Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.8.2010, 17:41   #1
mozdani
Član

Član od: 7.2.2007.
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Monitor do 150 eura

Zdravo svima, potrebna mi je pomoc oko izbora monitora, moj budzet je 150eura max(optimalno 120-130e, mada ako me monitor bash odushevi onda i do 160e). Ne razumem se najbolje u danashnje novine na polju monitora jer zadnji koji sam kupio je bio CRT Lite-On 19inc pre 9 godina i josh uvek radi veoma dobro. Ne bih ga menjao, ali dosadilo mi je da ga gledam ovako debelog, a i primetio sam da me oci peku usled vishesatnog "googlovanja" u njega .
Obzirom da sam filmofil(HD filmovi, Blu-ray) i buduci programer interesuju me monitori oko 22inch-a do 150e. Marka nije bitna ali mi se cini da Samsung i LG imaju veoma dobru i shiroku ponudu.
Moja prvobitna zamisao je da uzmem normal, NIKAKO WIDE, a onda sam procitao 2-3 teme gde su ljudi bili u istoj dilemi kao i ja i ako sam dobro ukapirao normal bi bilo dobro uzeti do 21inch, a od 22inch pa na gore wide???(zahvaljujem momku koji je prethodno okacio sliku). Jel sushtina da normal monitori posle 21inch gube smisao znacenja "normal" ?

Imam graficku GeForce 8600GS, ne igram cesto igrice i interesuje me nova tehnologija LED osvetljenja, u cemu je prednost(FullHD?) i kako da znam koji monitor podrzava tu tehnologiju, verovatno ima nalepnica i oznaka u nazivu?
Josh jedna stvar, razliga izmedju analognih i digitalnig ulaza tj. VGA i DVi i znacaj? DVi je verovatno na duze staze ?

Na forumu sam snimio 2 LG-ja
22" LED Monitor E2240S-PN
http://www.pcpractic.rs/proizvodi/lg...itor-e2240s-pn

21.5 inch. LG - TFT W2243S-PF
http://www.gigatronshop.com/products...roduct/18709/7

Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni navedene karakteristike i u cemu je jedan bolji od drugog i da li je opravdan cenom ?
Osvetljenje : 300 cd/m2 vs 250 cd/m²
Kontrast : 30000 :1 vs 5,000,000:1

Hvala na strpljenju,
Milan
mozdani je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 17:53   #2
flamingos
Deo inventara foruma

Član od: 5.2.2007.
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Monitor do 150 eura

Kod lg ako se dobro secma led monitori imaju oznaku E na samom pocetku. Led je u sustini samo tip osvetljenja ekrana nikako tip panela,jer su to diodice koje daju nesto bolje osvetljenje i kontrast monitoru i naravno nizu potrosnju sto je i glavna karakteristika led monitora i uopste i tv.

Josh jedna stvar, razliga izmedju analognih i digitalnig ulaza tj. VGA i DVi i znacaj? DVi je verovatno na duze staze ?

U praksi ako imas stro oko primetices razliku koaj se ogleda u prednosti dvi da daje nesto kvalitetniju sliku i jasniji izlazni signal od analogne veze. E sad mnogi i ne primete razlike ali svakako kad vec hoces da gledas filmove i to u full hd monitoru onda je dvi tvoj najbolji prijatelj. Imas na nekim monitorima i hdmi koji osim videa prenosi i zvuk i to je jedina razlika,ali na monitorima nema bas smisla sem ako ga ne kacis sa konzolom ili nekim plejerom koji ima hdmi,ovo ti cisto onako informativno govorim.

Koliko se ja secam punokrvni 22 inchni modeli imaju 16:10 odnos strana dok oni koji su navedeni kao 22 incha a u praksi imaju nesto manju dijagonalu imaju 16:9 odnos strana. Kod ova dva lg sto si okacio je razliak samo u led osvetljenju i sto W model ima za 50 kandela veci kontast od E tj led modela.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 17:59   #3
mozdani
Član

A znaci graficka nema nikakve veze za celom pricom ? Teshko da postoji monitor blizu 150e sa DVi-em zar ne? Osim ova dva shto sam naveo da li mozda imash neku preporuku uzimajuci u obzir moje prioritete ?
Stara 5.8.2010, 18:07   #4
flamingos
Deo inventara foruma

veruj mi da je tesko naci neki sa tom ceno sa dvi jeste..cak i ako nadjes pistanej jel ga ima stvarno na lageru..bukvalno ces da dozvivis mozdani od juranjve tamo amo za monitorom. Kad vec kupujes novi monitor nadji neki sa dvi pa makar se isprsio recimo jos 20,30e, i da budes miran jer se monitro uzima na duze staze i to je jedina racunarska periferija koja se ne menja godinama. Grafcika ima veze sa pricoam samo u slucjau povezivanja dvi ili vga,a i to nije probelm recim oda imas vga ulaz na grafi a monitro ima dvi postoji adapter koji ti daje dvi ulaz i obrnuto ako je grafa dvi a monitor vga.

Sto se modela tiche nezgodno mi je da ti bilo sta preporucim posto stvarno nsima pratio trziste duze vreme,narocito ne ove nove led monitore jer vecina koji vrede su dosta skuplji.
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
mozdani (5.8.2010)
Stara 5.8.2010, 18:14   #5
mozdani
Član

U pravu si, bolje dodati koji evro i uzeti monitor koji zaista vredi jer eto ovaj moj vec imam 9 godina i josh uvek je dobar i ko zna kada bih ga menjao da mi ne smeta ocima. Zahvaljujem

Neshto ovako:
http://www.pcpractic.rs/proizvodi/lg...-w2240t-pn-dvi
i
http://www.pcpractic.rs/proizvodi/sa...nitor-22-p2270

bi bilo ok zar ne ?
Stara 5.8.2010, 18:29   #6
flamingos
Deo inventara foruma

a si razmisljao mozda o samsungu p2370 ali pazi da ne bude prefisk N u oznaci jer taj ima jako degradirajuc kvalitet slike..znaci cisto P2370,to bi ti bio moj predlog i evnetualno da pogledas neki viewsonci model popu vx2260 kako li vec nikako da im zapamtim oznake ali imaju fantasticne monitore sa jako dobrom slikom.
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Maticna do oko 60 eura? Thunderman ŠDK - Osnovne komponente 15 22.1.2010 18:56
Konfiguracija bez mon. do 400 eura! DuleNS ŠDK - Osnovne komponente 3 26.10.2009 2:51
Gaming konfiguracija do 500 eur Khorne Šta da kupim? 15 18.8.2008 15:18
nakon duze vremena...Hardware intelligence, check this out ! :) Wolfy Šta da kupim? 12 13.8.2008 22:27
Misljenje o sledecoj konfiguraciji... kamen Šta da kupim? 11 18.10.2007 22:51

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:07.