Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2017, 2:06   #1
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Zdravo ljudi vec neko vreme razmisljam i citam na ovu temu i nisam pametan sta da radim.
Trenutno imam JBL Loft 50 zvucnike povezane ne risiver Pioneer VSX-323 i zvucnu X-FI Xtreme Gamer.
Nisam zadovoljan zvukom i imam utisak da risiver gusi potencijal zvucnika (jedan od dokaza kad zakacim slusalice Presonus HD7 direkt u zvucnu zvuk bude mnogo bolji i jaci i raznovrsniji nego kad kazim preko risivera)
Trenutno razmatram pojacalo Harman HK980 ili nesto slicno u toj klasi do 300e sto bi moglo da mi unese malo zivosti, vise basa ostrine zvuka.
Zvucnike koristim kao stereo (bez woofera) povezane na komp preko pomenutog risivera.
Od muzike slusam sve i svasta bas ali uglavnom sve sa MP3 ili stream YT i ostali internet izvori.
Svestan sam ogranicenja formata muzike i ne ocekujem neka cuda i znam da nema smisla davati neke ogromne pare na opremu a slusati toliko kompresovan sadrzaj.
Moje pitanje je sta bi mi bilo bolje da cinim ovde, da menjam risiver za pomenuto pojacalo ili mozda da dodam DAC (FX-Audio X6 )?
Laik sam po ovom pitanju pa i ne razumem u potpunosti kako to ide tj dali i sta se ide u kompletu za poboljsanje zvuka pa bih cenio svaku pomoc i pojasnjavanje.
Hvala u napred!
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 15:28   #2
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Maltene si sam dao odgovor na svoje pitanje. Dokle god slušaš mp3 i Youtube, teško da ćeš u muzici uživati na pravi način. Mp3 i Youtube mogu zvučati bolje na nekom kompjuterskim Logitech zvučnicima nego na Hi-Fi sistemu od 1.000 evra, upravo zbog toga što je u kompresiji dosta detalja ošišano i to više odgovara jeftinim zvučnicima i slušalicama, jer im bolje leži taj manji ošišani opseg. Lepo kreneš da praviš svoju FLAC kolekciju (ja trenutno imam oko 450gb FLAC muzike), i onda vidiš na čemu si. U protivnom, ne znam da li ima svrhe da menjaš pojačalo i da kupuješ DAC, ako ti izvor zvuka nije dovoljno kvalitetan. Ako ti je problem zato što FLAC zauzima dosta prostora, možeš ga sam konvertovati u mp3, i veruj mi na reč, taj mp3 mnogo bolje zvuči nego tamo neki skinut sa neta, ovo pričam iz ličnog iskustva jer to radim sa muzikom koju snimam na USB za auto.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 19:19   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Prelazak sa, bez uvrede, socijala 5.1 risivera na stereo pojačalo više klase će tim zvučnicima doneti instant čujno poboljšanje, i to ne ono za koje moraju da se napregnu uši i provrti 50 pesama da bi se registrovalo, u to nemam nikakve sumnje, tako da je moj savet zamena, kao što sam mu rekao i na benchu gde je isto pitao.

Uz to, prelazak na FX-Audio X6 ili SQ5 će stepen kvaliteta podići na još viši nivo, pošto je rekao da ima budžet za obe stvari.

Naravno, ostaje preporuka da makar postepeno prelazi na lossless, tu nema dileme.

HK 665vxi je zanimljiva ponuda za 250e na KP-u, možda i bolji izbor od 980. Ako je budžet tesan i FX-Audio X3 za 55e je odličan. Mislim da je u tom slučaju, kada se ne mogu uklopiti obe željene komponente pametnije kupiti što kvalitetniju amplifikaciju jer je razlika između osrednjeg/lošijeg i boljeg pojačala sigurno veća od razlike između jeftinijeg i skupljeg DAC-a u konačnom skoru, osim ako taj jeftiniji DAC nije baš zeznut u nekom smislu.

Druga stvar, ti zvučnici su ipak pre svega frontovi surround sistema, pa treba imati u vidu i njihova ograničenja.

Poslednja ispravka: Picard (15.11.2017 u 19:46)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (16.11.2017)
Stara 16.11.2017, 9:14   #4
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

A da li ta pojacala imaju SPDIF/Optical ulaz? Mozda pametnije da odmah uzme nesto tako i da ne daje pare za poseban DAC.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 10:42   #5
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Nemaju, to su stariji modeli.

Onkyo Integra A-9711 za 180e je vrlo zanimljiva ponuda, veoma hvaljeno pojačalo kada se pojavilo, postojao je samo jedan Integra model iznad njega.

Poslednja ispravka: Picard (16.11.2017 u 13:18)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 14:10   #6
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Hvala svima na odgovorima i savetima.
Da li mislite da je bolje resenje da kupim STX II i da preko SPDIF-a povezem sa H980/665 i da preskocim DAC?
Jos jedno pitanje sto se tice STX II vidim da ima promenjive op-ampove koliko to moze da menja i da li vredi baviti se time?
Sto se tice lossless muzike imam ja nekih pesama u flac formatu i sa trenutnim sistemom (risiverom) ne cujem bas neku razliku izmedju mp3, nazalost.
Neke albume bih mogao da zamenim tj. da nadjem FLAC verzije ali naprimer kao radnu muziku slusam dosta atmospheric DnB sa YT playliste sto je nemoguce naci i zameniti u flac formatu...
Tako da je realnost da cu opet vecinu vremena slusati kompresovane sadrzaje, mozda je iz tog razloga bolje da ulozim vise u bolju zvucnu posto ja komp glavni izvor svog zvuka (cdove nemam kao ni player)
Sad tek videh da navedena pojacala nemaju optical...
Koja bi bila preporuka za nesto novije/modernije a da vredi zvucno da ima Spdif in u rangu <300e?

Poslednja ispravka: Qrjak (16.11.2017 u 14:13) Razlog: kasno videh...
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 14:53   #7
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Pa STX II je zvučno dovoljno kvalitetna na analognim izlazima da može da isprati pojačala i zvučnike više klase, tako da ne bi imalo nikakvog smisla da kupuješ tu kartu da bi kasnije sa nje slao SPDIF na pojačalo sa internim DAC-om, tj. možda bi imalo smisla da to pojačalo košta više hiljada evra i da imaš zvučnike slične cene ...

U paketu sa STX II stižu pomenuti opampovi, lako se menjaju pa svako može da proba i prilagodi zvuk svom ukusu, ako uopšte primeti razliku. Nekako mislim da su ti X6/SQ5, pa čak i X3 puna kapa, STX II mi deluje kao bacanje para u neku ruku u tvom slučaju.

Ja bih definitivno obratio pažnju na navedeni Onkyo.

Pogledaću oglase i predložiti još nešto ako bude interesantno.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (16.11.2017)
Stara 21.11.2017, 14:59   #8
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Na kraju, neka odluka, nešto?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2017, 23:05   #9
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Hvala puno na pomoci, za sad me je stisao posao bio pa nisam stigao time vise da se bavim.
Ali nisam odustao od ideje u narednoj nedelji definitivno kupujem nesto.
Zanima me jos par saveta (s'obzirom da mi ti jedini odgovaras na postove i savetujes)
Vidim da je tvoja topla preporuka za Onkyo Integra A-9711 i za 180 evra to zvuci kao dobra ponuda, koliko sam procitao neke rivjue o tom pojacalu.
Ono sto me brine malo jeste da je to vec prilicno vremesno pojacalo (sto se zvuka tice nista lose ali trajnosti...) i da je na KP neki preprodavac u pitanju.
Pa sad ne znam kolika je to lutrija, ne bih da na to jos dodajem troskove popravki nekih.
Nekako mi HK980 deluje kao malo bezbednija kupovina iz ugla trajnosti posto mogu da ga kupim dosta mladje i od prvog vlasnika a ne preprodavca (doduse za vise para)
Vizuelno mi se HK980 vise svidja
I jos jedno pitanje dal mislis da bi i uz Onkyo Integra A-9711 i HK980 bio potreban/pozeljan DAC (x3 ili x6) mogao bih da ga uklopim u budzet.
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2017, 11:42   #10
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

OK, ima smisla rezonovanje, idi na HK980 ako smatraš da ti je to sigurnije.

Da, DAC vredi u svakom slučaju. Ako može X6 može, ako ne X3 će perfektno odraditi posao. Kupi neke pristojne interkonekt kablove, one Cordial makar koje sam pomenuo na benchu ili Qed Profile ili Audioquest Tower (23-25e) ako ti se kojim slučajem uklapaju.

Poslednja ispravka: Picard (26.11.2017 u 13:00)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (26.11.2017)
Stara 27.11.2017, 17:27   #11
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Samo da se pohvalim kupio sam danas HK980 (u mint stanju zaista) i jako sam zadovoljan, sad mi je zao sto ovo nisam uradio ranije vec sam mucio svoje zvucnike sa risiverom...
Vrlo mi se svidja dizajn i kvalitet izrade pojacala i kvalitet zvuka je dosta bolji, raznovrsniji i bogatiji, ali tek sam poceo da ga istrazujem.
E sad imam sledecu dilemu u cilju dodatnog unapredjenja zvuka:
Ako kupim DAC njega vezujem preko usb porta i komplet preskacem zvucnu karticu u kompu tj postaje suvisna?
Naime bio sam u AudioPro radnji i pricao malo sa zaposlenima na tu temu pa su mi oni predlozili kao najbolje resenje za moje potrebe da kupim externu zvucnu (konkretno Focusrite Scarlet solo) pa su me bacili u rebus.
Sta bi bilo najbolje da radim u mom slucaju posto za sad povezujem iz trenutne zvucne X-fi Xtreme Gamer sa 3,5mm jackom na pojacalo sa dva kanala na drugom kraju. Sto koliko sam shvatio nije bas najsrecnije resenje.
Ako kupim neki dac (X3 ili X6) dal' onda da izvadim zvucnu komplet i prodam ako je suvisna.
Dal' cu izgubiti onda nesto od obrade zvuka u igrama i filmovima ili DAC i taj deo odradi pored samog dekodiranja zvuka?
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2017, 17:47   #12
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Odlično, pokazalo se koliko je taj risiver ograničavajući faktor za zvučnike.

Da, zvučna je suvišna ako imaš eksterni DAC.
Eksterna zvučna = DAC, čisto da te ne buni terminologija.

Oni su ti predložili Focusrite zato što je prodaju, logično. Dobra je to eksterna zvučna/DAC, ali je malo više orijentisana ka pro primeni jer ima ulaze za mikrofon, instrumente itd. Šta bi tebi bolje zvučalo, da li taj DAC ili X3/X6/SQ5 nemoguće je reći bez probe kod tebe, u tvom sistemu. Lično bih se najverovatnije malo radije odlučio za nešto od pomenute FX Audio trojke. Zašto? Zato što profi uređaji, kao što su npr. i studijski monitori (zvučnici) imaju tendenciju da zvuče ravno (flat), može se reći neuzbudljivo i suvlje, jer im je cilj da što vernije prenesu zvuk iz studija, odnosno da ga isto tako snime putem uređaja kakav je taj Focusrite. Naravno, ne znači da je uvek tako i ne mora da važi isto za tu eksternu zvučnu, ali ako bih morao da biram bez slušanja verovatno bih izabrao "HiFi" DAC, pa makar bio i kinez, jer su veće šanse da će imati zvuk prilagođeniji kućnom slušanju.

Ne gubiš ništa u filmovima i igrama s obzirom da si i do sada imao stereo konfiguraciju.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (27.11.2017)
Stara 27.11.2017, 17:56   #13
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

A sto se tice povezivanja izmdju kompa i pojacala/dac-a koja bi bila najbolja varijanta? Ili samo da kupim kvalitetnije kablove kao sto si predlozio ranije?
Btw moze i na PM ako imas predlog gde je najbolje traziti navedene kablove u BG.
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2017, 17:58   #14
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Dovoljan je USB kabl koji dobijaš u paketu sa DAC-om. Poslaću ti PM za kablove kojima ćeš povezati DAC i pojačalo.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (27.11.2017)
Stara 27.11.2017, 18:23   #15
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Ok znaci da odaberem neki od ovih kablova po ceni koja mi odgovara, da uzmem DAC (pretezem ka X6 i zvao sam danas da pitam, ima na stanju ga za 80e) i batalim postojecu zvucnu tj. da ode na dobos, vratice deo para ulozenih u DAC.
Vidim da X6 na Aliju kosta 50e samo ne znam kolika je lutrija sto se tice carine i bezbednosti transporta.
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2017, 18:55   #16
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Haha, Vule , da proveriš ti ipak na još jednom mestu.

Za eventualno naručivanje iz daleke nam Kine će ti reći neko drugi, ne pratim to nešto.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2017, 2:05   #17
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Nista lose, cenim tvoje savete i zahvalan sam na njima ali nije na odmet cuti jos neko misljenje pre donosenja finalne odluke.
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2017, 22:55   #18
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Samo da javim da sam danas kupio X6 dac, pa se resavam zvucne iz kompa, jos samo da uzmem kvalitetne kablove, posto koliko vidim samo Player ima neki ok izbor rca kablova za interconnect.
Takodje sam uzeo opticki kabl da povežem tv sa dac-om.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:09   #19
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

I kako ti se čini zvuk sa X6 u odnosu na zvučnu koja je do sada bila?

Oko kablova, mislim da ti za sada ne treba ništa više od onih Cordial od ~11€.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:37   #20
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Pa u tome je stvar, jos nisam povezao i probao, nisam danas stigao da kupim kablove osim opticala za tv.
tako da cu tek prekosutra biti u prilici da probam... pa cu javiti utiske.
Za sad mogu da povezem tv i slusalice da probam ali ne i pojacalo i zvucnike sto me zapravo najvise i zanima.
Koliko sam probao, zvuk za slusalice Presonus HD7 je strava i glasan i cist, za slusanje muzike je strava, ali primecujem malo downgrade zvuka u igrama u odnosu na X-Fi...
Nekako fali ambijentalnog zvuka, prepoznavanje pravca (ima ga ali nije tako precizno) i nekih sitnih zvukova koji su bili vrlo jasni kad sam kacio slusalice preko kartice.

Poslednja ispravka: Qrjak (2.12.2017 u 3:05)
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pojacala za zvucnike Djordje Nedic Zvuk na računaru 7 17.1.2016 20:17
Doslo vreme za neki zesci upgrade...POMOC!!! kinda_pedja ŠDK - Osnovne komponente 6 21.12.2012 0:24
Pomoc oko upgrade stare konfe HiddEn ŠDK - Osnovne komponente 3 21.2.2012 23:13
Pomoc oko Upgrade.... Mig_29R ŠDK - Osnovne komponente 4 25.8.2011 12:54
Pomoc za upgrade na PCI-E volleyman Osnovne komponente 17 27.1.2006 2:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com