Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.4.2010, 12:05   #181
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Exclamation Re: Laki pingvini

Jedno pojašnjenje vezano za recenziju Speedcrunch programa u ovomesečnom broju SK. U objavljenom tekstu fali prvi pasus pa je početak pomalo nezgrapan, ali evo ovde ću postaviti nedostajući deo kako bi ste imali potpunu sliku prikaza.
Citat:
Kalkulator je alat koji upotrebljava najširi krug ljudi i koji je prosto nezaobilazan i nezamenljiv u svakodnevnom radu pa su tako i programi za ovu namenu sastavni deo većine modernih operativnih sistema. Iako je svrha i namena ovih programa jednostavna njihovu upotrebnu vrednost ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo. Ovo najbolje znaju korisnici koji koriste napredne funkcije ovih alata i profesionalno se bave nekim poslom u kome je kalkulator glavno oruđe i sredstvo za rad. Oni koji prilikom rada ne idu dalje od četiri osnovne računske operacije i eventualne upotrebe M tastera možda i nisu svesni šta je sve u mogućnosti da uradi jedan naizgled trivijalan program kao što je kalkulator.
Link ka recenziji

Poslednja ispravka: urke (8.4.2010 u 23:37) Razlog: Ubacio link ;)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2010, 21:30   #182
dragoslav_
Novi član
 
Član od: 7.1.2010.
Poruke: 20
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laki pingvini

Predlozi za recenziju:

KDE Partition Manager, Juk, EiskaltDC++, Kdesvn.
dragoslav_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2010, 12:12   #183
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

slažem se za EiskaltDC++, takođe može i qmmp znam da je bilo al nova verzija je izašla koja je prilično unapređena...a takođe bi se mogla koja reč reći i o Iron web browseru baziranom na chormu
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2010, 23:26   #184
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Да поновим још једном: како предлози програма за описивање, тако су добро дошли и нови сарадници. Напишите, пошаљите, ако је добро учествоваћете активно у стварању Лаких пингвина.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2012, 18:44   #185
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Novi Laki pingvini

Dragi forumaši, novi broj SK za novu 2013 godinu je na kioscima, a sa njim i novi urednik rubrike, pa je red da vaskrsnem ovu temu i ukratko se obratim vasceloj javnosti

Prvo, moram da se javno zahvalim Urketu na ukazanom poverenju i pomoći prilikom preuzimanja dužnosti i glavnom i odgovornom uredniku Vasi na strpljenju i razumevanju. Urke, hvala ti što si održao Pingvine toliko dugo, nadam se da ću biti dostojna zamena...

Dakle, za početak neće biti radikalnih izmena u koncepciji Lakih pingvina, sa tim što ću se, zajedno sa saradnicima, truditi da proširimo dosadašnje teme koje je rubrika pokrivala i da kroz edukativne i informative tekstove približimo i popularišemo svet slobodnog softvera, od kojih je linux značajan, ali ne i jedini, deo. Recenzije korisnih i zanimljivih programa će i dalje biti tu.

Od vas, cenjenih forumaša, očekujem da slobodno kažete vaše mišljenje, sugestije, kritike i predloge za Lake pingvine. Komentarišite tekstove, pitajte i tražite, bez povratne informacije od strane čitalaca plovimo u mraku, stoga pomozite da zajedno napravimo zanimljivu i korisnu rubriku.

I dalje stoji poziv za one koji se ne plaše da svoje znanje i iskustvo prenesu na papir. Saradnici su ti koji čine Lake pingvine, možete biti jedan od njih, uz malo truda i rada vaš tekst može da bude na stranama najčitanijeg IT magazina u Srbiji, a i šire. Zainteresovani mogu da me kontaktiraju kroz lične poruke i dobiće smernice za rad.

Toliko za sada, nadam se živoj i konstruktivnoj diskusiji.

Happy Hacking!
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
blast beat (26.12.2012), ColdBoot (26.12.2012), dare023 (26.12.2012), Mr.Eco (26.12.2012), Neky (25.12.2012), Nergal (2.1.2013), urke (13.12.2015), voodoo_ (25.12.2012)
Stara 25.12.2012, 22:11   #186
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Red bi bio da se zahvalimo Urketu i poželimo sve najbolje u daljem životu i radu...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
dare023 (26.12.2012), Neky (26.12.2012), urke (13.12.2015), voodoo_ (25.12.2012)
Stara 26.12.2012, 0:29   #187
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Svaka čast Urketu na odlično poslu. A Goranu samo poželeti sreću i neka drži pingvine na ovom nivou kako se kaže nebi ja tu ništa menjao jedino veći broj stranica
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Mr.Eco na korisnoj poruci:
dare023 (26.12.2012), Neky (26.12.2012), urke (13.12.2015)
Stara 13.12.2015, 1:35   #188
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Wink Re: Laki pingvini

Vaskrsavam ovu temu nakon (za malo) pune tri godine i čestitam Goranu što još uvek održava rubriku u životu!

Ja sam se veoma udaljio od GNU/Linuxa (Windows 10 #win , ali ga i dalje vrtim na Raspberry Pi (za moje twitter servise, torrent i HTPC).

Hoću da predložim Goranu (ako mu je RPi ostao od testiranja da odradi HTPC na RPi kao temu za neki od nadolazećih brojeva. Doradio sam uputstvo sa htpcguides.com na installaciju miniDLNA v1.1.5 (kad sam reinstalirao novi Raspbian pre nedelju/dve), a komplet može da se pogleda na mom pastebinu https://pastebin.com/Rxzd0C8g

Eto toliko od mene za ove tri godine koliko me nema Pozzz
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2015, 11:20   #189
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Uroševiću, hvala na čestitkama, tvoje zasluge su dovoljno velike da ti možemo progledati kroz prste za te winblowse

Glede RPi tekstova, da, biće ih u narednim brojevima i u svakom će biti obrađen neka od mogućnosti maline. Krećemo lagano, upoznavanjem hardvera, pa će na red doći software, pa malo naprednije čačkanje i tako redom... Biće i HTPC primene, naravno...

Pozdravljam te uredniče, i zahvaljujem na sugestijama, ako budeš raspoložen da sam uradiš tekst mislim da mogu da potegnem neke veze da to prođe u SK
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2018, 13:42   #190
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Поздрав,

На овом делу форума се поприлично наталожило прашине, слабо се износе неке идеје, предлози и сл.

Ових дана се покренула нека прича око руских процесора (елбрус) и њихових оперативних система који се користе у у оквиру државне управе.

Још раније сам приметио да одређене дистрибуције са Руског подручја имају и неке своје верзије које су сертификоване од стране надлежних државних органа за употребу у државној администрацији а било је и неке приче око смернице председника Руске Федерације да се државна администрација пребаци са коришћења виндовса на неки други алтернативни оператвини систем који би смањио зависност од одлука једне корпорације....
Сада долазимо и до предлога ...
Можда би било занимљиво да се у оквиру "Лаких пингвина" обради и тема везана за употребу Линукса у оквиру државних служби - барем оно што је доступно, при чему би се обрадила питања као што су:
- разлози за прелазак на Линукс,
- одабрана дистрибуција - да ли је кориштена нека од већ афирмисаних или се приступило састављању неке нове,
- опис дистрибуције и алата који су доступни (уколико је тако нешто могуће),

- да ли су израђени неки нови алати који нису до тада били доступни за Линукс...
- шта је добијено преласком на Линукс.....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2018, 8:44   #191
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Lep predlog o kome sam i sam razmišljao u nekom momentu, ali, na žalost (i iz poznatih razloga), ne verujem da će u skorije vreme doći i do realizacije...

Iz nekog ličnog iskustva mogu da ti kažem da se slobodni softver koristi u okviru institucija R. Srbije, ali je to mahom za specifične poslove u serverskoj sferi. Ima i radnih stanica sa linuksom, ali u daleko manjem obimu i bez adekvatne podrške...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2021, 13:54   #192
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Laki pingvini

Dočekao me avgustovski broj SK kad sam se vratio u Srbiji, i vidim nema više rubrike Laki pingvini. Kad je zvanično rubrika ugašena (ili spojena u SK Labs), nisam uspeo da skontam?


Sent from my iPhone using Tapatalk
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2021, 20:44   #193
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ništa zvanično. Rubrika je ostala bez saradnika, ne bih u dalju analizu, mislim da nema potrebe...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
urke (10.8.2021)
Stara 10.8.2021, 23:27   #194
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Laki pingvini

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ništa zvanično. Rubrika je ostala bez saradnika, ne bih u dalju analizu, mislim da nema potrebe...

Oni problem(i) koji su se vukli još od 2015?


Sent from my iPhone using Tapatalk
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2021, 8:50   #195
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Eksponencijalno eskalirani...

Mislim da je bol u genitalnom predelu nadležnih organa glavni uzrok.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
urke (13.8.2021)
Stara 11.8.2021, 10:13   #196
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Koliko Kuzma hejtuje Linux u svakom kontekstu, dobro je i onoliko trajalo
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2021, 13:09   #197
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ne bih da trolujem ali koliko se zapravo razvoj linuksa vuce i cela prica se beskonacno ciklicno resetuje u taktu od par godina (KDE, GNOME) i ide prakticno od nule rubrika laki pingvini nije ni zasluzivala mesecni prostor. Jednom u tri meseca napisati ponesto o glavnim distribucijama, okruzenjima, razvoju kernela i softvera je i vise nego dovoljno. Takodje izbaciti tekstove o malinama, kupinama i slicnim vockama koje nemaju neku sire znacajnu primenu. Nekada davno su korisnici sami sklapali kompjutere i takvi tekstovi su u to vreme bili primereni. Pisati danas toliko o projektima koji privlace samo par entuzijasta na 10 hiljada ljudi je nepotrebno trosenje prostora.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.8.2021 u 13:50)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
ZoNi (12.8.2021)
Stara 12.8.2021, 9:30   #198
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Iako je prikazan zavidan nivo nepoznavanja obima i tematike slobodnog softvera mogu da kažem da se, eto, sve poklopilo sa tvojim željama...

Da je rubrika funkcionisala kako sam je zamišljao kada sam preuzeo uredničku palicu, moguće da bi tvoje mišljenje bilo drugačije, ali sa dostupnim resursima nije se moglo više od pukih (i, realno, dosadnih) recenzija. Krivca možemo da tražimo, mada nisam siguran u svrhu tog poduhvata...

Takođe, drago mi je videti da SK LABS nastavlja da živi, možda se nekome ne sviđa ili ga ne interesuje ovaj segment računarstva, ali to ne znači da ne treba da postoji, svako je slobodan da preskoči "nepotrebno potrošene stranice".

Na kraju, ništa još nije konačno i definitivno, možda je ovo samo period, u ovom momentu znam da ne znam.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 13:08   #199
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Zavidan nivo nepoznavanja cega? "Slobodan softver" je skoro sav krs (izuzmimo mozda 10-20 korisnih nesto kvalitetnijih programa) i neupotrebljiv je za bilo kakvu ozbiljniju primenu. Sto bi rekli nasi seljaci, necu da "mutim mozak" budalastinama. Drzati rubrike koje zanima jedan promil promila citalaca je cisto popunjavanje prostora a ja to licno dozivljavam skoro kao pljacku. Kapiram da se zeli odrzati reputacija SK kao casopisa za PC entuzijaste ali, budimo, iskeni, SK to (odavno) nije ni pristupom materiji, ni izborom tema ni kvalitetom pisanja.
Recenzije slobodnog softvera i linuks distribucija su (bile) u tolikoj meri dosadne, neinformativne i generalno slabe da ama bas nista novo nisam mogao da saznam sto nisam mogao posle 10-15 minuta prckanja po nekom live distrou ili programu/aplikaciji.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 13:51   #200
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
"Slobodan softver" je skoro sav krs (izuzmimo mozda 10-20 korisnih nesto kvalitetnijih programa) i neupotrebljiv je za bilo kakvu ozbiljniju primenu.
Spoiler za Aman z aman:
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
UNIX-way ili Windows-like-way? enaB Slobodni softver 19 18.6.2007 1:17
RTV Laki Pingvini - problem milke Slobodni softver 8 28.6.2006 2:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com