Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.6.2015, 3:33   #1
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Racunarsko prepoznavanje lica

Pozdrav,
na fakultetu sam dobio ovu temu za obradu. Ne trazi se nesto preterano, samo da na par strana (2-3) da kratko opisem problem, pregled i kratak opis tehnika Vestacke Intaligencije koji se mogu koristiti za resavanje problema i kratak opis resenja.Primetio sam da ja na satju Svet kompjutera u par tema obradjeno dosta toga sto bi mi pomoglo. Konkretno mislim na:

http://www.sk.rs/2006/02/skpr01.html
http://www.sk.rs/2006/02/skpr01.html

Medjutim nigde nisam uspeo da nadjem konkretno "pregled i kratak opis tehnika Vestacke Intaligencije koji se mogu koristiti za resavanje problema" pa da li moze neko ko je vise upucen u ovu temu da mi preporuci neste.

Hvala unapred.
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 8:43   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Racunarsko prepoznavanje lica

Računarsko prepoznavanje lica funkcioniše preko različitih algoritama ili upoređivanjem (cross-reference) sa predefinisanim uzorkom, ili ga čupaju iz postojeće baze pa ga identifikuju ili ne. Vještačka inteligencija za ovu namjenu uveliko koristi biometrijske čipove kakve imaš na pasošima, ličnim kartama ili ID karticama u nekim sofisticiranim firmama. Rutine koje se koriste se implementiraju kroz namjenske biblioteke i postoje čak jednostavna, komercijalna ili besplatna softverska rješenja za tu namjenu. Tu nema nešto mnogo "vještačke inteligencije", koliko ima uspješnosti u poređenju sa predefinisanim uzorkom.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Stefan1090_ (21.6.2015)
Stara 21.6.2015, 13:50   #3
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Racunarsko prepoznavanje lica

OpenCV biblioteka u Pythonu
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 16:49   #4
evanghelion
Veteran
 
Član od: 25.3.2006.
Lokacija: Bor
Poruke: 972
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 272 puta na 155 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku evanghelion
Određen forumom Re: Racunarsko prepoznavanje lica

Za prepoznavanje lica mozes da koristis masinsko ucenje, tj. neki od algoritama masinskog ucenja. Postoje dve vrste masinskog ucenja, nadzirano i nenadzirno masnisko ucenje. Kod nadziranog ti obezbeđuješ označene podatke, recimo da imas slike muskih lica i zenskih lica, svaka slika je uparena sa klasom kojoj pripada u ovom slučaju {musko_lice, zensko_lice}. Sad ovakve podatke koristiš kao ulazne podatke na osnovu kojih algoritam "uči" ili "trenira" i dobija se istrenirani klasifikator koji kasinje na osnovu novih slika odlučuje da li je lice muško ili žensko. Kod nenadziranog mašinskog učenja algoritmu daješ podatke koji nemaju oznake i on na osnovu nekih zajedničkih osobina sam grupiše podatke i kada mu se daju neviđeni podaci on ih svrstava u neku od ovih grupa koje je sam izabrao. Postoje i metode koje koriste kombinaciju ove dve i to je polu-nadzirano učenje.

E sad kao ulaz možeš da imaš slike na kojima su lica i slike na kojima je nešto drugo, a možeš da imaš i lica uparena sa imenima kao kad ti FB predloži da taguješ nekoga.

Podaci za trening, možeš da baciš pogled kako to izgleda ili ako ti je potrebno za referencu.
evanghelion je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku evanghelion na korisnoj poruci:
Stefan1090_ (25.6.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Softver za prepoznavanje teksta Otherside Aplikativni softver 9 7.3.2013 23:19
ubuntu 9.04 prepoznavanje lica misadeks Slobodni softver 1 21.3.2011 15:20
Zamjena lica na videu? Kako??? :MrGrEEn: Video/TV softver 2 18.11.2007 12:17
prepoznavanje linija bane81 Aplikativni softver 0 21.1.2007 9:49
ABBYY fine reader 8 - prepoznavanje cirilice darko kovacevic Aplikativni softver 11 19.12.2006 12:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com