Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.5.2014, 1:00   #1
Francesko
Član
 
Član od: 26.3.2006.
Lokacija: Tamo-amo
Poruke: 325
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 57 puta na 28 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Francesko
Određen forumom Internet Stvari (Internet of things)

Pozdrav forumaši!

Gorepomenutu temu sam dobio za izradu pristupnog rada na master studijama. Koliko sam mogao da vidim na web-u ima nekoliko sajtova na kojima se objašnjava ova tema poput ovog: http://whatis.techtarget.com/definit...rnet-of-Things

Ali tu se nalazi samo definicija pomenute teme. Profesor mi je takođe dao pdf članak na engleskom koji mi može služiti kao početna literatura, ali me zanima da li neko od vas zna više o ovoj temi i da li može malo podobnije da mi objasni šta su to Internet Stvari. Koliko sam ja razumeo to je prelazak sa IPv4 na IPv6 protokola, ali mi je i dalje sve nekako konfuzno.

Ukoliko bi mogli da me prosledite na neki članak ili tekst napisan na srpskom to bi bilo idealno.

Hvala unapred!
Francesko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2014, 16:02   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Internet Stvari (Internet of things)

Internet of things je nešto što će kod nas doći za 500 godina, kad Japanci izmisle teleport a mi i dalje ne budemo imali čak ni besplatan wifi. Nisam se dosad aktivno bavio proučavanjem istog, ali zvuči apsolutno realno i ostvarljivo.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2014, 18:25   #3
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Internet Stvari (Internet of things)

Prelazak sa IPv4 na IPv6 će se svakako desiti zbog nedovoljnog broja IPv4 adresa (2^32). Internet of Things je samo jedna od stvari koja bi proces prelaska trebalo da ubrza jer ionako ima previše računara koji "zauzimaju" adrese.

Internet of Things se negde naziva i internet inteligentnih uređaja. I to jeste suština - načiniti svaki uređaj "inteligentnim", povezati ga na internet i od toga imati neku korist. Kad kažem svaki, mislim bukvalno svaki jer se ove stvari primenjuju čak i na frižidere, veš mašine i druge kućne sprave. O pametnim parkinzima i ostalom da ne govorim. Kad se pogleda koja cifra najrazličitijih uređaja će biti povezana na mrežu jasna je pomenuta povezanost IoT-a sa internet protokolima.

Tako da eto, orijentiši se na tako neku priču, ovde imaš kratak članak na srpskom. Vidim da si linkovao i neki Ciscov dokument... To je dobro jer Cisco u velikoj meri diktira kako i u kom smeru će ići tehnologije ovog tipa, stoga ne bi bilo loše da baciš pogled i na tekst "Povezivanje svega" u majskom broju SK-a.

Last but not least - pomeni i programiranje Arduino / Raspberry Pi uređaja u te svrhe.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
doctor (1.6.2014), Francesko (30.5.2014), LoneWolf (30.5.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SBB internet na 2 računara, pomoć? 011Milos Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 28.2.2013 7:32
Spor internet - wireless dusan1610 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 11.12.2011 21:08
Kaspersky Internet Security & Anti-Virus 2010 9.0.0.459 Final rogi23 Zaštita 116 18.12.2009 1:00
"Otvoreni" Internet u EU u opasnosti donator99 Internet usluge 60 17.9.2009 18:17
Internet Connection Sharing u XP dijego_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 23.3.2009 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com