Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.11.2016, 14:12   #41
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ma da bio je super, ne znam samo odakle svi oni gastosi, samo iz moje porodice ih je otišlo 5 jos 70ih, a koliko vidim Južna i Istočna Srbija nema porodice bez nekoliko generacija na zapadu. Nešto tu onda nije logično...
Koliko sam ja skapirao, iz priče literature, a i filmova (valja gledati i Crni talas, ne samo partizanske) koji su nam hvala bogu tu, živelo se ''dobro'' samo druga polovina 80ih. Ostalo je bože sačuvaj.
I nzm zašto uvek se poredi komandna privreda sa ovim danas. U ''teoriji'' bi mogli mi opet to da organizujemo. Nije problem, ali nemoj onda raja da se ljuti što je uvoz nečega zabranjen ili što su velike carine, nemoj da besne što ne mogu da kupe milku ili strana kola. Tj. pojedini će moći ako se isprse.
Nema strane tehnike nego lepo u Niš, ili u Čajavec, ili šta već je bilo. Može to sve ali garantujem da se opet ne bi svidelo nikome ko i onda što nije.
Smrtonosna Šorka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2016, 14:22   #42
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

@apostrof:

Sve znam jer sam radio u tom državnom sektoru. I to da 10% njih se ubija od posla i praktično radi sav posao. I da su to po pravilu stari kadrovi, oni koji su naučili da rade i kako da rade. I da po pravilu, kad oni odu u penziju, njih nema ko da nasledi jer klađi nisu ništa naučili jer ih nije bilo briga, imali su političku zaleđinu. I da napomenem, u ono staro vreme, najveći broj tih mladih bi odleteo sa posla reda radi.

I plate direktora javnih preduzeća već dve-tri godine više ne prolaze kroz administraciju firme već kroz viši nivo ili ministarstvo, skinuti su sa platnih spiskova. Tako da sad ne možeš da saznaš kolika im je plata. Mislim da to danas važi za direktore i finansijske direktore, ostali, pa kako kome zapadne. I ne, nema opravdanja za kraduckanje tipa popunjavam kućni budžet. Ako ti se ne dopada plata a ti idi, ne kradi. Nema tu ja ih razumem, onaj koji kraducka je lopov i tu je tačka. Razumevanja nema. Imao sam prilike da gledam inžinjera koji radi za 50.000 mesečno, dolazi na posao i subotom i nedeljom, radi svaki dan prekovremeno u toj istoj administraciji i koji nikad nije uzeo ni jedan dinar sa strane, a mogao je milione. E pa brate, jedan direktor, koji iz iskustva koje imam, na posao dolazi u 9, ode kad hoće, skoro ništa ne radi, lepo mkože da živi od 200.000 mesečno. I to mu je mnogo za efektivnost i kvalitet njegovog rada.

Ne, nisam preterao sa cifrom. Ima ih 150.000 viška. Uporedi cifre sa ciframa one stare državne administracije koja je sa kud i kamo manjim brojem imala efikasniji sistem. Nisam u to uračunao mali broj velikih alavaca koja plaćamo a koji se zovu nevladine organizacije. I koja samo iz budžeta godišnje uzmu 300-400 miliona evra, plus bar toliko od raznih javnih preduzeća i firmi, opština i sl na bazi "vrlo bitnih društveno neophodnih" poslova.

I ne, postoji propis oko broja pacjenata koje moraš da obradiš dnevno. Znam jer mi je stric doktor. Plus, odeš na vesti, pa pogledaš malko i naletiš na današnju cvest da u Niškoj bolnici, doktori i ostatak perosnala moraju da vode 18 raznih knjiga oko pacjenta. I navod gde je problem koji postoji da li medicinska sestra dolazi na posao sa šarenim čarapama ili ima lakirane nokte. To je problem i to je počelo da se uvodi 2002ge, sa idejom da ćé administracijom da se reši pitanje kvaliteta zdravstva. Znanm jer sam ja u to vreme pomagao doktorki da se snađé sa idiotskim softverom koji en radi kako treba, da bi to popunila zbog gluposti nekog nepismenog id.... pa je potom popunjavala 4 lista raznih gluposti, sve u svemu, od 30 minuta kod nje, 15 minuta popunjavanja papira administrativnog posla. Posle toga, negde 2005ye je uveden propis oko broja pacjenata koje moraju da pregledaju dnevno, i tu postoji čak i kažnjavanje smanjenjem plate ako to ne postignu. Tako da sve što si ti opoisao oko posete dokktorima i sl, ja sam prošao već odavno sa mojom bakom i sve to znam. Čisto da pripomognem kako ide posao negde u kulturnim zemljama. Tamo, dobijaš otvoren recept za mesec dana potrebnih lekova za pacjenta sa hroničnim bolestima (a tu spada i tvoja baka), i oni se javljaju na kontrolu jednom mesečno ili jednom u 3 meseca u zavisnosti od bolesti i terapije. U vreme kad sam ja išao po bakine lekove, to je bilo jednom nedeljno, propis je takav. Pa sad računaj jer si ćata, koliko je to smanjenje broja ljudi po bolnicama i domovima zdravlja sa primenom zdravorazumske prakse.

I kako je običaj u ovovj današnjoj zemlji niko ne koristi mozak. Da si malko koristio mozak i shvatio šta sam napisao, video bi da sam govorio o setu vrednosti. A set vrednosti u ono vreme je bio ljudske vrednosti, poštenje, pomoć drugima itd. Danas je sebičnost, krađa, laž .... Ko ima mozga, kad uporedi te dve vrednosti zna koja je bolja. I da je ovo opadanje ne napredak. I da, da iole poznaješ onaj sistem onda, da iole koristiš mozak, i da znaš ekonomiju i postupaš domaćinski, na podatak oko uništenja firmi i otpuštanja ljudi ne bi reagovao kako si reagovao. Jer je ta državna firma zapošljavala ljude, na njih je plaćano sve po pravilu bez igranja, velika većina njih je radila sa profitom i taj profit je završavao u budžetu države i opština i korišten za dobrobit svih nas. I rezultata toga je bilo da su porezi bili manji ihaha, da je broj opterećenja opštinskih administracija bio mnogo manji, da je doprinos za paušalce bio smešán i svima prihvatljiv. Pošto toga nema, nemoj sada da kukaš na visinu poreza. Taj manjak zaposlenih i njihovih izdvajanja, manjak dobiti državnih firmi, manjak broja paušalaca i ostralih, muvanje sa minimalcima i plaćánjem na ruke, potkupljivanje ili ti mito, e to neko mora da izfinansira. E to si ti i svi mi koji plaćamo poreze i izdvajanja.

I da, ne jedem Milku, jer sam naučio da volim pravu čistu čokoladu, I u ono vreme sam imao Lakosta majice i sa njih skidao onog glupog krokodila, i u ono vreme smo imali automobile i moj otaac je sa privatnim automobilom prelazio onda 24 hiljada km godišje prosečno plus što je u firmi prelazio državnim kolima (do pijace udaljene ni 500 metara vazdušnim putem išao je kolima jer ga je mrzilo da pešači), u ono vreme nije bilo mobilniih, da, nije bilo ni drugde u svetu, ali ne sumnjam da bi ih sigurno dobili i to kako treba i kako dolikuje, jer smo u ono vreme nabavljali i kompjutere a bome ko ima malko sećanja setiće se i Galaksije. I u ono vreme, moji matorci su imali polovinu plate koja je bila u Nemačkoj i imali cene u zemlji koje su bile 2-3 puta manje, tako da im je realno standard bio na nivou Nemačke i nisu imali potrebe da idu tamo. I nisu razmišljali kako se ide na more, išlo se avionom, ostajalo minimum 15 dana, mesec dana je za mnoge bilo normalno. Ajd ti čik idi na more avionom na mesec dana u hotelu i da te posle toga ne zaboli glava oko toga da li ćeš imati para za život kad se vratiš. Pored toga sam sa bakom bio još mesec dana. Ajd ti pošalji decu ma more 2 meseca reda radi.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2016, 14:46   #43
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

@Smrtonosna šorka:

Gastarbajteri su bili i ostali oni koji su išli u Nemačku i drugde da zarade veće pare i da imaju kasnije ovde većé penzije. Jer je u to vreme posatojali međudržavni dogovori koji su te ljude štitili, kao i njihove penzije i obezbeđivali da oni ovde dobiju penzije kao tamo. Danas, bez tih dogovora, imaš situaciju čoveka koji je radio i Norveškoj, i koji ima ovaj izbor: ostani u Norveškoj i imaš poenziju od 2000 evra, ili idi u Srbiju i živi tamo i penzija ti je 400 evra, jer mi kažemo da ti je to doovljno za život tamo.

Komandana privreda nije postojala. Mit koji vas uče oni koji nekako moraju da opravdaju ovo danas. Preduzeća su i u ono vreme propadala jer nisu dobro radila. Ima jedan izveštaj iz pomenutih 80ih, kad je kod nas bila čvedska državna i privredna komisija i koja je u njemu napisala doslovce da se sistem u SFRJ i kod njih u praksi ne razlikuje. Imaš konkurenciju, imaš firme koje rastu i koje propadaju, tržište rada, socijalni program itd. Jedina razlika je bila da je u SFRJ velika većina firmi bila u državnom vlasništvu. Ili ti ako uporedimo to državno vlasništvo sa recimo akcionarskim društvom, nema velike razlike. Tebi ostavljam da razmisliš malko zašto. I da, taj Niš je radio najveći broj katodnih cevi za Philipsove televizore koji su proizvedeni onda, kao i do sta od elektronike. Cvrc, kad neko nezna neka nauči. U to vreme je recimo, IKL industrija kugličnih ležájeva, odavde iz Beograda bila 2 proizvođač u svetu po kvalitetu kugličnih ležajeva posle Šveda, podatak koji reecimo ne znaš. Ili ti, kikindska livnica je radila u 3 smene blokove motora za Opel i imala najmanji procenat škarta u svetu i kvalitet koji je bio tražen. Fabrika alata iz užica je isporučivala specijalne alate po narudžbini za potrebe NASE jer je imala potreban kvalitet i povoljnu cenu i rokove, fabrika elektromotora i pumpi, Sever subotica spadala među najkvalitetnije proizvođače i svetu, i izvozila na sve strane i pravila ogroman profit, Prva petoljetka po rečima francuza koji su tu dolazili da vide fabriku i mogućnosti proizvodnje delova za helikoptere je bila nešto neviđeno i da nisu videli svojim očima ne bi verovali da takva fabrika postoji negde u svetu ..... Onako na brzinu iz glave. Prostirali smo se kolikoje dozvoljavao guber. Ne više, ne manje, bilo je vremena kad je bilo neštašica jer je prioritet bio plati kredit koji je došao i na bazi kog je napravljena fabrika, ali smo se provukli i kroz to. I išli dalje i napredovali. Danas, idemo dole.

A razlog zašto nije se lepo živelo do 80ih, pa idemo ovako: zemlja je iz rata izašla razoren, sa pokradenom industrijom, trebalo je to izgraditi. Izgradnja zemlje ne ide preko noći. Traje decenijama. I to je ono što treba da naučimo. Počeli smo sa sklapanjem, došli do sopstvene proizvodnje i razvoja i tad je počelo dobro da se živi. U tim 80im, ono što danas se radi u Kragujevcu nije se zvalo proizvodnja automobila već šrafciger industrija, i to posprdno nazivano. Nije bilo znanja u tome. Nema razvoja dalje. To nije bila ideologija sistema i sistem vrednosti tada. Sistem vrednosti je bio razvoj i znanje, i vredilo je završi fakultet i bićeš cenjen. Danas je budi starleta ili vođa navijača i razbijaj glave, budi političar i kradi i time se hvali. Šta ti je bolji sistem vrednosti? Ovaj sada ili onaj onda?

Da pripomognem malko oko poente pisanja. Nije to glorifikacija onog sistema. Ne. To je prikaz kako radimo. Mi uništavamo šta je dobro jer nam je to rekao neko spolja da tako treba. Ne mislimo o sopstvanoj dobrobiti. Izjava da sve treba biti privatno, kome odgovara? Nama ili nekom spolja koji će to da kupi? Izdvajanje skoro 100 miliona evra ove godine za podršku stranih firmi koje će ovde da zaposle ljude na minimalcu i gde će kao i u današnjem Fijatu da sve doprinose plaća država a oni neće plaćáti porez, jer je to dobro rešenje? Poenta priče je da počnete da razmišljate. I da shvatite da nema ništa od dobrog života. Bar ne onog koji želite. Sad smo u situaciji da će nam trebati 20-30 godina da opet stignemo negde ako promenimo sistem razmišljanja danas i počnemo da vodimo računa o našim interesima. Da bi se tek kroz 30 ak godina došlo do pristojnog standarda. I tu neće pomoći strani novac. Niti liberlni kapitalizam. Pokažite jednu zemlju u kojoj je liberalni kapitalizam doveo do prelaska iz nerazvijenog u razvijeno društvo. Nema je. Interes nas nije isti kao interes libelarnog kapitalizma. Liberalni kapitalizam je za razvijene zemlje, Da smo mi razvijena industrijska zemlja ja bi prvi zastupao njega, jer mi odgovara. Nismo. Zato sam protiv.Moj i tvoj interes kažu nismo za njega.

I to sad dovodimo u korelaciju sa početkom teme. 5 ili 6 sati rada. Jap. Gde i kada. Kada je odgovor: imali smo u vreme kad smo radili za svoje potrebe i kad smo imali naše interese iznad njihovih, kad se radilo i razmišljalo domaćinski. Imaćemo možda za 30 godina kad se vratimo na taj nivo. Uzimati primer švedske i njihovog projekta: na pogrešnom mestu sa ciljem da ljudima bude bolje ne efikasnije na prvom mestu, u zemlji koja sebi može da dozvoli takve igrarije. Je li nam to primer za ugledanje danas?
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2016, 20:17   #44
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Izvini pametni sto nisam iskoristio mozak da shvatim da kad si pricao o standardu, platama i zivotnoj sigurnosti u staroj jugoslaviji zapravo mislio na "sistem vrednosti". O cemu tacno razgovaramo, zapleni imovine velikim zemljoradnicima i vracanje zemlje ljudima koji su istu prodali par godina pre rata, golom otoku, zapleni fabrika i nacionalizaciji proizvodnje? Izbacivanje ljudi iz stanova i useljavanje partijskih drugova? Izbacivanju ljudi sa fakulteta jer su trebali radnici u Zastavi? Ili o tome kako su se ljudi prozlili od kad nema druga tite, posto je naravno srpski "da komsiji crkne krava" i "drzava nece mi pomogne" mentalitet poceo smrcu velikog vodje? Sigurno je tad bilo mnogo drugacije u javnim preduzecima i ljudi su bre bili sveci, svi oni filmovi Dusana Kovacevica, Radovan III, Tesna koza, ma bre Sojic je prorocanska vizija Sinise Pavlovica, te `79 je u snu video kako ce ljudi da se iskvare kad umre vodja, uopste se ne radi o kritici tog vremena nego prorocanskoj viziji. O zabranjenoj literaturi iz tog vremena necu ni da pricam, to nas je centralni komitet stitio od zala slobode govora.

Jeste da zivimo u banana drzavi ali da van zakona o radu svi direktori javnih preduzeca ne primaju platu od firme u kojoj rade nego iz nekog misterioznog fonda, daj batali. Jedina odredba koja je bilo sta regulisala po tom pitanju od kada sam ja zapalio iz drzavnog sektora im je ogranicila plate, ne mogu da imaju vecu platu od gradonacelnika, koja je naravno podatak od javnog znacaja i mozes da pitas google kolika je. Nadji mi tu odredbu koja ide protiv zakona o radu u sluzbenom glasniku molim te.

I cela ova logika oko gastarbajtera, znaci nisu isli zato sto su imali vecu kintu preko, nego su isli zato sto su imali vecu kintu i penziju? Ne kapiram sta si se toliko raspisao sve si se slozio sa covekom prakticno. Inace to "opravdanje" kako nam je zemlja posle rata bila unistena, mislim samo smo mi bili unisteni u drugom svetskom, samo se ovde ratovalo, to lazu ljudi da je to bio neki svetski rat u pitanju. Da ne pominjemo da je Nemacka i ratnu stetu morala da placa.

A ako nisi primetio velika industrijska proizvodnja nije u buli samo u srbistanu nego maltene svuda. I bas smo vodili racuna o svim tim radnicima u to vreme i ekologiji, Lepenica menja boju kad istresu farbu u reku, malo plava, malo crvena, svaki treci radnik u OUR "Lakirnica" ne dozivi penziju od otrovnih isparenja, svaki dan nekoga isece neka presa. Bas su vodili racuna o ljudskim zivotima, super "sistem vrednosti". Pola tih fabrika je postojalo i pre velikog druga, samo su se drugacije zvale. Imali smo devet fabrika aviona pre drugog svetskog rata. Da ne pominjemo genajalne poteze kao npr. gradnja celicane u najboljem vinogradarsom kraju, gde se 30tih godina pravio jedan od boljih konjaka koji je dobijao nagrade za kvalitet i u francuskoj.

I druze nije "vecina" bila u drzavnom vlasnistvu nego sve. Mogao si pekaru ili kafanu da imas, budes frizer, nesto sto se u danasnje vreme zove zanatska radnja. Tek kad je vrhovni vodja umro i kad se savez komunista jugoslavije rasparcao si mogao da imas privatnu firmu i zaposlis ljude.

A sto se toga kako je tvoj caca imao sluzbeni auto i slao vas na more tice, ocigledno je da si u velikoj zabludi da su svi tako ziveli. Retko ko je imao sluzbeni auto, a vecina ni kola nije imala. Ako ti je to glavno merilo standarda danas vise ljudi ima kola i mnogo vise ljudi ide avionom na more, sto veoma lako mozes da proveris na netu, ili prosto pogledas kroz prozor i pokusas da nadjes slobono mesto na parkingu. Doduse verovatno ga ne pale da odu 500m do trafike, jbg ipak sami placaju benzin.

Poslednja ispravka: Apostrof (21.11.2016 u 20:26)
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2016, 20:47   #45
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

ja ako gledam sebe do kraja osamdesetih svake godine na more a posle još dvaput. Sad verovatno šezdesetih i sedamdesetih nije imao svako auto kao ni 1930.. ali mi smo imali auto od 82,pre bilo pre fića, pa je skočio standard na stojadina, a mi smo kupili škodu. I tad su svi kupovali nove automobile nije bilo ovoliko polovnjaka-otpada iz uvoza
Eto fića se pravi od 55-85 a stojadin od 71-2008

Poslednja ispravka: water wizard (21.11.2016 u 20:56)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 20:06   #46
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Radim u firmi koja vec 15 godina praktikuje 6-ocasovno radno vreme. Zakonski je predvidjena pauza, ali je u praksi nemamo.
Sest sati je, u pocetku, bilo dovoljno da se zavrsi posao i nije bio problem sto pauze nema, jer bi se naslo vreme za obrok i odlazak u toalet.
Posao se povecavao, a broj radnika smanjivao i sest sati je bilo jedva dovoljno da se zavrsi posao, a pojesti nesto i otici u WC sve teze.
Poslednjih nekoliko godina, sest sati je nedovoljno da se zavrsi posao, svakodnevno ostajemo duze sat ili dva, poneko i vise od toga i to se ne placa, a pauza...jasno vam je.
Ne znam da li neko nosi pelene, ali cujem da koleginice imaju problem da nadju slobodan trenutak i u toaletu zamene uloske kad imaju ciklus.
Ustajem rano da bih stigao da jedem i obavim nuzdu, dakle na silu, jer posle necu moci, ali do kraja radnog vremena opet ogladnim i trpim.
Inspekcije i razne kontrole povremeno svracaju i po njima je sve u redu, a nema ko da nas zastiti.
Uzgred, neki radnici primaju platu sa zakasnjenjem od vise meseci, u zavisnosti od ugovora.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 21:07   #47
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Kladim se da (ne) radi u skupštini
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 22:26   #48
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Malik Tintilinic kaže: Pregled poruke
Ustajem rano da bih stigao da jedem i obavim nuzdu, dakle na silu, jer posle necu moci, ali do kraja radnog vremena opet ogladnim i trpim.
Kažeš da ostaješ duže sat-dva da stigneš završiti posao, a ne stigneš otići u WC?
Pa valjda možeš otići na minut u WC kad svejedno ostaješ duže, neće ti to oduzeti previše vremena.
Što je najgore, mislim da nisi bio sarkastičan.
E onda ne mogu da zamislim kakav je to posao da ne možeš nakratko trknuti do sanitarnog čvora.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 22:29   #49
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ma vala me ne može niko ubijediti da se na Balkanu rade poslovi gdje se nemoš stić pos*ati
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 22:32   #50
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ma vala me ne može niko ubijediti da se na Balkanu rade poslovi gdje se nemoš stić pos*ati
Exactly my point.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 23:29   #51
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Bas zbog toga sto izgleda neverovatno, svi koji dodju, posle pocetnog odusevljenja sto konacno imaju posao, razocaraju se kad vide gde su dosli i brze-bolje odu.
Samo mali deo sam rekao, da ne pominjem status trudnica, invalida, mere zastite na radu...
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 1:45   #52
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Malik Tintilinic kaže: Pregled poruke
Bas zbog toga sto izgleda neverovatno, svi koji dodju, posle pocetnog odusevljenja sto konacno imaju posao, razocaraju se kad vide gde su dosli i brze-bolje odu.
Samo mali deo sam rekao, da ne pominjem status trudnica, invalida, mere zastite na radu...

I dalje nam nisi rekao gdje radiš (ako kuka na reklamu firme molim modove da ga ne banuju nego da svi vidimo koja je to firma u kojoj zaposlenici nemaju vremena ni da se po*eru) hvala
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 3:27   #53
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Koja je vrsta posla uopste?

Jedino ako rade sa strankama, pa da razumem da nemzes ici u WC kad god oces. Sve ostalo deluje kao jedan veliki vic.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 4:03   #54
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Koja je vrsta posla uopste?

Jedino ako rade sa strankama, pa da razumem da nemzes ici u WC kad god oces. Sve ostalo deluje kao jedan veliki vic.

Čovječe pa administracija, šalteraši i radnici sa strankama imaju po 5 pauza dnevno, kad god nešto ganjam njima je pauza ili "šalter ne radi" ili "radnik na obuci". Gamad (ne) radi da zaradi
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 11:51   #55
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ja sam vlasnik male racunarske firme, ja i 2 zaposlena, servisera racunara. Plata je 400 do 450 eur. Ne angazujem ljude nakon isteka radnog vremena sem ako bas ne gori (imamo ugovor sa jednom firmom gdje smo obavezni intervenirat 7/24h). Ako posla nema mogu da sjede slobodno u kafani, ili da se necim drugim zanimaju. Nemaju klasicni godisnji vec uzimaju slobodne dane po potrebi (nemaju porodicu pa im to nije problem). I u ovo gadno vrijeme za posao sa racunarima nismo u minusu. Prije 8 godina je bilo posla da se nije moglo nadodavat kolika je bila potraznja. Danas je promet otprilike 5 puta manji a i zarada je manja zbog povecane konkurencije. Ja nisam otpustio jednog radnika iako stvarno nisam imao posla za obojicu, praktcno cijelu zimu i proljece koji su standardno losi na primorju. Jer bilo je vrijeme kad sam ja kupio kajmak, a sada ne mogu poslati ljude na ulicu, barem ne dokle god mozemo kako-tako poslovati.
To je moja logika, ja sam ipak vaspitavan i odrastao u nekom drugom sistemu. Gledam danas firme kojima je samo profit na pameti, otpustaju iskusne radnike i primaju pripravnike koje placa drzava, cak i radnike koje primaju na obuku preko biroa rada pa ih uopste niko ne placa godinu dana iako rade jer im je to obuka. Pa i u srednjem vijeku si morao segrtu barem hranu i smjestaj da das, nije mogao od vazduha da zivi. Ovo danas je uzas. Ali sam narod je kriv za to jer je i sam korumpiran. Korumpiran je jer ga je lako podmititi kao na primjer sa ovih 5000 dinara penzonerima. I korumpiran je jer je naucen da ne radi. Svi misle da ce im neko drugi dati ono sto ne zarade. Zato i prolazi ova glupost od "EU nema alternativu" jer svi misle da cemo kada dodjemo u tu nedodjiju svi jesti cokoladu i piti koka kolu, a ostace i za tiket. Tako da nam se svima crno pise na kraju.
Povodom jednog ranijeg pisanja u ovoj temi, mislim da je Vasiljevic dosta dobro opisao jedan sistem koji eto "nije valjao". Ja sam iz Herceg Novog, grada koji je 60-tih i 70-tih bio po prihodu po glavi stanovnika bio 4-ti grad u ondaasnjoj SFRJ iza Kranja, Opatije i Dubrovnika (nije to bilo zbog turizma vec zboj jake privrede). Bruto prihod po glavi stanovnika je bio 10.000 usd godisnje. Danas je Herceg Novi grad u kome nista ne radi i kome se svake godine smanjuje broj stanovnika jer moraju da bjeze ako misle da zive od svog rada. U ono vrijeme je seljak bez problema mogao da kupi kombajn, da ne spominjemo traktor a "juga" je kupovao od jedne zetve. To mi je pricao poznanik iz Zapadne Slavonije kad mi je nabrajao sta su mu sve ustase unistile. Ako bi se covijek razbolio, a nije bilo mogucnosti da se lijeci u Herceg Novom, za tri dana je bio na VMA, bez problema. A danas... Bolje ti je odma kupiti dva kvadrata zemlje na lokalnom groblju. Ali zato moj tetak koji je bio nacelnik bezbjednosti za cijelu Srbiju je u penziju otisao sa stojadinom i stanom kojeg je poslije morao da otkupi. Nisam ja komunista, cak naprotiv, ali sam za stabilnu, uredjenu drzavu sa jakim socijalnim elementom. Jer kad je svima dobro bice i meni.
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 12:23   #56
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Kažeš da ostaješ duže sat-dva da stigneš završiti posao, a ne stigneš otići u WC?
Pa valjda možeš otići na minut u WC kad svejedno ostaješ duže, neće ti to oduzeti previše vremena.
Što je najgore, mislim da nisi bio sarkastičan.
E onda ne mogu da zamislim kakav je to posao da ne možeš nakratko trknuti do sanitarnog čvora.
Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ma vala me ne može niko ubijediti da se na Balkanu rade poslovi gdje se nemoš stić pos*ati
Očigledno niste čuli za Juru i njima slične.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 13:53   #57
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
zerohn kaže: Pregled poruke
1. Zato i prolazi ova glupost od "EU nema alternativu" jer svi misle da cemo kada dodjemo u tu nedodjiju svi jesti cokoladu i piti koka kolu, a ostace i za tiket.

2. Danas je Herceg Novi grad u kome nista ne radi i kome se svake godine smanjuje broj stanovnika jer moraju da bjeze ako misle da zive od svog rada.

3. Nisam ja komunista, cak naprotiv, ali sam za stabilnu, uredjenu drzavu sa jakim socijalnim elementom. Jer kad je svima dobro bice i meni.
1. Nije nama EU bitna sama po sebi (mada je lepo putovati bez granica i viza), već je bitno da sami primenimo sve standarde koji važe u EU. A kada ih usvojimo i primenimo, onda će biti manje važno da li ćemo i postati članica EU. Dakle, EU standarde treba da usvojimo zbog sebe, ne zbog EU.

2. Da nije to iz političkih razloga? Ipak je HN jedini "srpski" grad na CG primorju, pa je vrlo verovatno da ga zato vlast pomalo "zaboravlja".

3. Znači... Nemačka, Austrija, Švedska i slične zemlje su ti OK? Slažem se
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 17:44   #58
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

@Malik Tintilinic
Ako je već tako, počni da tražiš novi posao. U međuvremenu, možeš da koristiš moj recept za jutarnju nuždu. Ustani 60-90 minuta ranije nego što treba, doručkuj, vrati se na spavanje/pokušaj spavanja, obavi nuždu i i istuširaj se i pravac posao.

Poslednja ispravka: DeCoy (9.12.2016 u 19:27)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 21:11   #59
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
2. Da nije to iz političkih razloga? Ipak je HN jedini "srpski" grad na CG primorju, pa je vrlo verovatno da ga zato vlast pomalo "zaboravlja".
Pravo da kazem ima tu dosta istine. Pouzdano znam da je Milo, krajem proslog vijeka, kada je izgubio izbore u HN toliko popi..io da je na jednom nezvanicnom sastanku ondasnje vlade (Filip Vujanovic je bio premijer) obecano da ce Herceg Novi postati nova Rijeka Crnojevica. U prevodu vuko..bina.
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 21:41   #60
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Kladim se da (ne) radi u skupštini
Plata u Narodnoj skupštini Republike Srbije, osobe sa fakultetom i masterom, je oko 34 000 (oko 270eur). Sa 3 godine iskustva (uz unapredjenje) oko 37 000 din (300eur), a sa 10 godina iskustva oko 40 000. I to pod uslovom da dobije ugovor za stalno pa da dozvole maskimalna unapređenja.

Ti ljudi ginu od posla tamo. Ali ginu. Dan noć. Osoba sa srednjom skolom prima oko 25 000 dinara (dakle referenti koji dnevno pređu tonu teksta, kuriri, kafe kuvarice i ostale pomoćne stvari).

A znate kako je skup život u Beogradu. Ko nema stan, može da crkne.
Jedini koji blejače su narodni poslanici, čiji je jedini posao da dižu ruke s vremena na vreme.

Nije više državna služba kao što je bila. ZA poštene ljude definitivno ne.

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (9.12.2016 u 21:50)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com