Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.12.2013, 2:07   #1
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom OpenGL početak

Već nekoliko meseci radim u XNA i poželeo sam sada da se prebacim na nešto moćnije i dublje i odlučih da to bude OpenGl, ali malo sam se pogubio kad sam počeo da guglam.
Koju verziju da skinem, u kom jeziku da radim, u kom okruženju?
Što se trenutnog znanja tiče od jezika znam C/C++, Javu, C# i HLSL (mislim da je to to od onoga što je relevantno za ovu oblast).
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 2:54   #2
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: OpenGL početak

Stvar je u tome da je potrebno da se odlučiš za verziju. OpenGL je API koji iza sebe ima dugu istoriju i mnogo raznih verzija. Želiš li da se opredeliš za OpenGL 3.3+ recimo, koji je mnogo moderniji API (odgovara, otprilike, Direct3D 10-ci) i time ne podržiš Direct3D 9-level kartice ali zauzvrat radiš u shader-only, current-gen/next-gen API-ju, ili želiš da se fokusiraš na stari OpenGL, recimo 2.0, kojim ćeš imati veoma široku kompatibilnost ali ćeš zauzvrat morati da se bakćeš sa API-jem koji ima u sebi neizbačene zastarele stvari i da se nosiš sa materijalom za učenje koji će te upravo ohrabrivati da njih koristiš? Razlika između izbora OpenGL 2 – OpenGL 3 – OpenGL 4 (četvorka je na nivou DirectX 11) i izbora Direct3D 9 – Direct3D 10 – Direct3D 11 je to što iz nižih OpenGL API-ja možeš da koristiš uglavnom sve stvari koje su dostupne u višima, kroz ekstenzije (u suštini, novije verzije OpenGL API-ja se dobijaju tako što se funkcionalnosti ekstenzija spajaju sa core specifikacijom).

Ako se baviš programiranjem modernih igara sa ozbiljnom grafikom, preporučio bih ti da ne ideš niže od OpenGL 3.3. Znam da za NVIDIA GPU-ove, najniža generacija koja podržava OpenGL 3.3 (odnosno D3D10) je GeForce 8, što je za današnje gejmere neki minimum minimuma, ma ispod minimuma minimuma ako si iole ozbiljan ne-casual gejmer, s obzirom na to da je izašla još pre cirka 5-6 godina. Pošto se ovi OpenGL API-ji isuviše razlikuju između sebe da bih ti preporučivao unifikovane materijale, reci mi na koju si verziju odlučio da tipuješ pa ću ti dati odakle možeš to da naučiš. Meni je za OpenGL 3.3 i OpenGL 4+ bilo iznenađujuće teško da nađem materijale koji dobro objašnjavaju šta se dešava, tako da sam ono što znam o tome zaključio na osnovu mahom loše objašnjenih tutorijala čije sam detalje morao da provaljujem prelistavanjem reference za OpenGL API.

Nadam se da znaš prirodu OpenGL-a: to nije neka biblioteka koja je napisana i koju ti skidaš, to je samo specifikacija API-ja koju svaka platforma implementira na svoj način. Na Linuxu je potrebno da imaš instaliranu neku OpenGL implementaciju (mada to verovatno već imaš ako su ti drajveri dobro podešeni, a trebalo bi da jesu) a na Windowsu ne treba ništa dodatno da uradiš jer tu ionako postoji samo jedna implementacija, Majkrosoftova.

Da bi izbegao linkovanje nasuprot raznih biblioteka što može da bude vrlo konfuzno, posebno kada ti je potrebna kontrola nad kontekstom, za rad sa OpenGL-om preporučujem GLEW. Poenta je da samo inkluduješ glew.h a zatim platformsko-specifični heder (wglew.h za Win i glxew.h za GLX okruženja što će reći Linux i Mac), pozoveš glewInit() i onda imaš direktan pristup svim OpenGL funkcijama koje su ti dostupne na platformi. Sem toga, sigurno će ti biti potreban način da dobiješ OpenGL kontekst i prozor u kome iscrtavaš, za šta zdušno preporučujem GLFW. GLFW je vrlo kompetentna biblioteka koja ti napravi prozor, podesi input i napravi OpenGL kontekst koji posle toga odmah možeš da koristiš. Pored toga, uspeva da bude jednostavna za upotrebu, i za one koji žele samo da eksperimentišu sa OpenGL-om je zero-brainer za podesiti, a i ne verujem da bi daleko došao ako bi te odmah pritisnuli da praviš platformski-specifične prozore, hendluješ događaje na platformsko-specifične načine i svašta nešto. Ja se smrznem čim samo pomislim.

Što se jezika tiče, sigurno će ti svako preporučiti nešto različito, ali ja mislim da je logičan izbor C ili C++, šta god ti je zgodnije. Znam da će mnogi preporučiti Javu ili C# ali po mom mišljenju to ipak nisu jezici koji su podobni za pisanje interaktivnih i performansno-kritičnih aplikacija, kao što je C/C++ (i pored gomile odličnih biblioteka za to) ipak manje praktičan za razvoj aplikativnog softvera sa GUI-em. Sigurno će biti potrebno da naučiš i GLSL (to je ekvivalent HLSL-a za OpenGL) ali je semantički vrlo sličan HLSL-u tako da ti tranzicija neće predstaviti neki problem, sintaksa se najviše i razlikuje.

Pripremi se za 180° drugačiji pristup—OpenGL nije objektno-orijentisan API i mnogo je oštriji i manje druželjubiv prema korisnicima od XNA-a (i DirectX-a, u neku ruku). Naravno, zauzvrat dobijaš veću moć, bolje performanse i bolju kontrolu nad onim što se dešava unutar aplikacije. Ovo nije da te uplaši, već samo da ti stavi do znanja da ćeš sigurno imati prilike da se sretneš sa načinima koji ti možda nisu intuitivni na početku, ali sve je stvar navike. Znam iz sopstvenog primera da je vrlo teško snaći se na početku, ali budi uporan i polako će ti biti sve jasnije, a što je još bitnije, objašnjenja na koja nalećeš će ti biti još jasnija, tako da posle nekog vremena možeš bez problema da samo uz pomoć Gugla saznaš šta god ti treba.

Poslednja ispravka: Geomaster (17.12.2013 u 3:04) Razlog: 2:04 i ja već lupam gluposti
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Apprentice (31.12.2013), Belphegor (17.12.2013), chaami (17.12.2013), DarioMirovic (18.12.2013), Lucic Nemanja (17.12.2013), Patton (17.12.2013), peacegiverman (19.12.2013), Toce (17.12.2013), voodoo_ (17.12.2013)
Stara 17.12.2013, 12:24   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

I onda kad se dovoljno smoriš pisanjem boilerplate koda, ratovanjem sa vendorski implementiranim ekstenzijama i nekonzistentnošću OpenGL standarda probaš Direct3D i shvatiš zašto je DirectX i posle toliko godina de facto još uvek standard u gaming industriji.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 16:26   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: OpenGL početak

Zapravo, Direct3D je toliko korišćeniji od OpenGL-a uglavnom zbog MS-ovog besomučnog marketinga. Verovatno si upoznat sa pi*kastim potezom kada su uz Vistu shippovali osakaćenu OGL implementaciju, a i sa FUD kampanjom kada su kao kompanija napustili ARB. (Ni danas se ništa nije promenilo u njihovim strategijama, gotovo da mi se plače.) Efekti tih prljavih poteza su dalje propagirali u drajvere i kompanije su se više fokusirale na optimizaciju D3D nego OGL drajvera. Što se samog API-ja tiče, sada, kada su prošle OpenGL afere koje su delom takođe krive za nestabilnost API-ja, OpenGL je API čija funkcionalnost nikako nije ispod konkurentskog Direct3D-a, čak i obrnuto—kroz nove vendorske i ARB ekstenzije OpenGL korisnici mogu da dobiju pristup najnovijim dodacima i mogućnostima cutting-edge hardvera pre Direct3D korisnika. S druge strane, testovi performanse uglavnom pokazuju da je OGL inferiorniji od D3D (bar na Windowsu) što zavisi samo od ljudi koji pišu drajvere. Prošle godine Valve je tvrdio da Left 4 Dead radi brže na OpenGL-u, što je ozbiljna izjava, ali su dosad verovatno uspeli da optimizuju svoj D3D endžin da postigne slične performanse.

Uostalom, evo dva suprotna mišljenja, doduše malo starija, ali oba od većih igrača, pa prosudite:
http://blog.wolfire.com/2010/01/Why-...nd-not-DirectX
http://www.bit-tech.net/news/gaming/...better-opengl/

Na kraju krajeva, s obzirom na to da su oba API-ja vrlo slična u funkcionalnosti i performansama, nije toliko bitno za koji se čovek odluči, bitno je napisati optimizovan kôd, i tu leži 99% dobitka na brzini. Takođe mislim da ovako jednostrane i nepotkrepljene izjave nikako ne doprinose razgovoru.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
peacegiverman (19.12.2013)
Stara 17.12.2013, 16:42   #5
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

Svestan sam razlika DirectX-a i OpenGL. Čitao sam, informisao se i razmišljao dosta i čini mi se da je dugoročno OpenGL bolji izbor. Danas se sve više i više akcenat stavlja na multiplatformnost softvera sa izlaskom svih telefona, tableta, konzola itd... DirectX s druge strane podržava samo Microsoft platforme, koji svakim danom gubi svoj monopol nad IT industrijom sve više i više.
Što se tiče druželjubivosti API-ja, nemam problem sa tim, tako da šta god misliš da je najbolje ti reci . Svojevremeno sam bio primoran da kombinujem C++ i asembler da bih rešio određene probleme.
Što se jezika tiče preferiram C++, a što se verzije tiče nisam siguran, ali mnogo mi je živaca pojelo to što je XNA radio na Direct3D9, pa kapiram da bih radije uzeo nešto modernije ovog puta.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 18:02   #6
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

Mene zanima, ako dozvolite mali offtopic, kakva je svrsishodnost rada na tako nekom engine-u? Moje poznavanje programiranje je minimalno, tek dovoljno da bi odradio neki skripting za nivoe u igrama, ali kontam da je bolje uzeti neki vec gotovo engine i raditi na implementaciji gameplay-a i optimizaciji. Mozda i prosirivanju mogucnosti engine-a ako se ukaze potreba za nekim specijalnim efektom ili slicno. Postoji mnogo Open Source resenja, koja rade jako dobro. Kao npr Ogre3D.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
peacegiverman (19.12.2013)
Stara 17.12.2013, 18:07   #7
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

@Vlad Cepesh Pod jedan, neko treba da napravi taj engine. Pod dva, najplaceniji programeri nisu skriptarosi vec oni koji su u stanju da modifikuju engine.
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 21:22   #8
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Mene zanima, ako dozvolite mali offtopic, kakva je svrsishodnost rada na tako nekom engine-u? Moje poznavanje programiranje je minimalno, tek dovoljno da bi odradio neki skripting za nivoe u igrama, ali kontam da je bolje uzeti neki vec gotovo engine i raditi na implementaciji gameplay-a i optimizaciji. Mozda i prosirivanju mogucnosti engine-a ako se ukaze potreba za nekim specijalnim efektom ili slicno. Postoji mnogo Open Source resenja, koja rade jako dobro. Kao npr Ogre3D.
Moje glavno interesovanje je razvoj softvera, ne sklapanje kockica u endžinu.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 23:20   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

@Geomaster
Istorijski gledano Microsoft je najmanje kriv za sporo prihvatanje OpenGL-a. U stvari, da ironija bude veća, sama OpenGL zajednica je najviše doprinela krunisanju DirectX-a. Da nije iz godine u godinu pravila katastrofalne greške i olakšavala Microsoft-u donošenje tržišnih odluka DirectX verovatno ne bi bio tu gde jeste danas.

http://programmers.stackexchange.com...prefer-windows
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
peacegiverman (19.12.2013)
Stara 18.12.2013, 0:56   #10
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: OpenGL početak

@Lucic Nemanja:
Za početak, kreni odavde. To je neki tip knjige koja ti pokazuje kako se radi sa OpenGL-om verzije 3.3. Međutim, koristio si XNA ranije—koliko si siguran da ti ne treba neki engine koji ima u sebi već rešena pitanja, recimo, resource managament-a, ulaza, GUI-a, zvuka i fizike, pošto koliko ja znam XNA ima u sebi sve to? U tvom slučaju bi morao da usaglasiš više biblioteka što nije nimalo lak posao. Ako ti treba neki game engine i to mogu da preporučim.

@Neutrino:
U početku su i Majkrosoftova propaganda i ljudi koji su radili na OpenGL-u, pa kasnije i Khronos Grupa, doprineli neoptimalnosti OGL API-ja. Danas je, međutim, OpenGL 4, takav kakav je, zaslužio mnogo više korišćenja u stvarnom svetu jer, kao što rekoh, po funkcionalnosti nikako ne zaostaje. Naravno, tu su kritike koje dobijaju i D3D i OpenGL. Diskutovanje koji je od ta dva "bolji" može da postane flame war bez neke prave argumentacije. Činjenica je da su drajveri optimizovaniji za Direct3D, i činjenica je da je OpenGL tradicionalno nudio API koji je nekako više bio pogodan za naučne vizuelizacije i CAD, ali sada to nije slučaj. Ako si dobar programer, izbor između ta dva ne pravi neku veliku razliku.

@Vlad Cepesh:
Ne postoji nijedno open-source rešenje koje radi dovoljno dobro, bar u mom iskustvu. Tačnije, postoje, ali imaju drugih mana ili su isuviše mladi da na njih trenutno možeš da se osloniš. Ne znam zašto si naveo OGRE koji je pravi primer kako nikad ne treba pisati nijedan endžin, ikad. (Iako može da posluži ako ti treba primer napuhanog softvera koji se vuče na kolenima.) Doduše, OGRE 2 obećava, ali to je zato što su ogromni komadi kôda potpuno napisani od nule, a i tako ima mnogo legacy i odvratnog kôda koji ko zna kada će nestati.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
DarioMirovic (18.12.2013), Lucic Nemanja (18.12.2013)
Stara 18.12.2013, 1:25   #11
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
@Lucic Nemanja:
Za početak, kreni odavde. To je neki tip knjige koja ti pokazuje kako se radi sa OpenGL-om verzije 3.3. Međutim, koristio si XNA ranije—koliko si siguran da ti ne treba neki engine koji ima u sebi već rešena pitanja, recimo, resource managament-a, ulaza, GUI-a, zvuka i fizike, pošto koliko ja znam XNA ima u sebi sve to? U tvom slučaju bi morao da usaglasiš više biblioteka što nije nimalo lak posao. Ako ti treba neki game engine i to mogu da preporučim.
Nema baš sve to, ali ima dosta. Ljudi masovno misle da je XNA engine, što nije. Ali da je dosta viši po apstrakciji od nativnog DirectX-a, jeste.
Anyway, snaćiću se . Nije mi strano ni direktno pisanje prekidnih rutina za ulaz, tako da kapiram da mi neće biti preveliki problem. Počeću sa ovom knjigom, pa kad budem zapeo ja ću se javiti na ovoj temi sa pitanjima. Hvala
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2013, 2:07   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

Vodi računa o tome da OpenGL specifikacije relativno brzo zastarevaju i da većina tutorijala na netu koji su stariji od 2-3 godine ne prate aktuelne "best practice" metode.

Za konkretna pitanja preporučujem StackExchange mrežu i njihove GameDev, Mathematics i Physics sajtove. Tu ćeš imati priliku da dobiješ odgovore od apsolutnih high-profile profesionalaca čije iskustvo mnogo znači. Jedino je bitno da se pridržavaš striktnih pravila vezanih za korišćenje mreže i sajtova.

Poslednja ispravka: Neutrino (18.12.2013 u 2:14)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Geomaster (18.12.2013), peacegiverman (19.12.2013)
Stara 6.1.2014, 19:48   #13
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: OpenGL početak

Izašlo je šesto izdanje knjige "OpenGL Superbible", dobre su ocene na Amazonu, možete je naći na ebook3000.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
DarioMirovic (7.1.2014), Krilce (14.1.2014), Lucic Nemanja (8.1.2014), Skyrim (7.1.2014)
Stara 19.2.2014, 2:48   #14
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

Imam jedan problem. Pri pokušaju poziva nekih funkcija koje postoje samo u OpenGl 2.0 i nadalje, Visual Studio mi je prijavljivao da su nedefinisane. Kad sam pogledao u gl.h fajlu, pronašao sam liniju koja mi kaže da koristim verziju 1.1.

Kod:
/* Version */
#define GL_VERSION_1_1                    1
Međutim funkcija glGetString(GL_VERSION) mi očito kaže da koristim 4.4. Imam GeForce 650 Ti.

Zna li neko kako da ispravim ovaj problem? Ne mogu da koristim ništa što je ubačeno u OpenGL 2.0...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2014, 3:10   #15
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: OpenGL početak

Moras da napravis kontekst za 2+ verzije kolko ja znam. Sta koristis za prozor?
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2014, 11:10   #16
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Moras da napravis kontekst za 2+ verzije kolko ja znam. Sta koristis za prozor?
Kako to da napravim? WinApi...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2014, 11:58   #17
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: OpenGL početak

Koristi GLEW biblioteku i reci joj koja verzija konteksta ti treba. Ti Microsoftovi headeri nisu apdejtovani od devedesetih...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2014, 1:54   #18
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: OpenGL početak

OpenGL mi je totalno pobrljavio. Sada mi u gl.h piše da je verzija 4.4. Uglavnom, kada sam izvršio pretragu gl.h i glu.h videh da nema nikakvih metoda za kompajliranje i povezivanje shader koda (glCreateShader itd...). Zbog prirode aplikacije, ne mogu da koristim nikakve druge biblioteke. Naime, hoću da radim 4k demoscene i proceduralnu generaciju. Kapiram da je potpuno suludo da pomislim da shaderi ne mogu da se koriste ako ne koristim glew biblioteku.
Je l' neko zna kako se koriste shaderi bez glew biblioteke?
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2014, 2:06   #19
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: OpenGL početak

S' WinAPI-jem se neces OGL-a najesti, koristi SDL, GLEW, GLUT, bilo sta.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2014, 11:01   #20
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: OpenGL početak

Ako moraš WinAPI, onda WGL: http://www.cprogramming.com/tutorial...functions.html
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (21.2.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
OpenGL vs DirectX NISAM NESTO SMART Pravljenje igara 10 6.10.2010 17:59
Khronos Group otkriva službene OpenGL 3.1 specifikacije Mickie Vesti 0 27.3.2009 21:09
OpenGL problem elune Grafika 4 17.1.2009 22:41
Finalizirane OpenGL 3.0 specifikacije Dusan Despotovic Vesti 3 30.8.2008 11:53
OpenGL SDK? Andross Pravljenje igara 2 20.6.2007 14:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com