Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.9.2006, 9:45   #141
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citat:
Alenko kaže:
Ljudi !!!

15 brojeva je trenutno online
Nadao sam se da nećemo sve morati sami, ali nažalost...
No, što je tu je 10/90 in progress
Pozdrav!
Kao što rekoh, ja bih rado pripomogao ali nemam skener niti od koga da ga uzmem, a skeniranje u kopirnicama je preterano skupo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2006, 12:28   #142
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Po prvi puta u istoriji....svet igara9 je on line

Dakako i dalje vrijedi, bilo kakva pomoc je i vise nego dobrodosla, posaljite nekom tko ima skener, recimo meni , ili bilo kome drugome tko ima vremena i volje to skenirati, pa necemo valjda ovo da godinama da radimo.

18 brojeva sk je gotovo
33 broja moj mikro je vec skenirano

ajde dobre duse.....

Pozdrav
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2006, 16:04   #143
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Kao što rekoh, ja bih rado pripomogao ali nemam skener niti od koga da ga uzmem, a skeniranje u kopirnicama je preterano skupo.
Ma i dobra volja je ok... ajd izbori se za taj skener negde
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2006, 16:12   #144
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Moram da pitam nešto:

Ima li neko predlog za dizajn sajta arhive sk.xoompages.com ?

Na zalost server na kojem se sada nalazi arhiva ne podrzava php, tako da nikakva automatizacija nije moguca (ispravite me ako gresim - mozda javascript?) ?

Ovako moramo svaki put kad dodamo neki broj da menjam i glavni index fajl i da pravim pojedinačne stranice za pregled broja...
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2006, 22:20   #145
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Evo indeks fajl broja 10/1988 je gotov
Pa izvolte koga zanima...

E bem ga... opet sam napravio glupost sa malim velikim slovima i imenima fajlova... nemam sad snage da ovo popravljam.... sutra... izvinite...

Poslednja ispravka: PopMilo (14.9.2006 u 23:03)
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 0:32   #146
~Jandra~
Član
 
Član od: 8.6.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 176
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ~Jandra~
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Malo pre sam bio na sajtu sk.xoompages.com i stvarno je extra.
Samo napred!
~Jandra~ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 11:12   #147
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Samo da javim da je 10/88 popravljen...

p.s. Jedan predlog za ljude koji bi da skinu neki od brojeva koji su "stranicu po stranicu":

Pomoću "HTTP SmartBrowser" plugina za Total Commander mozete dodati bookmark tipa "http://sk.xoompages.com/1988/10", i onda imate pristup direktorijumu gde su slike, pa mozete obeleziti i kopirati sve velike (skenirane) slike stranica i tako izbeci otvaranje stranicu po stranicu i "save image as..."

Mozete koristiti i neki drugi program za skidanje celih web sajtova ili slično naravno...
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 0:46   #148
Epidemic Magick
Novi član
 
Član od: 17.9.2006.
Lokacija: Novi Sad, izmedju 3 groblja
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 13 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Ko god je prvi krenuo od vas u ovu akciju, suvi je genije i mnogo ga shtujem...

Inace ako neko od ljudi iz Novog Sada ucestvuje u akciji, ima pristup mojoj arhivi SK-a (javite je na PM ili tako neshto), imam oko 45% brojeva, stavicu spisak uskoro,trenutno moram da
Epidemic Magick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2006, 10:30   #149
Gosh
Novi član
 
Član od: 10.7.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Alenko, gde se moze pogldati tvoja arhiva MM?
Gosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 8:25   #150
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citat:
Gosh kaže:
Alenko, gde se moze pogldati tvoja arhiva MM?
na mom kompu

evo adrese covjeka koji ima te brojeve online

http://alen.dreamhosters.com/

, njemu sam slao/razmjenjivao pa ga upitaj za download ili ti ja nekako pošaljem.
Ili pričekaj dok završimo sa Sk, pa onda bude i MM online.

imaš ti štogod ?????
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 11:26   #151
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citam SK dosta dugo,
no nisam mislio da postoje ljudi koji bi voleli da naprave arhivu SK u elektronskoj formi, da li zbog sete, nostalgije ili neceg treceg.

Posedujem 10-tak brojeva od '88 do '95 neznam tacno koji su, i sve od polovine '96 do danas.

Licno nosim se mislju vec dve godine da prebacim sve SK-ove u pdf, jer ovako zauzimaju dosta mesta i nemam gde vise da ih drzim.

Moram vam priznati da je to obiman posao.
Imao sam plan da to uradim prvo za aktuelnije brojeve pa tek onda za starije.

Napravio sam probu sa jednim brojem, skenirao sam u 300DPI, u boji sve strane, s'tim da sam strane gde su oglasi skenirao u 150DPI. U proseku fajlovi su oko 1-2mb veliki i treba u proseku 3-6 min za jednu stranu (koristim skener HP3670). Sto se tice skeniranja malo sam picajlza mora to da bude pod pravim uglom, da se strana lepo vidi, cisto, bez zakrivljenja i slicno. Grubo receno 7-8 sati skeniranja za jedan broj.
I to je laksi deo.

Sada dolazi deo gde bi stranice trebalo pretvoriti u text i slike i prebaci u pdf.
Koristim ABBY Fine Reader 7.0 (imam i 8 no ga nisam probao) koji ima opciju da posle prepoznavanja teksta to sve sacuva u pdf-u u izvornoj formi.
Problem nastaje pri nemogucnosti programa da u potpunosti prepozna sta je sve slika, a sta tekst. U programu se mora rucno selektovati sta je tekst, sta je slika da bi se dobio kakav takav normalan izgled stranice, a to pak opet oduzima dosta vremena. Normalno to sve zavisi od strane do strane, ali tamo gde ima puno malih slika i dosta clanaka ima dosta i posla. U proseku treba od 15 do 60 min po strani, sto je ipak mnogo da radi sve samo jedan covek.

Drugi problem koji nastaje je sto neznam tacno koji font koriste za prelom teksta, pa se program i tu buni (postoji opcija da se nameste tipovi fontova koji se koriste u dokumetu, no, znam da su SK-ovci napisali jednom koji font koriste, ali neznam u kom broju). Nekad se desava da posle prepoznavanja teksta na strani se pojave fontovi sa raznom velicinom i slicno.

To su neki utisci.

Ja licno cu teziti da se to uradi kao PDF radi lakseg pregleda i pretrazivanja, jer nemoze se non-stop odlaziti na net samo da bi videli ili nasli nesto, meni je licno to smaranje.
Svaki covek ima pravo na svoj kutak.

Mogu samo da iskritikujem SK sto sam ne napravi arhivu u pdf-u za sve brojeve koje ima u elektronskoj formi, mislim da verni citaoci to zasluzuju.
Sto se tice DVD-a, koji bi se distribuirao sa svim tim brojevima SK-a, moze da bude i zasticen, kao programi tipa plan plus i sl.,i da kosta recimo 2000 din, tako ga nebi kupovao svako, pa nebi bilo rizika da ce se pojaviti na ulicama za male pare, a mi, verni citaoci bi ipak dobili kvalitetnu i proverenu stvar.

Pozdravljam sve one koji cine da se sacuva deo istorije.
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 11:54   #152
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???


bravo.

Vremena očito danas nitko nema. Jedva da i ovo što radimo bit će potrebno valjda dvije tri godine samo za sk.
Ja imam vremena ali ne 7,8 sati za jedan broj.
Kada bih nas bilo desetak koji to radimo drage volje bih i ja tako skenirao i prebacivao u pdf format.
Iako ne patim previše za tim pdf-om, jer ipak to nije onaj direktni scan, sa bojom sa svim kako je bilo izvorno.
Ja skeniram u samo 100 dpi, treba mi oko 20 min do pola sata za jedan broj.
Tako mogu svako malo skenirati jedan broj koji zauzima "samo" 20 Mb
Ali kao sto si rekao svatko ima svoje misljenje, ja tvoje shvacam i podrzavam.
Samo moras znati da sam sam u roku 5 mjeseci skenirao oko 40 brojeva sk i mm da sam radio pdf od njih do sada bi bilo gotovo 4 broja i jos 2,3 od popmila. Dakle imamo skoro cijeli zivot na raspolaganju, mozda nam bude dovoljno.
Uglavnom da skratim samog sebe, imas li namjeru da pomognes, pa makar i tom "tvom" pdf formatu ubacis par brojeva ???
Pozdrav
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 12:09   #153
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

inace drzimo se reda oko čitljivosti, i kuta skeniranja, dakle ako je kut veci od 2,3 stupnja ili se nesto ne vidi na skenu ta stranica se skenira ponovno dok nije kako treba.
Skini koji broj pa vidi sam i reci misljenje, nema ni potrebe ici stalno na net, skines brojeve koji te zanimaju ili sve i uzivas.
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 10:47   #154
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Vreme od 7,8 sati je potrebno da bi se iskeniralo 140 strana nekog dokumenta, brzina normalno varira od tipa skenera koji se koristi i rezolucije skeniranja.
Trenutno SK ima oko 140 strana, no koliko sam gledao stariji brojevi nemaju toliko strana, pa i vreme potrebno za skeniranje nebi bilo 7,8 sati.

Format pdf sam izabrao iz funkcionalnosti, kada bi ubacivao same slike u pdf nebi konkretno nista dobio sem grupisanja svih strana u jednu celinu i eventualno bi dobio index strana.
Ali ako se uradi OCR tada bi dobili tekst.
Sa dokumentom koji sadrzi tekst se moze manipulisati, pretrazivati i sl.
Adobe Reader ima Search koji ima mogucnost pretrage svih PDF dokumenata po nekoj kljucnoj reci, sto bi olaksalo pretragu za nekim tekstom ili sekcijom dokumenta.

Nameru da pomognem imam, ali trenutno sam u nemogucnosti, jer sam u velikom poslu do sredine oktobra (radim i subotom i nedeljom).
Drugi problem koji se pojavio je da su mi brojevi stariji od 2000. godine u porodicnoj kuci koja je udaljena 150km od mesta gde trenutno zivim.

Meni nije jedino jasno da od svih "vernih citalaca" vi samo radite taj posao, nijeli ipak sramota da za casopis ciji je tiraz toliko ogroman samo 3-4 coveka rade posao za dobrobit svih.
Nekazem, i ja sam na ovu temu naleteo tek pre neki dan i samo zbog nje sam se registovao.

Kada bi samo 200 ljudi od toliko hiljada uradio skeniranje samo jednog SK-a posao bi bio gotov za 2-3 meseca.
Treba se samo organizovati.

Trebalo bi da skeniranje SK-a bude prva faza projekta, a da u drugoj fazi sve skenirane SK-ove prebacimo u PDF pomocu OCR programa, treca faza .... .
Probacu ovih dana dali dokumenti koji su skenirani u rezolucijama 100DPI ili 150DPI mogu bez vecih problema da se prepoznaju pomocu OCR programa.
Skinuo sam broj 12/84 i primetio sam da u tim starijim brojevima nema mnogo slika tako da bi prepoznavanje tih brojeva islo brzo.

Ako neko zna neko bolji program od ABBY 7.0, 8.0 nek mi javi.
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 12:59   #155
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Sve si rekao.

Prednosti pdf su potpuno jasne svima.

S obzirom da nemamo ništa i nikoga da pomogne, bio bih zadovoljan i sa 10 dpi.

U svakom slucaju spreman sam raditi i pdf i vecu rezoluciju, ako nam se itko pridruzi, ali ocito da nece ako dosad nije.

Pored toliko čitalaca ni meni nije jasno kako to da samo mi radimo nešto, mislio sam da će se nešto promjeniti ako se pokrene stvar, inicijativa, ali....

Nadam se da tih 150 km nece biti prepreka da u 10 mjesecu i pokoji tvoj broj ugledamo.

Inace, lose stranice, stare i slabo čitljive stavljam odmah u 200 ili čak 300 dpi.

Lijep pozdrav!
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 16:52   #156
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Pozdrav svima, pogotovo "novim" članovima ovoga "uzaludnog" i mukotrpnog poduhvata koji smo evo pokrenuli pre nekih devet meseci...

Po mojoj evidenciji imamo 22 broja online... nije lose...

Nek se pojavi jedan novi entuzijasta svakih tri meseca i ima da krenemo geometrijskom progresijom
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2006, 14:59   #157
Tom-Cat
Član
 
Član od: 30.6.2006.
Poruke: 434
Zahvalnice: 155
Zahvaljeno 365 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Pozdrav svima !

Sada kad sam se preselio u vecu kucu hocu i ja da pocnem sa skeniranjem. Sledeci tjedan cu da donesem SK ovdje i onda cu poceti. Prvo sa onim koji su "X" i onda sa drugima. Skener je VRLO spor ali kvalitet je dobar. Skeniracu u 200dpi tako da ce biti koliko-toliko dobro.

Pop - rekao si da je 22 SK brojeva online, ali ja vidim samo 12 ? Nesto skriveno nekdje ili ?

Lijep pozdrav,
Tomaz
Tom-Cat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2006, 17:06   #158
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Pa....

Tu su oni samo su tamo negde u nekom direktorijumu...

Moz da ih vidi onaj koji ima user i pass za ftp pristup
E... recimo onaj koji je nesto skenirao pa je morao to da uploaduje taj je i dobio user i pass pa moz da gleda sta god oce....

E... nisam ja nesto cicija nego ne stigoh napraviti index fajl za svaki broj koji Alenko stavi gore...

Inace sam bas juce pravio novi izgled sajta (novi - stari... izgubio sam original fajlove indexa pa sam morao rucno da editujem html da bih dodao neki broj - eee više nije tako išlo... )...

Bice uploadovan sutra uvece....
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2006, 8:52   #159
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citat:
Tom-Cat kaže:
Pozdrav svima !

Sada kad sam se preselio u vecu kucu hocu i ja da pocnem sa skeniranjem. Sledeci tjedan cu da donesem SK ovdje i onda cu poceti. Prvo sa onim koji su "X" i onda sa drugima. Skener je VRLO spor ali kvalitet je dobar. Skeniracu u 200dpi tako da ce biti koliko-toliko dobro.

Pop - rekao si da je 22 SK brojeva online, ali ja vidim samo 12 ? Nesto skriveno nekdje ili ?

Lijep pozdrav,
Tomaz

da vidimo prvi broj pa ću i ja da počnem u 200 dpi, nemam više ograničenje prometa.
Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2006, 8:53   #160
Alenko
Član
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: CRO
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web arhiva Sveta kompjutera ???

Citat:
PopMilo kaže:
Pa....

E... nisam ja nesto cicija nego ne stigoh napraviti index fajl za svaki broj koji Alenko stavi gore...
svet igara 6,7,8,9...gotovi !!!!

Alenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
arhiva, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forum Sveta kompjutera - ekran za prijavu Eni Slobodni softver 13 21.11.2009 15:52
Prodaja starih brojeva Sveta kompjutera Pollux Brbljaonica 14 6.8.2008 22:16
Forum Sveta kompjutera - Bezbedno i korisno mesto na internetu. Simke Forum o forumu 7 10.1.2008 16:37
Pretraga Sveta kompjutera nighthawk Brbljaonica 1 9.1.2008 17:38
Želim da postanem saradnik Sveta kompjutera... oluja O SK-u uopšte 0 18.11.2006 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com