Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.8.2013, 17:27   #1
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Gone Home

Pojavila se nova avantura iz prvog lica, Gone Home, razvijena od developera Full Bright Company, koji su radili na Bioshock 2 DLC-u "Minerva's Den" i na Bioshock Infinite.
Igra je pokupila izuzetno pozitivne kritike na skoro svim gejming sajtovima, btw.
Cena je poprilicno visoka za igru koja ima oko 2 sata gejmpleja (20$), ali obzirom da je i dalje zanimljiva pri ponovnom prelasku koji pruza priliku za bolji uvid u svaki detalj i drugaciju perspektivu na celokupnu pricu, mozda i nije tako losa investicija. O tome vise u videu:
Gone Home Review
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 20:27   #2
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Jel može nekako da se podigne FPS, konstantno se vrti oko 25-26, bez obzira na grafička podešavanja.
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 22:41   #3
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Gone Home

Meni igra uopste nece ni da se pokrene, izbaci crash poruku.
Probao sam firewall exception, iskljucio avast, stavio Run as administrator, iskljucio MSI afterburner i RTSS, drajveri up-to-date i ne pomaze, i dalje crashuje.
Ne znam sta vise da probam, mozda nije kompatibilna sa Windows 7? Takodje u properties compatibility opcije su iskljucene, imas samo vista/SP1/SP2 i windows 7.
Pretrazio sam internet i nema resenja, ni zakrpa, a ima dosta ljudi koji se zale.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2013, 23:41   #4
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Gone Home

Sredio sam, skinuo sam verziju pd 450 Mb.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2013, 8:32   #5
Shumsko_drvece
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2007.
Lokacija: Bor
Poruke: 1.529
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 505 puta na 323 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Citat:
Pipboy kaže: Pregled poruke
Jel može nekako da se podigne FPS, konstantno se vrti oko 25-26, bez obzira na grafička podešavanja.
Loša optimizacija, i na mojoj konfiguraciji je isto.
Shumsko_drvece je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2013, 22:33   #6
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Maloprije završih Gone Home. Zaista mi nije jasno kako je ova igra, ako se može nazvati igrom, proizvela toliki hype. Mislim da je lik koji je ovo napisao rekao istinu:

Spoiler za rečenicu koja sumira svu suštinu igre:
"You come home to find out that your little sister has become a lesbian since you were away and ran away with another lesbian. That's it. That's the entire game right fucking there. Nothing spooky, nothing fun. Just walking, lesbians, and preachy feminism".

Jedino se ne slažem za ovo "preachy feminism" jer ni toga nema, osim možda u mikroskopskim tragovima. I da, početna premisa je da dolaziš kući i nikog nema. Hajde što je sestra zbrisala sa drugaricom, ali gdje su mama i tata (pretpostavljam da je većina igrača očekivala jezivu priču o tome šta se desilo)? Pa, nećete ih naći izmasakrirane u ormaru, otete od strane aliena ili nešto slično. Guess what? Oni su otišli na turističko putovanje za godišnjicu braka i vraćaju se za par dana. Samo, to se otkrije na samom kraju igre (poruka je zalijepljena na vratima frižidera a ključ do kuhinje nađeš tek na kraju).


Jedino što mi se u igri sviđa je tehnički aspekt jer igra omogućava da u punom i detaljnom 3D okruženju bauljaš kućom. Ali i to je viđeno recimo u Darkness Within 2, gdje je atmosfera mnogo jača (Amnesiu da i ne pominjem). Voice acting (u igri je samo glas sestre) je ok ali je zvuk kiše i oluje očajan i iritirajući. Priča je nikakva, igra je prekratka (što je i plus obzirom na to o čemu se radi)...

E sad, kako, ali stvarno KAKO, objasniti da profesionalni recenzenti Gone Home ocjenjuju mahom ocjenama 90, 95, 100? Kako to da Gamespot, koji je jedan Scratches (neuporedivo imersivniju, dublju i bolju igru) ocjenio sa 39%, ovu igru ocjenjuje sa 95%?! Hej, govorimo o Gamespotu, sajtu koji vjekovima hejta avanture i ocjenjuje ih sa smješnim ocjenama. Pa oni uvijek kukaju kako se u avanturama nema šta igrati i sad odjednom 95%? Kao što svi znaju, u recenzijama se navedu pozitivne i negativne strane. Zamislite, Game Spot samo za ovu igru nije naveo nikakv minus. Sve je savršeno perfektno. Ne znam da su ikad i jednu igru ocjenili a da nisu bar nešto naveli kao minus.

Kako objasniti toliki jaz (koji se konstantno povećava) između ocjena u recenzijama ljudi koji su plaćeni za to i samih igrača? Uporedite samo ocjene jednih i drugih na metacriticu:

http://www.metacritic.com/game/pc/gone-home

Šta se ovdje dešava?
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 2:17   #7
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

@Emx77:
Pre nego sto pocnem da komentarisem, hocu da kazem da jos nisam seo da igram igru i da iznosim pretpostavke na osnovu svega sto si rekao.

Mislim da je u pitanju nostalgija, obzirom da su mahom ovu igru recenzije radile devojke (25+ godina) kojima je detinjstvo bilo obelezeno pop kulturom devedesetih. Ova igra odise tom atmosferom i izaziva nostalgiju kod njih, pritom naracijom kroz detalje u okolini opet udara na nostalgiju i vraca igrace u detinjstvo. Mozda bi i na nas uticala slicna igra nekog domaceg autora npr koji bi uradio igru koja bi bila kulturoloski bliza nasim prostorima.
Iz ovoga sto si napisao proizilazi da su svi recenzenti (osim Eurogamer-a, sto govori nesto, obzirom da nisu iz USA) bili izrazito pristrasni kad su davali konacan sud o ovoj igri, pritom mozda zaboravili na zaplet, likove, gameplay aspekt igre i sl...
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 2:30   #8
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Ovo kao Dear Esther, iskustvo koje je samo sebi svrha...
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JzmA na korisnoj poruci:
pentraksil (23.8.2013)
Stara 23.8.2013, 3:27   #9
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.350
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Gone Home

Meni je bilo zanimljivo slusati sva ta pisma i otkrivati neke sitne detalje u kuci koji upotpunjuju celu tu pricu. Prica nije samo o jednom ukucaninu vec i o svima koji tu zive (iako je jedan lik tu u centru paznje). Ne znam, meni se cela ta prica bas dopala i dirnula me je. Celu kucu sam prosao uzduz i popreko sto dovoljno govori o tome koliko me je igra zabavila (cak i pored cinjenice da je jako kratka a gameplay-a skoro da i nema)
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 10:34   #10
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Shvatam da bi kod ženskog dijela publike GH mogao pobuditi nekakv emocionalni odgovor. Iako sam detaljno pročešljao kuću i saznao pikanterije iz života ukućana, kod mene nije bilo nikave pretjerane emocionalne reakcije.

Ne kažem da je GH promašaj ali mi nije jasno kako je ocjenjen sa tako visokim ocjenama. Znam da je ocjenjivanje subjektivno, ali ovdje je riječ mahom o ocjenama u rangu 90-100, bar kad je riječ o profesionalnim recenzetima. Asmodeus kaže da su recenzije radile uglavnom djevojke koje su tada bile u tinejdžerskom periodu. Moglo bi biti da u tom grmu leži zec. S druge strane, obični igrači su puno strožiji. Moje je mišljenje da GH kao avantura zaslužuje ocjenu 60, dok bi kao interaktivna prča mogla dogurati do 75.
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 11:51   #11
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Pa pazi, igru su ocjenjivali ljudi koji vole taj tip igara. Takvih ljudi nije mnogo, i zato su mnogi igrači poletili da probaju, vidjeli da to nije za njih, ili su očekivali nešto drugo, a onda navalili da nalijepe lošu ocjenu na sajt.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 13:12   #12
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.350
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Gone Home

Pa dobro, ne moze svakome da se svidi.
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2014, 12:44   #13
kellhus
Banned
 
Član od: 3.12.2013.
Poruke: 116
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Odigrah ovo u slast u jednom sedenju. Oduševljen sam, ovaj naslov je prava mala pobeda za storytelling u igrama i po mom skromnom mišljenju jedna od najboljih avantura u poslednje vreme
kellhus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2014, 12:12   #14
kellhus
Banned
 
Član od: 3.12.2013.
Poruke: 116
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Izvinjavam se zbog duplog posta ali mislim da treba skrenuti pažnju da je ova sjajna avantura dobila titulu najbolje igre godine na Polygonu!
http://www.polygon.com/2014/1/15/531...2013-gone-home
Čudi me mali broj komentara u ovoj temi, radi se o naslovu koji je bio tema mnogih diskusija i analiza.

Na žalost, skoro sam saznao i da se protiv ove igre još od izlaska vodi svojevrsna hate kampanja.
http://store.steampowered.com/app/23...snr=1_7_15__13
Pogledajte najpopularnije user reviewe i sve će vam biti jasno, zaista sramota za PC zajednicu.
kellhus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2014, 14:35   #15
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Igra je jednostavno previsoko ocenjena. Ne znam ni sam odakle tolika popularnost, ali većina smatra da ne zaslužuje ocene od ~90+ %.

Da ne ispadne da pričam na pamet, pre par dana sam saznao za nju i prešao je upravo zbog visokih ocena. Da vidim kakvo je to ostvarenje kad je prosečna ocena 9. I neću reći da sam se pokajao, ali kad igru završiš za 2 sata i zamisliš se malo - pa i nema baš elemenata koji bi se izdvojili kao "predobri". Igra je interesantna, nije u nekom kalupu i ništa više od toga. Ja se potpuno slažem sa opisom u SK-u i prvim pasusom u ovom spojleru.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
JzmA (16.1.2014)
Stara 20.1.2014, 0:49   #16
Pinball Wizard
Član
 
Član od: 18.4.2006.
Poruke: 181
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 78 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Lagano me je smorila posle nekih pola sata, nisam joj se vratio.
Pinball Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2014, 0:57   #17
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Gone Home

Citat:
Pinball Wizard kaže: Pregled poruke
Lagano me je smorila posle nekih pola sata, nisam joj se vratio.
Koje si godiste? Ili si previse mladjan da se secas '90ih ili si previse mator

Meni je recimo detinjstvo proslo u devedesetim, ova igra mi vratila toliko dobrih secanja, tako da ova igra ne moze bas objetivno da se gleda, neko me je ovo interaktivni film koji podseca na dobre dane, nekoga na lose ili je jednostavno ravnodusan prema njoj.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2014, 13:37   #18
kellhus
Banned
 
Član od: 3.12.2013.
Poruke: 116
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

Može nekome igra da ne legne, ali mislim da niko nema pravo reći da je loša. Jednostavno postoje kvaliteti koje svako mora priznati. Koliko uverljivo je kuća dizajnirana, sa neverovatnom pažnjom pridatom i najmanjim detaljima, koliko je verno prenesena atmosfera jednog vremenskog perioda, koliko je priča dobra i emotivna...

Zaista mislim da je loša odluka od strane Valvea što su dopustili da user reviewi budu vidljivi na stranici igre, a posebno što korisnici mogu svoj review da označe kao pozitivan ili negativan. Realno je pretpostaviti da je to nanelo veliku štetu prodaji igara poput ove.
kellhus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2014, 20:33   #19
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.350
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Gone Home

Igra je odlicna po meni, ali mislim da je GOTY titlula ipak previse za nju. Odusevila me je prica (nacin na koji je ispricana pre svega), sitni detalji po kuci (kasete, pisma i ostalo) ali mislim da ne zasluzuje tolike pohvale. Pohvale svakako, ali toliko ne
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2014, 0:39   #20
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Gone Home

I meni to nikako ne ide u glavu. I Brothers je recimo vrhunska igra koja je redefinisala način na koji igre treba da izraze umetnički, ali i dalje mi nije bolja recimo od Last of Us. Možda je environment storytelling doveden do savršenstva u Gone Home, ali sve mi nekako miriše na pucanje po američkoj nostalgiji pa otud i igra godine.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Home athlon II X240 ili Home intel e5300 dux1x2 ŠDK - Osnovne komponente 9 8.2.2010 15:33
Besplatan upgrade sa Vista Home Premium na Windows 7 Home Premium jurajp Operativni sistemi 9 17.10.2009 11:17
Dinamički diskovi na Visti Home Premium Bolton Nosači podataka 3 20.1.2009 12:22
da li je moguce instalirati vista home basic ako imam vista home premium? sasha vukelic Operativni sistemi 6 23.7.2008 12:40
Home Theater do 300 Eura ? Freško ŠDK - Foto i audio/video 22 21.7.2007 22:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com