Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.3.2007, 23:15   #21
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

To je to. Mreza radi... Cestitam. Ako si podesio share-ovanje kako treba, trebalo bi da vidis sve kompove na mrezi i da mozes da pristupas deljenim folderima (i da upisujes u njih, ako si tako odredio)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2007, 23:19   #22
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
To je to. Mreza radi... Cestitam. Ako si podesio share-ovanje kako treba, trebalo bi da vidis sve kompove na mrezi i da mozes da pristupas deljenim folderima (i da upisujes u njih, ako si tako odredio)
Ma sve radi ok. Ooooo .... Hvala bogu i tebi za pomoc

Nego kako sad da podesim da se konektujem preko njegovog modema? Treba da sharujem konekciju ili shta?

Poslednja ispravka: Freško (31.3.2007 u 1:31) Razlog: Dve poruke pisane u razmaku od 3 minuta (jedna ispod druge)
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2007, 0:26   #23
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

On treba da podesi ICS - Internet connection sharing!
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2007, 1:27   #24
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Nego kako sad da podesim da se konektujem preko njegovog modema? Treba da sharujem konekciju ili shta?
Ovde ćeš naći linkove ka tutorijalima kako da napraviš ICS (Internet Connection Sharing).
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2007, 23:20   #25
SASKO THE MIGHTY
Novi član
 
Član od: 24.4.2007.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Znam da je relativno stara tema ali ko velim da ne pocinjem novu kada je slicno pitanje.
Naime (konacno) dobio sam ADSL - 512 i podelio bi sa bratom protok, i sve to lepo radi preko LAN-a. ali problem se javlja kada se on odpanji i povuce 60 KBps a ja nemogu da otvorim ni google. dali moze nekako (sem rutera jer sezam trazi 1200 din za gore pomenuti) da se limitira protok (po mogucstvu bez treceg kompa koji bi bio server i davao na kasicicu neta ovim kompovima.)

Hvala.
SASKO THE MIGHTY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 0:10   #26
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Instaliraj NetLimiter (ali moras na svakom kompu) i ogranici promet svima u mrezi...
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 0:13   #27
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Teoretski da... Mogao bi da potrošiš mesec dana bistreći kako da angažuješ Windowsow QoS, nakon čega bi ti se smučilo i verovatno bi prokleo dan kada si saznao za kompjutere...

Mogao bi da potražiš neki od programa koji to mogu da rade, mislim da bi NetLimiter mogao to da obavi, ali on zahteva dosta interakcije od korisnika... Nije preterano pametan...

Postoje još neka rešenja za QoS pod windowsima, ali to bi neko drugi morao da ti objasni, pošto ja nisam imao iskustva sa njima...

Računar Linux-om u ulozi rutera bi ti ovaj posao radio odlično. Ovo je najbolja i potencijalno najjeftinija varijanta (ako imaš neku kršinu od kompa u ostavi), ali je i najteža za podešavanje, pogotovo ako ne znaš L od linuksa...

E sad, ruter... Ne znam koje đubre telekom sad nudi, ali sam prilično siguran da je đubre... Za solidan kućni ruter sa QoS mogućnostima, morao bi da odvojiš bar €30...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2007, 22:37   #28
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Za umrezavanje samo dva racunara od wireless opreme sta treba i koliko bi kostalo.
Stojadin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2007, 1:03   #29
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
Za umrezavanje samo dva racunara od wireless opreme sta treba i koliko bi kostalo.
Zavisi od razdaljine ta dva računara ... U slučaju da su u istoj prostoriji (stanu) posao bi vršile dve W. mrežne kartice sa pripadajućim antenicama .... U slučaju da je razdaljina veća 50-60 metara recimo opet bi vršile posao te dve kartice stim što bi morao da dokupiš jače antene sa pojačanjem recimo 12dB (naravno i u tom slučaju antene bi morale da imaju optičku vidljivost jedna sa drugom) , stim što dužina kabla između antene i kartice u principu nebi smela da pređe 5-6 metara..... U slučaju da je razdaljina između računara veća od navedene umesto kartica bi morao da uzmeš 2 eksterna uređaja (AP-a). Kada su AP-I u pitanju preporučena dužina antenskog kabla takođe nebi trebala da pređe 5-6 metara. S tom razlikom što komp od AP-a može biti udaljen i do 50 metara iz razloga što se komp i AP spajaju preko UTP kabla i "klasične" 10/100 mrežne karte. Cena W. mrežnih kartica se kreću od 20 eura pa naviše Eura u zavisnosti od proizvcođača (kvaliteta opreme) . Eksterne antene se kređu od nekih 15 pa naviše eura sve zavisi od pojačanja signala u (dB) , od toga kakav tip antene želiš i sl. Antena te jedino može ispasti jeftinije ako se baviš samogradnjom antene (ali o tome ti ja nemogu ništa preciznije reći iz razloga što si nisam bavio time) . Cena eksternih uređaja (AP-ea) se kređe u rasponu od 40-50 Eura pa naviše sve u zavisnosti od proizvođača , kvaliteta , performansi i mogućnosti samih uređaja. Ako te još interesuje preporuka , za kartice nemam neku određenu preporuku , što se tiče Antena ja bi ti preporučio neki Yagi usmereni model antena....

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	yagi%20high%20gain%202.4%20GHz%20antenna.jpg
Viđeno:	54 puta
Veličina:	10,0 KB
ID:	8163

Što se tiče preporuke za eksterni uređaj tu su moji favoriti uređaji firme LinkSys , razlog je taj što na njima kao potvrda kvaliteta logo čuvene kompanije Cisco ... A kao drugu bitnju činjenicu izdvojio bi lako prilagođavanje Linksys uređaja određnom zadatku koji uređaj treba da obavi tako recimo Linksys WRTP4G\GL\GS koji je po defoutu Ruter , bez problema može da se prebaci u AP mod i obratno....


Eto to je ukratko o tome šta ti je potrebno za bežično umrežavanje 2 računara....

Nadam se da si zadovoljan odgovorom ... ako imaš još neko pitanje a ti izvoli pitaj....

Poslednja ispravka: Freško (22.5.2007 u 1:54)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (9.3.2010), Stojadin (22.5.2007)
Stara 22.5.2007, 10:26   #30
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

A drug je preko puta mene znaci nema ni 50 metara ali tu su zidovi koji slabe signal pa se pitam da li bi moglo samo sa dve kartice bez dodatnih antena.
Stojadin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2007, 11:48   #31
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Pa vidi u principu ti mozes da kupis dve malo kvalitetnije kartice npr. neke delinkove , pa da probas. Pa ako nece a ti onda dokupis i dve usmerene antene recimo od 12dB one bi odradile posao . Ako se odlucis za tu varijantu imaj u vidu duzinu antemskog kabla (vec sam pominjao u predhodnom postu).
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 21:45   #32
Misone
Član
 
Član od: 3.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 418
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 74 puta na 58 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Ja bih zeleo da se umrezim sa drugom koji zivi u zgradi na oko 100m od mene.On je na 3spratu,a ja sam u prizemlju.Zelimo da se umrezimo radi igranja igara.KAKO?
Misone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 1:07   #33
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
Misone kaže: Pregled poruke
Ja bih zeleo da se umrezim sa drugom koji zivi u zgradi na oko 100m od mene.On je na 3spratu,a ja sam u prizemlju.Zelimo da se umrezimo radi igranja igara.KAKO?
Dva načina kako da povežeš tebe i komšiju imaš svega 3 posta iznad tvog u postu #29 ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 3:04   #34
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

@Misone: verovatno bi mogli i ethernetom da se povezete, ako imate LAN kartice. Tu bi duzina kabla bila ogranicavajuci faktor ali bi radilo, pod uslovom da vam ga neko kvalitetno krimpuje.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 11:53   #35
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
Misone kaže: Pregled poruke
Ja bih zeleo da se umrezim sa drugom koji zivi u zgradi na oko 100m od mene.On je na 3spratu,a ja sam u prizemlju.Zelimo da se umrezimo radi igranja igara.KAKO?
mozete se umreziti mreznim kablom (utp) vjerovatno ne bi bilo nikakvih problema posto kablo moze ici i do 1 kilometra. ali neznam da li bi bilo komplikovano posto ste u 2 razlicite zgrade. Pre par godina bio sam umrezen sa drugom preko ftp kabla na nekih 70-ak metara nije bilo nikakvih problema, bili smo umrezenu ftp(?) kablom, kad sam kupovao rekli su da nemaju utp nego imaju ftp koji je bio malo skuplji, pazario sam ftp kablo i jos uvjek neznam kakva je razlika izmedju utp i ftp...

Poslednja ispravka: darko90 (19.8.2007 u 13:19)
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 12:44   #36
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Teško da će to ići mrežnim kablom, 100m je 'plafon' dužina za mrežni kabl ako je kvalitetno izveden, baš bi voleo da vidim taj kilometar kako radi.

Citat:
100BASE-T - A term for any of the three standards for 100 Mbit/s Ethernet over twisted pair cable up to 100 meters long. Includes 100BASE-TX, 100BASE-T4 and 100BASE-T2. All of them use a star topology.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_physical_layer
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 13:12   #37
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Teško da će to ići mrežnim kablom, 100m je 'plafon' dužina za mrežni kabl ako je kvalitetno izveden, baš bi voleo da vidim taj kilometar kako radi.



http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_physical_layer
haha evo sad ces videti. http://www.beogradwireless.net/experiment.html eto imas tu pa se uvjeri. Sjecam se da sam i ja trazio na netu koliko je ogranicenje u duzini kabla kad sam se pre 2-3 godine povezivao sa drugom, uglavnom je to bilo oko 100m ali na jednom sajtu sam nasao da moze biti oko 300 metara i to mislim da sam nasao na nekom sajtu koji se bavi proizvodnjom tih kablova mada nisam siguran,a na velikim daljinama brzina ne opada samo se povecava kasnjenje. Eto a neki dan sam trazio nesto na netu vezano za wireless i sasvim slucajno sam naleteo na gore pomenuti link na kome pise da moze i 1km.
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 14:15   #38
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Pa nek' proba i on isto tako s komšijom, ako mu ne bude radilo, znaće kome treba da se obrati za pomoć.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 14:42   #39
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

@darko90: jes' ali preko optickog bridza.
Ma radice, neka kvalitetnija gigabitna LAN + STP kabl i nema ni zime
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 15:45   #40
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Pa nek' proba i on isto tako s komšijom, ako mu ne bude radilo, znaće kome treba da se obrati za pomoć.
nemam pojma ali na 70m radi 100% sigurno i provjereno bez ikakvih problema. Kablo je bilo ftp 2 i godine je bilo napolju i zimi iljeti i furalo je, a ako hoce on neka pokusa mada ja mu ne mogu nista garantovati.

Samo da vam kazem svima ko se umrezava da U SIROKOM LUKU IZBEGAVATE DA KABLOVE PREVLACITE PREKO BANDERA, da one b*dale (nadam se da necu uvrediti nekog... ovo sto sam rekao odnosi se na neke starije i neobrazovane... ) iz elektrodistribucije ne bi pomislili da kradete struju...

Poslednja ispravka: Freško (19.8.2007 u 18:27) Razlog: spajanje postova
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
FAQ: Kako skinuti fajlove sa Rapidshare.com? ZoNi Aplikativni softver 118 2.11.2009 19:50
Kako da se umrežim sa komšom? doctor Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 12.10.2009 0:16
Zadaci sa bitovima, ili kako već da ih nazovem.. forrest_gump Programiranje 19 28.8.2008 3:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com