ovako samo sebi pravish problem sa auto podeshavanjima, bilo bi pametnije da se malo iscimash i stavish manuelna podeshavanja ako nadjesh stabilna a naci cesh ih sigurno chim na auto rade, samo je pitanje koja su.
A 3GHz na boxu je vrlo pametno reshenje, pogotovu kada dodje leto...
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mad_skillz na korisnoj poruci:
Pjanovic (29.2.2008)
Stara 29.2.2008, 3:53   #1099
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Core 2 OC

Citat:
mad_skillz kaže: Pregled poruke
Rekoh to na osnovu nekog mog skromnog iskustva sa overklokom, da nije preporuchljivo stavljati podeshavanja na auto jer onda rachunar sam regulishe izlazne vrednosti shto nije uvek korisno reshenje.
Recimo, banalan primer, da neko ima DFI P35 plochu i da sve stavi na auto ne bi mogao da smanju voltazu u idle modu proca ako bi se vodio onim nachinom koji sam objasnio gore...
Cpu-Z nije preterano merodavan shto se tiche prikazivanja tachne voltaze procesora pa mozda i zahteva vecu voltazu usled verovatnog vdroopa koji matichna moze da proizvede usled prosechne naponske i kako tvoja matichna plocha nema ugradjen volt droop control onda je pad voltaze moguc, pogotovu ako ne postavish voltazu na fiksnu vrednost jer kada je fiksna onda je vdroop znatno manji, ovako samo sebi pravish problem sa auto podeshavanjima, bilo bi pametnije da se malo iscimash i stavish manuelna podeshavanja ako nadjesh stabilna a naci cesh ih sigurno chim na auto rade, samo je pitanje koja su.
A 3GHz na boxu je vrlo pametno reshenje, pogotovu kada dodje leto...
Ok, probacu... verovatno .
Ma prekinem se kada cujem da nece komp da se upali, pa jednom, pa drugi put, brm brm , pa upali sa def vrednostima. To me izludjuje.

A sto se tice box coolera, pa velika vecina ljudi ovde i na benchu ima box coolere. Preziveo je prethodno leto, doduse na 2,7GHz (i tada je T isla DO 80C u Orthosu, a sada ide i preko).
Dao bih 20 jevreja za tx/tx2 samo kada bih bio siguran da ce mi oboriti temperaturu za barem 7-8C.

Cekaj, ako sam te dobro skapirao. Ja npr ako stavim 1,42V procesoru, onda on u stvati nece raditi na toj voltazi nego ce mu maticna ploca dati manje napona zbog vdroopa ?
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.2.2008, 4:03   #1100
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Core 2 OC

Pa uzmesh neku bolju pastu Arctic Silver 5, AC MX-2 ili OCZ Freeze Extreme, ispolirash bazu hladnjaka, napravish bolji protok u kucishtu i ti si vec dobar oko 10C manje u startu u load-u.
Ne, ti ako npr. stavish vrednost na auto u biosu i gledash vrednos preko Cpu-Z ne mozesh biti siguran da ti je to vrednost jer ti plocha nema neki vrhunsku naponsku pa zato osciluje voltaza i javlja se vdroop pri opterecenju i recimo ako ti pishe lupam 1.40V ta vrednost moze biti znatno drugachija..jedini nachin da budesh siguran jeste da sam izmerish..zato se upravo stavlja sve manuelno onda makar znash iako ti je vdroop mali tipa par procenata makar znash da si sam odredio fiksnu voltazu za cpu.
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
core 2, overclock


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Core 2 duo instalacija ??? Miroslav Pavlovic Osnovne komponente 4 22.6.2007 15:12
single core ili dual core vrza ŠDK - Osnovne komponente 9 28.3.2007 20:04
Dole P4 1.7 GHz, živeo Core 2 Duo!!! PixelTerror Šta da kupim? 3 1.12.2006 16:34
Quad Core Battle PAIN Vesti 9 3.11.2006 18:41
Core Duo vs Core Solo milan ŠDK - Prenosni računari 2 24.8.2006 20:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com