Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2010, 2:23   #81
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Nisam rekao da je Sinking Island najsavrsenija igra svih vremena, sa najsavrsenijim i kompletno bezgresnim gameplayom bez ikakve vidljive mane i zamerke. Rekao sam da je po, mom misljenju, najudobnija za pocetnike.
Nisam ni ja rekao da je najgora igra svih vremena, sa najgorom mehanikom ikada (to bi, pak, bio Black Mirror kec). Rekao sam da je, po mom mišljenju, prepuna bektrekinga.
Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Setkaranje u Sinking Islandu ( koga ima podosta, a opet koja sandbox igra ga nema) tesko da bi se moglo okarakterisati kao backtracking iz prostog razloga sto igra nema linearnu progresiju kroz mapu. 95% mape je igracu od samog pocetka otvoreno pa nema backtrackinga iz prostog razloga sto ne ides nigde napred pa da moras da se vracas nazad. Uostalom Sinking Island je teritorijalno veoma mala igra (sve se moze obici za 4-5 minuta) pa malo setanja i ne predstavlja neki veci problem.
Sve je to ok ako bektreking definišeš kao "neophodnost vraćanja nazad". Ja ga vidim kao "bespotrebno vraćanje na prethodno posećene lokacije, zarad uzimanja nečega što je već bio tu, i za šta sam pomislio da će mi zatrebati (čekić uvek dobro dođe), ali autori su pametniji od mene, pa su me terali da potrošim dodatnih 10 minuta (5 tamo i 5 nazad) da bih uzeo nešto što sam ZNAO da će mi trebati". Ako prihvatimo moju definiciju (zarad diskusije), onda je Sinking Island prepun prokletog backtracking-a. Bez obzira što nije strogo linearan, i što je 95% lokacija u startu otključano.

Elem, problem ne predstavlja malo šetanja, nego idiotizam. Ježim se od idiotizma. Kad bi šetanje imalo neku poentu, sem veštačkog produžavanja trajanja igre, ne bih odbio da se šetam.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2010, 2:49   #82
vazquez
Član
 
Član od: 15.8.2006.
Lokacija: Western Serbia
Poruke: 401
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 117 puta na 70 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Ma, nek chovek odigra komshijski 'Hotel', ako mu je Syberia preteska!!! Ako svari pomenuti klishe, onda ce ga (verovatno) zaintrigirati kojekakvi pirati pochetnici, melanholichno-depresivni klovnovi, zaludni charobnjaci, serijske ubice koje chitav vek haraju pojedinim evropskim metropolama a za koje je chak i Dzek Trbosek mala beba, zaludjenici koji iz chiste dosade pristaju da spasavaju chitave civilizacije koje se naprosto "prave" perom u vidu kojekakvih doba, etc, etc...
vazquez je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2010, 11:44   #83
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Nisam ni ja rekao da je najgora igra svih vremena, sa najgorom mehanikom ikada (to bi, pak, bio Black Mirror kec). Rekao sam da je, po mom mišljenju, prepuna bektrekinga.

Sve je to ok ako bektreking definišeš kao "neophodnost vraćanja nazad". Ja ga vidim kao "bespotrebno vraćanje na prethodno posećene lokacije, zarad uzimanja nečega što je već bio tu, i za šta sam pomislio da će mi zatrebati (čekić uvek dobro dođe), ali autori su pametniji od mene, pa su me terali da potrošim dodatnih 10 minuta (5 tamo i 5 nazad) da bih uzeo nešto što sam ZNAO da će mi trebati". Ako prihvatimo moju definiciju (zarad diskusije), onda je Sinking Island prepun prokletog backtracking-a. Bez obzira što nije strogo linearan, i što je 95% lokacija u startu otključano.

Elem, problem ne predstavlja malo šetanja, nego idiotizam. Ježim se od idiotizma. Kad bi šetanje imalo neku poentu, sem veštačkog produžavanja trajanja igre, ne bih odbio da se šetam.

Razumem ja sta hoces da kazes, i slazem se s tobom. Ima dosta setkanja, ali kao sto si i sam rekao - autori su nekako morali da produze celu igru. Problem sa Sinking Islandom je u tome sto joj je ''mapa'' premala da bi se podelila na etape kao u Syberiama npr, a opet prevelika da se sve stavi u jednu veliku otvorenu celinu. Mada, kako vreme prolazi ''mapa'' je sve manja, pa je i setkanja sve manje .


PS: Nista nije gore od Jazz & Fausta...
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2010, 14:02   #84
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Elem, problem ne predstavlja malo šetanja, nego idiotizam. Ježim se od idiotizma. Kad bi šetanje imalo neku poentu, sem veštačkog produžavanja trajanja igre, ne bih odbio da se šetam.
Sve bi bilo ok da su ubacili mogućnost da se prebaciš na određenu lokaciju bez šetanja. Ili koncept sa pamćenjem predmeta. Meni je mnogo glupo kad u avanturama skupljaš sve na šta naiđeš jer to onda nema oslonca u priči.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2010, 19:00   #85
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Sve bi bilo ok da su ubacili mogućnost da se prebaciš na određenu lokaciju bez šetanja. Ili koncept sa pamćenjem predmeta. Meni je mnogo glupo kad u avanturama skupljaš sve na šta naiđeš jer to onda nema oslonca u priči.

Ma mogli su oni da skrate setnju, nego nisu hteli. Ko sto Ketchua kaze. Hteli su da vremenski rastegnu igru. Opet, ovo nije TOLIKI problem pa da ozbiljno narusava uzitak u igri. Moj topli savet pocetnicima je da pocnu s njom.


Ako neko zeli da vidi igru sa ubistveno dugim i cestim setkaranjem tamo amo po istim lokacijama, najtoplije mu preporucujem Pathologic. Posle ove igre, spartanje u Sinking islandu ce delovati ko setnja do WCa i nazad.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 0:27   #86
worm4
Veteran
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: Kovačica
Poruke: 566
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 37 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Počeo sam da igram Still Life, ovo mi je prva avantura. Sem što je rezolucija zakucana na 800x600 (da li to može da se promeni?) imam problem: kada dođem u kancelariju i pogledam fajlove prethodnih 4 ubistava, text na papiru ne mogu da pročitam, jako je pixelizovan i mutan. Probaću da uključim anti-aliasing, mada će text verovatno biti još mutniji... Da li problem može biti što imam 5:4 monitor, pa je text nekako razvučen?
worm4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 0:33   #87
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Pre nego sto udjes u igru, stavi rezoluciju monitora da bude 800x600.
Mozda pomogne.

Mada ne znam u cemu je problem, ti dakle imas klasicni non-wide monitor, pretpostavljam 19" CRT/TFT sa native rezolucijom 1280x1024.
Ma morao bi monitor da rescaluje na 800x600, da igra izgleda normalno .
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 1:38   #88
worm4
Veteran
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: Kovačica
Poruke: 566
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 37 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Imam 17'' native 1280x1024 5:4 monitor, nije baš najbolji za igranje, pošto je ne-standardne razmere, na svim rezolucijama sem 1280x1024 slika je uspravno razvučena, likovi i objekti izgledaju viši nego što jesu.
Uključio sam FSAA u igri, ne pomaže. Ti izveštaji se nalaze na (valjda) PDA junakinje, na desni klik se prikazuje, pa ''fajl'' ikonica, u ''elektronskoj'' formi, a problem imam sa kucanim textom na fajlovima na stolu u kancelariji. Nije veliki problem, ali eto.
Valjda je dobro re-scale-ovana rezolucija, probaću auto-adjust na monitoru.

Evo primera, ne znam da li ovo treba da je tako, ali bi bilo glupo da se developeri potrude da prikažu ceo text, kao u PDA, samo kucan na papiru (zajedno sa slikom žrtve), neke reči i prepoznajem, ali ne mogu da ga pročitam:


Poslednja ispravka: worm4 (19.6.2010 u 1:58)
worm4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 1:43   #89
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Čini mi se da tako treba, tj. da nije problem do tebe.. Tako je svima.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 1:57   #90
worm4
Veteran
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: Kovačica
Poruke: 566
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 37 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

I ja sam to pomislio. Šteta, da je text malo oštriji, mogao bi da se (jelte) pročita. Dobilo bi se na ''autentičnosti'', jedno je čitati text sa mobilnog ili PDA, a drugo je čitati sa papira, kucano pisaćom mašinom, sa slikom žrtve kako se smeši (to je 4 žrtva, jeziv detalj). Pravi detektivski šmek. Zašto su uopte avanture zakucane na niske rezolucije?
I još nešto, kada (eventualno) završim StillLife, da pređem na Post Mortem (mada sam verovatno trebao da igram prvo PM, pošto je ovo kao ''polu-nastavak'', ili da pređem na neko ''lakše'' štivo, recimo Sam&Max? Bilo kako, sa manje krvi, buđi i horora, ona muzika kad se uđe u igru me je naterala da se okrećem po sobi (a to horor elementi i treba da rade, jel tako )
worm4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 2:12   #91
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Ma batali S&M i te budalastine.
Sve zavisi naravno koliko ti lezi i koliko si uspesan bas u Still Life-u.
Ta igra se svakako ne moze svrstati medju lakse , mada ako ne zelis krv, onda bolje preskoci Post Mortem, jer je on cini mi se u potpunosti na tom nivou kao SL.
ali bih ti savetovao da ga ipak odigras.

Ja ti preporucujem Syberia-u, dragulj medju avanturama, odlicno stivo za pocetnike.
Nije teska, nije ni prelaka, divna prica, divni likovi, misterija, ma nema joj mane .

Iako se mnogi ovde nazovi hard core avanturisti nece sloziti. Njima ne smeta toliko sama igra, nego verovatno kad je neki predju, sebe nazovu avanturistima.
E to njih zaboli , proveli pola zivota citajuci, pardon igrajuci textualne avanture .

Btw, ja onaj text mogu da procitam :
Citat:
The cause of death is drowning. result of decedent's strugle... larynx of the assaila... decendent... Both occured prior...
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 3:21   #92
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Iako se mnogi ovde nazovi hard core avanturisti nece sloziti.
Zar ne beše ti taj nazovi hardcore avanturista?

@worm4: 'Ajd 'vako, da ti nama lepo kažeš šta bi najviše voleo da igraš (horor, triler, komediju, mindfuck...), te kakvu bi grafiku rađe (crtanu, realnu), pa da ti mi preporučimo nešto što se zapravo završava, a ne da se patiš sa Still Life-om, samo da bi na kraju poludeo zbog ogromnog klifhengera.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 3:32   #93
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Zar ne beše ti taj nazovi hardcore avanturista?
Nikad .

I ne obeshrabljuj decka, teska su vremena pred njim .
Ali ako uspe da predje, ceka ga ogromno zadovoljstvo, i novo neznanje.
Al neke stvari je bolje ne znati .
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 12:33   #94
worm4
Veteran
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: Kovačica
Poruke: 566
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 37 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Izašao je Still Life 2, pa će cliffhanger da se razreši, ne?
Volim horor, al sam baš izabrao najkrvaviju igru za početak Sigurno ću uzeti Syberiju, ali kad završim SL. Nekako mi se sviđa ''realna'' grafika za triler i horor, može i komedija (sa crtanom grafikom). Šta je mindfuck, zaboga?
I šta znači reč ''decedent'', da li je to engleska reč koja se izgovara ''dsisd'', odnosno preminuli/la?
worm4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 12:47   #95
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Paaa. Hoće, ali stvar je u tome što SL2 ne bi trebalo pipati ni us*anom motkom.

Decedent se izgovara "desedent" ("disiident"?), ali da, znači preminuli.

Mindfuck je mešavina psihološkog trilera i horora. Dark Fall 3, recimo, ili The Dark Eye.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2010, 13:07   #96
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
worm4 kaže: Pregled poruke
I ja sam to pomislio. Šteta, da je text malo oštriji, mogao bi da se (jelte) pročita. Dobilo bi se na ''autentičnosti'', jedno je čitati text sa mobilnog ili PDA, a drugo je čitati sa papira, kucano pisaćom mašinom, sa slikom žrtve kako se smeši (to je 4 žrtva, jeziv detalj). Pravi detektivski šmek. Zašto su uopte avanture zakucane na niske rezolucije?
Za igre bi kao i za filmove trebalo da važi pravilo "show, don't tell". U ovom slučaju, da ne moraš da čitaš te izveštaje, nego da bude neka deonica u kojoj saznaješ to što u njima piše, ili bar cut scena. Nemam ništa protiv čitanja, ali ovo je previše suvoparno, da sam hteo da čitam uzeo bih bilo koju knjigu koja je sigurno n puta kvalitetnija od ovih izveštaja.

Nego, uzmi ti slobodno stari Sam & Max (Hit the Road).
Citat:
Sve zavisi naravno koliko ti lezi i koliko si uspesan bas u Still Life-u.
Ta igra se svakako ne moze svrstati medju lakse
Zavisi dal' ti više leže mistolike ili inventarske zagonetke. Meni je teža svaka avantura sa suludim kombinacijama.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2010, 23:05   #97
worm4
Veteran
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: Kovačica
Poruke: 566
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 37 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Ne znam kakve mi leže, pošto nisam igrao avanture, mislio sam ''bah, to je dosadno, samo klikćeš, bolje neki FPS''

Imao sam mali zastoj, u crkvi pretvorenoj u mrtvačnicu treba da se otvori sef kombinacijom drvenih simbola, koji predstavljaju brojeve. Našao sam kombinaciju brojeva, ali nisam shvatio da drveni kvadratići idu u gornji red, a ne u donji. Sve moguće kombinacije sam isprobao, i uvek je bio zaključan sef. Danas gledam, pa gore je mehanizam, ima u praznim mestima za kadratiće neki okidači... Ubacio kombinaciju i iz drugog pokušaja se otvorio sef... Teško meni kasnije, kad nisam skonto gde treba da ubacim kvadratiće

http://www.youtube.com/watch?v=WbmAtXuK9v8
serial thrilla, serial killa, dice me itd.

Poslednja ispravka: worm4 (20.6.2010 u 23:40)
worm4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2010, 12:10   #98
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Za igre bi kao i za filmove trebalo da važi pravilo "show, don't tell". U ovom slučaju, da ne moraš da čitaš te izveštaje, nego da bude neka deonica u kojoj saznaješ to što u njima piše, ili bar cut scena. Nemam ništa protiv čitanja, ali ovo je previše suvoparno, da sam hteo da čitam uzeo bih bilo koju knjigu koja je sigurno n puta kvalitetnija od ovih izveštaja.
Lol, pa ja upravo zato i volim avanture, Jer u njma ja citam, istrazujem, resavam. Da hocu da mi sve informacije vezane za zaplet sazvacu i izrecituju odgledao bih film.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2010, 12:39   #99
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Nemoj da mi trpaš reči u usta. Kad sam ja pominjao žvakanje i recitovanje informacija? To što neće sve da ti kažu u izveštajima (sa malo slika ) ne znači da ti nećeš sam da istražuješ i rešavaš. Čak suprotno, ako ti te informacije prezentuju u obliku dodatnih lokacija/likova. Ovo je igra, i u njoj bi trebalo da bude što više igranja, a što manje suvoparnog čitanja. Sve te informacije iz izveštaja mogu da se prikažu i preko gameplaya (i to ne prežvakane).
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2010, 13:38   #100
Mlinarka
Novi član
 
Član od: 21.6.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nekoliko saveta za novog avanturistu

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Decedent se izgovara "desedent" ("disiident"?), ali da, znači preminuli.
Descendent se izgovara odprilike kao što se piše (decedent ne postoji koliko ja znam), ali znaci potomak ili naslednik, dok je preminuli = deceased (disisd).
Mlinarka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, preporuka avantura, preporuka igara, saveti

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com