Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.2.2010, 18:35   #281
pixel
Član
 
Član od: 19.1.2009.
Poruke: 133
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Neću da ponavljam stavove par članova sa kojima se u potpunosti slažem, samo ću reći:

Dokon pop i jariće krsti.
pixel je offline  
Stara 26.2.2010, 18:49   #282
Jkovla
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Lokacija: :]
Poruke: 174
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 84 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Možda .срб
I to moze da se napise bez cirilice cp6 (ce pe sest), cp6 vs срб
Jkovla je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Jkovla na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (26.2.2010), water wizard (26.2.2010)
Stara 26.2.2010, 19:41   #283
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Šalu na stranu...... jer u Srbiji žive i ljudi koji znaju samo latinicu.
Ali su oni u manjini, i kao takvi treba da nestanu.
Ne pamtim kada sam pisao cirilicom, ali odreci je se necu svakako. Ako ne postoji smetnja u postojanju oba domena, u cemu je onda problem? Niko normalan nece imati samo jedan (cirilicni) domen, ako zeli da ima iole posetilaca.
Dekip je offline  
Stara 26.2.2010, 19:42   #284
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Ali su oni u manjini, i kao takvi treba da nestanu.
Ne pamtim kada sam pisao cirilicom, ali odreci je se necu svakako. Ako ne postoji smetnja u postojanju oba domena, u cemu je onda problem? Niko normalan nece imati samo jedan (cirilicni) domen, ako zeli da ima iole posetilaca.
Zasto bi trebali nestati
Nicklord je offline  
Stara 26.2.2010, 19:44   #285
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Jkovla kaže: Pregled poruke
I to moze da se napise bez cirilice cp6 (ce pe sest), cp6 vs срб
Može.
Može i da se ne piše, već da se pokazuje rukama.
VojaM je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (27.2.2010)
Stara 26.2.2010, 19:47   #286
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

pa zar za 2 godine ne počinje novo doba? tada će kompjuteri da rade i bez mrdanja prstima i rukama, samo pomisliš forum sveta kompjutera i eto vas u mojoj glavi
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 20:00   #287
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Oni koji ne zele da uce i/ili nisu naucili do sada....... pa, nije bas za ovaj forum.
Dekip je offline  
Stara 26.2.2010, 20:28   #288
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ovo apsolutno ne treba Srbiji.

Razlozi.

1. Srba neće ni biti za 50 godina. (mortalitet je veći od nataliteta)

2. Ćirilica izumire lagano i u pisanoj formi, nema svrhe održavati nešto što evolucija odbacuje. (hteli to ljudi da prihvate ili ne)

3. Vecina ljudi koja već koristi internet se nikad neće prebaciti na služenje ćiriličnim domenom.

Sve je ovo samo politička predstava za naše male Srbine koji vole da se pucaju u grudi i ističu da su drugačiji od sveta...
Sale013 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Sale013 na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (26.2.2010), Game fever (27.2.2010), nighthawk (11.9.2011)
Stara 26.2.2010, 21:31   #289
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
sale013 kaže: Pregled poruke
ovo apsolutno ne treba srbiji.
Razlozi.
1. Srba neće ni biti za 50 godina. (mortalitet je veći od nataliteta)
2. Ćirilica izumire lagano i u pisanoj formi, nema svrhe održavati nešto što evolucija odbacuje. (hteli to ljudi da prihvate ili ne)
3. Vecina ljudi koja već koristi internet se nikad neće prebaciti na služenje ćiriličnim domenom.
Sve je ovo samo politička predstava za naše male srbine koji vole da se pucaju u grudi i ističu da su drugačiji od sveta...
На твоју жалост не нестаје нас 150+ хиљада годишње па ћемо остати овде још неко време. Нисмо Србини већ Срби и још да променимо име државе да вам не боде очи толико ...
Stojadin je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stojadin na korisnoj poruci:
doctor (27.2.2010)
Stara 26.2.2010, 21:42   #290
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Што на сваки нормалан пост који се овде постави, мора да се појави десет њих који се бусају у груди и чупају косу са главе и наричу?

Дал' ће вам случајно пасти напамет име теме и први Војин пост?

Колко се сећам, беше да се наведе да ли треба или не, и да се наведе због чега се тако мисли.

А таква прополитичка и пропатриотска сра*а задржите за себе, мене не занима дал' је неко случајно већа србенда од Јанка, Марка или мене, и таквим коментарима није место овде, већ хоћу да чујем шта и други мисле о увођењу ћириличног домена (ипак је јавна расправа, јелте').
jozvan_Kg je offline  
Stara 26.2.2010, 21:59   #291
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Srbiji je potreban ćirilični domen, jer je novim ustavom iz 2006 godine propisano da je ćirilica jedino službeno pismo.To proizvodi obavezu raznih subjekata da primene ovu ustavnu normu u svojim oblastima, zato vlada(ili neki njen deo, ministarstvo ili agencija) i namerava da uvede ćirilični domen, kao sprovođenje ustava u praksi.

Ovaj domen bi u prvom redu koristiili državni organi i vladine agencije, jer je njihova ustavna obaveza da koriste ćirilično pismo kao službeno, njihovi sajtovi su odavno trebali da budu na ćirilici a logičan nastavak ovoga je i ćirilični domen.

Ne postoji neka "ravnopravnost" ćirilice i latinice, postoji srpski jezik i ćirilica kao jedini službeni jezik i pismo od 2006 godine, a latinica se ima primenjivati samo onda kada je to zakonom izričito predviđeno, i tu se ne misli na ovu tzv."srpsku latinicu" nego na latinična pisma manjinskih naroda(Mađara, Slovaka itd.).

Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
2. Ćirilica izumire lagano i u pisanoj formi, nema svrhe održavati nešto što evolucija odbacuje. (hteli to ljudi da prihvate ili ne)
Nije baš tako, zadnjih 10-tak godina ćirilica doživljava veliku ekspanziju u javnom sektoru, upravo zahvaljujući upotrebi kompjutera, do pre 10-tak godina si retko mogao videti neko rešenje, odluku, ili drugi službeni akt na ćirilici jer su se koristile pisaće mašine(99% latinične) a sada je sve to na ćirilici.
Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
3. Vecina ljudi koja već koristi internet se nikad neće prebaciti na služenje ćiriličnim domenom.
Niko i ne prisiljava bilo koga da koristi ćirilične domene, jednostavno to ne želiš i taj deo interneta ti nije dostupan.Na kojem će pismu kucati neki korisnik na svom kompjuteru to i nije službena upotreba pisma i država se time ne bavi niti to reguliše.
Jedan deo korisnika će morati to da koristi, na primer katastar se umreži i postavi sve podatke o zemljištu online, i bude na ćiriličnom domenu jer je reč o vladinoj agenciji koja mora poštovati ustav, i neko kome su svakodnevo potrebni takvi podaci moraće da koristi ove domene.
Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
Sve je ovo samo politička predstava za naše male Srbine koji vole da se pucaju u grudi i ističu da su drugačiji od sveta...
Ne, ovo je logična posledica primene ustava iz 2006, prvo su doneti zakoni i uredbe za važnije oblasti a sada je na red došao i internet domen.

Poslednja ispravka: petar blagojevic (26.2.2010 u 22:35)
petar blagojevic je offline  
Stara 26.2.2010, 22:44   #292
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
На твоју жалост не нестаје нас 150+ хиљада годишње па ћемо остати овде још неко време. Нисмо Србини већ Срби и још да променимо име државе да вам не боде очи толико ...
Uopšte nije "na moju žalost" već je to tužna istina koja je po meni i najveći problem ove države (o da, ja želim dobro Srbiji i Srbima)
I za vašu informaciju Srbija je četvrta zemlja na svetu po starosti stanovništva a natalitet je u stalnom opadanju.. U Srbiji više od 15% populacije ima preko 65 godina! Nije potrebno imati fakultetsku diplomu da bi čovek shvatio da stanovništvo od 40+ godina ne može (barem retko) da rađa decu.

Ontopic:
U Srbiji je internet još uvek u razvoju i najmanje je potrebno ljudima dodatno zakomplikovati situaciju.. Ali s druge strane ja se neću mnogo buniti kada uvedu ćirilični domen, jednostavno ko hoće da ga koristi, neka ga koristi..


petar blagojevic
Koliko sam ja upoznat, u službenom pismu može (i koristi se svakodnevno) se koristiti latinica...
Sale013 je offline  
Stara 26.2.2010, 22:47   #293
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nisam znao za to, мислим само ћирилица рулз по уставу.. но цомент
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 23:45   #294
pixel
Član
 
Član od: 19.1.2009.
Poruke: 133
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Smešno je to što neki misle da će uvođenje ćiriličnog domena očuvati ćirilično pismo i dovesti do njegove masovnije upotrebe.

Neozbiljni su mi ovi drugi komentari koji tvrde da Srba neće ni biti za 50 godina, te je totalno uzaludno čuvati ćirilicu.

Alo, ljudi, zar se uvođenjem čiriličnog domena upravo ne poništava osnovni koncept interneta i globalnih komunikacija? Zar to ne dovodi do toga da pripadnici jednog naroda komuniciraju samo međ' sobom bez mogućnosti internacionalnog povezivanja?

Očuvanje ćirilice se postiže agresivnijom kampanjom, nalaganjem raznim subjektima da se koriste isključivo ćirilicom (kao npr. televizije koje imaju nacionalnu pokrivenost odnosno nacionalne televizije: B92, Pink...) itd.
pixel je offline  
Stara 26.2.2010, 23:47   #295
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Hm... lično mislim da nije potreban. Što bi rekli Englezi, "If it ain't broke, don't fix it". U principu me najviše zanima ono što piše na nekom sajtu, a sama adresa ili njegov naziv mi je sasvim sporedan.
Tj. sve to mi deluje više kao neka kozmetička promena, a ništa suštinski. Neki bezvezni sajt će i dalje biti bezvezan, kako god mu napisao adresu.
Bryan Fury je offline  
Stara 27.2.2010, 0:03   #296
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

A ja mislim da ne treba glasanje, nisu izbori, nego je u pitanju diskusija.
player1 je offline  
Stara 27.2.2010, 0:49   #297
anded zombi leš!
Banned
 
Član od: 9.1.2010.
Lokacija: Groblje... bilo koje!
Poruke: 212
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 132 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Meni ćirilični domen ne treba. Navikao sam ovako! Kad mi je Hrom bio podešen na ćirilicu bolela me je glava dok ga nisam namestio na latinicu (i engleski)...

Pismo je pismo, imamo dva - činjenica jeste, koliko god nekima bilo teško to da prihvate. U školi se uče oba, nemam ništa protiv da i na internetu imamo i ćirilicu... Ali to ništa neće promenti. Bacanje para na gluposti, glumljenje patritizma i guranje nacionalnog identiteta tamo gde mu nije mesto. Džaba vam novi hramovi, džaba vam ćirilica, gosopodo! Ako se ovako nastavi, hramovi će ostati pusti, a ćirilicu više neće imati ko da koristi. Ma, Srbija će ostati pusta...

Dakle, neka svi ti dušebrižnici, srpski oci i majke, prvo porade na natalitetu - gde ima dece ni identitet nije ugrožen!
anded zombi leš! je offline  
Stara 27.2.2010, 1:11   #298
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Thumbs down Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

evo sad baš čitam kako se lik žali zato što je koristio š č u sms poruci pa su ga odrali, još ako počnemo da kucamo sms ćirilicom poruke će koštati po 100 dinara
water wizard je offline  
Stara 27.2.2010, 1:50   #299
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

A može li neko meni da objasni šta uopšte znači očuvanje ćirilice i zašto to pismo mora biti u upotrebi da bi se očuvalo. Eno, egipatsko klinasto pismo već poodavno nije u upotrebi, pa je očuvano i može se videti po muzejima. Tako treba da bude i sa ćirilicom, tj. ako je narodu lakše da piše latinicom.

Ono što zapravo hoću da kažem jeste da ćirilicu (niti bilo koje pismo) ne treba na silu forsirati i isto tako na silu držati u upotrebi, već treba pustiti narod da piše onime čime mu je lakše i praktičnije. Pa ako veći deo naroda nastavi da piše ćirilicom, ona će ostati u upotrebi, a ako ne, preseliće se u muzeje i svakako ostati deo nacionalnog identita... ta činjenica svakako ne može da se izbriše time što bi neko pismo prestalo da se upotrebljava. Jednostavno se gnušam naturanja bilo čega na silu.
Marko_L je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.2.2010), Game fever (27.2.2010), Kisr (28.2.2010)
Stara 27.2.2010, 2:06   #300
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
pixel kaže: Pregled poruke
Alo, ljudi, zar se uvođenjem čiriličnog domena upravo ne poništava osnovni koncept interneta i globalnih komunikacija? Zar to ne dovodi do toga da pripadnici jednog naroda komuniciraju samo međ' sobom bez mogućnosti internacionalnog povezivanja?
Ne znam kakve veze ima izbor ovog ili onog pisma srpskog jezika sa ovim, strancima je svejedno pisali mi ćirilicom ili latinicom, oni ne razumeju srpski kojim god pismom da se piše.
Uvođenje još jednog domena za Srbiju može samo da poboljša komunikaciju i ne bi ovlašćena tela koja se bave internetom odobravala nešto što poništava osnovni koncept interneta.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
A može li neko meni da objasni šta uopšte znači očuvanje ćirilice i zašto to pismo mora biti u upotrebi da bi se očuvalo. Eno, egipatsko klinasto pismo već poodavno nije u upotrebi, pa je očuvano i može se videti po muzejima. Tako treba da bude i sa ćirilicom, tj. ako je narodu lakše da piše latinicom.
Ono što zapravo hoću da kažem jeste da ćirilicu (niti bilo koje pismo) ne treba na silu forsirati i isto tako na silu držati u upotrebi, već treba pustiti narod da piše onime čime mu je lakše i praktičnije. Pa ako veći deo naroda nastavi da piše ćirilicom, ona će ostati u upotrebi, a ako ne, preseliće se u muzeje i svakako ostati deo nacionalnog identita... ta činjenica svakako ne može da se izbriše time što bi neko pismo prestalo da se upotrebljava. Jednostavno se gnušam naturanja bilo čega na silu.
Nije reč o naturanju ćirilice na silu nego o uvođenju ćiriličnog internet domena.Uopšte nije pitanje ćirilica vs latinica i da li je ćirilica zrela za muzej, nego da li bi nam koristio još jedan internet domen za Srbiju.
To da je "narodu" lakša i praktičnija upotreba latinice ne bih se složio.Većina ljudi i ne zna da piše latinicom, ne zna da napiše pravilno sva slova abecede(pisana) već koristi isključivo štampana slova.

Poslednja ispravka: petar blagojevic (27.2.2010 u 2:30)
petar blagojevic je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com