Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.7.2017, 22:47   #1
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom IPS LCD backlight problem?

Imam televizor LG 49UH610V (upravo kupljen). Primecuje se probijanje pozadinskog svetla, kada je crna pozadina i zamracena prostorija. U ostalim situacijama slika je sasvim OK.

https://ibb.co/mJAGQF

Da li je ovo sa fotografije na linku iznad normalno za IPS panele ili je meni zapao defektan panel?

Fotografija je napravljena u mracnoj prostoriji.

Prvobitno sam pazario isti model ali dijagonale 43", na njemu nisam primetio ovakvo probijanje (manji TV sam imao jedan dan, odmah sam ga zamenio za veci. Iskreno nisam ni obratio paznju na ovo, ali verovatno je taj panel bio bolji pa nisam primetio).

Unapred zahvalan za odgovore.
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2017, 12:37   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Nije normalno.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2017, 13:22   #3
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Onda da reklamiram TV? Ne smeta ovo mnogo, ali se primecuje kada je crna pozadina u zamracenoj prostoriji...
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2017, 14:22   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Da, obavezno.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
INSANE (12.7.2017)
Stara 3.10.2017, 15:40   #5
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Pre 8 dana odnesem TV na reklamaciju. Dobijem info da mora da prodje servis, i da cu moci da dobijem zamenski TV ili povracaj novca.

Danas mi stize poruka da reklamacija nije prihvacena, odnosno da ovlasceni servis nije utvrdio kvar.

Nije da imam mnogo iskustva sa IPS panelima, ali backlight bleeding je bas jak.
https://ibb.co/mJAGQF
Meni ovo definitvno nije normalno.

Ne znam da li mogu ponovo da se zalim i kome. Ako neko ima savet, neka javi.
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2017, 16:10   #6
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Ja jedino mogu da ti posavetujem da smanjis Brightness na od 35-40 i da stavis kontrast oko 60. Malo se igraj sa parametrima oko tih vrednosti. Nece ti skorz nestati probijanje, ali ce biti koliko toliko podnosljivije, barem kao privremena opcija dok zamenist taj tv.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2017, 16:20   #7
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Citat:
dacajak kaže: Pregled poruke
Ja jedino mogu da ti posavetujem da smanjis Brightness na od 35-40 i da stavis kontrast oko 60. Malo se igraj sa parametrima oko tih vrednosti. Nece ti skorz nestati probijanje, ali ce biti koliko toliko podnosljivije, barem kao privremena opcija dok zamenist taj tv.
Ma kako da ga zamenim sada, kada su mi javili da kvar nije utvrdjen

Ne znam, ali ako ovo nije defektan panel tj ako je ovo probijanje svetla normalno..
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2017, 22:58   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Normalno za IPS nize klase a bogami i srednje. Trazi AH-VA sledeci put ako ti smeta.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 13:58   #9
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Ljudi, probijanje svetla nije vezano za IPS može ma panelu bilo kog tipa da se javi. Imam IPS panel niže klase, zapao me primerak bez probijanja, ima malo IPS glow (meni ne smeta). A ne znam cenovno kako rangirate srednju-nižu-višu klasu, pošto recimo na monitorima od oko 400 EUR u Svetu kompjutera komentarišu da uniformnost osvetljanja varira vidljivo ,ali da je, parafraziram, u granicama normale.
A gledao sam monitore od 800 i više EUR koji imaju tako izraženo probijanje da ga ja ne bih uzeo ni za 200 EUR. Tako da što se tiče panela (monitora koliko mogu da primetim više nego televizora, ili ljudi manje obraćaju pažnju na TV) čista sreća i lutrija.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 14:03   #10
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Skoro svi IPS paneli imaju probijanje manje ili vise, osim onih sa IGZO. Znaci samo ultra visoka klasa. Moze probijanje da se javi i kod VA i kod TN, cak i kod ADS, ali to nije endemskih proporcija kao kod IPS. Najredje probijanje mozes da sretnes kod AH-VA. Postoji i AH-IPS tehnologija koja pokusava da smanji probianje koristeci neke tehnologije AH-VA. Ali to opet nije toliko uspesno kao kod AH-VA.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
makiem (4.10.2017)
Stara 4.10.2017, 15:34   #11
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Pa jel postoji negde u specifikaciji proizvoda da je backlight bleeding normalna i ocekivana pojava?
Sta ako ja kao korisnik nisam zadovoljan (a nisam)? Valjda postoji neki zakon koji stiti i potrosace a ne samo proizvodjace (od sada pa nadalje kupujem jedino na daljinu).
Koje god klase bio panel (nize, srednje, vise) platio sam za njega i ocekujem kakav-takav kvalitet.
Zakljucak servisa je da je proizvod OK, a nikom nista sto meni nije OK. Bas bzv...
Ocekivao sam da panel nece biti savrsen, ali ovo probijanje mi bas bode oci...
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 15:57   #12
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Ne postoji savršena panel tehonologija. Sve je stvar kompromisa.

Lično nikad ne bih pipuno IPS panel upravo zbog tog probijanja. Sledeći put svakako juri AH-VA.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 16:34   #13
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Ne postoji savršena panel tehonologija. Sve je stvar kompromisa.

Lično nikad ne bih pipuno IPS panel upravo zbog tog probijanja. Sledeći put svakako juri AH-VA.
Razmisljao sam da li da puknem 1000+ evra na neki bolji TV, ali nije mi se davao veci novac (imam drugih pririteta).
Prvobitno sam pazario isti model, ali 43". Nigde nije bilo probijanja, panel savrsen. Nazalost, zamenio sam ga za 49" jer mi ta velicina vise odgovara i panel je los. Na kraju ispada koliko para - toliko muzike.
Nije mi zao ni datih para, i slika je stvarno OK pri dnevnom svetlu (nisam ocekivao nesto specijalno, i tu sam vise nego zadovoljan).
Samo me malo "boli" takav odnos proizvodjaca. Oni smatraju da je TV ispravan i nikom nista. Je li mene LG obavestio da ekran u mraku nema uniformno osvetljenje, tj da zuto svetlo izbija oko ivica ekrana. Taj podatak u specifikaciji nisam nasao.
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2017, 21:03   #14
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Tehički on je potpuno ispravan, a svaki IPS ima glow, manji ili veći to je već pitanje i povod da ga testiraš u tamnoj prostoriji (što gotovo nikad nije moguće pre kupovine).
Neki ljudi imaju jak glow i pa tolerišu, a neko ne toleriše ni najmanje. Ukratko, IPS je lutrija.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2017, 16:58   #15
lobanja
Veteran
 
Član od: 18.5.2008.
Poruke: 864
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 135 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

cudime da ti nisu zamenili,ortak tu iz komsiluka je 3x menjao neki SENCRO ili kako god tv od 49' bas zbog tog probijanja,naravno donese kuci uplai vidi da probija vrati sutradan. Promenio 3 komada svi dojednog probijaju i na kraju digo ruke,mislim da je ostavio neki sa najmanje "zracenja"

IPS po svojoj prorodi probija (posebno u nizim kategorijama).Tehnicki oni jesu upravu za reklamaciju tv je ispravan,nigde ti se ne navodi da paneli mogu da budu defektni (to se desava tokom proizvodnje)
lobanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 0:11   #16
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Ja kada sam video šta se radi sa monitorima od 700-800 EUR (sećam se da je baš Asusov neki mnogo popularan model, IPS panel, 120 ili 144 Hz nisam siguran), to je bilo bogu plakati. Na kraju su likovi u radnji odradili test svih primeraka tog modela koje su imali u radnji (mislim da ih je bilo oko 20ak) i ako se dobro sećam više od pola je imalo NEPRIHVATLJIV nivo probijanja, dok su drugi bili manje ili više ok (ne bez probijanja ali dovoljno dobri po njihovim subjektivnim kriterijuma).

Mnogo je nezgodno danas po pitanju televizora/monitora. Ako naručuješ preko interneta, imaš pravo da vratiš ako nisi zadovoljan u roku od 2 nedelje ali ne možeš da probaš model pre kupovine. Teoretski, tako možeš da teraš dok ne ubodeš "savršen" panel, ako imaš vremena i još važnije živaca.
Ako kupuješ u prodavnici, možda možeš da probaš primerak pa da ga kupiš (teško da možeš u zamračenoj prostoriji gde se takvi problemi najčešće a i najviše uočavaju), ali ako posle primetiš neku falinku, mogu 'ladno da te otkače i da završiš sa kupovinom kojom nisi zadovoljan.

Ja sam se recimo pomirio sa činjenicom da za 200ak eur koliko sam potrošio na monitor moram da prihvatim određene mane (koristim dva monitora, jedan TN jedan IPS, oba imaju po neku meni sitnu manu). Lakše se svare te mane kada znaš da se ista s**nja dešavajju i na nekoliko puta skupljim modelima. A i kada te zapadne odličan primerak, niko ti ne garantuje da posle nekoliko meseci neće iznići neki mrtav ili zaglavljen piksel/i i onda opet mogu da ti ne uvaže garanciju ili u najboljem slučaju da ponovo igraš panel lutriju.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:07   #17
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Znaci na kraju se sve svede na subjektivni utisak nekoga u servisu da li nivo probijanja prihvatljiv ili ne. Oni kazu da je prihvatljiv iako meni nije i naravno servis je u pravu.
Zasto u specifikaciji ne pise da panel moze da ima probijanje svetlosti?
Zasto proizvodjaci u specifikaciju ne stave sliku TVa sa probijanjem, tako da kupac moze da zna sta da ocekuje?

Nisam ocekivao nikakav narociti kvalitet, odnosno neki nivo probijanja sam ocekivao, ali ovo je previse. "Bode" mi oci u mraku.
Ali valjda kao kupac imam pravo na odredjeni kvalitet.

Zalicu su nekom udruzenju za zastitu potrosaca
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:30   #18
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Ako pogledaš po sajtovima proizvođača, na mnogim sajtovima pominju da je recimo IPS glow vezan za tehnologiju i da je "određen" stepen normalan.

A zašto ne stave sliku sa probijanjem? Zašto se žene/muškarci šminkaju, zašto u časopisima stoje fotošopovane fotografije modela... Shvataš šta hoću da kažem.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
INSANE (3.3.2018)
Stara 6.10.2017, 14:22   #19
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

@INSANE

Kolk'o para toliko i muzike.

IPS, VA i TN (sa svojim podkatergorijama) su sve tehnologije paneli sve imaju prednosti i mane), sve je to stvar kompromisa.

Neko se zbog prikaza boja ne bi odrekao IPS-a, a neko bi i zbog najmanjeg probijanja svetla, pobegao glavom bez obzira. Činjenica je da je IPS najviše reklamiran, ali to ne znači da je i najbolji. VA je nekako najbolji najbolji odnos cena-kvalitet, duboka crna i nema probijanja.

Ako hoćeš odličan panel onda svu pažnju usmeri na OLED. Al to košta.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku helen na korisnoj poruci:
INSANE (3.3.2018)
Stara 3.3.2018, 13:23   #20
INSANE
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 160
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: IPS LCD backlight problem?

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
@INSANE

Kolk'o para toliko i muzike.

IPS, VA i TN (sa svojim podkatergorijama) su sve tehnologije paneli sve imaju prednosti i mane), sve je to stvar kompromisa.

Neko se zbog prikaza boja ne bi odrekao IPS-a, a neko bi i zbog najmanjeg probijanja svetla, pobegao glavom bez obzira. Činjenica je da je IPS najviše reklamiran, ali to ne znači da je i najbolji. VA je nekako najbolji najbolji odnos cena-kvalitet, duboka crna i nema probijanja.

Ako hoćeš odličan panel onda svu pažnju usmeri na OLED. Al to košta.
OLED je u planu, ali za koju godinu Za sada nisam hteo da se trosim toliko. Sve u svemu, zadovoljan sam TVom, verovatno bih bio zadovoljniji nekim VA, al sta je tu je. Zivot ide dalje
INSANE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows 7 64bit mouse problem MiljanX Ostale komponente 3 1.7.2014 14:36
Windows 8.1 i problem sa Nvidiom. Spasavajte! Isko Operativni sistemi 11 8.3.2014 16:44
Problem sa pristupom https vezama Miki2 Operativni sistemi 2 26.8.2013 10:04
Problem HDD Led Sija kao Sumanut (negasi se) King SRB Kvarovi 19 10.7.2013 7:21
Problem sa zvukom - da li je do hardware-a ili nesto drugo? FiresnakE Kvarovi 6 5.3.2010 12:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com