Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.7.2017, 16:15   #1
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom гроом удари кад му време није

синоћ ударио гром,претпостављам негде у комшилику,није директно код мене,и ТВ певнуо

https://www.computeruniverse.net/pro...g-smart-tv.asp
овакав неки,можда не баш идентичан модел

питање је,да ли ту има поправке или да одвајам кинту за нови

и да напоменем,рутер је исто спржен и она кутија од IPTVa
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2017, 20:32   #2
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Pa vidovitih ovde nema, zavisi kakve simptome imas? Ako je klasicna situacija gde nema power lampice uopste onda se verovatno moze popraviti, ako je kroz ruter dosla struja do TV-a pa spalila procesorsku plocu onda samo ako imas srece pa takva ploca moze da se nadje. U svakom slucaju posao za majstora.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2017, 21:30   #3
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

ово прво је. не светли лампица,не може да се упали ТВ
мислио сам оно,више,јел led телевизори могу да се поправљају или је стандард као са већином ствари данас...врисне,купиш ново ако си у могућности.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2017, 21:51   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Možda je samo napajanje, to bi još i dobro bilo. Inače, naravno da može da se popravi, mogu čak i glavne ploče da se zamene, samo je pitanje dostupnosti delova i cene koja za te ploče ume da bude prilično visoka, ali svakako niža nego da kupuješ ceo TV.

Ja bih ga svakako odneo u servis na dijagnostiku. Sem ako nije neki baš stari model koji si već svejedno želeo da menjaš. Ali ako je i sličan ovom Samsungu čiji si link okačio, vredi proveriti i popraviti ako može.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2017, 22:00   #5
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

ма да је бар стари модел,узео пре годину ипо,изуо се за 500е
а фора је у томе што га нисам три пута упалио кући кад дођем на годишњи,јер тренутно сам на некој шљаци вани.

наравно,ни на крај памети ми није било да га ископчам из струје
ал опет,ко размишља да ће гром да удари
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2017, 14:12   #6
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Ja ne vadim nista iz struje kad grmi. Bole me... Udari oluja, ja se vratim u kameno doba ?

Najverovatnije je crkla naponska jedinica. Obicno toliki prenapon ne stigne do elektronike uopste, izbije prvo u liniji - napajanje. Obicno ima i nekog osiguraca unutra, tako da je moguce da je i on. Kad si ga platio 500 e, odnesi u servis, nisu male pare. Sto se IPTV-a tice, obavesti Telekom, mislim da moze da ti se desi da ti ga zamene za dzabe, premda nisam siguran tacno sta pise u ugovoru... znam samo da STB vrednuju nesto tipa 180 eur, sto je interesantno s obzirom da su onemogucili sve "pametne" funkcije, poput USB-a.

Inace, za ubuduce, zameni ili ubaci glavnu sklopku, kod strujomera. Ne zali pare, vec je plati dobro, posto mislim da je nesto oko 1000 dinara, a cuva ti par hiljada evra elektrike u kuci. Moja sklopka nekad izbaci cak i na staticki elektricitet, ako grune negde u blizini, cak i da ne udari u mrezu. Dobra sklopka bi trebala da izbije daleko pre nego sto prenapon stigne do uticnica.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2017, 14:46   #7
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

то сам баш хтео да питам,да нема нека сигурност код напајања да макар умањи ако већ не може да спречи штету.
мораћу да се позабавим том склопком првом приликом
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2017, 22:02   #8
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није



To je nesto ovog tipa. Ima uzih, ima sirih, itd, i da ti ne naglasavam da ne pipas sam, vec sa elektricarem. Sam posao je kratak i jednostavan, ne bi trebalo da bude skupo. Ova sklopka na slici je prilicno napredna, kod nas idu obicno uze, jednostavne sklopke, samo je bitno da su kvalitetne i da su tolerancije male.

Ako nisi siguran, raspitaj se, i kupi kvalitetnu sklopku. Vidi i sa elektricarem sta misli. Nisu preskupe, cuvaju odlicno, a ova koja mi je na kuci i dan danas radi normalno, kuca je stara 30 i kusur godina. Kod nas postoji trend da se na osigurac potrosi 120 dinara, a onda menja frizider i TV zbog ustede od 1000 dinara, imam bezbroj slucajeva, cak i kojekude gde nema sklopki.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2017, 23:14   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

FID sklopka je odličan uređaj za zaštitu električne instalacije od napona dodira koji bi trebalo da bude instaliran u svakom objektu ali nije namenjena, niti na bilo koji način garantuje, zaštitu od udara groma jer joj je tipično vreme isključenja relativno visoko (od 30ms pa do par stotina ms).

Jedina efektivna zaštita od udara groma je isključivanje uređaja sa naponske mreže pre nego što počne grmljavina. Ukoliko na objektu već postoji instalirana FID sklopka može da pomogne njeno isključivanje (pritisak na test dugme) ali ni to nije nikakva garancija ukoliko je udar groma blizu.

P.S. Ako nabavljate FID sklopku ne uzimajte digitalne sklopke koje koštaju po par desetina hiljada din. jer je to čisto bacanje para. Sve dodatne funkcionalnosti koje ovakve sklopke imaju i dalje ne mogu da reše najčešće probleme koji se javljaju u mreži a to je lokalizacija mesta napona dodira, oscilacije faza i nule u trofaznom sistemu, preosetljivost itd. Nabavite običnu sklopku zvučnog imena odgovarajuće osetljivosti od par hiljada dinara i to je dovoljno. I bitno je naravno imati dobro uzemljenje objekta. Ne ugrađujte FID sklopku na nulovane električne instalacije!
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 1:52   #10
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Ja pricam iz iskustva - sklopka izbaci od udara groma, i dosad nista nije nikad crklo. Sad, vidim da se razumes, nisam elektricar i vise imam ovo, kako bi se reklo, laicko znanje - ali da je cuvala uredjaje, stvarno verujem da jeste, posto je bilo situacija da su kuce pored mene menjale TV-ove a meni ni osigurac nije izbacio. Nije bilo blizu, doduse, bilo je negde tu, ali ne u krugu 100-tinak metara.

Sto se ostalog tice, apsolutno, samo klasicna kvalitetna sklopka, to je to. Ja licno nikako ne mogu da svarim cupanje iz struje na svaku oluju - malo mi je preterano. Em se retko desava, em se bas preteruje. Gasi telefon odma, grmi, "vuce munju"... batali.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 2:07   #11
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Kod udara groma, FID sklopka nije nikakva garancija. Nije čak ni gašenje prekidača na produžnom u koji je uključen uređaj, iako mnogi tu greše. Jedina prava zaštita je čupanje iz zida. Ja recimo imam APC line-r 1200va, i opet ako vidim da je oluja baš žešća, obično isključim komp iz struje i sa neta (ostavim ruter uključen i posle koristim net wireless).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 13:55   #12
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Nije garancija, ali je definitivno jos jedna linija odbrane, koja definitivno radi u nekim slucajevima. Govorimo o nekim relativno OK slucajevima, poput udara groma u naponsku mrezu, ako pogodi u tvoj krov najverovatnije ni kozne gace ne mogu da pomognu.

Uzgred budi receno, bas burazer je imao nesrecu da grom pukne u telefonske vodove, koji su iz nekog razloga jos iznad zemlje. Pogodilo u mrezu, relativno daleko od njega, a njemu spalilo telefon, ruter i maticnu, sve preko telefonske linije. Od toga nema neke konkretne odbrane, na to se ne racuna, ali sto se sklopke tice, ne kosta dovoljno da bi opravdala izbegavanje rizika, sto od kvarova sto od udara groma.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 18:32   #13
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

Da razjasnimo, postoje 3 tipicne zastite kada je kucna strujna instalacija u pitanju:

1. Osigurac - njegova uloga je da zastiti provodnik, tj. zicu ili kabl od prevelike struje, prosto namerno oslabljeno mesto koje bi po pravilu trebalo prvo da se prekine ukolko kroz njega podje struja veca od maksimalne koju moze da istrpi provodnik. Suvise sporo reaguje da bi spasio uredjaje u slucaju udara groma, a cesta je i pojava da pri udaru bude previsok napon ali mala struja te osigurac i nema na sta da reaguje.

2. FID sklopka - njena uloga je da spasi coveka i instalacija je ne interesuje, prekida dotok struje ukoliko detektuje parazitne struje, na primer osigurac iskace na 16A, dok kroz njega protekne tolika sturja covek koji je nesrecnim slucajem izlozen toj struji je odavno mrtav dok bi FID sklopka odreagovala vec na recimo 30mA sto se vidi na slici koju je Strider postavio. Obicno se postavlja na potezu izmedju strujnog sata i kucnih osiguraca, moze biti ugradjena i u kucnu osiguracku tablu jer je sirine 3 klasicna automatska osiguraca. Uz napomenu da se ne praktikuje kao kod Stridera da se koristi sklopka od 30mA vec za kucnu instalaciju idu manje osetljive od 300-500mA zbog nesavrsenosti motora u ves masini i slicnim uredjajima. Sklopka od 30mA se obicno dodatno postavlja pored glavne i na nju se vezuju najkriticnija mesta poput kupatila gde je sansa za smrtnim ishodom u trenutku proboja grejaca bojlera na primer daleko veca.

3. Prenaponska sklopka / odvodnik prenapona - sklopka koju treba da trazite kako bi ste se zastitili od udara groma, njega uloga je da spasi instalaciju i uredjaje u slucaju da napon prelazi recimo 275V. Naravno kao i FID sklopka postoji u monofaznoj i trofaznoj varijanti, u razlicitim klasama vezanim za brzinu reagovanja i od koliko velikog napona zapravo mogu da sacuvaju.

Idealno bi bilo imati sve 3 vrste zastite, osiguraci su po zakonu i svim projektima obavezni, dok nazalost FID sklopke nas zakon jos uvek ne propisuje. Licno bih kao i Neutrino savetovao svakome ko to moze da priusti(FID sklopka je oko 3-4 hiljade dinara) da je obavezno ugradi zbog svoje licne bezbednosti, a prenaponska sklopka koja kosta isto toliko vam moze sacuvati opremu koja je daleko skuplja pa su to stvari na kojima ne treba stedeti.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
DeCoy (11.7.2017), JohnnyNT (11.7.2017), makiem (18.7.2019), pacsle (10.7.2017), Picard (24.7.2017), player1 (10.7.2017), Strider (10.7.2017)
Stara 10.7.2017, 21:39   #14
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: гроом удари кад му време није

хвала брате на исцрпном објашњењу,таман сам хтео да питам како она кутија са осигурачима у зиду није помогла да се спречи овај малер.
под 1. је објашњено
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Govori srpski? Orvel Opšta kultura 753 1.11.2012 11:30
12/2011 "Vitamin Q" oluja „Ja, igrač!” 89 16.3.2012 3:50
Šta bi sa Blood Omen serijalom? Nash Knight O igrama uopšte 45 24.9.2011 14:00
Nikon l21 - није препознат. Rockstar Foto i audio/video 0 16.5.2011 0:01
Чује се usb а ништа није укључено Калуђеровић Бој Kvarovi 0 25.1.2011 0:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com