Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Konzole

Konzole Konzole i softver za njih...

Pregled rezultata glasanja: Šta biste pre kupili: Nintendo DS ili Sony PSP?
Kupio bih DS 10 14,08%
Kupio bih PSP 34 47,89%
Ništa od navedenog, pre bih kupio iPhone 11 15,49%
Ne treba mi ništa od toga 16 22,54%
Glasova: 71. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2008, 19:41   #1
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Poređenje DS-a i PSP-a

DS ili PSP? Ovo pitanje ćete često videti u raznim medijima i publikacijama koje vole od svega da prave takmičenje. Sonijeva i Nintendova marketinška odeljenja brza su u isticanju činjenice da ove dve platforme nisu konkurencija.

Istorija ručnih konzola je dugačka i čudna, ali jedna stvar se da zaključiti iz nje – performanse nikada nisu bile dovoljne. Nokijin N-Gage, Game Park-ov GP32, Tapwave-ov Zodiac, Tiger Telematics-ov Gizmondo su samo neki primeri jakih, ali komercijalno neuspešnih, ručnih mašina, kojima igranje nije bilo uvek osnovna funkcija, ali je bilo jedna od važnijih. Prvi je bio i telefon, drugi je radio na Linuxu, treći je imao touchscreen, četvrti GPS kompatibilnost. Većinu njih će za par godina da pamte samo u muzejima. S druge strane, Nintendov Game Boy Advance (prvi model, izašao samo par godina pre većine pomenutih) nije imao pozadinsko osvetljenje! A napravio je veću bazu korisnika od svih zajedno, zapravo više od 10 puta više od svih ostalih zajedno.

Soni je prvi objavio vest o svojoj konzoli. Još 2003. javnost je imala uvid u specifikacije Sonijeve grandiozne vizije budućnosti ručnog igranja. I dok su se svi divili, i divili, i divili, izgleda da je i Soni bio zauzet divljenjem sopstvenom proizvodu, jer je Nintendo u međuvremenu obelodanio DS i pustio ga u prodaju u roku od manje od godinu dana. I dok je Soni sa reči prešao na dela, DS je već imao solidnu podršku publike, pogotovo u Japanu. Dosadašnji rezultat je: nešto malo više od 40 miliona prodatih PSP-ova širom sveta i duplo više DS-ova.

Sonijev cilj je od početka bila konvergencija raznih mogućnosti i funkcija, a taj pristup nikad nije imao širu podršku potrošača, pogotovo ako je urađena bez jasne strategije kao ova. UMD ili digitalni daunlod? I zašto bi iko plaćao za isti film dva puta (DVD i UMD)? Jack of all trades, master of none, ide stara engleska poslovica. Iako je PSP enormno uspešan kada se gledaju dostignuća drugih (i starijih) sličnih konzola, činjenica da, u igračkoj sferi, gleda DS-u u leđa iz velike daljine, a u oblasti multimedija Apple-ovom iPod-u, remeti Sonijevu radost, jer oni su sigurno želeli da budu broj jedan u obe oblasti (novi Walkman, ili šta već).

Sa druge strane, Nintendo je imao čvrstu viziju šta želi: napraviti neutralan proizvod u smislu pola, godišta ili interesovanja, namenjen igranju, i tako proširiti tržište i napraviti neku vrstu prethodnice za Wii. Svi multimedijski dodaci za DS su samo to – dodaci. Dok Soni radi izmene firmware-a da bi proširio spisak mogućnosti, Nintendo samo izbaci odgovarajući dodatak na posebnoj karti – i naplati ga (Opera za DS, digitalni TV prijemnik, itd).

Naravno, stavke zbog kojih smatram da je DS sam po sebi kvalitetniji proizvod od PSP-a su sledeće:
  • Kvalitet izrade – Nintendo pravi proizvode koji će da traju. Znam nekoliko ljudi koji su rabili DS do iznemoglosti, i ispuštali ga na beton, a imam i lična iskustva sa Nintendovim konzolama (pad sa police na pod, i tako to) i verujem, a i čujem od drugih, da konkurentski proizvodi ne bi radili kada bi prošli sličan tretman.
  • Bolje odrađene kontrole – dok prvi DS nije bio preterano ergonomičan, sa Lite-om je situacija poboljšana, ali opet je u pitanju suviše mala konzola da biste se igrali na njoj udobno satima. Međutim, krivac za Nintendovu prednost na ovom polju je Soni, koji je napravio daleko lošiji D-ped na PSP-u nego što je morao. Ovde pričam o standardnim kontrolama.
  • Dva ekrana protiv većeg widescreen ekrana – da, neke stvari zaista na PSP-u izgledaju prelepo. Ali, postoji li igre koje koriste ovaj format na način kako bi trebalo? PC igrači nisu navikli da igraju u widescreen formatu, a i za kućne konzole to je luksuz. Međutim, postoje li igre koje su dizajnirane specifično za taj ekran, ne kao proširenje ili rastegnuće već postojećih igara, nego sa konceptom potpune sprege mehanike igre i hardvera? Ako jesu, nisam čuo za njih. Za DS su praktično sve dizajnirane sa duplim ekranom u svesti, ne sve dobro, ali ipak dovoljno njih.
  • Život baterije – DS Lite po specifikacijama obećava 8 sati igre sa jednim punjenjem (sa najvećom osvetljenošću ekrana). Ako Nintendo kaže 8 sati, to znači najmanje 8 sati. Cifre za PSP su malo nejasnije, pošto zavisi koje funkcije su u upotrebi. Recimo 4-6 sati je neki optimalni raspon (u najboljem slučaju). Ako Soni kaže 5 sati, to znači, uh, najviše 5 sati.
  • Cena - DS Lite je 130 dolara u Americi, a PSP 170. U Evropi je sve skuplje, ali taj odnos ostaje isti.
  • Tochscreen protiv …??? Ne znam šta bi ovde bilo konkurentno.
  • Novi model PSP-a (PSP-3000) ima mikrofon, ali videćemo kako će ga implementirati u igrama. Verovatno će Skype i voice-chat biti prioriteti.
  • Nisam preterano upoznat sa online mogućnostima obe konzole, stoga ću ih ovde preskočiti. Opet je to stvar implementacije – koja platforma je do sada bolje upotrebila svoje online mogućnosti?
Naravno, sad će neko uskočiti i početi da priča o 333 protiv 67 MHz-a, o 32 protiv 4 MB-a, itd, itd. Međutim, ono što se zaboravlja u ovakvim poređenjima je da se ovi podaci tiču samo programera, ne konzumenata, sem ako ovi ne žele baš da se prave važni.

Da ne bude zabune, ja ne kažem da je PSP loša platforma. Samo nedovoljno iskorišćena. I sigurno ne DS killer. Ono najbitnije od svega, sam softver, ostaviću za sledeći post.

Poslednja ispravka: ridiculus (25.10.2008 u 11:33)
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
rokitansky (24.10.2008), wolfologin (24.10.2008)
Stara 24.10.2008, 21:00   #2
wolfologin
Član
 
Član od: 27.9.2007.
Lokacija: prestup.blogspot.com
Poruke: 369
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 46 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Vidim da dobro poznajesh materiju pa rekoh da i ja dodam neko svoje misljenje
Psp je stvarno super mashina moc moc i samo moc ali ... ( malo posle )
Nds je malo bedno stvorenje ali stvarno stvarno i ( malo posle )

Kako ja koristim ove mashinice i zashto je to tako :

Psp sam kupio poshto sam bio odushevljem mogucnostima,trajlerima igara,hvalospevima od-do. Puko sam kintu i razocharao se sve on moze ali sve je to daleko od mog poverenja u Soni botove. Razbio sam ga ( CF ) pa je tek onda on pochinjao da vredi i sad sam prezadovoljan njim mada naravno u njemu ni jedna Psp igra ne zauzima Memory Stick vec tu su emulatori za ranije sisteme gde je Psp zaista zaista MOC

Nds sam kupio poshto sam se zapalio za neke igre i igrao ih preko emulatora na Pc-u pa rekoh da ga kupim i odushevio se, naravno po ubacivanju Supercard-a jer kako bih pucao 40 e za svaku novu igru za koju me neko prevari da je to bash ono shto meni treba. Ovako probam svidi li se OK a ako ne delete i cao.

Rezime

Nds vishe vredi zbog igara koje su skoro pa potpuno prilagodjene samo njemu. Multiplatformske igre na Nds izgledaju sasvim drugachije a kad-kad su potpuno drugachiji dozivljaj ( recimo Assassins Creed Xbox360 ili NDS )

Rezime 2

Psp vishe vredi... Jao kako dobro izgledaju i teku igre sa PS1,C64,GBA,SCD...

PS
wolfologin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2008, 21:12   #3
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Da, ako je nekom cilj da igre sa drugih, starijih platformi nosi sa sobom, onda PSP dođe kao najbolje rešenje. Mada, po jednoj anketi koja je obavljena u Japanu, pre nekog vremena, doduše, većina korisnika PSP-a upotrebljava ga kod kuće. Možda i tada ima svojih prednosti u odnosu na kućne konzole - veća mobilnost, na primer.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2008, 22:39   #4
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Napisao si fin esej o hardwareu, a o igrama ni rec nisi rekao.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2008, 22:57   #5
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Naravno, trebaće mi isto toliko vremena, a njega trenutno nemam, sem za kratke postove. Ali, dodirnućemo i taj problem, pošto je najbitniji od svega.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 8:18   #6
Expressionism
Član
 
Član od: 21.10.2007.
Poruke: 240
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 62 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Ja dajem glas PSP-u. Kupio sam ga na sam dan izlaska, posle se zezao sa homebrew i na kraju totalna piraterija. Ovo je lichno mishljenje, ali bar meni DS je tolko slaba ruchna konzola u odnosu na psp, prica se o nekim originalnim igrama a iskreno, sve je to opet mario,wario,yoshi i brain excercise. Onaj dual screen mi je vishak. Neke igre to dobro iskoriste ali vecini to sluzhi za mapu ili health barove.

Ja ne verujem koliki uspeh DS ima u odnosu na PSP. Znachi dere ali meni izgleda nikad nece biti jasno zasto je to tako.
Expressionism je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 12:22   #7
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Mislim I DS i Wii su mi na slican fazon. Jadan hardver sa igrama pisanim za njega koje se nekim ljudima (a ima ih mnogo) svidja i onda kupuju. A ako neko ne voli takve igre... onda ne moze ni da shvati kako neko moze da voli to malo elektronike na dlanu kad je u pitanju stvarno jada

Inace ja sam za mobilnu gaming platformu izabrao iPhone. Sta ja to imam a vi na DS nemate? Odlicnu grafiku (OpenGL 3D), i kontrolu ziroskopima (hahaha ajd sad jel mozete vi da vozite kola i upravljate volanom tako sto pokrecete stvarno uredjaj ). Sem toga moja makina kuca na 600 megaherza, imam 8 giga memorije, multimedijalne mogucnosti su mi mnogo jace nego vase... a imam i mnogo odlicnih igara a i nove izlaze sve vise i vise... Imam cak i emulator za PS1 (koji doduse ne radi dobro sve je sporo), a imam i emultor za segu, nintendo nes... i tako dalje i tako dalje. Imam pravi web browser sa wifi internetom. Imam facebook, msn... Programe i igre samo skidam za dzabe i ubacujem preko usb-a... Mislim... nijedan prenosni uredjaj ne moze da mi pridje. Bas sam faca
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 12:29   #8
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Ne mozes porediti iphone i konzolu za igranje jer je konzola napravljena za igranje i najbolja je u tome dok su igre na iphoneu sporedna stvar i nikad nece imati podrsku kao igre na konzoli.Znaci kad budem hteo da igram igre na iphone-u moram da rkcem prstima po ekranu sto nece nikad davati odziv i uzitak kao obicno dugme.Sto se tice igara mnogo je bolja bilo koja novija s60 Nokija sa podrskom za Ngage 2.0.
Stojadin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 12:30   #9
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Realno, PSP je najbolji dostupni gaming sistem, ima odlicne igre i grafiku, a multimedijalne mogucnosti su vrhunske.
Kada se i homebrew ubaci u pricu, PSP > sve ostalo.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 13:34   #10
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Evo, inspirisan prethodnim postom, ubacio sam glasanje.

Citat:
Expressionism kaže: Pregled poruke
Ovo je lichno mishljenje, ali bar meni DS je tolko slaba ruchna konzola u odnosu na psp, prica se o nekim originalnim igrama a iskreno, sve je to opet mario,wario,yoshi i brain excercise.
I Zelda. I Metroid Prime. I Advance Wars. I Castlevania. I Phoenix Wright. I Professor Layton. I Dragon Quest. I Osu! Tatakae! Ouendan. Itd, itd. Ali idemo redom (danas, sutra, kada stignem).
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
renegade_of_funk (25.10.2008)
Stara 25.10.2008, 14:48   #11
Sqall
Novi član
 
Član od: 23.10.2008.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Sve je to fino u vezi PSP-a,ali nije sve u grafici,niti ima li konzola 333 ili 600 ili 100000 mhz,ali cinjenica je da trenutno u svetu u obe kategorije konzola i handheld i kucnih varijanti dominira Big N,tj.harverski slabije konzole!
Ja sam imao PSP i odigrao par igara,ali je posle 2 meseca poceo da skuplja prasinu,a verujte mi imao sam preko 200 igara!
Prvenstveno sam ga kupio da odigram crysis core.
Prodao sam PSP,kupio Wii i ne skidam se sa njega,a do nove godine mi stize i NDS cim dobijem linker!
Tako da nije sve u grafici!
Sqall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2008, 14:54   #12
wolfologin
Član
 
Član od: 27.9.2007.
Lokacija: prestup.blogspot.com
Poruke: 369
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 46 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Citat:
ridiculus kaže: Pregled poruke
Evo, inspirisan prethodnim postom, ubacio sam glasanje.



I Zelda. I Metroid Prime. I Advance Wars. I Castlevania. I Phoenix Wright. I Professor Layton. I Dragon Quest. I Osu! Tatakae! Ouendan. Itd, itd. Ali idemo redom (danas, sutra, kada stignem).
... I Final Fantasy 2 komada samo za Nds,I Ninja Gaiden originalni za Nds i ogromnu raznolikost softvera
glasao sam za Iphone poshto ga josh nemam
wolfologin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 1:16   #13
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Citat:
genius kaže: Pregled poruke
Inace ja sam za mobilnu gaming platformu izabrao iPhone. Sta ja to imam a vi na DS nemate? Odlicnu grafiku (OpenGL 3D), i kontrolu ziroskopima (hahaha ajd sad jel mozete vi da vozite kola i upravljate volanom tako sto pokrecete stvarno uredjaj ). Sem toga moja makina kuca na 600 megaherza, imam 8 giga memorije, multimedijalne mogucnosti su mi mnogo jace nego vase... a imam i mnogo odlicnih igara a i nove izlaze sve vise i vise... Imam cak i emulator za PS1 (koji doduse ne radi dobro sve je sporo), a imam i emultor za segu, nintendo nes... i tako dalje i tako dalje. Imam pravi web browser sa wifi internetom. Imam facebook, msn... Programe i igre samo skidam za dzabe i ubacujem preko usb-a... Mislim... nijedan prenosni uredjaj ne moze da mi pridje. Bas sam faca
Ne znam za "nas" i "vas", ja više volim da budem solo. Šta ćeš kad sam sebičan...

Ja sam u stvari želeo da kupim iPhone, pošto sam zadovoljan svojim iPodom, ali kako nisam mogao da čekam (bilo je to u maju prošle godine), uzeo sam drugi telefon. Ali ne bi mi palo na pamet da ga uzimam zbog igara. Možda sad i ima mnogo "dobrih" igara za njega, ali siguran sam da ima malo dobrih igara. A drugi faktor koji ga sprečava da bude konkurantan spomenutim konzolama je cena.

No, vratimo se na našu dilemu. Obe platforme imaju već velik broj vrednih igara. DS ima veću biblioteku igara: na Zapadu je objavljeno više stotina i jednih i drugih, nešto više za DS, ali to nije značajno, zato što ima više loših igara. Na Metacritic-u 111 igara za DS ima generalno pozitivne ocene (75 ili više), za PSP 116. Iako ovo uglavnom odražava američki ukus, dobar je pokazatelj i širih trendova.

Ipak, budućnost ne izgleda sjajno za PSP. Na skoro završenom Tokijskom sajmu igara (Tokyo Game Show), igre za DS su predstavljale 18,7 procenata od ukupnog broja, dok je za PSP ta cifra 7,8. I to bez Nintendovih first- i secondparty igara. I tu se javlja veliki problem za Sonija - ne samo da je Sega počela punom težinom da podržava DS, ne samo da je Capcom odustao od nastavljanja Monster Huntera na PSP-u (a to je bio glavni motor popularnosti Sonijeve konzole ove godine u Japanu), već i Level 5, koji je praktično postao uz Sonija ono što je danas, podržava DS više nego dovoljno, i sigurno više nego PSP. Ili, udaljavajući se od Japana, vidimo da Rockstar radi na originalnoj GTA igri za DS - GTA Chinatown Wars.

Od postojećih igara, sve se zaista svodi na ukuse i tendencije prema pojedinim žanrovima (ili franšizama). PSP ima svoj deo novih i zanimljivih igara - LocoRoco, Exit, Echochrome, da nabrojim samo neke originalne - ali, em što se šarm tih igara zasniva na sjajnoj stilizaciji ili na adiktivnosti gejmpleja, tako da sva procesorska snaga PSP-a postaje praktično nebitna za njih, em što DS ipak ima više novih projekata. I dok se WipEout Pure i Advance Wars (dva su izašla za DS) ne mogu zaista porediti, to me dovodi do sledeće ideje: DS jeste bolje opremljen da izađe na kraj sa strategijama i jednim, u poslednje vreme zapostavljenim, žanrom - avanturama. Iako su neki zamerili Cing-ovim igrama Another Code i Hotel Dusk: Room 215 na neintuitivnosti problema i šturosti gejmpleja, svi se slažu da je prezentacija božanstvena. Neke avanture, kao Project Hacker na primer, nisu prevedene na engleski. Takođe i razne simulacije tipa Nintendogs, Animal Crossing ili Harvest Moon, voleo ih neko ili ne, postoje u obilju na DS-u. U sferi RPG-ova su (bili) prilično ravnopravni, čini mi se (a možda i nisu?), međutim, kada izađu Segini RPG-ovi i pogotovo Dragon Quest IX, DS će i tu biti u prednosti.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 1:43   #14
Shadowfax
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Lokacija: Mountain
Poruke: 783
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 130 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Hmm, sve je to ok, ali sta se desava ako DS i PSP posmatramo kao multimedijalne uredjaje, a ne samo kao konzole?

PSP pobedjuje, by far. Bolja video reprodukcija, bolji zvuk, Skype (dobro, to tek treba da zazivi sa PSP - 3000) .
Shadowfax je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 4:46   #15
Sqall
Novi član
 
Član od: 23.10.2008.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Da ali mi ne poredimo multimedija masine,onda bi poredili i iPhone,danas vecina Symbian telefona ima multimedijalne karakteristike bolje od psp-a!
Svako kupuje konzolu za igranje igrica,a ne zbog slusanja muzike ili gledanja klipova na njoj,emulacija je podrzana na obe platforme da se razumemo izuzev ps1 na nds-u!
Igre su najbitnije bile i ostace,a tu NDS prednjaci jer ima bruka jaku first i second party policu igara kojima malo koja igra ne sa psp-a nego svih danasnjih konzola moze prici po igrivosti,trajnosti,zarazi i zabavi!E tu NDS dobija bitku i normalno kada se postave jaki temelji onda to slede i third party developeri!
To isto pocinje polako da se desava i sa Wii-jem!
Developerima je i jeftinije i isplatljivije da prave igre za Wii koji ne gura grafiku na prvo mesto,ali zato ima skoro vise prodatih konzola koliko i obe platforme zajedno,em je izrada igara jeftinija i laksa!
To ce se osetiti krajem 2009 i pocetkom 2010,to je sigurno!
Sqall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 6:56   #16
tokyorush
Član
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: http://www.japanci.blogspot.com
Poruke: 42
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Do jutros sam trebao dobiti PSP3000, izasao je u Japanu i ima ga u radnjama, bez nestasica. Onda mi je drug pokazao svoj iPhone, koji me je, iako sam ga i prije vidio i probavao, iz ponovljenog gledanja - odusevio. Jedina stvar koja je bas teze njesra je kuckanje u touchscreen, ali neko ce vec da se sjeti i napravi bluetoooth Qwerty mini tastaturu za iPhone...

Kuci imam Wii. Mislio sam i da uzmem DS, ali sam se poslije vijecanja odlucio za PSP i narucio ga od zene, dobila neku lovu pa htjela da casti.

Sad sam odlucio...

Uzimam iPhone ne zato sto je bolja ili uopste komparabilna platforma za igranje vec zato sto je bolji i raznovrsniji ubijac vremena po mojim standardima. Naglasak na ovo "po mojim standardima", ima ljudi koji se s ovim nece sloziti, pa neka izlasu svoje misljenje. PSP me vise privlaci od DS-a, priznajem, ali odustajem, iako sam za PSP glasao.

Inace, poredjenja radi, kao sto kazem, PSP-a 3000 ima po radnjama k'o ****** od prvog dana, a za DS Lite-om i Wii-jem je bila potraga mjesecima po gradu, mmislim da i to govori o tome ko je tu ko....tako je bilo i kad je izasao PS3...

Mada, Japan je zemlja cudnih ljudi i neka vas ne cudi prednost Nintenda nad Sonijem ovdje. Preko bare ili u Evropi se moze dobiti malo bolji presjek stanja....
tokyorush je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 8:23   #17
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Ja sam za PSP

Kao igracke solucije obe platforme su odlicne. DS ima mnogo vise igara i vise stvarno dobrih igara. Ekran je manje reflektivan od PSPovog pa se moze bolje igrati na suncu.
Ali sve ovo pada u vodu kada se uzme u obzir Custom firmware. PSP osim svoje biblioteke odlicnih igara moze da pusta i igre sa Atari 2600/5200/7800, Coleco vision, Commodore 64, Amiga, ZX spectrum, Amstrad CPC series, Atari 8bit/16bit kompjutere, Nintendo konzole (NES, SNES, Gameboy, gameboy Color, gameboy advanced i donekle Nintendo 64), SEGA konzole (SMS, Megadrive/Genesis, Game Gear, Nomad i ako si bas mazohista Dramcast), Wonderswan, Palystation, Arcade igre i ko zna sta sve jos.
ali ajde da bacimo na razlozenu analizu.
Kontrole
PSP ima oprobanu kombinaciju kontrola sa cudljivim analognim kontrolama dok DS ima i standardne kontrole i touchscreen i mikrofon. Touchscreen je strava dodatak ali mikrofon je beskoristan jer ko stvarno zeli da se dere u svoj DS u masi ljudi? Moji unutrasnji organi bu uradili sve u njihovoj moci da se udalje od mene (da citiram Mr. ZeroPunctutation)
PSP 0 - DS 1
Ekran
DS ima dva ekrana sto daje zanimljive dizajnerske mogucnosti. Nazalost kao sto sam i predvideo vecina razvojnih timova nije iskoristio to kako treba vec je drugi ekran ili ukras ili neka mapa i sl. Osim toga DS ekrani su manje reflektivni od PSPovog te su jasni i na suncu. Da bi PSP igrao na suncu treba uzeti anti-glare foliju ili mu napraviti senku sto donekle ubija poentu portabilne konzole . Sa druge strane jasan veliki ekran PSPa je strava kada radi kako treba plus neverovatno je dobar za multimediju. Zavisi sta se trazi od konzole. Stoga cu ovo proglasiti neresenim. Za igrace DS, za all around PSP
PSP 0.5 - DS 1.5
Baterija
DS pobedjuje ovde bez konkurencije. PSP jednostavno ima OGROMAN i ZAHTEVAN ekran, optcki drajv kao i jak, gladan hardver stoga baterija traje znatno krace. Veliki uspeh je sto traje i tih 5-6 sati igranja.
PSP 0.5 - DS 2.5
Igre
Kao sto rekoh zavisi sta si preman da radis. Ako oces samo igre dzajnirane za taj sistem DS i bolje opskrbljen mada daleko od toga da je PSP iza njega. U broju stvarno dobrih igara mnogo su blize nego po pitanju igara uopste. Ako si spreman da se bavish emulacijom PSP ostavlja DS daleko iza sebe da se gusi u prasini. Osim toga ako su ti omiljeni zanrovi trke/futuristicke trke, sandbox igre ili SRPGovi PSP je opet mnogo bolji izbor. Sa druge strane za avanture, platformske igre i sve one zezalice koje se obicno vezuju za handheld DS je miljama ispred PSPa koji ima svega par dobrih naslova da ponudi tu (ne racunajuci scummVM koji je ipak malo tezi za navikavanje). Rekao bih opet nereseno jer se zasniva na preferencama.
PSP 1 - DS 3
Pristupacnost
DS kod nas kosta koliko i PSP nazalost. Pri kupovini DS-a moras da juris i R4 sto je danas veliki problem naci zbog uspesnih antipiracy akcija NINTENDA, a osim toga R4 i kosta finu sumu. Sa druge strane PSP zahteva da se pazi sta se uzima jer PSP3000 ne moze da se flashuje custom firmwareom kao i PSP2000 sa TA-088V3 plocom. Ali kada se uzme pravi PSP flashuje se na svakom cosku za pare ili za dzabe ako malo istrazujes jer ima dobrih dusha koje ce to odrade ciste iz dobre volje. Memorijske kartice su stvarno pojeftinile i mozes uzeti 4GB M2 sa adapterom za Memory Stick Duo za manje od 2000 dinara a to je sasvim dovoljno. I kartice su hot swapable ako nije dovoljno.
PSP 2 - DS 3
Dodatne mogucnosti
Dodatne mogucnosti. Treba li da navodim ovde ista? Necu da razglabam ni podrsku korisnika ili hombrew scenu (sto dodje isto). PSP je jednostavno toliko raznovrstan. MP3 player sa jednim od najbolji audio izlaza. Video player sa predivnim ekranom i fantasticnim kvalitetom enkodacije (PMP format). Fantastican eBook reader (sa programom bookR). Internet radio prijemnik. Lista se nastavlja i nastavlja i nastavlja...
Realno ChottoShot je smejurija za sve sem za youtube dok GPS stvarno odradjuje svoj posao.
PSP 3 - DS 3

na kraju sve se svodi na to sta oces, koliko se oces cimas i kakve navike imas.

Poslednja ispravka: Carnex (26.10.2008 u 8:30)
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Carnex na korisnoj poruci:
donator99 (26.10.2008), Malaikat (17.7.2010)
Stara 26.10.2008, 11:05   #18
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Ja sam planirao da uzmem DS, ali jednostavno ne mogu da svarim grafiku.
Onaj Ninja Gaiden Dragon Sword izgleda zaista jadno kad se uporedi sa God of War: Chains of Olympus.
PSP-u treba Gran Turismo, ako to dobije prodaja ce otici sky high u Evropi.
A Bendov Resistance bi trebao da bar malo poboljsa prodaju u Americi, posebno ako se drugi deo za PS3 tamo proda dobro.
BTW Zasto uopste pokusavate da ubacite IPhone u raspravu kada na njemu uopste nema igara vrednih igranja?
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 16:31   #19
Shadowfax
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Lokacija: Mountain
Poruke: 783
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 130 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

Na Gran Turismu za PSP pocinje ozbiljnije da se radi tek kad se zavrsi GT5.

Mene licno zanima da li ce ekran da bude toliko bolji u PSP - 3000, koliko je najavljivano. Bilo bi super.
Shadowfax je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2008, 18:57   #20
GaleOm
Veteran
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 808
Zahvalnice: 350
Zahvaljeno 268 puta na 153 poruka
Određen forumom Re: Poređenje DS-a i PSP-a

@Shadowfax
Proceni sam
http://kotaku.com/5064846/lets-compare-psp-3000-again
http://kotaku.com/5066849/sony-has-n...splay-problems
GaleOm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GaleOm na korisnoj poruci:
Shadowfax (26.10.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vesti iz sveta slobodnog softvera GoranSTX Slobodni softver 760 16.10.2019 19:38
Poređenje Intel i AMD procesora Жупа69 Osnovne komponente 6 14.6.2007 10:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com