Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.7.2009, 14:02   #1
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom RAID 320Gb + 640GB

Drugari stvari stoje ovako:

Ovih dana treba da uzmem jos jedan HDD, a to će najverovatnije biti WD6401AALS. Kako već imam wd od 320GB planirao sam da ih stavim u RAID 0. Međutim, do sada nikada nisam konfigurisao ovako hard diskove i nemam pojma kako to da izvedem, ni da li je to moguće sa datim diskovima, pošto su različite veličine.

ali ukoliko je moguće:

1. ima li smisla ovo raditi?
2. kako će to uticati na podatke koje trenutno imam na hard disku (na kom imam 3 particije - XP. win7. i Data.) i na date particije.
3. da li je pametnije samo promeniti lokaciju sistemskih particija? MIslim, da umesto RAID 0, skinem stari hard, na novom napravim 3 particije (xp, win7 i data) i na njih instaliram OSeove, prebacim podatke sa starog na novu data particiju, formatiram stari hard, zakačim ga kao novu data2 ili bekap particiju?

ako ima smisla i ako je moguće, kako to da izvedem sa MB iz profila i ova dva harda? dajte mi neko kraće upustvo ili link ili pta god.

unapred hvala.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 14:39   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: RAID 320Gb + 640GB

Citat:
dkdnt kaže: Pregled poruke
Drugari stvari stoje ovako:

Ovih dana treba da uzmem jos jedan HDD, a to će najverovatnije biti WD6401AALS. Kako već imam wd od 320GB planirao sam da ih stavim u RAID 0. Međutim, do sada nikada nisam konfigurisao ovako hard diskove i nemam pojma kako to da izvedem, ni da li je to moguće sa datim diskovima, pošto su različite veličine.

ali ukoliko je moguće:

1. ima li smisla ovo raditi?
2. kako će to uticati na podatke koje trenutno imam na hard disku (na kom imam 3 particije - XP. win7. i Data.) i na date particije.
3. da li je pametnije samo promeniti lokaciju sistemskih particija? MIslim, da umesto RAID 0, skinem stari hard, na novom napravim 3 particije (xp, win7 i data) i na njih instaliram OSeove, prebacim podatke sa starog na novu data particiju, formatiram stari hard, zakačim ga kao novu data2 ili bekap particiju?

ako ima smisla i ako je moguće, kako to da izvedem sa MB iz profila i ova dva harda? dajte mi neko kraće upustvo ili link ili pta god.

unapred hvala.
Prvo i osnovno RAID0 podrazumema 2 identična harddiska sa istim karakteristikama (poželjno je da budi isti modeli iz iste serije)

RAID0 nije neizvodljiv sa dva hardiska različitih kapaciteta ali će se veći disk smanjiti na kpacitet najmanjeg harddiska u nizu , odnosno u tvom slučaju 640+320=640 ... Znači u tvom slučaju nebi bilo praktično nikakvog dobitka .

1. U tvom slučaju baš i nema mnogosmisla . Kaad bi kupio 2x640 e to bi bilo malo drukčija priča ....

2. Prilikom pravljenja rajd niza dodatci sa svih diskova se brišu , znači ostao bi bez podataka sa te tristadvadesetice .

3. Da to ispada da je najpametnije stim da nemoraš da skidaš taj stari od 320GB možeš da ga koristiš za bekap ili slične namene po želji .....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
dkdnt (14.7.2009)
Stara 14.7.2009, 15:17   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: RAID 320Gb + 640GB

I da dodam, za hardverski RAID treba RAID kartica sa barem 256MB buffera koja kosta 200 i vise evra, sve ostalo je decija igra. Intel reklamira ICH10R kao da podrzava hardverski RAID, ali nema tu ni H od hardverskog. To se zove fakeraid i to je vrlo frustrirajuca varjanta RAID-a. Odu podaci dok trepnes, a dobitak u brzini nisu nekakvi jer svo procesiranje strajpova ide preko glavng procesora i nema RAID buffera nego ide u sistemsku. Pogotovu ti nebih preporucio da pravis RAID0 (strajping za performanse) preko fakeraid kontrolera, jer nepostoji nikakva sansa da se spasu podaci sa degradiranog RAID niza. A degradirace se sigurno pre ili kasnije, nemora nijedan hard da crkne, dovoljan je jedan los upis kada windows zablokira i kraj. Odose svi podaci Ja sam koristo fakeraid u RAID0 modu i gubio sam podatke u vise navrata, a nijedan hard mi nije crkao. Sreca pa najbitnije stvari drzim i na eksternom.

Ako bas hoces fakeraid, uzmi 3 ista harda i napravi RAID5. On bar moze da se rebuild-uje kad se degradira.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
dkdnt (14.7.2009), player1 (14.7.2009), Sass Drake (15.7.2009)
Stara 14.7.2009, 15:31   #4
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: RAID 320Gb + 640GB

ok, hvala obojici, razrešili ste mi veliku dilemu. raid0 definitivno neću stavljati, a raid5 može doći na red za par godina, ili ni tad

Freško, neću skidati stari hard, samo ću da ga formatiram i najverovatnije će to biti bekap.

hvala još jednom.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAID problem WD3200AAKS & Gigabyte 965P DS4 Ripper Nosači podataka 3 26.3.2009 20:24
[User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0! zokocx Nosači podataka 20 5.7.2008 23:04
RAID pitanje Mean_Machine Nosači podataka 2 27.3.2008 2:53
AHCI, Raid, Matrix Snipe Nosači podataka 10 6.2.2008 21:48
RAID kartica XPERT Šta da kupim? 0 14.6.2007 23:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com