Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.9.2016, 18:56   #21
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Da li se na SSD moze instalirati vise sistema, da li to utice na perfomanse samog SSD-a?
Može koliko hoćeš i ne utiče.
bachi je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
MasterChief2 (7.9.2016)
Stara 7.9.2016, 19:58   #22
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

To što je Kubuntu spakovao KDE tako da imate problema sa distribucijom ne mešajte sa samim KDE-om koji je preležao dečije bolesti što se petice tiče i sada je stabilan. Ja ne pamtim da sam u poslednjih pola godine, godinu imao neki bug na Arch-u, ranije ih je bilo često sa peticom.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
GoranSTX (7.9.2016), MasterChief2 (7.9.2016)
Stara 7.9.2016, 22:09   #23
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ja bih isto probao Arch, ustavri i bio sam ga probao ali nisam uspeo instalirati graficko okruzenje.
Sistem sam uspeo da instaliram, a graficko okruzenje me je nesto zezalo. Mozda sada opet probam, mozda mi uspse..
Sta treba jos na Archu da se podesava? Ako trebaju drajveri, biblioteke i ostala cuda da se nebakcem bezveze...
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 22:16   #24
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
..............
Sta treba jos na Archu da se podesava? Ako trebaju drajveri, biblioteke i ostala cuda da se nebakcem bezveze...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2016, 22:31   #25
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ostajem na Kubuntu
Sad cu da probam Xubuntu.. Mozda mi se on svidi..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2016, 21:30   #26
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Instalirao sam Arch i ubaci KDE. Problem je isti kao i na Kubuntu i Mintu sa KDE, racunar zapuca tastaura ne reaguje, a mis mogu da pomeram. Sto znaci daxje problem ili do mog racunara ili do samog okruzenja. Ima li sada nekp ideju sta bi moglo bti?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2016, 23:04   #27
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Možda drajveri za grafiku. Testiraj i sa open-source i vlasničkim pa ćeš videti... Ako zapuca u oba slučaja, onda instaliraj Mint Cinnamon koji kažeš da lepo radi, uživaj, i do daljnjeg zaboravi KDE...

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (8.9.2016)
Stara 8.9.2016, 23:29   #28
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Možda drajveri za grafiku. Testiraj i sa open-source i vlasničkim pa ćeš videti... Ako zapuca u oba slučaja, onda instaliraj Mint Cinnamon koji kažeš da lepo radi, uživaj, i do daljnjeg zaboravi KDE...

Instalirao sam vlasnicki drajver i problem je nestao. Prvo me je zezao jer mi je znao zapucati u toku instalacije drajvera, pa sam nekako uspeo iz konzole na brzaka da ukucam komandu...
Medjutim sada drugi problem imam. Ne mogu da pristupim podacima sa HDD-a od 500GB jer ih je Kubuntu enkriptovao.. Sad moram opet instalirati Kubuntu pa sve podatke prebaciti na ovaj od HDD od 1TB, pa opet instalirati Arch..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2016, 1:07   #29
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Kubuntu podrazumevano ne radi enkripciju, pa pretpostavljam da nije to nego prosto nemaš mount point za tu particiju. Ako se ne varam NTFS je u pitanju?

Probaj ovako

Kod:
ls /media
možda imaš a ako nemaš onda

Kod:
sudo mkdir /media/windows
pa

Kod:
mount -t ntfs-3g -o ro /dev/sdaX /media/windows
da mauntuješ particiju (zameni sdaX oznakom te particije) i to je to, trebalo bi da postane dostupna u read-only modu.

Edit:A samo za čitanje, zbog toga što, ukoliko tamo i dalje imaš instaliran windows koji si oborio u hibernaciju, ukoliko nešto budeš pisao na tu particiji iz Archa, velike su šanse da više nećeš moći da ga butuješ(Windows). Uđi opet u Windows i uradi kompletan shutdown pa onda možeš slobodno i da pišeš po toj particiji iz Archa a ostaće ti čitav i dotični OS.

Poslednja ispravka: ColdBoot (9.9.2016 u 1:14)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (9.9.2016)
Stara 9.9.2016, 2:07   #30
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nije particija NTFS nego ext4. Taj HDD od 500GB sam formatirao kao ext4 i stavio da mi on bude "/home" prilikom instalacije Kubuntua. Onda sam instalirao Arch na kom nisam znao kako da stavim monunt point ("/home") na tu particiju, a da pritom ne obrisem podatke. Pa sam odlucio da instaliram Arch i kada podignem sistem da prebacim podatke sa tog od 500GB na ovaj od 1TB (koji je jos uvek NTFS jer nisam nasao prostora za cuvanje podatka kapaciteta 750GB). Onda bi opet instalirao Arch i formatirao taj od 500GB i stavio da mi on bude "/home", SSD ce mi biti za sistem, a ovaj od 1TB koji mi sluzi za skladistenje serija i filmova ce za sada ostati NTFS. Medjutim, prilikom instalacije Kubuntua, onaj deo gde se kuca sifra stavio sam "Manual Log in" i "Encrypt home folder" i iz tog razloga nisam mogao da pristum particiji sa Archa. Onda sam opet instalirao Kubuntu uneo istu sifru i user name i uspeo prisupiti toj particiji i iskopirati podatke na ovaj od 1TB. Pritom sam skontao da se na /home particiji nalazi i neki fajl/datoteka koja cuva podesavanja koja se odnose na teme, vidzete, fontove itd.
Sad idem da spavam sutra treba u skolu u 7 sati....
Pitanja pre nego sto odem na spavanje..
Posto cu prilikom instalacije Archa iskljuciti ovaj HDD od 1TB i ostace mi samo ova dva: SSD i ovaj od 500GB Hard Disk. Na YT sam gledao upustvo i lik je stavio dve particije vezane za sistem. Jedna je imala mount point "/boot", a ovda druga, veca je imala mount point root "/". Zar to ne moze sve da se stavi na jednu, mislim tako sam radio kada sam instalirao Mint i Ubuntu? Cemu sluzi ta zasebna "boot" particija koja je kapaciteta 1GB?
I drugo pitanje je kada napravim particiju na ovom HDD-u od 500GB koja ce biti /dev/sdb1 kako nju da napravim kao "/home" mount point?
Znam da je komanda za pravljenje root ("/") mount pointa "mount /dev/sda1 mnt
Da li ce onda za "/home" biti "mount /dev/sdb1 mnt/home?

MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2016, 3:10   #31
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Odvojena /boot particija bi bila poželjna u slučaju da koristiš enkripciju ili ako bi imao diskove u RAID-u, onda bi svakako bila dobra ideja. Generalno, bolja je optimizacija fajl sistema jer su stvari razdvojene ali praktično nije neophodno.

A što se setupa tiče, ne bih stavljao /home na HDD iz prostog razloga što je sigurnija na SSD-u kakvi su hardovi u poslednje vreme a i retko zauzima puno prostora. Znači, /, /home i swap (ako bi da koristiš hibernaciju na SSD-u ili nemaš više od 4GB RAM) na SSD. Taj disk od 500 bi mogao biti samo particija za skladištenje i ništa više.

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (9.9.2016)
Stara 9.9.2016, 7:11   #32
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Imam 16GB RAMa tako da nemam potrebu za swap particijom. Racunar na kom korisitm Linux je ovaj iz profila.
Znam, ali ovako ako stavim na HDD "/home" sve sto skidam (slike, muziku, programe itd.) cuvace mi se na HDD i kada budem reinstlirao necu morati brisati nista. Dok mi se na SSD-u sve brise prilikom reinstalacije.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2016, 8:46   #33
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne, (re)instalacija ne mora da briše sve podatke, posebno ne sa svih diskova. To čak ni windblows ne radi. Na SSD napraviš posebne particije za root, i home. Instalacija/reinstalacija OS-a i aplikacija ide samo na / particiju,gde god da je a pravljenje home i ostalih, nije uslov ni potrebno ako već postoje. "Something else" opcija u instaleru *buntua.

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (9.9.2016)
Stara 9.9.2016, 11:54   #34
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Znam da ne brise sa svih particija, nego samo onu na koju instaliram sistem. Ja sam mislio da ce mi /home biti na onoj gde je I root..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2016, 18:13   #35
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Pa Ok, onda na SSD-u napravi samo /, swap sa 16GB ti stvarno ne treba osim za hibernaciju, koja mi na SSD-u nema smisla ali kako hoćeš, a /home neka bude na tom hardu ako su ti serije jedino bitne.

Opet ću reći, da bi postigao takav setup particija u Kubuntu i drugim distroima treba da odabereš custom opciju prilikom (re)instalacija("Something else" je njen naziv u Ubuntu instaleru). U okviru nje možeš da definišeš tačno šta gde ide i šta brisati a šta ne.

Možda da pogledaš još neki tutorijal na yt ako ti nešto još uvek nije sasvim jasno u vezi instalacije.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (9.9.2016)
Stara 9.9.2016, 20:43   #36
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Znam za Ubuntue proces instalacije, tamo je lako. Odlucio sam se na kraju za Arch + KDE. Jeste da sam juce i danas citav dan potrosio na njega ali je vredelo. Dobijem cist sistem pa ubacujem sta meni treba. Ima li negde spiisak komandi za terminal u Archu i naravno njihova uloga?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2016, 16:46   #37
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nakon jucerasnjih osam sati mucenja sa Archom i instlairanjem programa, .deb fajlova, wine-a i ostalih stvari konacno sam ga nemestio da radi. A i puno puno toga sam naucio sto se tice terminala tako da sada sve sto hocu da instaliram idem preko njega.
Medjutim na moju nesrecu sada imam jos jedan problem. Kada gledam filmove na Kodiu, PopCornu i VLC-u, a i kada skrolujem u Chromeu i prevlacim prozore po desktopu imam takozvani "Screen Tearing", kao na ovom videu https://youtu.be/5xkNy9gfKOg
Zna li neko kako ovo da resim jer mi stvarno ide na zivce?
Imam instaliran nvidia drajvere.. tako da nije do njih

EDIT: Nasao sam resenje. Treba da instaliram 'compton" sve sam podesio i sada me zeza deo kada treba da dodam skriptu za autostart..
Izbaci mi sledece: "compton --config /home/nikola/.config/compton.conf -b is not absolute path"
U upustvu mi pise "Make sure it is the absolute path" ali ja ne znam kako da napravim da bude absolute path sta god to znacilo...

Poslednja ispravka: MasterChief2 (10.9.2016 u 17:42)
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2016, 8:40   #38
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Nakon jucerasnjih osam sati mucenja sa Archom i instlairanjem programa, .deb fajlova.......


Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
..................
U upustvu mi pise "Make sure it is the absolute path" ali ja ne znam kako da napravim da bude absolute path sta god to znacilo...
Ta putanja koju su napisao
Kod:
/home/nikola/.config/compton.conf
i jeste apsolutna putanja, ali ako pokušavaš da odradiš proceduru za automatski startup onda ti parametar -b ne treba. Jeste malo konfuzan wiki u tom delu, pogotovo za apsolutne početnike...

Poslednja ispravka: GoranSTX (12.9.2016 u 14:06) Razlog: stratup -> startup
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
MasterChief2 (12.9.2016)
Stara 12.9.2016, 20:07   #39
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Prvi put cujem da Compton resava problem tearing-a U pitanju je najcesce samo vsync koji treba ukljuciti u drajveru graficke karte da bude "always on", nista vise.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2016, 21:57   #40
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nisam mogao naci Skype i Messenger for Desktop za Arch pa sam skinuo .deb fajlove tih programa koje nisam znao instalirati na Archu. Onda sam kasnije skontao da postoji "AUR" sa kog mogu bukvakno sve progrma skinuti putem terminala. Ali je onda bilo mucenje instalirati "Yaourt" jer nisam znao kako se edituju fajlovi preko terminala. Kasnije sam skontao da to ide komandom "sudo nano /...." .

Da to sam video i uspeo sam da ga pokrenem, i delimicno je resio problem. Bilo je mnogo bolje pre tog fiksa ali i dalje nije bilo glatko kao na Windowsu.

Ukljucio sam i taj VSYNC i mislim da je on najvise pomogao. Ali i dalje to nije kao na Windowsu, barem se tako meni cini. Probacu sada i druga okruzenja da vidim kako na njima radi. Inace sve sam uspeo namestiti po zelji i sve je radilo odlicno sem ovog problema sa slikom tj. Screen Tearing.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com