Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.11.2014, 18:17   #21
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

@Dekip
Kad bi znao šta su sve bili predlozi za naslov...
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Wolverine na korisnoj poruci:
Yonai (2.11.2014)
Stara 2.11.2014, 18:43   #22
maska
Starosedelac
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Levo od Albukerkija pa pored ludnice
Poruke: 1.205
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 241 puta na 173 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Nisam skoro komentarisao naslovnicu ali kada sam video reč iZnad u podnaslovu za Note4, nisam mogao da odolim.
Svaka Čast.
Sto bi se reklo> na finjaka im ga uterase!!
maska je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2014, 19:57   #23
Star trek
Član
 
Član od: 18.11.2013.
Poruke: 70
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Naslovna strana me je razocarala.

Mogli su da stave Kuzmu kako cekicem razbija omiljeni telefon.

Poslednja ispravka: Star trek (2.11.2014 u 22:57)
Star trek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2014, 20:27   #24
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Arrow Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Nisam skoro komentarisao naslovnicu ali kada sam video reč iZnad u podnaslovu za Note4, nisam mogao da odolim.
Svaka Čast.

Sad tek primetih ovo, totalno mi je promaklo... pa ovo je urnebes! Povlačim reč za sve što sam rekao o Apple naslovnici

Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 1:03   #25
Ninoslav
Veteran
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Bečej/Novi Sad
Poruke: 632
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 235 puta na 119 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko AIM-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Yahooa korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Skypea korisniku Ninoslav
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Vrlo, vrlo neprimeren opis iPhone uređaja.

Znam da je vrlo teško biti "unbiased" ali ovakav nivo neobjekivnosti vam se skoro nije desio.

"Hipsteraj, od sada i zvanično" je uvredljiv naslov za korisnike ovih uređaja, ma kako vi to opravdali.

Pre nego shitstorm krene, želim da napomenem da bih isto reagovao i da ste stavili na naslovnicu Note 4 i napisali, recimo, "Više plastike i faux kože nego u Stefan Braunu".

Disclaimer: iPhone 3-5s korisnik, iPad korisnik, Android phone, Asus MemoPad korisnik, Windows 98-8 korisnik, MacOSX korisnik.
Ninoslav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 1:16   #26
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
Vrlo, vrlo neprimeren opis iPhone uređaja.

Znam da je vrlo teško biti "unbiased" ali ovakav nivo neobjekivnosti vam se skoro nije desio.

"Hipsteraj, od sada i zvanično" je uvredljiv naslov za korisnike ovih uređaja, ma kako vi to opravdali.

Pre nego shitstorm krene, želim da napomenem da bih isto reagovao i da ste stavili na naslovnicu Note 4 i napisali, recimo, "Više plastike i faux kože nego u Stefan Braunu".

Disclaimer: iPhone 3-5s korisnik, iPad korisnik, Android phone, Asus MemoPad korisnik, Windows 98-8 korisnik, MacOSX korisnik.
Tekst je pisao korisnik iPhone 4 telefona. Na stranu naslov, kako ti se svideo opis uređaja u tekstu?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 1:29   #27
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Nažalost u redakciji nikako da ukapiraju da ljude koji čitaju tekstove o Apple-u ne interesuju rantovi suparničkih tabora već utisci ljudi koji su dobro upoznati sa Apple ekosistemom. Do pre nekoliko godina u SK-u su objavljivani tekstovi autora čijeg se imena nažalost više ne sećam ali za koje znam da su bili pravi primer nepristrasnog i stručnog pisanja o svemu što je vezano za Apple.

Nakon ovih poslednjih tekstova o iPhone-u mogu samo da kažem - prestanite jednostavno da pišete o Apple hardveru/softveru. Kritika je u redu ali trošenje papira na "izduvavanju ventila" baš i nije. Šta drugo da kažem...
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 1:30   #28
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Meni se čini da on nije ni čitao tekst nego samo naslove.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 2:08   #29
Ninoslav
Veteran
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Bečej/Novi Sad
Poruke: 632
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 235 puta na 119 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko AIM-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Yahooa korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Skypea korisniku Ninoslav
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Čitao sam sve, vrlo detaljno. Kao i svaki put do sad, od 1994. godine.

Galaxy Alpha: "...najveća prepreka - veoma visoka cena za kojoj se iskreno nadamo da će u skorijoj budućnosti početi da 'klizi' nadole"

Note 4: "..ne preostaje ništa drugo nego da se bace na štednju-potraže broj tetke iz Nemačke i pazare ovo čudo"

Dva vrlo skupa telefona, flagship kao i iPhone, uostalom, koji dobija drugačiji tretman: "..očekivano je da bude među najskupljim... pitanje je da li zaista vredi izdvojiti toliki novac za mobilni telefon"

Odlično zapažanje (da li vredi ili ne), koje je promaklo u opisu prva dva uređaja.

Dalje, ako oluja kaže "na stranu naslov", sklon sam da pomislim da u SK vlada ustaljena, negativna praksa da urednici imaju final say kada je reč o naslovima i da Mario nije imao udela u ovom. Doduše, to dosta govori o kompetenciji novinara kome nedostaje hrabrosti da iskaže svoje nezadovoljstvo i ne dozvoli da tekst bude potpisan njegovim imenom.

Dalje, ako već govorimo o tekstu, u istom stoji "ekran se na papiru ne može pohvaliti nikakvim posebnim novinama". Netačno. Evo vam link da bude lakše: http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_6#Hardware a ja ću samo citirati: "The most significant changes to the iPhone 6 line are its displays".

Takođe, netačan je i deo oko gubitka aplikacija ako se prelazi na novi app store. U tekstu se implicitno navodi da se gubi mogućnost pristupa do tada plaćenim aplikacijama, što nije tačno.

U delu oko iPhone 6 Plus, netačno je da iPhone može da komunicira sa ostalim mobilnim uređajima putem NFC. Korišćenje NFC je u ovom trenutku rezervisano samo za Apple Pay.

I na kraju, game emulatori postoje i za iOS, ne samo za Android.

Sve gorenavedene greške su isključiva posledica činjenice da je odgovorna osoba koja je zadužena za signoff više vremena provela smišljajući catchy headline od proveravanja i istraživanja činjenica o uređajima koji su toliku pažnju zavredeli da su se, o čuda, našli i na naslovnici. Greška novinara je skoro podjednako tragična, pre svega zbog netačnih činjenica ali i zbog nedostatka hrabrosti da se stane na put evidentnom redakcijskom trendu hejtovanja apple ekosistema.

Source for rant: ja, dipl. novinar, master komunikolog.
Ninoslav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ninoslav na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (3.11.2014)
Stara 3.11.2014, 9:53   #30
mentolbrebombona
Veteran
 
Član od: 22.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 702
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 166 puta na 110 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Još jednom ću da pohvalim igru meseca i da kažem samo da sam se slatko nasmejao kad sam video ko je radio opis. Neizmerno mi je bilo drago, iako ne znam čoveka, što je Čmelik dobio Alien-a i Grimrock.
To mu dođe kao bensedin posle "muvanja sa golubovima", ali se bojim da ste ga upropastili na duže staze i da će morati češće da dobija dobre stvari umesto "životinjskih naslova" kako bi se mentalno oporavio .
mentolbrebombona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku mentolbrebombona na korisnoj poruci:
filpan (14.11.2014), Skenderevo (5.11.2014), Wolverine (3.11.2014), Yonai (3.11.2014), zdravkelja (6.11.2014)
Stara 3.11.2014, 13:06   #31
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
...
Za početak da se zahvalim za komentar.
Kada je naslov u pitanju, da, urednik obično menja naslov ukoliko ga ne smatra adekvatnim, što se desilo i sa tekstom o iPhone-u, ali opet "bombastičnog" prizvuka ne smatram da je previše bitan u celoj priči.
Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
Dalje, ako već govorimo o tekstu, u istom stoji "ekran se na papiru ne može pohvaliti nikakvim posebnim novinama". Netačno.
Što se ekrana tiče, ne razumem na šta ciljaš, u poređenju sa peticom ima istih 326ppi, a da ne pominjem 500 i kusur PPI kod Android flagship uređaja, a kakav je u realnom radu je već i napisano u tekstu.
Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
Takođe, netačan je i deo oko gubitka aplikacija ako se prelazi na novi app store.
Promenom na novi app store(kada ga bude) se gubi pristup kupljenim aplikacijama:
After you change the country of your account, you won't see the items you purchased from the previous country’s store in the Purchased section.
Da, one će biti na uređaju i moći će da se koriste, ali prvi reset na fabrička podešavanja će ih obrisati, a bez ponovne promene marketa neće biti ni pristupa kupljenim aplikacijama.
Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
U delu oko iPhone 6 Plus, netačno je da iPhone može da komunicira sa ostalim mobilnim uređajima putem NFC.
Što se tiče NFC-a, i napisano je ostali mobilni uređaji a ne mobilni telefoni, Apple duže vreme radi na bežičnom otvaranju vrata putem NFC-a a postoji još nekoliko projekata vezanih za tu tehnologiju.
Citat:
Ninoslav kaže: Pregled poruke
I na kraju, game emulatori postoje i za iOS, ne samo za Android.
Nisam ni rekao da emulatori ne postoje, već se radi o prostoj udobnosti korišćenja uređaja u tu namenu. Na Android uređajima je daleko jednostavnije raditi bilo kakve akcije vezane za baratanje fajlovima, pristup folderima i sličnim operacijama, što na Apple uređajima može biti veliki problem, pola aplikacija bez Jailbreak-a nema mogućnost pristupa fajl sistemu, kreiranja foldera i njihovom manipulacijom. U slučaju da recimo želiš da kopiraš, sortiraš i pristupiš velikoj količini ROM-ova smešenih na PC-u, u velikom si problemu. iTunes ne možeš koristiti za kopiranje ROM fajlova, ako ih smestiš u storage deo particije koji je vidljiv sa PC-a među fotografije onda im emulator na telefonu nema pristup, ukoliko se uhvatiš nekog od malobrojnih fajl menadžera za iOS i pokušas sve to da odradiš bežično uspećeš ali uz tri puta više muke u odnosu na Android.

Dalje na ovu temu neću komentarisati, ne želim da učestvujem u Apple VS Andorid raspravi, koristim uređaje oba tabora i svaki ima i prednsti i mana, idealne naprave nema, te stoga nemam potrebe da nikom stajem na put.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Game fever (25.11.2014), oluja (3.11.2014), Rockstar (3.11.2014), Wolverine (4.11.2014), Yonai (3.11.2014)
Stara 3.11.2014, 17:13   #32
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

I-phone je ko Kirby i ko Zvezda i Partizan! Jeftini u proizvodnji (nabavci) ali mu je konacna cena bezobrazna. Radi posao (igra), medjutim ima neko ko radi (igra) i bolje. Svo cetvoro priznaju da su pokradeni i da su se svi urotili protiv njih.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 19:56   #33
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Velika vecina iPhone korisnika, po mom licnom empirijskom istrazivanju, su zene Ostatak su ljudi koji vole skupe stvari, svidja im se dizajn, materijali itd. I taj uredjaj meni zaista tako i deluje. Posto je SK casopis za IT entuzijaste, on ga i ocenjuje sa tog aspekta i mislim da je recenzija OK. Pratio sam relase iPhonea jer sam ocekivao neki novi dizajn, sto se ostvarilo samo donekle. Nije los uredjaj, ali niti je on za mene niti je za moj dzep. Vec dva launchera sam promenio na svom novom Alcatelu, sto npr. nije moguce na iOSu.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 19:59   #34
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Vec dva launchera sam promenio na svom novom Alcatelu, sto npr. nije moguce na iOSu.
Imaš gomilu Cydia launchera za iOS. Jeste jailbreak ali procedura traje pet minuta a na stock iOS možeš uvek da se vratiš.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 20:01   #35
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Imaš gomilu Cydia launchera za iOS. Jeste jailbreak ali procedura traje pet minuta a na stock iOS možeš uvek da se vratiš.
Da li se ponistava garancija jailbreakom kod iPhonea kao kod rootovanja na Android sistemima? Stvarno ne znam, mozda sam nekada citao da Apple po zakonu mora da dozvoli jailbreak, ali nisam siguran..
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 20:09   #36
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Da li se ponistava garancija jailbreakom kod iPhonea kao kod rootovanja na Android sistemima? Stvarno ne znam, mozda sam nekada citao da Apple po zakonu mora da dozvoli jailbreak, ali nisam siguran..
Da, gubiš garanciju ali samo ako Apple Store/Service uspe da dokaže da si pre vraćanja na stock iOS koristio jailbreak, što je u praksi skoro nemoguće.

Jedino čega treba da se bojiš je korišćenje nepouzdanih jailbreakova (brickovanje uređaja) ali u praksi se zna koji su jailbreakovi najpouzdaniji.

I da, jailbreak je potpuno legalan za iPhone (situacija se nešto malo komplikuje za iPad).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 20:13   #37
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Da, gubiš garanciju ali samo ako Apple Store/Service uspe da dokaže da si pre vraćanja na stock iOS koristio jailbreak, što je u praksi skoro nemoguće.

Jedino čega treba da se bojiš je korišćenje nepouzdanih jailbreakova i instalacije sa sumnjivih sajtova ali u praksi se zna koji su jaolbreakovi najpouzdaniji.

I da, jailbreak je potpuno legalan za iPhone (situacija se nešto malo komplikuje za iPad).
cek, legalan je, ali gubis garanciju? Verovatno je legalan u smislu da ne ides u zatvor ako se usudis da ga koristis onako kako to ne odgovara vlasnicima iTunes prodavnice muzike, aplikacija i filmova Salu na stranu, da iPhone kosta 20-30% manje, bila bi druga prica. Ovako, sa ovakok cenom (pogotovo kod nas) lako mu je naci mane..
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 20:17   #38
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
cek, legalan je, ali gubis garanciju? Verovatno je legalan u smislu da ne ides u zatvor ako se usudis da ga koristis onako kako to ne odgovara vlasnicima iTunes prodavnice muzike, aplikacija i filmova Salu na stranu, da iPhone kosta 20-30% manje, bila bi druga prica. Ovako, sa ovakok cenom (pogotovo kod nas) lako mu je naci mane..
Garancija i legalnost ovde nisu međusobno uslovljeni što znači da tebi Apple daje dozvolu da odradiš jailbreak na svom telefonu ali ti u isto vreme stavlja do znanja da time automatski gubiš garanciju.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 21:16   #39
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Posto je SK casopis za IT entuzijaste
Ovo mi ne zvuči istinito
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2014, 21:52   #40
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 11/2014

Kod nas si entuzijasta čim kupuješ bilo kakav specijalizovani časopis
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Half-Life boy (3.11.2014), Mare! (13.11.2014), oluja (4.11.2014), Red Marquis (4.11.2014), Rockstar (3.11.2014), Sass Drake (3.11.2014), Wolverine (6.11.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com