Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Pregled rezultata glasanja: Da li se SK previse komercijalizovao?
Ne. 9 31,03%
Da. 17 58,62%
Citam samo poeziju za decu. 1 3,45%
Marketing rulez. 1 3,45%
Drugi casopisi su mnogo "komercijalniji"... 1 3,45%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 29. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.4.2006, 16:08   #1
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Novinarstvo <=> SK


Ovo je prva tema koju otvaram na nekom forumu a razlog je samo jedan egzistencija SK-a (omiljenog)u buducnosti.
Posto nisam u mogucnosti da detaljno pogledam sve teme nadam se da nisam napravio visak.
1. Otvorio bih ovu raspravu na temu dali su gospoda(cast izuzetcima) iz SK-a
novinari ili daktilografkinje,
to napominjem jer u njihovim tekstovima od 96god i novije retko kada vidim nekog tekst nekog pravog novinara,vecinom su to sitna prekucavanja sa neta koja se zavrsavaju tako sto ce svaki iole normalni citalac jednog dana staviti prst na celo i reci "zasto da placam novinu kad mogu za taj novac da kupim recnik engleskog" i poskidam hrpu slicnih infgormacija sa NET-a.
2.Ako okrenete neke starije a i novije brojeve na pitanje citalaca X "zasto ne opisete hardver YY-4400xx",urednik rublike odgovara"Pa znate nisu nam doneli "istoimeni" hardver i nisu ga instalirali skuvali nam kaficu....,mi testiramo jedino hardver koj nam donesu(u papirnom pakovanju? DA ili NE) .
3.Toliko ishvaljeni MSI,ASUS,Gigabyte su izgleda jedini proizvodjaci hardvera tako da za ostale ocigledno nema mesta,a jos nisam upoznao osobu kojoj taj nahvaljeni MSI npr. nije napravio neki problem (znate li vi?).Nije valjda da neko donosi vec spremljene teksove(Mozete i da odgovorite) .Valjda komp. geekovi kojima toliko verujemo mogu da protegnu noge i malo pronjuskaju kako bi dali doprinos slobodnom novinarstvu.
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 16:12   #2
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Pa ti ne kupuj Svet Kompjutera. Ko te tera da ga uzimaš.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 16:13   #3
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

ja kupijem sk vec 16 godina tako da bih voleo da tako ostane
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 16:45   #4
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Kao prvo, ovo govorim kao citaoc SK-a preko 12 god. i nije mi cilj da nikoga branim, vec da izlozim svoje misljenje povodom tvojih pitanja. (mada nisi morao da otvaras temu, vec da nastavis onu : "O SK, uopste")

Citat:
acid_scorp kaže:
1. Otvorio bih ovu raspravu na temu dali su gospoda(cast izuzetcima) iz SK-a
novinari ili daktilografkinje,
to napominjem jer u njihovim tekstovima od 96god i novije retko kada vidim nekog tekst nekog pravog novinara,vecinom su to sitna prekucavanja sa neta koja se zavrsavaju tako sto ce svaki iole normalni citalac jednog dana staviti prst na celo i reci "zasto da placam novinu kad mogu za taj novac da kupim recnik engleskog" i poskidam hrpu slicnih infgormacija sa NET-a.
Navedi tacno na koji tekst mislis. Ja sam licno samo bio svedok da su od SK-a krali tekstove a ne obratno.
Pazi... treba razdvojiti stvari. Jedno je ako su oni prepisali recenziju, a drugo je ako su prepisali vest. U slucaju prvog, nijednoj novini to ne sluzi za cast, u slucaju drugoga ne vidim u cemu je problem.
Ali, kao sto rekoh, navedi konkretan primer, jer bez njega, niko te nece ozbiljno uzeti u obzir.

Citat:
acid_scorp kaže:
2.Ako okrenete neke starije a i novije brojeve na pitanje citalaca X "zasto ne opisete hardver YY-4400xx",urednik rublike odgovara"Pa znate nisu nam doneli "istoimeni" hardver i nisu ga instalirali skuvali nam kaficu....,mi testiramo jedino hardver koj nam donesu(u papirnom pakovanju? DA ili NE) .
Pa i treba da im skuvaju kaficu, ako im je u interesu da se opis njihovog proizvoda nadje u casopisu. Shvati da to tako i treba da bude. Jer, ako SK resi da ima svoju reklamu na pinku, nece njih Pink kontaktirati i moliti, vec ce Politika morati da uplati kintu za emitovanje te reklame. To sto proizvodjaci dobijaju recenziju za dzabe (samo posalju svoj proizvod) nije lose po proizvodjace, vec po SK.


Citat:
acid_scorp kaže:
3.Toliko ishvaljeni MSI,ASUS,Gigabyte...
Sto se ovoga tice, ne mogu da ti odgovorim, jer se slabo razumem u ploce i njihove brendove. Ali sam si rekao: "Autori, kojima toliko verujemo...".
Pa sto im onda verujes, ako mislis da favorizuju nekog?

Poslednja ispravka: Sasa (16.4.2006 u 23:06)
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 16:51   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Mene nervira što u zadnje vreme (takoreći godinu-dve) ubacuju screenshotove sa neta u opise igara... i to bar da su neki koji se ne nalaze lako, nego one koji se vrte na svim igračkim sajtovima...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:00   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
Voodoo_NBGD kaže:
Mene nervira što u zadnje vreme (takoreći godinu-dve) ubacuju screenshotove sa neta u opise igara... i to bar da su neki koji se ne nalaze lako, nego one koji se vrte na svim igračkim sajtovima...
...a ti screenshotovi u skoro 95% slucajeva prikazuju najbolje strane igre tako da se na osnovu toga ne moze izvoditi zakljucak o igri.Lepse bi bilo da autor teksta sam u toku igre uhvati neki screenshot(to je bar lako uz pomoc Frapsa) kojim bi obrazlozio svoje misljenje izneseno o tekstu.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:07   #7
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
Dimo kaže:
Lepse bi bilo da autor teksta sam u toku igre uhvati neki screenshot(to je bar lako uz pomoc Frapsa) kojim bi obrazlozio svoje misljenje izneseno o tekstu.
E.... to ti je odlicna ideja.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:08   #8
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

1. Rubrike odakle se većinski sadržaj najpre dobija putem Interneta se mogu na prste pobrojati. Vesti se ne mogu subjektivizirati i u njima se ne može pisati "tekst pravog novinara" (šta god to značilo) već činjenični i informativni tekst kratke forme. Informacije se prikupljaju sa više izvora, a neretko i kontaktiranjem nekoga od ljudi vezanih za projekat koji se opisuje. Kasnije se sve ukomponuje u sprezi sa relevantnošću i prostorom na originalan način. Svi ti novinski članci (vesti) sa zvaničnih sajtova i svi ostali informativni izvori nisu pisani diletantskim jezikom da se prostim korišćenjem rečnika mogu razumeti. A ako neko čak i razume sve i bez nekih problema, niko mu ne brani da obilazi sve te web stranice i traži ono što ga interesuje.

2. Testira se hardver koji je moguće nabaviti, kao i hardver koji ima širi spektar interesovanja kod čitalaca. Takođe, testiraju se aktuelne komponente kao i komponente koje po mišljenju novinara jesu vredne pažnje i pored relativne anonimnosti. Predloženi hardver čitlalaca najčešće više nije aktuelan kada to zahtevaju ili ima interesovanje obima: taj čitalac i još 2% populacije. Ipak je odlučivanje po tom pitanju jurisdikcija redakcije.

3. Ovde nisi baš najjasniji. Šta je konkretno tvoja kritika u ovom delu? Kod hardvera se ne opisuje proizvođač već karakteristike proizvoda pod okriljem jednog od proizvođača. Kod matičnih ploča ili grafičkih kartica, pre svega. A to što su neki dostupniji/kvalitetniji/popularniji na našem tržištu je druga priča.

Na sajtu su krenuli da se ažuriraju brojevi počevši sa 1998. godinom.

Poslednja ispravka: Magneto (16.4.2006 u 17:17)
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:11   #9
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
Dimo kaže:
...a ti screenshotovi u skoro 95% slucajeva prikazuju najbolje strane igre tako da se na osnovu toga ne moze izvoditi zakljucak o igri.Lepse bi bilo da autor teksta sam u toku igre uhvati neki screenshot(to je bar lako uz pomoc Frapsa) kojim bi obrazlozio svoje misljenje izneseno o tekstu.
Kakve su to "najbolje strane igre"? Autor i pravi sam screnshotove, to je praksa koja nije uvek u mogućnosti da se ispuni.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:12   #10
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
bobi kaže:

Pa i treba da im skuvaju kaficu, ako im je u interesu da se opis njihovog proizvoda nadje u casopisu. Shvati da to tako i treba da bude. Jer, ako SK resi da ima svoju reklamu na pinku, nece njih Pink kontaktirati i moliti, vec ce Politika morati da uplati kintu za emitovanje te reklame. To sto proizvodjaci dobijaju recenziju za dzabe (samo posalju svoj proizvod) nije lose po proizvodjace, vec po SK.
Mislim da je greska ovo sto si napisao,greska je sto ih uopste uporedjues sa pinkom.To su dva razlicita pojma jer pre reklama na pinku stoji marketing,
ako oni hoce tako da rade neka stave na koricama OGLASI SK pa mogu da se bave reklamom a ne da pokusaju da istraze i provere nesto
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:14   #11
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

ako oni smatraju sebe eminentnim casopisom na ovim prostorima ,pa nece to valjda odredjivati po tome koliko im hardvera donesu na testove,nego po broju citalaca koj jos uvek raste na staroj slavi
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:50   #12
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
acid_scorp kaže:
jos nisam upoznao osobu kojoj taj nahvaljeni MSI npr. nije napravio neki problem (znate li vi?)
evo ja sam takva osoba u svim kompovima imam (imao sam) bar po nesto od MSI-a... Obicno je to maticna ploca ili graficka karta... I nikada ni najmanji problem... u stvari, ja ne znam nikoga ko je imao problem sa MSI-jem

a, da... acid_scorp, bas si nepismen!
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 17:53   #13
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Ma glupo je uporedjivati SK sa ostalim novo komponovanim casopisima.On postoji od kad vecina ovog foruma nije ni rodjena.U to vreme 90% starijih i mladih nije ni znalo sta je kompjuter,a oni su izdavali casopis.I treba da im skuvaju kaficu,i da ih zamole da objave par redova.Jedino se slazem da treba da prosire brendove i na druge.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 18:09   #14
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
ZoNi kaže:
a, da... acid_scorp, bas si nepismen!
1 Po tvojoj kulturi bas se vidi izrazajna pismenost jeli ti to nasledno
2 Ja znam bar 10-ak ljudi kojima je crko hdd zbog ocajnih kontrolera na msi plocama.
3 necu vise da trosim 3 slova na istoimenu firmu,posto sam ovaj forum postavio kako bi nekako zajednickim snagama namolili sk da se vrati starim vodam(samo za dobrobit casopisa).

I imam jos jednu zamerku, u nekoliko navrata sk je objavljivao kako prosiruje obim strana , ali bilo je vise prosirivanja oglasa nego ikad,ja sam za da casopis malo i poskupi ali da smanje broj oglasa ili da ih stacioniraju u sredini casopisa kao ranije
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 18:15   #15
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

acid_scorp ima neke stvari pravo. Kvalitet pada. Opisi hardwarea s
u monotoni (sto se tice raznovrstnosti proizvodjaca) i po mojoj oceni na blef.
Primerice testovi kartica ukljucuju 3dmark06, a skor nije deljen na elemente GPU,CPU itd. 3dmark 06 skor je vrlo ovisan o procesoru.

Verovatno nema raznovrsnijih opisa radi toga sto nema ko da da na test, SK pa nece sam da kupuje robu. Mada bi i mogli. Kupe hardaware u inostranstvu i posle testa metnu ga na licitaciju.

Po mojem misljenju MSI stvarno i nije nesto, ja recimo znam serije computera kojim je rikno MSI board.

Najvise mi se svidja pristup, ko ne voli nek ne kupuje
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 18:59   #16
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

1.Čudan si utisak stekao...zapravo mislim da je SK najoriginalniji časopis...
2.A kako će drugačije da ga opišu?
3.Ovo si delimično u pravu međutim manji prozivođač(manje para ) =lošija roba.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 19:00   #17
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Red face Re: Novinarstvo <=> SK

Slazem se ,ali ja imam drugaciji pristu nemam filozofiju ko ne voli nek ne kupuje ,posto se poboljsanje i prilagodjavanje casopisa citaocima tice nas samih,pa valjda je zato i sk video interes u otvaranju foruma.
Poboljsanje uz konsultovanje veceg broja stalnih citaoca, i pregledavanja tema koje nemaju veze sa casopisom kako bi nasli sto zanimljivije teme za omiljeno nam mesecno stivo.
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 19:06   #18
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Mislio sam ironicno da mi se najvise svidja onaj pristup.
Napisao sam zato sto sam vise puta cuo takav nacin argumentiranja, koji je osor i arogantan. SK je tu zbog ljudi koji ga kupuje, ako ne drugacije ondak radi toga sto ga finansiraju. Zato bi moralo malo da se pocne paziti o kvaliteti.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 20:15   #19
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Citat:
Magneto kaže:
Kakve su to "najbolje strane igre"? Autor i pravi sam screnshotove, to je praksa koja nije uvek u mogućnosti da se ispuni.
Pa,uglavnom na oficijelnom sajtu igre stoje screenshotovi koji docaravaju najbolju stranu igre(npr. za grafiku stave neku sumu ili nebo i svi pomisle "Ura,igra je zakon...",ili prikazu gomile jedinica kako se sukobe,granate prste na sve strane,igracu se digne adrenalin cim to vidi...).Mislim,marketing je cudo.Stvar je u tome sto se neki autor kriticki odnosi prema igri u recenziji,a slike koje postavi uz tekst su fantasticne pa covek ne zna sta da misli.Ja sam samo predlozio da slike prikazuju objektivan stav pisca clanka,a ne "objektivan" stav dizajnera veb-sajta.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 20:21   #20
acid_scorp
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Novinarstvo <=> SK

Posto je neko gore napomenuo da ne pricam bez konkretnih primera kojih ima na svakom koraku:
malo stariji
sk 3/2004
-str.24 msi mega pc
-str.25 msi fx5900p vtd128
-str.28 msi dr8-a
-str.29 msi starcam 370+
oglasi-43 str. od 116 str.

sk 4/2004
-str.26-msi ap11b/pc11b2
-str.27-msi mega stick 256
-str.33,34,35-msi(test poredjenje mada se ovde pojavljuje raznolikost)
oglasi-54.5 str. od 132 str.

sk 6/20004
-str.37-msi mega cache 15
-str.39-msi mega player 515
oglasi-54.5 str. od 132 str.

malo noviji

9/2005 -str.25,26,27,28,29,31 gigabyte 2ploce kuleri .kuciste

oglasi 60 str. -od 147 str

sk 1/2006
-str.19,20,21,23. asus ploce x 2 + graph card + DVD-R



sk 4/2006
-str27,28,36,37,38 - asus 2 x graph card,notebook
-str29,30 - gigabyte "turbo intel"
-str34,36,37,38,39 -msi graficka,notebook ploce

oglasi 64str. od 164 str.


Ovo su navedeni samo neki brojevi a vi otvorite bilo koji broj tri
godina u nazad i videcete isto
acid_scorp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com