Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2008, 11:23   #121
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
Mosquito Slayer kaže: Pregled poruke
Ne. Moj drug je pisao taj članak i trebalo je da izađe u oktobarskom broju, međutim izašlo je samo na netu. Stalo mi je do toga jer sam do tima koji pravi taj mod
Nije dat tekst iz starog broja, već iz budućeg broja. Trebalo je da uđe u oktobarski, ali nije bilo mesta, tako da je ostavljeno za novembarski. A ja sam, kada sam vadio materijal za web, greškom obradio i taj tekst.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 12:36   #122
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
shrafko kaže: Pregled poruke
Quote> Prosečan tiraž “Sveta kompjutera” (na primer u periodu od maja do septembra 2006. godine) je 44.000 primeraka.

http://www.sk.co.yu/info/sk-info.html
Meni to nije jasno!!! Sta znaci tiraz? Da li je toliko odstampano, ili prodato. Kad dobro znam da ostaju neprodati brojevi i to dosta komada. Naravno da postoji i druga strana, gde brojevi nestanu i budu trazeni ali ih naravno nema.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 12:57   #123
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Meni to nije jasno!!! Sta znaci tiraz? Da li je toliko odstampano, ili prodato. Kad dobro znam da ostaju neprodati brojevi i to dosta komada. Naravno da postoji i druga strana, gde brojevi nestanu i budu trazeni ali ih naravno nema.
Todose ne tripuj sad oko toga što je odavno raspravljano već pronađi stare teme o oditovanju tiraža i vidi kako je ABC Srbija proučavanjem došao do tabele po kojoj je SK najprodavaniji mesečnik i koliko tiraža se zaista proda... Što je direktno uzrokovalo reklamama za mleko i pelene u SK
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 14:18   #124
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Tiraž (engl. circulation) je broj odštampanih primeraka lista, knjige, CD-a ili bilo kakve druge publikacije.

Pod uslovom da niko nije blesav da štampa više primeraka časopisa nego što treba (mada ima i takvih slučajeva), tiraž može da posluži kao veoma približna mera čitanosti tog časopisa.

Međutim, u izveštajima specijalizovanih agencija koje daju podatke bitne za marketing i oglasne firme, barata se, uz tiraž, i podacima (dobijenim putem anketa) o čitanosti, o čitanosti "iz druge ruke" (tj. ja kupim, a dam na čitanje i sestri i sestriću i dvojici ortaka), kao i ono što sam već pominjao - strukturi čitalačke publike na osnovu pola i starosti (pogodno za definisanje ciljne grupe u marketingu).

Podaci o tiražu obično se relativno lako nalaze. Ono što se ne daje jeste neprodati deo tiraža (takozvana remitenda). Oni koji se bave profesionalno marketingom znaju da izračunaju najverovatniju remitendu na osnovu tiraža. Remitenda je nešto što se u prodajnoj službi neke izdavačke kuće planira. Najveći deo, naravno, čine neprodati primerci, pri čemu se, na osnovu podataka od prethodnog broja, za sledeći broj planira, za svako prodajno mesto, da se mali broj primeraka (jedan ili više) ne proda. Nikad se ne planira da ne ostane nijedan primerak, jer se onda ne zna da li je moglo da se proda još. Za izdanja sa relativno malim tiražem ne planira se ni da ostane baš samo jedan primerak, jer prodaja na jednom prodajnom mestu varira (nekad neko kupi svoj primerak na drugom mestu, nekad zaboravi itd.). Ako remitenda prethodnog broja bude znatno veća ili manja od planske, pribegava se povećanju odnosno smanjenju štampanog tiraža.

U neprodati deo tiraža ulate i "režijski primerci", tj. primerci namenjeni za repezentaciju (davanje na poklon poslovnim partnerima i saradnicima lista, primerci koji se obavezno šalju Narodnoj biblioteci itd.) kao i primerci za redakcijsku arhivu.

Poslednja ispravka: VojaM (21.10.2008 u 16:44)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
todos (16.10.2008), zoran845 (20.10.2008)
Stara 16.10.2008, 14:20   #125
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
Eniaroyah kaže:
ABC Srbija proučavanjem došao do tabele po kojoj je SK najprodavaniji mesečnik i koliko tiraža se zaista proda... Što je direktno uzrokovalo reklamama za mleko i pelene u SK
Misliš, što je direktan UZROK reklama za mleko i pelene...
Nisu mleko i pelene uzrok veće čitanosti SK (nadam se )
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Eni (16.10.2008)
Stara 20.10.2008, 10:38   #126
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Remitenda je nešto što se u prodajnoj službi neke izdavačke kuće planira. Najveći deo, naravno, čine neprodati primerci, pri čemu se, na osnovu podataka od prethodnog broja, za sledeći broj planira, za svako prodajno mesto, da se mali broj primeraka (jedan ili više) ne proda. Nikad se ne planira da ne ostane nijedan primerak, jer se onda ne zna da li je moglo da se proda još.
Što se remitende tiče, laici misle da je najbolje za časopis da nema remitende. To nije tačno, jer kao što je Voja rekao, onda se ne zna da li je moglo da se proda još. Idealna situacija bi bila kada postoji remitenda koja iznosi jedan broj po prodajnom mestu. Znači, koliko prodajnih mesta, toliko i neprodatih primeraka - to bi bila najidealnija situacija što se tiče tiraža.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 14:24   #127
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
Chivan kaže: Pregled poruke
Što se remitende tiče, laici misle da je najbolje za časopis da nema remitende. To nije tačno, jer kao što je Voja rekao, onda se ne zna da li je moglo da se proda još. Idealna situacija bi bila kada postoji remitenda koja iznosi jedan broj po prodajnom mestu. Znači, koliko prodajnih mesta, toliko i neprodatih primeraka - to bi bila najidealnija situacija što se tiče tiraža.
Ovo mi je odavno bilo interesantno, ali uvijek previdim da pitam.

Da nemate možda evidenciju o broju prodatih primjeraka Sveta Kompjutera u Crnoj Gori, i da li ste uopšte zadovoljni tiražom i prođom kod čitalaca u ovoj državi?

Naravno, ako je to već interna stvar, onda OK.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 16:25   #128
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2008

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Ovo mi je odavno bilo interesantno, ali uvijek previdim da pitam.

Da nemate možda evidenciju o broju prodatih primjeraka Sveta Kompjutera u Crnoj Gori, i da li ste uopšte zadovoljni tiražom i prođom kod čitalaca u ovoj državi?

Naravno, ako je to već interna stvar, onda OK.
Imamo evidenciju, naravno , ali je ona baš kao što reče "interna stvar" - mogu samo da napomenem da smo dosta zadovoljni. U svakom slučaju, nas više zanima tvoj pogled, kao pogled čitaoca iz Crne Gore...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Dimo (20.10.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 9/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 121 23.9.2008 11:02
Svet kompjutera 7/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 149 23.7.2008 17:24
PayPal i Svet kompjutera, pomozite vuki_ns O SK-u uopšte 41 18.8.2007 13:09
Svet kompjutera 7/2007 oluja Sadržaj novog broja SK 87 13.8.2007 14:16
Svet kompjutera 2/2007 oluja Sadržaj novog broja SK 215 20.2.2007 22:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com