Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.8.2009, 21:44   #1
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom I Have No Mouth And I Must Scream

Uvod

Avantura I Have No Mouth And I Must Scream nastala je 1995. godine na osnovu istoimene pripovetke Harlana Elisona, američkog pisca naučne fantastike. Gospodin Elison ne samo da je (1967. godine) napravio literarni predložak igre, vec je izdašno potpomogao da ona ugleda svetlost dana: napisao je scenario za nju, davao savete programerima, pa čak i (briljantno) pozajmio svoj glas glavnom negativcu - superkompjuteru AM. Jedino mesto na kome se igra danas može legalno naći je, koliko znam, njegov sajt. Samo trijes' dva zelembaća. Dolara.


Radnja

Prva je polovina dvadeset drugog veka. Prošlo je nešto više od jednog stoleća otkako su ljudi, nemoćni da sami sa svojim ograničenim intelektualnim sposobnostima vode tako kompleksnu operaciju kao što je globalni svetski sukob, stvorili u utrobi Zemlje megakompjuter Em (AM = Allied Mastercomputer) i predali mu vođenje trećeg svetskog rata (a time i sudbinu čovečanstva) u ruke. Supermašina, sastavljena iz biliona trilijardi manjih komponenata, uspela je da ovrše površinu planete, razori sve živo i istrebi ljude. U stvari, nešto populacije je preteklo, ali nećemo sada o tome. U igri je fokus stavljen na petoro osoba koje je (a da nemaju pojma zašto; to verovatno ne zna ni sam H. Elison) moćni Em iz silne mržnje prema ljudskom rodu sačuvao da bi mu svojim patnjama olakšali turobno bitisanje. U Emovoj menažeriji su kamiondžija koji je svoju povučenu ženu oterao u ludnicu, bivši oficir koji je na ratištu ubio nekoliko svojih podređenih zbog viših ciljeva, ambiciozna inženjerka čiji je silovit uspon korporativnom lestvicom bio naglo prekinut tragičnim događajem, nacistički doktor-ratni zločinac jevrejskog porekla i švaler-bonvivan, emocionalno nezrela osoba koja je život protraćila u varanju sebe i drugih. Već 109 godina Em iskaljuje neizmernu mržnju prema ljudskom soju tako što bez prestanka muči opisanu petorku. Osim fizičke torture, Gorister, Beni, Elen, Nimdok i Ted (kako se oni paćenici zovu) moraju da učestvuju i u perfidnom psihičkom mučenju koje se ostvaruje kroz "psihodrame" - morbidne vodvilje u kojima iznova preživljavaju traumatična iskustva iz svojih života. Međutim, dok budu po ko zna koji put prinuđeni da svojim mukama razgaljuju mašinu-diktatora, ovim ljudima će u pomoć prispeti tajanstveni "Rus" i "Kinez", mehaničko-elektronski saveznici čije im sugestije mogu pomoći da Emu smrse konce.

Na samom početku igre birate jednu od pet utamničenih ličnosti i krećete na mistično putovanje koje krije mnoge opasnosti ali i mogućnost da glavni junak putešestvija nadmudri Ema i (najčešće preduzevši nešto neočekivano) uspe da ga zbuni i razočara.
Avanture svo petoro su nadrealne, (naizgled) nelogične (tačnije: imaju svoju uvrnutu logiku) i (bar na momente, rekao bih) đavolski su teške.


Interfejs

Ekran je podeljen na dva dela: gornji deo (oko 3/5 ekrana) je za sam prikaz igre, a u donjem (oko 2/5 ekrana) su smeštene komande. Skroz levo u komandnom delu je uvećana slika osobe kojom trenutno upravljate. Njen lik nije statičan, već se izraz lica menja zavisno od toga kako u igri napredujete. Napravite neku glupost/nesmotren potez i lice junaka će postati nervozno, uplašeno, preneraženo (već u zavisnosti od stepena brljanja) (); uradite nešto pametno/pronađite štogod korisno i usta lika će se razvući u veliki samozadovoljni osmeh ():



Preporučujem čuvanje pozicije pre svakog iole rizičnog poteza jer na taj način možete da se u slučaju dobijanja negativnih "psihičkih poena" (što katkad može i da prekine igru, ako lik pošandrca) kasnije vratite u pređašnje smireno stanje.
Desno od "portreta" su polja sa glagolskim naredbama (slično kao u LucasArtsovim i ostalim ranim avanturama). Ima ih osam: Walk to, Look at, Take, Use, Talk to, Swallow (?), Give, Push. Interesantno da nema najčešće komande ove sorte - Open (zamenjuju je Push ili Use, kako gde). Programerima zameram što na pojedinim mestima treba iskoristiti drugačiji glagol od onog koji je uobičajen i logičan, što i nije baš strašno ali pomalo zbunjuje.
Skroz desno na kontrolnoj tabli (control panel) su "slotovi" za predmete koje skupljate, tj. inventar. Njegov dizajn je skroz klasičan: kada upotrebite Look at sa sličicom predmeta dobićete opis istog. Kombinovanja predmeta u inventaru nema, pa se tako izbegava besomučno probanje svega sa svačim (kome "avanturisti" ponekad pribegavaju kad ne znaju šta bi dalje; ja bar to radim). U igri se svašta skuplja i koristi ali jedan predmet je od početka u skladištu i ostaje u njemu i posle korišćenja: reč je o knjizi sa etiketom Psych Profile - originalnom rešenju sistema za davanje pomoći. Kada otvorite ovu knjigu, naći ćete u njoj neku od kriptičnih poruka koje vas direktno ne upućuju ni na šta, ali u sebi nose uputstvo za šta dalje. Ponekad ćete lako prozreti skriveni smisao koji nose, ali češće će vam samo preostati da se češate po glavi. Opisani sistem pomoći ne možete da koristite koliko vam je volja (bar ne bez varanja): posle svakog otvaranja magične knjige, lik kojeg vodite je sve napetiji, tj. gubite "psihičke poene". Naravno da i ovde kao prevarantsko sredstvo možete da upotrebite metod "snimi poziciju-iskoristi pomoć-vrati se na sačuvano", ali to nije fer i ne priliči plemenitim "avanturistima", zar ne?
Iznad inventara vrti se ikona flopi diska kliktanjem na koju dobijate dodatni control panel u kome možete da podesite jačinu muzike, zvučnih efekata i govora, da uključite/isključite titlove, sačuvate/učitate/preimenujete poziciju i (na kraju, kada vam sve dosadi) batalite igru. Kada se igra preko ScummVM-a moguće je sačuvati 100 pozicija (što je sasvim dovoljno budući da igra nije predugačka).

(zbog dužine prikaza nastavak sledi u novoj poruci)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
3LANCER (25.8.2009), Devilish Soldier (22.8.2009), Dio37 (22.8.2009), draske73 (22.8.2009), Ketchua (23.8.2009), RUSuper (24.8.2009), Shlaymara (23.8.2009), Vuckovic Veljko (25.8.2009)
Stara 22.8.2009, 22:12   #2
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Tehnička napomena

Svesrdno preporučujem da ovu avanturu igrate preko programa ScummVM, i to što novije verzije, budući da je IHNMAIMS stavljena na listu podržanih igara tek odskora. Ja sam upotrebio verziju 0.13.1 i sve je besprekorno funkcionisalo.


Gameplay, zagonetke

Iako je u IHNMAIMS mnogo toga dobro urađeno, moram najpre da kažem da ima i puno falinki, pogotovu od jedne sorte koju najmanje volim u avanturama. To je stvar koju (uz umiranje i akciju) najteže podnosim u igrama ove vrste: mogućnost da napredujete u igri a da niste (u određenom vremenskom periodu) uradili sve što je potrebno za kasnije. Primer: U jednoj ulozi obavljate razne zadatke u periodu od tri dana. Moguće je da u prvom/drugom danu ne uradite ono što je potrebno posvršiti na jednoj od lokacija, a da vas igra ipak pusti dalje pa da se posle pitate šta je pošlo nizbrdo. Što je najgore, ničim nećete biti obavešteni da ste nešto preskočili ili pogrešno uradili! Propust ćete uvideti tek kad se latite pomoći i pročitate walkthrough ili UHS hints, a onda vam ne preostaje ništa drugo no da učitate poziciju sačuvanu pre kobnog previda.
Ako ste na vreme sačuvali pravi položaj.
Osim toga, često ćete u igri biti izgubljeni i bez predstave šta radite i kako dalje. Autori su, držim, morali da posvete više pažnje ovom čestom problemu i da doture igraču konkretnije direktive, pogotovu kad se ima u vidu kompleksnost radnje.
Još jedna mučna stvar: često u dijalozima (dialog tree) imate "grane" posle čijeg izbora stradate a da se to ničim (logikom, dotadašnjim tokom radnje, nekom natuknicom) ne nagoveštava. Jednostavno ćete morati da se učite na sopstvenim greškama i da sačuvate pa posle pada učitate poziciju.
U ovoj igri ćete naići i na stari (odvratni) sistem po kome u prizorima nema ničega korisnog za videti/pokupiti pri prvoj poseti, ali zato ima pri sedamnaestoj ("sindrom nema ga pa ga ima" u mom privatnom rečniku)! Na taj način autori su osigurali da igra traje mnogo duže a vama je kao igraču zagarantovano puno šetanja i mlaćenja okolo sve u nadi da će pri nekoj narednoj poseti jednim te istim lokacijama konačno nešto relevantno iskrsnuti.

To bi (uglavnom) bilo ono loše, a sada ono dobro.
Radnja, odnosno otkrivanje životnih trauma likova, je po meni najjača strana ove avanture.
Kada krenete u odigravanje priče nekog od ovih neobičnih karaktera o njemu znate vrlo malo, da biste (kroz traženje predmeta, rešavanje zagonetaka i razgovore sa - isto tako zanimljivim - sporednim likovima) postepeno sve više i više spozna(va)li kakva ga je nevolja snašla.

Zagonetke su sve od reda ili inventarske (treba ubosti pravi predmet) ili "dijaloške" (treba ubosti pravu repliku). Predmeta je malo, odlično su sakriveni (ima i pixel-huntinga!) a namena im je često nepredvidiva.
Ovo je manje-više klasična point&click avantura, što znači da sve radnje radite jednom rukom (u kojoj je vaš verni miš), tako da drugom možete slobodno da ubacujete u sebe kikiriki, čips, kokice, sarme ili da (kao ja) držite čašu sa svojim omiljenim pićem.


Grafika, glasovi, muzika

Iako poprilično morbidna (i dosta stara), grafika ove igre me je smesta pridobila. Neobično grubi i osobeni likovi, čudne teksture materijala i šrafure pozadina, kolorit kao na slikama nemačkih ekspresionista (puno crne, crvene i zelene boje) čine IHNMAIMS jednom od grafički najoriginalnijih avantura u koju sam se upustio. Verovatno se neće svako ovako oduševiti, ali i ako vam se vizuelno ne dopadne, ovo delo ima još puno toga da ponudi.
Glasovi junaka ove drame su dobro i pažljivo odabrani, sasvim odgovaraju likovima, a posebno bih istakao Goristera čiji hrapav glas savršeno ide uz njegovu sirovu pojavu. Harlan Elison je obavio đavolje dobar posao u ulozi Ema: bio sam ubeđen da Alied Mastercomputera "voisuje" neki profesionalac i baš sam se pitao ko je to, da bih na kraju u odjavnoj špici video piščevo ime. Svaka čast ovom SF bardu!
Muzika je (poput grafike) takođe originalna i prilagođena klaustrofobičnom ugođaju naslova. Često deluje uznemirujuće, ali se čovek brzo navikne i zanet mozganjem prestane da je registruje.


Sve u svemu

Četiri dana sam se družio sa junacima i neobičnim svetovima gospodina Elisona. Psovao sam, čupao kosu, blenuo sluđen u monitor, špartao pointerom po celom ekranu u potrazi za nekim mestom od značaja, pitao se čemu ovo ili ono služi, šta neka uvijena rečenica znači, vraćao se iz ćorsokaka na stare sačuvane pozicije, prebirao po UHS-ovim porukama (gledajući da što manje vidim a iskobeljam se), zaglavljivao sam se i odglavljivao i na kraju igru nekako prešao. Svašta mi je za to vreme prolazilo kroz glavu, samo jedno nisam ni pomislio - da batalim ovo izuzetno originalno i intrigirajuće delo. Ne znam za vas, ali za mene je to siguran znak da je neka igra dobra (da, zbog želje da budem objektivni kritičar, ne kažem odlična). Bolju preporuku za neku avanturu ne umem da dam.

IHNMAIMS nije uopšte laka igra i dobar deo vremena nećete imati pojma šta radite i kako dalje, ali i pored svih njenih mana (a, kao što rekoh, ima ih) meni je valjda legla i osvojila me, pa to i vama želim i preporučujem vam je.

Poslednja ispravka: zoran845 (24.8.2009 u 10:41) Razlog: šlifovanje
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Devilish Soldier (22.8.2009), Dio37 (22.8.2009), draske73 (22.8.2009), Ketchua (23.8.2009), Mali Mrav (22.8.2009), Miki1987 (26.8.2009), Shlaymara (23.8.2009), Vuckovic Veljko (25.8.2009)
Stara 22.8.2009, 22:22   #3
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Slike i pikanterije



Evo i malo prizora na kakve nećete baš često natrapavati u "run-of-the mill" avanturama:

Spoiler za pikanterije:

Zaboravih da napomenem: Harlan Elison je u krugovima posvećenih u SF poznat kao težak čovek, osobenog, na momente vrlo prljavog, vokabulara.

Ako nekoga interesuje original, evo pripovetke:
http://tiny.cc/ze6EF


"Why do people keep insisting that I join the 21st Century? I *LIVE* in the 21st Century! I just don't want to be bothered by the shitheads on the internet!"
Harlan Ellison

Poslednja ispravka: zoran845 (23.8.2009 u 0:37) Razlog: nekoliko linkova za H. Elisona
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
3LANCER (25.8.2009), Devilish Soldier (22.8.2009), Dio37 (22.8.2009), draske73 (22.8.2009), Ketchua (23.8.2009), Mali Mrav (22.8.2009), Miki1987 (18.10.2012), nets (26.8.2009), Shlaymara (23.8.2009), Vuckovic Veljko (25.8.2009)
Stara 22.8.2009, 22:58   #4
draske73
Starosedelac
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 1.354
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 482 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Po ovome što si napisao baš me je privuklo i zaintrigiralo i probaću je tj odigraću je ako je nađem. (inače "teška" je 644mb)

"Involving and complex narrative; attractive graphics.
Story definitely not for those with a weak stomach."
http://www.adventuregamers.com/article/id,40

"The disturbing, unsettling psychological and intellectual storyline more than makes up for the outdated graphics and somewhat disappointing ending."
http://www.cyberpunkreview.com/cyber...i-must-scream/

"Harlan Ellison describes hell. A hell with a pseudo god, created by a stupid mankind."
http://www.adventure-archiv.com/i/nomouthreviewe.htm

"This is a game with a LOT of voice acting, and the only “actor” credited is Harlan Ellison himself!"
http://www.justadventure.com/reviews...Mouth_Ray.shtm

"This is not a happy place. It does not have a happy ending. This is the sort of game it is good to play to scare oneself, in the same way one would watch a scary movie. "
http://www.tap-repeatedly.com/Review...h/Scream.shtml

?????
http://www.gamespot.com/pc/adventure...result;title;0

i ovde malo o igri:
http://en.wikipedia.org/wiki/I_Have_...8video_game%29

Poslednja ispravka: draske73 (23.8.2009 u 10:36) Razlog: 644
draske73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku draske73 na korisnoj poruci:
zoran845 (22.8.2009)
Stara 23.8.2009, 1:57   #5
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Игра ми је одавно привукла пажњу. Веома чудна атмосфера, чак немам онај осећај да морам да је пређем, већ је играње са различитим ликовима веома интересантно, за разлику од лимунада које нам данас сервирају. Да је више оваквих!

Браво зоране на овом исцрпном опису, надам се да ће је што више људи одиграти.

Poslednja ispravka: Miki1987 (23.8.2009 u 1:59) Razlog: зоран
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 2:09   #6
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Ovo mu dođe kao malo duža verzija Sanitariuma? Zorane, svaka čast na više nego iscrpnom opisu. Probaću, definitivno.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 4:08   #7
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Ok, nabavljam ovo u roku od.... cim se skine, pa idemo da igramo
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 10:28   #8
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
Веома чудна атмосфера, ... за разлику од лимунада које нам данас сервирају. Да је више оваквих!
Slažem se. Kako avantura krene, odmah se vidi da je reč o nečem drugačijem, "nekonfekcijskom", samo tu leži i "opasnost" da se ne dopadne svakom (A zašto bi uopšte neka igra, pa i ova avantura, morala svakom da se dopadne? Kad čujem da neko delo - pa i igru - svi hvale , ja odmah malo ustuknem i prilazim mu sa rezervom.). Zato je ova, kao i mnoge druge stare igre, sjajna - pravljena je u vreme kad se nije toliko mislilo na to da li će se novi naslov dopasti (ama baš svim, pogotovu maloletnim) ljudima koliko da li će verno ovaplotiti autorove originalne zamisli. Fiat exemplar, pereat mundi ("Neka bude originalno, pa makar svet propao") - rekli bi Rimljani.
Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
... чак немам онај осећај да морам да је пређем, већ је играње са различитим ликовима веома интересантно...
Odlično si ovo rekao, stvarno sam i ja imao takav utisak, što me je i nateralo da, uz sve mane ove igre (još jednom ponavljam, da se posle neko ne iznenadi i razočara - IMA IH!) izguram do kraja. I nisam se (opet rekoh) pokajao.

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
Браво зоране на овом исцрпном опису, надам се да ће је што више људи одиграти.
Blagodarim. Sad kad su čuli za igru, neko će je i odigrati.

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Ovo mu dođe kao malo duža verzija Sanitariuma?
Znam da se šališ, ali da naglasim za "bukvaliste": INHMAIMS skoro da nema veze sa "Sanatorijumom" (nije greška u kucanju ), jedino što im je zajedničko su nesvakidašnjost i originalni ugođaj (srpski: originalnost i atmosfera ). Obe igre preporučujem od sveg srca.

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
... svaka čast na više nego iscrpnom opisu. Probaću, definitivno.
Hvala, služimo narodu .
Probaj, pa makar se posle pokajao.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 13:31   #9
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Da se pokajem, kad je ovakav nadrealizam u pitanju? Nema šanse.

Sad ja vidim zašto tebe nije bilo ovako dugo.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 19:08   #10
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Ok, skinuo sam, ali ne mogu da pokrenem instalaciju, kaze da je nekompatibilna sa win 7 64bit. Zna li neko kako da je nateram da radi?
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 20:17   #11
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Ne treba da instaliraš IHNMAIMS, nego da igru pokreneš preko programa ScummVM. Nadam se da znaš kako se to radi, a evo ti i tema o tome na forumu.

Ukratko, instaliraj najnoviju stabilnu verziju ScummVM-a (eno ti gore u mom poustu link za 0.13.1), pokreni program (kao i bilo koji drugi) i nađi direktorijum/folder sa igrom. Možeš da "mauntuješ" imidž igre nekim programom kao što je DAEMON Tools ili Alcohol 120%, pa da ideš na taj (fiktivni) uređaj, ili da pomoću imidža igre (ne sećam se koji je tačno format: ISO, BIN ili NRG, svejedno), kao ja, narežeš CD (igra dolazi na jednom kompakt-disku), staviš ga u CD/DVD uređaj svog kompjutera i nađeš igru tamo iz ScummVM-a.

Možda sam ovo loše objasnio, ali u praksi je vrlo jednostavno. Probaj ovo što sam ti rekao, pa se javi ako nešto zaškripi.

Kad se već javljam: autori ScummVM-a kažu da program ne poržava igranje igara sa optičkih diskova i da fajlovi igre treba da su na hard disku, ali ja sam IHNMAIMS odigrao bez ikakvog prebacivanja fajlova na hard - jednostavno sam turio CD u fioku DVD uređaja starog PC-a i igrao. I to na Windowsu 98.

Još nešto: stvarno nemam pojma kako ScummVM 0.13.1 radi na Winu 7.
Citat:
draske73 kaže: Pregled poruke
... Znači 16bit .exe i 64bit OS aj ćao - ništa.
Dobro, šta te košta da na istom PC-u imaš instalirana dva OS-a? Napravi lepo dual-boot instalaciju i Bog da te vidi (Win XP + Win 7) .
Citat:
draske73 kaže: Pregled poruke
... ne mogu da se "smaram" sa dual boot,... a i svako ima svoje
OK, samo (narodski rečeno) nema koitusa bez penetracije.

Poslednja ispravka: zoran845 (23.8.2009 u 20:58)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
draske73 (24.8.2009), Nikola16789 (23.8.2009)
Stara 23.8.2009, 20:41   #12
draske73
Starosedelac
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 1.354
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 482 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Nema ništa ni od ovoga pod x64 OS kao ni sa Zork Nemesis,ne pomaže ni ScummVM a ni DOSBox
Znači 16bit .exe i 64bit OS aj ćao - ništa.

P.S. Jedino što može da upali su eventualno portable verzije ako postoje,kao što je uspešan slučaj sa recimo prvim Quake u portable verziji.
On u tom obliku radi na x64 OS.
draske73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 20:48   #13
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Obzirom da nisu grafički zahtevne igre, može preko Virtual Boxa. Ali nemaš prava da tvrdiš da ne radi ako nisi probao ovo. S tim što je ovo uputstvo za XP, but you get the point.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 20:51   #14
draske73
Starosedelac
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 1.354
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 482 puta na 244 poruka
Određen forumom

Jeste to rešenje,ali ću pogledati ima li nešto od portable verzije ovoga na netu,a i ne mogu da se "smaram" sa dual boot,kao što sam u početku radio sa XP i x64 Vistom.
A i kada pređem na Win7 biće to opet x64 verzija.

E a sad,što to a ne to - to je tema za drugo mesto a ne ovde a i svako ima svoje
Thanks anyway.

P.S. Ovo je moj odgovor na zoran845 post gde mi predlaže da uradim dual boot,a šta je sa tim njegovim postom ne znam.
Spojio je sve u svoj jedan stariji post.

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Ali nemaš prava da tvrdiš da ne radi ako nisi probao ovo. S tim što je ovo uputstvo za XP, but you get the point.
Nemam prava
A i nema veze sa tim što si mi dao link,jednostavno nije valid .exe i tu pomoći nema.

EDIT: A i Grim Fandango radi pod Vista x64 jer je na netu neko od fanova odradio x64.exe odnosno launcher za tu igru - skoro sam je igrao opet.

Izvolite kome treba - a ako je ovo piraterija onda obrišite ove linkove (a mislim da nije jer ovo nije crack već omogućava igranje na x64 OS):
http://quick.mixnmojo.com/grim-fandango-setup
kao i ovde,ali još i za Escape From Monkey Island;Curse of Monkey Island i još po nešto:
http://quick.mixnmojo.com/software#grimlauncher

Poslednja ispravka: Shlaymara (24.8.2009 u 0:09) Razlog: Spajanje postova
draske73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:07   #15
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Instalirao sam ovaj Scumm na win7 64 bit i pokrenuo igru...radi sjajnom krenuo sam da igram, pa me zanima da li ima neka tema za diskusiju, ne zelim da mi neko pomaze, ali bih voleo da razmenim mishljenja

Poslednja ispravka: Nikola16789 (23.8.2009 u 21:34)
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:17   #16
draske73
Starosedelac
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 1.354
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 482 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Ne treba da instaliraš IHNMAIMS, nego da igru pokreneš preko programa ScummVM....
Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
Instalirao sam ovaj Scumm na win7 64 bit i pokrenuo igru...
Da li to znači da koristite portable verziju igre,ako je ne installirate već samo pokrećete uz pomoć ScummVM.
Ako je to - znači ima pomoći

EDIT: Kao što rekoh i pre,probao sam i ja sa ScummVM i naveo putanju,ali džabe,nije video igru u opšte.Ipak je znači do "verzije" igre.

Poslednja ispravka: draske73 (23.8.2009 u 21:28)
draske73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:19   #17
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom

Citat:
draske73 kaže: Pregled poruke
Da li to znači da koristite portable verziju igre,ako je ne installirate već samo pokrećete uz pomoć ScummVM.
Ako je to - znači ima pomoći
Bash tako, samo sam iskopirao ceo paket koji sam skinuo u folder i u Scumm-u naveo putanju foldera... naravno, install nece da se pokrene, to sam prvo probao, pa sam dobio odgovor ovde da ne moze tako

Inace igra je uzasno zarazna, i mislim da nocas nema spavanja... jedino me nervira muzika koja je ok, ali posle nekog vremena (2min ) pocne da smara, pa sam je smanjio na 20%, tek da se cuje

uspeo sam da odglavim onu kuglu i resetujem cip..sad da vidim shta dalje

Poslednja ispravka: Shlaymara (24.8.2009 u 0:10) Razlog: Spajanje postova
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nikola16789 na korisnoj poruci:
draske73 (23.8.2009)
Stara 23.8.2009, 21:26   #18
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
Instalirao sam ovaj Scumm na win7 64 bit i pokrenuo igru...radi sjajno
Odlično, vidiš da može.

Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
krenuo sam da igram, pa me zanima da li ima neka tema za diskusiju, ne zelim da mi neko pomaze, ali bih voleo da razmenim mishljenja
Ja bih rekao da je ova tema sasvim dobra za to. Vidi naslov.
Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
Inace zaglavio sam se vec na pocetku,...
Počelo je, počelo... Ovde imaš UHS Hint fajl za IHNMAIMS.
Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
...polio sam ...
Eheeeeej, nećemo tako! Ovo su nadalje spojleri, a oni se turaju međ' "spojler tagove".
Koristi ovo dugme: Naziv: spoiler.gif, pregleda: 1343, veličina: 1,0 KB u boksu za pravljenje poruka.
Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
uspeo sam da odglavim onu kuglu i resetujem cip..sad da vidim shta dalje
A, bre, ne misliš valjda da direktno prenosiš (ceo?) tok igre?

Inače, interesantno je da si se kao i ja odmah uvatio za Elen da igraš. Iako je treća po redu (gledano sleva ili zdesna, svejedno).
Citat:
draske73 kaže: Pregled poruke
P.S. Ovo je moj odgovor na zoran845 post gde mi predlaže da uradim dual boot,a šta je sa tim njegovim postom ne znam.
Eno ga u poruci #11 , prebacio ga ("ljukavo") ja.

Poslednja ispravka: zoran845 (23.8.2009 u 21:51)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:33   #19
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

upsss, sorry, nece se ponoviti , bice ispravljeno samo da se snajdem, za sad sam obrisao deo poruke dok ne sredim sve

EDIT: Presao sam prvi deo sa onom zenom, sad sam uzeo prvog lika da vdim kako cu se snaci ...skinuo sam onaj walkthrough, ali necu da ga otvaram

Poslednja ispravka: Nikola16789 (23.8.2009 u 22:23)
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 22:51   #20
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: I Have No Mouth And I Must Scream

Evo jednog zanimljivog pogleda na ovu temu.
Citat:
Google Translation featuring zoran845 kaže:

All in all


Four days I družio with the mighty and unusual svetovima Mr. Elisona. Psovao I shock hair, blenuo sluđen to monitor, špartao pointer in full screen by looking for a place of importance, is asking what this or that is used, what a sentence means roll, back from the dead end of the old saved position, prebirao by UHS -these messages (see the less you see a iskobeljam is), I zaglavljivao and odglavljivao and at the end of the game somehow passed. Everything is for the time going through your head, not even one thought - to batalim this very original and of intrigue. I do not know about you, but for me it is a sure sign that a good game (to the desire to be objective critic, do not say "excellent"). Better recommendation for an adventure not to give umem.

Izvor.

Poslednja ispravka: zoran845 (23.8.2009 u 23:07)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Ketchua (23.8.2009), Nikola16789 (23.8.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, ihnmaims, opis igre, scummvm

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com