Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.9.2016, 1:31   #61
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Znam da rade ali strimovanje torenta na android uređaje(pre svega) je najjednostavnije moguće. Da bi to radilo iz Kodija, verovatno treba instalirati i neki UPnP kijent na uređaj. Ovako, dovoljan je bilo koji video plejer. Aplikacija je konzolna zbog čega troši minimum resursa (za razliku od Kodija) i ne služi za download (mada svi u stvari skidaju) nego za gledanje kao XBMC torrent plagin nekada (ako se ne varam sad se zove Exodus).

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2016, 16:07   #62
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Znam da rade ali strimovanje torenta na android uređaje(pre svega) je najjednostavnije moguće. Da bi to radilo iz Kodija, verovatno treba instalirati i neki UPnP kijent na uređaj. Ovako, dovoljan je bilo koji video plejer. Aplikacija je konzolna zbog čega troši minimum resursa (za razliku od Kodija) i ne služi za download (mada svi u stvari skidaju) nego za gledanje kao XBMC torrent plagin nekada (ako se ne varam sad se zove Exodus).

Exodus plugin korisitm na Kodiju. Ustvari koristim Schism TV All in One.
Probacu da vidim kako radi, ali mi je i Kodi dobar. Mislim imam snazna racunar tako da ne vodim racuno o tome sta koliko trosi
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2016, 15:32   #63
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Molim vas nemojte se svadjati oko necega sto sam ja zapoceo...
Ako je mene neko pogresno razumeo, nisam mislio da je KDE najbolje okruzenje, niti je to Cinnammon. Svakom odgovara i svakom se svidja odredjeno okruzenje, i to je stvar ukusa o kom se ne treba raspravaljati. Za mene je to KDE, ali mi je sad bas krivo sto je prepuno bagova..
Inace, skinuo sam opet .iso fajl sa Kubuntu sajta i instalirao ga i vec 3 sata radi sve dobro, nijednom nije zamrzao ekran.
Ostavio sam 30GB slobodno na SSD kako bi probao druga okruzenja da vidim kako ce mi ona leci. Pa imam pitanje. Da li se na SSD moze instalirati vise sistema, da li to utice na perfomanse samog SSD-a?
Na SSD je najbolje jednu particiju i jedan sistem. Jer kontroler pravi RAID sa cipovima on the fly i kad koristi ceo disk duze ce da ti traje SSD i brzi ce da bude. AKo napravis particije pa koristis jednu particiju vise nego drugu, taj deo se vise haba a kontroler to ne moze da balansira jer si podelio SSD, on balansira samo da njednoj partici i na drugoj particiji, ne moze da balansira izmedju particija. Akoje jedna particija, on balansira upis po celom SSDu i to povecava brzinu i vek trajanja. A i glupo je da ti skupi ssd gigabajti stoje tokom dualboota jer jedan sistem koristis a drugi lezi.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
MasterChief2 (22.9.2016)
Stara 22.9.2016, 15:40   #64
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Sto se tice zamrzavanja, Noveau draver zamrzava i tu nema pomoci. Mozes da probas sa git verzijom drajvera da kompajliras ali opet to moze da zavrzava, ustvar verovatno zamrzava ali na neki drugi kernel event. neNavidiju treba izbegavati, aktivno se bore protiv open source drajvera i namerno kvare. Ako ti zamrzava na AMD, verovatno imas Polaris graficku, ona je nova a i ceo amdgpu drajver je nov, ali radi se na fixu i to ce biti sredjeno za mesec dva. Mislim d je fix vec u gitu. AMD i Red Hat rade udarnicki na tom drajveru i sve sto zeza nece jos dugo da zeza.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
MasterChief2 (22.9.2016), voodoo_ (22.9.2016)
Stara 22.9.2016, 18:23   #65
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Podelio sam ceo SSD. Jedna particija je za "/boot" (1GB), a ovo sve ostalo je za "/" (oko 110GB). Odlucio sam se na kraju za Arch + KDE. Zamrzavanje je bilo vezano za drajvere, i instalacijom Nvidia drajvera pre instaliranja KDE problem je resen.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2016, 18:51   #66
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Da, instaliras NVIDIA vlasnicki drajver, to resava zamrzavanje ali pravi druge probleme. AKo ih nisi primetio necu da ih pominjem da ti kvarim dozivljaj.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2016, 21:48   #67
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Screen Tearing je bio veliki problem i uspeo sam nekako da ga resim. Druge probleme nisam primetio.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2016, 16:23   #68
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Preporuka za program za otvaranje pdf fajlova sa mogucnoscu highlight-ovanja? FoxitReader zadovoljava posao, ali ima neki uzasno rucan Typewriter font u svom UI-u.

Takodje, jel potrebno da instaliram drajvere za maticnu, CPU, iGPU (Intel HD 530)? Xplayer 4k snimak pusta bez problema, ali se VLC uzasno koci.

Javlja se nekakav uzasan screen-tearing. Kada scrolujem na ovoj temi neka kosa crta se pojavljuje.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2016, 20:08   #69
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ja koristim Okular PDF i meni je sasvim dovoljan. Ne znam ni sta znaci to sto tebi treba, a i da znam ne bi znao da ti preporucim jer je Okular jedini za koji znam.

Za CPU i maticnu ne bi trebao da instaliras drajvere, trebalo bi da ih je Linux sam instalirao. Za graficku ne znam sa sigurnoscu, ali bi trebalo da su vlasnicki drajveri (ako postoje za Intel) bolji od open source drajvera. Sacekaj da se javi neko ko je upucen po pitanju Intel-a, jer ga ja ne koristim pa ne znam sta i kako.

Oke tearinga opet ne znam kako da ti pomognem jer je moja graficka Nvidia. I ja sam imao isti problem kao i ti, i resio sam ga ovim fiksom: http://gloriouseggroll.tv/2016-arch-...nd-stuttering/
Jedino na kraju nisam instalirao Compton jer KDE ima neki svoj Window Manager. Compton samo pokvari i stvori dodatni Screen Tearing na KDE, barem je tako kod mene bilo.

Ovo je FIX slican onom gore samo za Intel:
Hi my intel laptop started showing similar tearing recently, i fixed it by creating /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
and adding this snippet:
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection

If symptoms persist try this also
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "true"
EndSection

both snippets are taken from the Archwiki Intel page
Good luck.

Preuzeto sa Arch foruma!
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MasterChief2 na korisnoj poruci:
Schnak3 (26.9.2016)
Stara 26.9.2016, 21:06   #70
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Ja koristim Okular PDF i meni je sasvim dovoljan. Ne znam ni sta znaci to sto tebi treba, a i da znam ne bi znao da ti preporucim jer je Okular jedini za koji znam.
Procitao sam za Okular zapravo sva menjanja pamti u posebnom fajlu. Mozda je to bila neka starija verzija, pa je pitanje da li Okular moze da highlight-uje pdf-fajl i da zapamti to kao jedan fajl tako da Adobe Reader na Windows-u to moze da otvori?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2016, 21:14   #71
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Vidis to nigde nisam procitao... Bas ce biti veselo ako Adobe Reader ne moze da otvori fajlove koje sam modifikovao sa Okularom...
Moracu da proverim kada sestra donese laptop..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2016, 21:23   #72
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Vidis to nigde nisam procitao... Bas ce biti veselo ako Adobe Reader ne moze da otvori fajlove koje sam modifikovao sa Okularom...
Moracu da proverim kada sestra donese laptop..
You can use okular for that purpose. Be aware that it doesn't actually change the PDF. The annotations are stored in a separate file and can (only?) be displayed by okular.

2010. je pisano
http://superuser.com/questions/17390...n-linux#173906

EDIT: Jok, bez problema Adobe otvara pdf menjan Okularom. Jedini problem je sto Okular nema "Save" funkciju, nego samo "Save as" (pamti i dalje kao pdf).

Poslednja ispravka: Schnak3 (26.9.2016 u 21:32)
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Schnak3 na korisnoj poruci:
MasterChief2 (26.9.2016)
Stara 26.9.2016, 21:36   #73
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
You can use okular for that purpose. Be aware that it doesn't actually change the PDF. The annotations are stored in a separate file and can (only?) be displayed by okular.

2010. je pisano
http://superuser.com/questions/17390...n-linux#173906

EDIT: Jok, bez problema Adobe otvara pdf menjan Okularom. Jedini problem je sto Okular nema "Save" funkciju, nego samo "Save as" (pamti i dalje kao pdf).
Pa to i nije neki problem, kada god ides "Save as" ides na onaj fajl koji si modifikovao i samo ga "riplejsujes".
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2016, 17:36   #74
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ja sam naleteo na jedan problem. Neke pesme, a i neke fajlove nece da mi otvori na Archu, izbaci mi kako taj fajl "vise nepostoji". Da napomenem da mi na Windowsu otvara bez problema fajlove i ne pravi nikakve probleme. Znaci fajlovi mi se nalaze na hardu koji je NTFS formatiran i kada ga prikacim na racunar sa linuksom nece da mi otvori fajlove, a na windowsu otvara.. U cemu bi mogao biti problem?

MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2016, 17:40   #75
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Tu je problem encoding tih znakova gde ti stavlja upitnike. Nemam pojma kako to da resis ali to mi se cini da je problem. On trazi tu putanju sa upitnicima, i to normalno ne postoji. A umesto upitnika imas nesto drugo i to naravno postoji ali ne znam zasto on to ne vidi.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
MasterChief2 (29.10.2016)
Stara 29.10.2016, 18:14   #76
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Sta sam uradio pojma nemam, ali sada otvara i te fajlove. Pokrenuo sam Farming Simulator 2017 na WINE i naravno nije radio i onda mi je zeznuo rezoluciju ekrana. Pa dok sam ja nekako izmajmunisao da vratim sa 640x480 na 1920x1080 nesto sam stisnuo i sada kada sam restartovao racunar primetio sam da mi je promenio jezik. Ne pise mi "Internet Browser" nego "Internet preglednik" i to napisano cirilicom... A gore u Chromu mi latinicom pise "Forum Sveta kompjutera - Odgovori na poruku".. Kako da vratim na staro, da mi pise sve na engleskom? A da pritom ovi fajlovi rade..

Koliko mogu da primetim to je bilo kod onih fajlova gdesam imao neke znake, tipe "Let's" ili "Don't"
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2016, 19:06   #77
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Skontao sam u cemu je bio problem. Ako neko bude imao slicnih problema, postupak je sledeci:
Odete u: Settings>Regional Settings>Formats i pod stavkom Region staviti "USA" ili "Serbia".
Meni je stojalo na "Default (C)" i zbog toga mi je pokazivao upitnike, i nije hteo da otvori fajl. To su obicno bili fajlovi koji sadrze znake apostrofa ili nasa slova.

EDIT: Jos jedno pitanje. Arch Linux sam instalirao na HDD koji je bio nakacen na SATA4 port. Kada taj HDD prebacim na SATA2 port sistem odbija da se podigne jer ne moze da locira "/boot" particiju ciji je lokacija bila "/sda1"?
Skontao sam da kada prikopcam na SATA2 onda linux na taj HDD posmatra kao "sdb", a ne "sda" kao pre. Moze li se ovo nekako resiti ili je potrebna reinstalacija?

Poslednja ispravka: MasterChief2 (29.10.2016 u 19:30)
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2016, 0:27   #78
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Treba da zameniš UUID svih particija na tom disku u /etc/fstab. Digni neki live distro pa ćeš sa

Kod:
sudo blkid
videti koji su novi. Onda privremeno i u GRUB-ovom meniju izmeni UUID boot particije da bi digao sistem. Nakon toga mislim da je dovoljno update-grub ili njegova reinstalacija ako apdejt ne prođe.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (30.10.2016)
Stara 30.10.2016, 2:46   #79
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Hocu da u u "/home" particiji napravim folder My Documents, i u njega stavim foldere Downloads, Pictures, Videos itd. koji mi se sada nalaze u /home. Ako je moguce kako to ds uradim?

EDIT: Nasao sam opciju u Settings-u za ovo. Primetio sam da kada kopiram fajlove sa HDD-a na USB fles memoriju, ili kada sam prebacivao podatke sa jedne particije na drugu da je komjuter neupotrebljiv. Bukvalno zapuca sve i samo mis mogu da pomeram. Nekada i otpuca ali nakon par sekudni opet zapuca. Rekao bi da ima VELIKI lag.. Ima li za ovo resenje?

Poslednja ispravka: MasterChief2 (30.10.2016 u 3:53)
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2016, 10:33   #80
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

^Možda ti je starija/sporija konfa i disk pa je veliki I/O usporava? Odavno mi se to nije desilo čak ni kad prebacujem sa diska na usb.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com