Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.5.2010, 20:07   #1041
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ovo je poziv na nepoštovanje Ustava i zakona? Ako može neko da obije prodavnicu, a što ne bi i ti? Ako neko vozi kola levom stranom, što ne bi i ti? Ako "aristokrata" krade, što ne bi i ti? Znaš li šta si ovime napisao? Znaš li uopšte šta je demokratija? Znaš li uopšte šta je moral?
Ne moze nego sme. Ako sme poslanik da vozi levom stranom i da psuje policajca, a da mu izgovor bude da je imao losu nedelju i da je malo "puk'o", hocu i ja isto pravo. Naravno da ga necu koristiti, ali mene su postrojili i krenuli da me pretrasaju zato sto sam otkljucavao svoja kola 2 metra od ulaza, odma ispred zgrade. Da nisam cutao i batine bi dobio. Ovo sto ja predlazem (anarhija) je apsolutna demokratija, samo u malo "duzem" obliku. Pod tvojom predpostavkom da svi imaju moral (), ovo bi funkcionisalo, ali ti si ovo napljuvao zato sto znas da moral ne postoji, a u recenici posle mene prozivas da nisam demokrata i da nemam moral. Odluci se da li su svi puni morala i da nema nista lose u anarhiji, ili da je anarhija dno svake civilizacije, ali onda nemoj meni da pricas o nekom moralu..

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Sasvim u redu, poštujem ovo mišljenje, ali da li si razmišljao zašto svi hoće junikodizaciju Interneta?
Verovatno zato sto im je posle 20 i kusur godina dosadilo da kucaju na latinici pa bi nesto novo lokalnije, da "svako ima svoje", ovo je jugoslovenima jako vazno, zato sto sad tu gde smo...

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Stoga - nemoj Dekipu da odgovaraš zašto "misli da je sve na engleskom", ako nisi poliglota, već koristiš google translator - jer radiš, u osnovi, upravo ono što je Dekip i napisao.
Ah, da, jadan tvoj language bar - to su LOKALNI domeni, namenjeni za lokalno stanovništvo, možda si to ispustio u ovih 50 i kusur strana...
Pa naravno da nisam poliglota, sigurno nisam i necu uciti bugarski rumunski i ruski zarad torrent trackera . Kao sto sam napisao, postoje i sajtovi koji nisu na srpskom, i koje mogu da razumem, ali ako uvedu svoje pismo, necu moci da im pristupim. Od kuce cu moci, od kuce mogu da pristupim gde hocu, ali koja je car pristupati sajtovima samo sa jednog mesta?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Pošto ti ne smeta da pišeš ćelavom latinicom i da je koristiš, DOZVOLI da ipak većina u svetu (a koliko ja vidim ima ih dosta i u Srbiji) hoće svoje pismo na kompjuteru, pa i u domenu, zato što im KORISTI. Ako si u pravu, da to nikome neće koristiti, to će samo od sebe izumrti, a ti ćeš biti vizionar koji je na vreme ukazivao na uzalud utrošene resurse u glupost i citiraće te kao važnu istorijsku ličnost (možda i neku flaširanu vodu nazovu Supreme.50). Mene će pljuvati i ti ćeš biti happy!
Smeta mi ali drugacije ne mogu, trebalo bi mi duplo vise vremena da otkucam nesto... posto pricam i sa strancima i sa nasim ljudima u isto vreme, prebacivanje bi me dovelo do ludila, i onda sam naucio ovako :/. Nemojte se vracati u nedostatku argumenata na moju celavu latinicu zato sto je pravilnije i citljivije pisati ovo nego postove nekih nepismenih forumasa...
Naravno da svi hoce, da su trebali da izdvoje po 10 evra iz svog dzepa, odjednom im ne bi trebalo, i latinica bi im zavrsavala posao . I dalje nisam cuo razlog zasto im koristi. "zato što im KORISTI" capsovanje jedne reci mi nece roditi razlog u glavi. Naravno da ovo nece izumreti ali ce ovo koristiti 3% ljudi i to ne iz pravog razloga (zato sto ne postoji ili ga ja ne vidim ali sam otvoren da ga prihvatim ako mi neko kaze razlog i obrazlozi ga), nego ce koristiti lazuci sebe da su vise srbi ili da je to njihov lokalni sajt... stagod...

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Za 100 stvari koje uradiš protiv Ustava - ne generalizuj... Defakto, anarhija proizilazi upravo iz takvog stava, a ona je dno svake civilizacije a ne vrh demokratije kako napisa...
Naravno, pod predpostavkom da moral ne postoji (sto znas i sam). Da se drzis onog sto si mi gore napisao, ne bi sada ovo izjavio, tako da nemoj meni da solis pamet...

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ako kao osnovu u razmišljanju uzmem tvoje mišljenje da je to nepotrebno, i prstom mrdnuti za ćirilični domen je potrošen resurs. Ako uzmem kao premisu da postoje ljudi kojima to treba, ne vidim nula rezultata, naprotiv. Stoga - jel dozvoljavaš da neko ima drugačije mišljenje od tebe ili ćeš da nastaviš da uteruješ "ovce u anarhiju"?
Naravno da svako ima svoje misljenje i da moze da ga iskaze, da se ne slazem sa ovime isao bi na stadion umesto foruma. Sto se tice boldovanog, ako uzmem kao premisu da nikome ne treba, ja vidim nula rezultata... . Cekam razlog..
Supreme.50 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Supreme.50 na korisnoj poruci:
Game fever (27.5.2010)
Stara 26.5.2010, 20:42   #1042
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Немојте ви из редакције да се толико залажете за локалне домене, позваће вас Supreme на неки коктел, вероватно молотовљев ...

теби не треба - мени треба
ти нећеш да се мучиш - ја хоћу
и тако се равнотежа у универзуму одржава...
Stojadin je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stojadin na korisnoj poruci:
Miki1987 (9.6.2010)
Stara 26.5.2010, 22:12   #1043
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Zasto hoces? I zasto nisi trazio ovo pre 2-3-4 godine ako ti stvarno treba?
I nemoj vise da "zbijas sale" posto ne umes .
Supreme.50 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Supreme.50 na korisnoj poruci:
Vulee (26.5.2010)
Stara 26.5.2010, 23:07   #1044
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Supreme.50:

Citat:
Smeta mi ali drugacije ne mogu, trebalo bi mi duplo vise vremena da otkucam nesto... posto pricam i sa strancima i sa nasim ljudima u isto vreme, prebacivanje bi me dovelo do ludila, i onda sam naucio ovako :/. Nemojte se vracati u nedostatku argumenata na moju celavu latinicu zato sto je pravilnije i citljivije pisati ovo nego postove nekih nepismenih forumasa...
E ovde je u pitanju samo lenjost, i meni dobro poznata situacija. I meni je trebalo malo vremena da pređem na rešenja koja postoje, i da se prilagodim njima, ali danas uz malo vežbe, meni rešenje koje imam danas redi posao odlično i ne smanjuje mi brzinu kuckanja niti menja raspored tastera na tastaturi. Link je ovaj:

http://www.vesic.org/blog/programi/n...esenje-2005-e/

Rešenje koje ne menja tastaturu, bilo ona bila US ili UK standarda ( kod nas najčešće rešenje), samo dodaje naša slova. Jeste malo duže rešenje, treba mesto jednog klika, upotreba dva ili tri tastera, ali oni su u praksi svi na istoj strani, sve može da se odradi jednom rukom, vrlo brzo uz malo prakse, dakle, nije problem ni to. Jednostavno rečeno, ko i ja, i ti si lenj do zla boga i za to ćeš, ko i ja, da nađeš ko zna kakav izgovor.

Ista stvar je i kad bi počeli da govorimo o ćirilici i ćirilićnim sajtovima na našem jeziku. Kad budeš u dodiru sa njom mnogo češće od današnjeg nivoa, to će lako da pređe u naviku. Danas, kad krenemo po pitnju da li je ćirilica mrtva, i ja i ti znamo da nije. I nije tu u pitanju 3%, već je sa njom u dodiru svakodnevno mnogo veći broj ljudi. Bilo koji dokument koji dobiješ od zvaničnih organa je na ćirilici. Svi ti ljudi to rade svaki dan, na istim tipovima tastatura kao i ti i ne bune se zbog toga. Njima to nije problem. Njima ta ista ćirilica treba svaki dan jer im je to deo posla, ako ništa drugo. Dakle, nema tu pretpostavke da nekome treba ili ne, to je činjenica koja postoji. I to znači da će imati dosta rezultata.

Citat:
Verovatno zato sto im je posle 20 i kusur godina dosadilo da kucaju na latinici pa bi nesto novo lokalnije, da "svako ima svoje", ovo je jugoslovenima jako vazno, zato sto sad tu gde smo...
Ovo je velika glupost i mislim da si i ti toga svestan. Ovde vršimo svođenje na nas i ne ulazimo u priču oko drugih nacija koje čak i nemaju latinicu kao pismo i nemaju nikakve šanse da kuckaju na latiničnom pismu ko mi. Oni već dugo vremena imaju problema, i oni traže za sebe ono što imaju neki drugi, da normalno komuniciraju na netu i da njima to bude razumljivo. To je za njih od vitalnog značaja, zato ga i traže. Mi imamo mogućnost koja nam se ukazala i trba da je iskoristimo. Ima li razloga da ne iskoristimo? Koji je to veliki razlog da to ne iskoristimo? Ja ga ne vidim. Ja koristim latinicu skoro uvek, ali to ne znači da ne koristim kad treba i ćirilicu. Meni je to svejedno, ko i svakome ko je završio osnovnu školu u ovoj zemlji. Kod nas je upotreba kompjutera postala standard tek u zadnjih 10 godina maksimum, pre toga su ljudi kuckali na pisaćim mašinama koje su bile na ćirirlici. Kakvih crnih 20 i kusur godina? Koji je problem oko ćirilićnih tastatura? To je i pre postojalo, recimo ovo rešenje:

http://picasaweb.google.com/cyrillic...36230483619474

Ovde se raspravlja o nečemu o čemu i ne treba da se raspravlja. Treba da se govori o tome koji će tu biti problemi u radu, kako da se oni prevaziđu, kako da rešimo to a ne da pričamo o tome da li nama treba ili ne ćirilićni domen ili ne. Dali će biti tog domena? Hoće, dopadalo se to nekome ili ne. Sada treba da se reše praktični problemi i da se spremimo za to vreme koje dolazi. Da ne jurimo rešenja sledećih 5 godina jer smo proveli vreme koje je moglo da se korisno upotrebi raspravljajući o nečemu o čemu se nigde u svetu ne raspravlja.
vasiljevic je offline  
Stara 27.5.2010, 9:02   #1045
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
sakal kaže: Pregled poruke
Bravo...posto radim u it-u mogu samo da potvrdim da smo kompjuterski veoma nepismena zemlja (izuzimam ljude koji znaju nesto vise od winampa i pustanja filmova) ada ne pricam o jeziku.Engleski je veoma velika enigma za nas narod i samo fali jos i cirilica.
A i ako se uvede..bas me zanima koliko ce ljudi i da se zeza sa time.
Eнглески је енигма, а тек је ћирилица "енигма"!?
Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
^ Upravo tako.

@ Dekip
To sto ti koristis net (pored sk foruma) za tipa Facebook i Youtube pa mislis da je sve na engleskom, ne znaci da stvarno jeste. Ja koristim Bugarske, Ruske i Rumunske privatne torrent trackere, kupujem pretezno preko Svedskog ebaya... pristupam internetu svaki dan preko 3 kompjutera i 2 browsera. Pored ovoga, jos iz skole proveravam statove seedboxa i da li se skida sve po planu. Da necu i tamo da namestam svaki put kada dodjem na drugi komp i da se smaram pola sata posto ne mogu da bookmarkujem

Sad mi ti navedi koliko treba vremena da provedem hebuci se sa browserima i namestajuci nesto, i koja je car ovog truda i utrosenog vremena? Ko dobija uvodjenjem ovoga?
Фејсбук би законом забранио, толико о њему. А ако је ово твоје мишљење о мени, онда си у дебелој заблуди. И ја висим на бугарској арени нон-стоп, и стварно немам проблем што је све на ћирилици. А ти што си бежао са часова...
Citat:
Pandemonium kaže: Pregled poruke
Људи који не знају латиницу?

Ili neizlečivi legalisti koji kukaju što se ne poštije Ustav i zakon, ali isto tako kukaju kad treba da vežu pojas u kolima?
Браво.

Закони су ту, само нема у свакој области полиције да клепа по ушима.
Dekip je offline  
Stara 27.5.2010, 12:41   #1046
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ne moze nego sme. Ako sme poslanik da vozi levom stranom i da psuje policajca, a da mu izgovor bude da je imao losu nedelju i da je malo "puk'o", hocu i ja isto pravo. Naravno da ga necu koristiti, ali mene su postrojili i krenuli da me pretrasaju zato sto sam otkljucavao svoja kola 2 metra od ulaza, odma ispred zgrade. Da nisam cutao i batine bi dobio. Ovo sto ja predlazem (anarhija) je apsolutna demokratija, samo u malo "duzem" obliku. Pod tvojom predpostavkom da svi imaju moral (), ovo bi funkcionisalo, ali ti si ovo napljuvao zato sto znas da moral ne postoji, a u recenici posle mene prozivas da nisam demokrata i da nemam moral. Odluci se da li su svi puni morala i da nema nista lose u anarhiji, ili da je anarhija dno svake civilizacije, ali onda nemoj meni da pricas o nekom moralu..
Nije šija nego vrat ili - joj razlike drastične. Ja nijednu pretpostavku nisam dao već te pitao, a proguglaj da vidiš koji izraz koristiš - šta je anarhija. I usput, nemam ja šta da odlučim - ti imaš nedoumice koje treba da rešiš u svojoj glavi.


Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Verovatno zato sto im je posle 20 i kusur godina dosadilo da kucaju na latinici pa bi nesto novo lokalnije, da "svako ima svoje", ovo je jugoslovenima jako vazno, zato sto sad tu gde smo...
TO je stav koji je politički inspirisan, a nadasve glupost koje si, nadam se, svestan. Razmisli...

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Pa naravno da nisam poliglota, sigurno nisam i necu uciti bugarski rumunski i ruski zarad torrent trackera . Kao sto sam napisao, postoje i sajtovi koji nisu na srpskom, i koje mogu da razumem, ali ako uvedu svoje pismo, necu moci da im pristupim. Od kuce cu moci, od kuce mogu da pristupim gde hocu, ali koja je car pristupati sajtovima samo sa jednog mesta?
Odgovor sam ti već dao, samo ne umeš da čitaš. Sve u svemu - NE DROBI drugima ako nisi poliglota.

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Smeta mi ali drugacije ne mogu, trebalo bi mi duplo vise vremena da otkucam nesto... posto pricam i sa strancima i sa nasim ljudima u isto vreme, prebacivanje bi me dovelo do ludila, i onda sam naucio ovako :/. Nemojte se vracati u nedostatku argumenata na moju celavu latinicu zato sto je pravilnije i citljivije pisati ovo nego postove nekih nepismenih forumasa...
Naravno da svi hoce, da su trebali da izdvoje po 10 evra iz svog dzepa, odjednom im ne bi trebalo, i latinica bi im zavrsavala posao . I dalje nisam cuo razlog zasto im koristi. "zato što im KORISTI" capsovanje jedne reci mi nece roditi razlog u glavi. Naravno da ovo nece izumreti ali ce ovo koristiti 3% ljudi i to ne iz pravog razloga (zato sto ne postoji ili ga ja ne vidim ali sam otvoren da ga prihvatim ako mi neko kaze razlog i obrazlozi ga), nego ce koristiti lazuci sebe da su vise srbi ili da je to njihov lokalni sajt... stagod...
Lenjost i sebičnost.
Ti očekuješ "must have" razloge, a njih nema. Niti će ti iko reći takav razlog, a tvoja priroda koju sam opisao u dve reči s početka pasusa, ne dozvoljava da postoje drugačija mišljenja.

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Naravno, pod predpostavkom da moral ne postoji (sto znas i sam). Da se drzis onog sto si mi gore napisao, ne bi sada ovo izjavio, tako da nemoj meni da solis pamet...
Jadna su ovakva razmišljanja. Moral ne postoji? Iskreno te žalim...
Neću ti soliti pamet, niti se trudim, jer ti jednostavno ne umeš da čitaš tuđe postove...

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Naravno da svako ima svoje misljenje i da moze da ga iskaze, da se ne slazem sa ovime isao bi na stadion umesto foruma. Sto se tice boldovanog, ako uzmem kao premisu da nikome ne treba, ja vidim nula rezultata... . Cekam razlog..
Dakle, nije dovoljno samo da postoje i da se iskazuju - već i da prihvatiš da drugi tako žele. Razloge imaš i za i protiv na ovih 50 i kusur strana, i sa svojim stavom ne umeš ili ne možeš ili nećeš (choose) da ih prihvatiš - u prevodu, uzalud čekaš...

Citat:
Pandemonium kaže: Pregled poruke
Ma, druže, kakvo etiketiranje, ja sam na ovu temu rekao šta imam tamo u prvih 20-30ak strana, sad više služim kao comic relief, dobacujem sa strane kad mi se učini zanimljivim da prokomentarišem nešto.
Našo si ovde da troluješ, a?

Citat:
Pandemonium kaže: Pregled poruke
Mislim, nije mi jasno zbog čega se i dalje vodi polemika oko ovog, ako je već odlučeno da se ide na ćirilični domen. Lično, nemam ništa protiv. Ja ga sigurno neću koristiti (jbg, lenj sam u prelaženju na nove stvari, čak i ako nisu komplikovanije, čak i ako su bolje od onih starih... jedva sam sa XPa preš'o na Sedmicu, pa ti vidi. Zamisli sad da prelazim sa latinice na ćirilicu ). Opet, nisam ni za, jer mu ne vidim neku svrhu. No, s obzirom da je to rešena stvar, kud svi - tu i mali Muja

Poz
Nije ni meni jasno , ali tako ste vi hteli - pa kud svi tu i mali Muja - ili u prevodu - poštujem vaše mišljenje i volju većine.
Dukes je offline  
Stara 27.5.2010, 16:21   #1047
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

I agree... But, ja nisam taj koji zaključava...
Dukes je offline  
Stara 27.5.2010, 16:36   #1048
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Zar ti nisi glavni i odgovorni
miša topola je offline  
Stara 27.5.2010, 18:14   #1049
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Zar ti nisi glavni i odgovorni
Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
...u casopisu?
Vas dva nikad niste čuli za kurtoaziju?
holodoc je offline  
Stara 27.5.2010, 19:46   #1050
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Jel se to maze na 'leba?
Jok nego na obraze
holodoc je offline  
Stara 28.5.2010, 10:17   #1051
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kurtoazija? Pa bilo bi lepo, ali vidiš, holodoc, da ni morala nema, a ti išteš kurtoaziju?
Dukes je offline  
Stara 3.6.2010, 13:41   #1052
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

odgledah emisiju na javnom servisu [da ih ne reklamiram,to su oni kojima plaćamo pretplatu]...
kaže-odziv za glasanje koji je domen najpogodniji je jako loš,a navodno ako ne ispune kvotu od 8k ljudi ne mogu da kažu ko je dobio najviše glasova...
nije da me je posebno začudilo-ljudi su počeli da uzimaju Net kod nas samo radi fBa...

a što se ćirilice uopšte tiče...Bugarska je u jednom momentu imala sličan problem,masa firmi [zapadnih] je reklame istačinjala latinicom,pa na engleskom i sl.-ali onda je uprava [vlast] naložila da se reklame istačinju samo ćirilicom,a da eventualno ime firme [coca-colla] može biti istaknuto u originalu...
ne znam kakva je situacija u Rusiji,mislim da su u jednom momentu bili dovoljno ludi da traže i da se imena firmi pišu ćirilicom...-zašto da ne? pa ne očekuje se od japanaca,kineza i sl. da znaju latinicu>>>tamo se coca-colla piše 'njihovim' slovima...
PsyDuck je offline  
Stara 12.6.2010, 19:10   #1053
Dejan Terek
Član
 
Član od: 12.6.2010.
Lokacija: Kikinda
Poruke: 36
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Dejan Terek
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме



mislim da bi zbog nekih koji koriste cirilicno pismo trebalo da se unese i cirilicni domen ali bilo bi dobro da se link moze kucati isto tako i latinicom jer ima puno ljudi koji su navikli latinicom...

Pozdrav!
Dejan Terek je offline  
Stara 12.6.2010, 19:14   #1054
b0ky94
Član
 
Član od: 16.10.2008.
Poruke: 114
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dejan Terek kaže: Pregled poruke


mislim da bi zbog nekih koji koriste cirilicno pismo trebalo da se unese i cirilicni domen ali bilo bi dobro da se link moze kucati isto tako i latinicom jer ima puno ljudi koji su navikli latinicom...

Pozdrav!
slazem se......ali mozda bolje ne.....
b0ky94 je offline  
Stara 14.6.2010, 23:30   #1055
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
b0ky94 kaže: Pregled poruke
slazem se......ali mozda bolje ne.....
Tи се можда слазес, али ја се не слазем.
Dekip je offline  
Stara 20.6.2010, 13:52   #1056
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Osim objektivnog problema unosenja adrese ne vidim ni jedan drugi znacajan razlog da ne postoji cirilicni domen. Ako se sada ne uvede u buducnosti ce biti kasno. Uvodjenjem cirilicnog domena se dokazuje da je cirilica aposlutno tehnicki sposobno pismo. To sto mi pisemo nekom sakatom latinicom ovde po netu je nasa stvar ali svako ko se iole potrudi moze pisati cistom cirilicom cak i na sasvim stranoj tastaturi posle 2 sata navikavanja. Internet i uopste pristup internetu vise nije privilegija malobrojnih i uopste nije narocito tesko ni skupo, ako dobra volja postoji, napraviti cirilicni domen. Stranci koji zele da pretrazuju takav domen ipak moraju i poznavati cirilicno pismo i ne vidim da je tu ista lose a svakako ce bitni sajtovi biti dvojezicni mada ne vidim da je to slucaj npr u centralnoj Evropi. Razmislite zasto ceo svet pise latinicom ali slabo ko na Zapadu zna npr neki jezik iz Istocne Evrope a pogotovo cirilicno pismo? Zato sto mi njih pokusavamo da razuememo a oni nas ne smatrajuci da nemaju potrebe za tim. E pa, vreme je da se neke stvari polako menjaju - i promenice se ako mi to uradimo. Budemo li cekali na nekoga sa strane za ovako nesto, a pogotovo sa Zapada nacekacemo se.

pozdrav
Laskaris je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.6.2010), Dekip (20.6.2010), player1 (27.6.2010), vasto lorde (2.7.2010)
Stara 20.6.2010, 14:28   #1057
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Лепо, заиста лепо.
"Ако неће брег Муји, онда ће Мујо брегу..."
Dekip je offline  
Stara 27.6.2010, 11:24   #1058
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Potpuno se slažem, Laskaris. Inače, u međuvremenu sam postao nešto više upućen u vezi ovoga, tako da sam donekle promenio svoj stav.

Pozz

Poslednja ispravka: --ComputerBoy-- (27.6.2010 u 13:17) Razlog: typo
--ComputerBoy-- je offline  
Stara 27.6.2010, 11:56   #1059
Mil00rad
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 322
Zahvalnice: 76
Zahvaljeno 131 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne sviđa mi se ideja ćiriličnog domena,naročito ne cimanje oko uvođenja istog zbog toga što Rusi to već imaju(WTF?!).To nije pametna ideja za razliku od prevođenja stranica na ćirilično pismo.Zašto nije?Zamislite kada bi npr.Grci i Arapi došli na istu zamisao...Čik da vidim kako bi neko(npr.strani investitor kojem kinta zavisi od toga)iskucao sajt.
Mil00rad je offline  
Stara 27.6.2010, 11:57   #1060
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Arapi su vec uzeli svoj unikod domen.
player1 je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com