Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.2.2010, 18:59   #241
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Njegova Wisosti, druze, sad cu namerno da pisem celavom latinicom. Sta ti znas cije je sta. Vase dole sigurno nije nista jer ste skoro sve prodali i potrosili. Ali to me ne interesuje uopste. 55000 domena registrovanih na umobolni RS. Eeej samo 55000, kap u moru. Vi imate vise samo zato sto ste uzeli foru sa ME, zloupotrebili engleski jezik, Love me, Kiss me... Ti cuvas cirilicu u Srbiji, sacuvaj je Montenegru. I jos da dodam: nedamo tolike novce, da li su vece ili manje za gluposti kao sto su nekoliko cirilicnih domena koje ce verovatno koristiti drzava i jos po neko.
Na kraju da dodam. Sigurno ne mogu da zaboravim cirilicu kad se stalno sa njom potpisujem i kad sve sto pisem pisanim slovima, to radim tom istom cirilicom.
Ne razumem svrhu tog posta?
Nicklord je offline  
Stara 25.2.2010, 19:04   #242
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Šta ima da razumeš ili ne razumeš. Govorim o malom broju korisnika RS domena. A još nam i ovaj drugi treba, a to još treba i da platimo, što na ovaj, što na onaj način.
todos je offline  
Stara 25.2.2010, 20:16   #243
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Todose, nećemo se, ponavljam, nećemo se prepucavati na temu "Crna Gora - Srbija". Otkud ti znaš ko je ovde a ko tamo, koje ko ima državljanstvo i uopšte kome je stalo da o ovome priča ili nije? Uostalom, onaj ko studira ovde i živi ovde i koristi Internet ovde ima puno pravo da diskutuje o ovom pitanju. Pa čak i da to nije slučaj, nećeš ga ućutkivati čuvenim srpskim argumentom "mi ovde i vi tamo dole". Uostalom, ako se ćirilični domeni uvedu, ko će ih osim Srba iz Srbije posećivati osim ljudi iz Crne Gore i, eventualno, iz Makedonije? Da nećeš možda reći da treba takvi sajtovi da odbijaju sve van naše države i da viču "Iš, odbij, to je moje!"?

Uzgred, čovek ti priča kako stvari stoje sa pravne strane jer studira prava. A ti odgovaraš sa socijalističke strane u stilu "E, nećemo tako, drugovi" (pa šakom o sto). Tako se rasprava ne vodi. A i vreme socijalizma je prošlo, sviđalo se to nekom ili ne, žalio neko za njim ili ne, priznavao to neko ili ne.
VojaM je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
player1 (25.2.2010), todos (25.2.2010)
Stara 25.2.2010, 20:19   #244
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Да, треба нам. Али не као искључиво већ алтернативно решење. Пре свега сматрам да би горе поменути државни органи и пословни субјекти своје ћириличне веб садржаје вероватно поставили на ћириличне домене, док би латиничне оставили на .rs, одн. на .com/.org/.net ако је у питању међународни садржај.
Ma nemoj? I šta će onda da se dogodi kada opštine & ostali odluče "jednoglasno" da pređu na ćirilicu jer je to Beograd naredio, kada to javno objave, propagiraju i naturaju svima preko lokalnih televizija i radio stanica ovde u Vojvodini. Baš bih voleo da vidim nekog Mađara iz Subotice koji će da otkuca adresu opštine... Subotica, Senta, Kanjiža, Horgoš, Zrenjanin... Primera je koliko hoćeš... Imam gomilu prijatelja koji super govore srpski ali ne znaju da ga pišu. Da neće možda sad da ga uče ako hoće da poruče npr. dokument o državljanstvu?
Је л' се ти шалиш, или... шта? Читаш ли ти уопште шта је написано?!

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
I lol'd! Za razliku od ovoga, od SBB pretplate imas neke koristi... A od ovoga? Nista! Samo kobajagi sacuvano srpstvo na Internetu... Give me a break... Ma da, cim sajt nije na cirilici, ona izumire...
Наметање једног а искључивање другог је лоше. Постојање алтернативе је приоритет.

Од повећања ТВ претплате СББ НЕМАШ НИКАКВУ корист, на губитку си (новца), јер си условљен да плаћаш ТВ претплату РТС, „одржавање“ СББ, плус Интернет = троструки трошак (можда не гледаш ТВ?).

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Samo se ponekad postidim sto zivim u Srbiji zbog odredjenih ljudi kojima je nacionalisticki ego bitniji nego 'leba da jedu... Cek, ti hoces da kazes da smo mi kao zemlja veliki igraci i da se mi pitamo za sve? Yeah, right. Ajde budimo realni...
Писмо нема везе са екстремним национализмом и шовинизмом. Да ли то што не делим исто мишљење са екстремистима било које врсте треба да буде разлог да не користим оно што желим, само зато што то као своју „карактеристику“ користе ти екстремисти? Нипошто.

И не, Србија није велика и битна у међународним токовима, али је битна онима који у њој живе, ваљда, и треба да је чувамо и унапређујемо због нас, а не због некога „преко баре“.

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Mene zabole uvo ko je veci igrac, ja samo hocu da normalno zivim u zemlji sa normalnim ljudima, sto mi u Srbiji nije omoguceno, Ja sam neko ko u zivotu nije bio van Srbije i da imam materijalnih sredstava, prvom prilikom bih otisao i nikad se ne bih vratio.
Ма дај, о каквим матеирјалним средствима причамо? Кад бих имао тај став који ти помињеш, да желим да одем одавде и никад да се не вратим, једноставно бих распродао све што имам овде и за тај новац отишао тамо где би ми било боље. Највеће одлуке у животу се доносе само једном
urke je offline  
Stara 25.2.2010, 20:39   #245
Плајвазó
Član
 
Član od: 3.3.2009.
Lokacija: селендра
Poruke: 45
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 31 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Па значи интернет треба да зближава људе па сви треба исто да пишу дакле треба ћирилица да се сви разумемо.
Плајвазó je offline  
Stara 25.2.2010, 21:04   #246
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Пошто смо опет почели да тупимо о неким небитним стварима за ову тему к'о Марица у криви к***ц, предлажем да урадимо као Тодос пар постова раније, изађемо мало напоље, издувамо се, разбистримо мозак, и вратимо се нормалном постовању у овој теми, а не препуцавањима шббкбб.
jozvan_Kg je offline  
Stara 25.2.2010, 21:18   #247
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Плајвазó kaže: Pregled poruke
Па значи интернет треба да зближава људе па сви треба исто да пишу дакле треба ћирилица да се сви разумемо.
Ovo sto si napisao morao sam 5 puta da procitam, prosto nisam mogao da verujem da neko ovako nesto moze da lupi, za medalju. Da li si ti nekad pogledao u politicku kartu sveta, pa ne okrece se Sunce oko Srbije. Mislim da internet povezuje malo vise ljudi od tvog jarana sa drugog brda.

http://www.unicist.net/partners-news...d-map-2007.gif

paznja, velika slika
Game fever je offline  
Stara 25.2.2010, 21:39   #248
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Можда је човек био саркастичан... нема потребе одмах да скачеш и називаш неког брђанином иако нема ничег увредљивог у томе...
Stojadin je offline  
Stara 25.2.2010, 21:40   #249
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nije bio
Pogledaj kako je pisao u muzickom kvizu
Nicklord je offline  
Stara 25.2.2010, 21:41   #250
Tihomir
Admin i Strator
 
Avatar korisnika Tihomir
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 47
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 110 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja sam ZA.

I za to sam da ćirilični domen glasi .србија, nema potrebe za skraćivanjem u ovom slučaju.

Ćirilični domen će funkcionisati kao kopija, uporedo sa postojećim .rs domenom. Dakle biće svejedno da li idete na sk.rs ili ск.србија, stižete na isto mesto.
To je ta pomenuta mogućnost izbora, koja mi ne smeta - naprotiv.
Lično ne verujem da će se u praksi sve to nešto mnogo koristiti (sem u državnim i javnim institucijama, ili krajnje lokalnim sajtovima), ali pada mi na pamet jedna zgodna stvar (ako je tehnički moguća): neki sajt, recimo sajt "Javnog servisa evropske Srbije", može da automatski prikaže sadržaj na ćirilici i latinici, u zavisnosti od adrese preko koje mu je pristupljeno.

Meni je važnije što je to, ako sam dobro shvatio, korak ka "junikodizaciji" weba, pa ću jednog dana moći da napokon imam adresu Tihomir.Stančević@sk.rs kao i Тихомир.Станчевић@ск.србија, kao njenu ravnopravnu kopiju. A moći ću jednog dana da otvorim i Тихомир.Станчевић@gmail.com.

Zašto? Zato što moje prezime "ćelavom latinicom" nije moje prezime, a to trpim godinama.
Tihomir je offline  
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Tihomir na korisnoj poruci:
Auror (25.2.2010), ivan.a (26.2.2010), player1 (25.2.2010), Stojadin (25.2.2010), urke (25.2.2010)
Stara 25.2.2010, 21:53   #251
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Čoveče! Tihomir na forumu? E, onda će sigurno biti tog ćiriličnog domena

Ako je u mogućnosti da se URL sajta piše i na latinici i na ćirilici i da se stigne do željenog sajta, zašto da Srbija neuvede ćirilični domen? Bićemo zadovoljni i mi ZA ćirilicu i vi PROTIV ćirilice (domena) Neće biti nikakvih smetnji za nećirilične tastature i biće "Svi vuci siti i sve ovce na broju"
Ovo gore je bitnije od ovoga: Znam da je teško da se piše na Internetu sa ćiriličnim pismom i znam da ima malo korisnika koji koriste to pismo ali, nekada neke stvari određuje manjina a ne većina
miša topola je offline  
Stara 25.2.2010, 22:01   #252
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Tako i ja rezonujem. Ne znam sto odjednom tolika hajka, ko da ce neko da nam oduzme domace domene na engleskoj latinici, ako dobijemo i cirilicne domene.
player1 je sada online  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
doctor (26.2.2010)
Stara 25.2.2010, 22:06   #253
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ako je samo 26000 americkih dolara, onda neka uvedu, dva, tri poslanika se ucipe, daju po dnevnicu, i eto nama cirilicnog domena.
Hephaestus je offline  
Stara 25.2.2010, 22:22   #254
Ninoslav
Veteran
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Bečej/Novi Sad
Poruke: 632
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 235 puta na 119 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko AIM-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Yahooa korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Skypea korisniku Ninoslav
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ode i ova tema u politiku

Apsolutno se slažem sa todosom a i naslov ove teme jasno i nedvosmisleno govori. Da li Srbiji treba ćirilični internet domen?

Ako se ne varam, Crna Gora sada ima svoj jezik. Ne želim da ulazim u opravdanost toga ali bilo bi fer da, u skladu sa nazivom i smislom ove teme, diskusiju o Srpskom domenu na ćirilici poštovane kolege ostave Srbima, kojih se to, zapravo i tiče.

Crna Gora je strana država, kao što svi znamo. Ima svoj .me domen, eto i jezik, državu, valutu i sve ostalo, možda i dodatni domen ako se nakane.

I ja koristim npr .ru domene, kao i druge, jer znam ruski ali ne idem na RU sajtove i drvim o tome šta ja mislim da je najbolje za Rusiju jer za to nemam nikakvo pravo.

Iskreno, nadam se da nećete spasti na cenzuru mog posta jer sve gore navedeno je istina i svi to znamo.

A što se tiče cene, sve da je i 26 dinara, previše je...
Ninoslav je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Ninoslav na korisnoj poruci:
Radiant (27.2.2010), todos (25.2.2010)
Stara 25.2.2010, 22:33   #255
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Slazem se da nam nije potrebno, i da bi mogli vec jednom da pocnemo da ulazemo u nesto sto nam je stvarno potrebno, ali znate kako je kod nas, bilo bi:
Sekretarica: Gospodine ministre, stigao je dopis, Srbija ne zeli cirilicni domen.
Ministar: Ko da ih neko i pita, ali dobro, kad nece, nece, umesto toga, naruci mi kozne presvlake za moj DB9.
Hephaestus je offline  
Stara 25.2.2010, 23:38   #256
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Gospodin Stančević je pomenuo jednu interesantnu stvar o kojoj ranije nisam razmišljao, a to su lična imena. Naime, uvođenjem ćiriličnog domena, došlo bi se do toga da ljudi čije ime i prezime (a dosta nas ima takvo ime i prezime) sadrži neko od domaćih slova čćšđž mogu da registruju domene koji zaista sadrže ta slova, pa bi tako recimo mogao da postoji domen www.tihomirstančević.nešto (zamislite da je ovo napisano ćirilicom ) što je super stvar, ako izuzmemo potencijalne tehničke probleme, kao i činjenicu da bi tome pristupali samo stanovnici Srbije koje ne mrzi da menjaju kodni raspored. Međutim, kada se radi o junikodizaciji domena, apsolutno sam protiv toga, jer bi to onda donelo gomilu potencijalnih problema, i to ne samo tehničke prirode. Recimo, onda bi pored pomenutog domena www.tihomirstančević.rs bilo moguće registrovati i www.tihomirstancevic.rs i www.tihomirstancević.rs i www.tihomirstančevic.rs kao različite domene, što bi eventualno moglo biti zloupotrebljeno. Tako da, što se tiče latinice, mislim da bi trebalo ostaviti ovu normalnu ćelavu, jer mnogo je lakše registrovati jedan domen, nego 4, a neko bi morao i više ako ima više od 2 domaća slova u prezimenu... recimo neki Šarčević bi morao da registruje 6 i to pod uslovom da se ne zove Željko ili ne daj bože Đorđe
Marko_L je offline  
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (25.2.2010), Dukes (26.2.2010), Eddy (2.3.2010), Ninoslav (25.2.2010), NjegovaWisost (26.2.2010), todos (26.2.2010)
Stara 25.2.2010, 23:52   #257
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Joj, Gordijev čvor je nastao i pre početka rasprave, tj dok se ova misao motala po glavi idejnog tvorca same zamisli.

Nije problem uvesti ćirilične domene, već je problem mnogo složeniji.

Dovoljno i sami imamo dva pisma, tj ćirilično i latinično. To samo govori u neku ruku, koliko smo kulturalno bogati, ali od tog viška nekad zna i glava da zaboli.

Prvo:

Kako definisati www. ?

Drugo:

Kako definisati .rs ?

Eto, to su dva najosnovnija primera oko kojih će se lomiti koplja. Ali da me ne shvatite pogrešno, ja sam ZA uvođenje lokalnog ćiriličnog domena. Ali, ovakav šljus, odjednom niko neće svariti. Pa danas 98 % forumaša koristi US tastaturu, na kojoj se nemogu snaći kada prebace na SR latin, a kamoli na SR cyrillic. Možda je ispravnije bilo da su tražili prvo odobravanje domena sa karakterima Central European. Pa potom određenog vremena, tj nakon 2-3 godine, da pređu i na ćirilični. A ovakav skok, sa jedno na totalno drugo, neće bre da izađe na dobro.
freeminder je offline  
Stara 26.2.2010, 0:52   #258
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Plus, Njegova Wisost je od skora državljanin Republike Srbije


Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Gospodin Stančević je pomenuo jednu interesantnu stvar o kojoj ranije nisam razmišljao, a to su lična imena. Naime, uvođenjem ćiriličnog domena, došlo bi se do toga da ljudi čije ime i prezime (a dosta nas ima takvo ime i prezime) sadrži neko od domaćih slova čćšđž mogu da registruju domene koji zaista sadrže ta slova, pa bi tako recimo mogao da postoji domen www.tihomirstančević.nešto (zamislite da je ovo napisano ćirilicom ) što je super stvar, ako izuzmemo potencijalne tehničke probleme, kao i činjenicu da bi tome pristupali samo stanovnici Srbije koje ne mrzi da menjaju kodni raspored. Međutim, kada se radi o junikodizaciji domena, apsolutno sam protiv toga, jer bi to onda donelo gomilu potencijalnih problema, i to ne samo tehničke prirode. Recimo, onda bi pored pomenutog domena www.tihomirstančević.rs bilo moguće registrovati i www.tihomirstancevic.rs i www.tihomirstancević.rs i www.tihomirstančevic.rs kao različite domene, što bi eventualno moglo biti zloupotrebljeno. Tako da, što se tiče latinice, mislim da bi trebalo ostaviti ovu normalnu ćelavu, jer mnogo je lakše registrovati jedan domen, nego 4, a neko bi morao i više ako ima više od 2 domaća slova u prezimenu... recimo neki Šarčević bi morao da registruje 6 i to pod uslovom da se ne zove Željko ili ne daj bože Đorđe
Stvarno užas Mislim da ovo ne može nikako da se sredi... Eventualno da se zaštiti registracija ličnih imena da svako može samo svoje ime (i samo pravo na lično ime je posebno zaštićeno, ali ovo svakako ne spada u to).

E sad nije mi jasna vlasnička struktura domena pa bih volio da mi neko objasni. Dakle, da li je domen u vlasništvu internet provajdera ili državne agencije zadužene za telekomunikacije, pa ga mi samo iznajmljujemo, ili ostaje u našem trajnom vlasništvu?

Ako ostaje u trajnom, onda bi to bilo podobno za nasleđivanje, a tu bi se tek stvorio novi problem...

edit:

Naročito bi bilo opasno ako ima npr. neki poznati ljekar sa istim imenom i prezimenom kao i neki drugi dosta slabiji ljekar, tada ovaj drugi može nepravično da se koristi slavom drugog....
NjegovaWisost je offline  
Stara 26.2.2010, 1:42   #259
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Питање из наслова теме није постављено само Србима, већ свима који су заинтересовани за ову тему. Нигде нисмо убацили филтер за оне из других земаља. Ако учествују на нашем форуму, значи да су заинтересовани за наш интернет простор и то треба поштовати и кроз ову јавну расправу. И побогу, зашто ви, који терате људе из суседних земаља из расправе, тиме локализујете наш форум и расправу, истовремено не желите ћирилични локални домен који никоме не треба јер странци неће долазити и посећивати наше сајтове? Зар вам то није нонсенс?
Новац. Остајем при становишту да наведена сума НИЈЕ проблем ни за неку омању приватну фирму, а камоли државу и не сматрам за озбиљним полемисање у стилу да људи губе посао, а ми бацамо паре на глупости. То није одбрана става да нам није потребан ћирилични домен, већ типична политичка реторика, при чему не доводим у питање да људи губе посао и да има још пуно проблема у држави.
Кад смо већ код новаца, постоји један шкакљив проблем у документу који нико није поменуо - одмах испод једнократне уплате од 26000 долара, налази се годишњи "фи". Имате коментар?
@Марко_Л
Не мења се .rs и не уводе се наша слова у интернационални латинични сет карактера који важи за .rs. За сада немој да бринеш. Да додам и ово - поставка твог проблема ме подсећа на оригиналне Puma и бувљачке Plima патике (Panasoanic, Loto и слично). Да ти помогнем у проблему - ниси увео .co.rs поддомен што чини још исто толико варијанти, а онда - можда постоје два Тихомира Станчевића, са истим именом? Пошто су лична имена ретка у имену сајта, да ли си размишљао колико би "Свет компјутера" као часопис требало да закупи домена да не би било злоупотреба? Размисли, ту негде лежи одговор.
@Wаша Wисости
Упростићу мало: Власничку структуру над доменом .rs има држава, која је дала Регистру Националног Интернет Домена Србије (РНИДС) на управљање. Као што је овде и наложила да РНИДС у њено име крене у регистрацију ћириличног домена. Е сад, као правно или физичко лице код овлашћених "дилера" (читај: интернет провајдера) може да се купи одређена интернет адреса у том домену. А то се пријављује и плаћа РНИДС-у. Више о томе на www.rnids.rs.

Poslednja ispravka: Dukes (26.2.2010 u 2:46) Razlog: dodat odgovor
Dukes je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Sale013 (26.2.2010)
Stara 26.2.2010, 2:54   #260
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

sa jedne strane - mislim da nam je potreban ćirilični domen,mislim da bi ga prvenstveno koristili stariji ljudi koji tek ulaze u Net vode i kojima bi ćirilična tastatura [ u hardverskom skislu] bila mnogo bliža od eng-QWERTY...

sa druge strane - mislim da nam nije potreban,jer ako bude bilo potrebno da svaki čas menjam tastaturu...zaboravi!
većina sadržaja kojima opet većina ljudi [prvenstveno omladine] pristupa je ispisan latiniciom [engleski],a mislim da većina nije spremna da pamti 'dve tastature' samo da bi pristupila na 10ak domaćih sajtova koji nešto vrede...


realno-ćirilica na Netu je bespotrebna... ja se užasavam kada vidim mešavinu ova dva pisma [u tipa novinama nalik 'Novosti'] gde je neki IT tekst ispisan ćirilicom sa primesama engleskog koji je ispisan u originalu...

zašto ova dva pisma mešati??? [a mešanja će svakako biti,domen ćirilični-tekst na sajtu latinični] i ovako je dovoljan haos na Netu...sa ovim će biti još veći!!! a nakon par meseci svi će zaboraviti da uopšte i postoje ćirilični domeni i pare će samo biti bespotrebno bačene,umesto da budu uložene u nešto realnije/korisnije...


bilo bi dobro uraditi anketu,koliko ljudi uopšte poznaje ćirilični raspored tastera-time će se i doći do toga koliko bi ljudi 'moglo' da koristi ove nove domene...moje su procene-manje od 10%...
[ja koristim QWERTY sa SrpsKey-om,i nem` blagu ideju gde su zapravo č,đ,š i slična slova]

generalno,moje je mišljenje-ne!
PsyDuck je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com