Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.10.2022, 17:00   #1
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Video editing i igranje kad/ako stignem

Došlo je vreme da zanovim gotovo desetogodišnji računar.

Namena?
Win10 (dok trozupcem ne počnu terati na prelazak na 11 )
Amaterska obrada videa u DaVinci Resolve (štono kažu, jućuber)
Nezahtevne virtuelne mašine iz Win-a preko VirtualBox-a.
Igranje - volem, retko stižem, ali volem, par puta godišnje odigram nešto.

Budžet?
Najmanje što mora, da sve radi bez štucanja. Bilo bi super da sve stane u 1000 - što je po svemu sudeći nemoguće. Dole napravljen spisak se smešta u neke 2000. Može se dodati ako ima smisla. Može se i oduzeti (to je uvek veća radost, ako nije na uštrb stabilnosti i konfora u radu ).

Ovo je neki moj grub plan - otvoren sam za korekcije & sugestije.
Da - znam da je izaš'o novi Ryzen i da je novi Intel iza ćoška, kao i Nvidia 4000 generacija.
Za novi Ryzen mi se ne dopada kako su rešili hlađenje (2mm materijala između čipseta i poklopca čipa, da bi visina ostala ista zbog kompatibilnosti hladnjaka - i ostale još nepoznate dečije bolesti - neka drugi rade beta-testiranje, meni treba komp da radi posao, ove godine).


Dakle, okvirno razmišljanje na glas, sa cenama u Mađarskoj:

1) UPS
APC BX1600MI-GR UPS
~ 210 evra

Struje kod mene svako malo nestaje, a postojeći UPS je dosta slabiji, i preko 5 godina star (OK, može se zameniti baterija uvek, ali ne i dodati snaga). Ideja je da uzmem jači koji će možda izgurati i neki upgrade, umereni (kako je krenulo, novi računari i grafičke će tražiti posebna faza da se izvodi na kućnoj instalaciji, k'o za šporet ).

2) CPU
AMD Ryzen™ 7 5700X Desktop Processor
~280 evra
Za ovo videti pod zvezdicom * na kraju

3) CPU hladnjak
NOCTUA - NH-D15S
~ 100 evra
Dobro i tiho hlađenje, računam - neka ide život. Valjda će se moći dokupiti adapteri za naredne ploče i procesore (do sad su pružali podršku).
A možda ima smisla uzeti nešto jeftinije, a približno kvalitetno (samo šta?).

4) Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
~ 150 evra
Računam da vredi uzeti kvalitenu ploču (na tome i na napajanjima generalno ne volim štedeti). 570s su skupe, a i AM4 ide u penziju, pa računam da je kvalitetna B550 smislen koNJpromis.
Uz isto zvezdicu na kraju *

5) RAM
Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz KF436C16RB1K2/32
~ 150 evra
Dva modula sa po 16GB bi trebalo da su dovoljni, a koliko shvatam, ova Ryzen generacija radi lepo na 3600Mhz

6) Grafička karta
ASUS GeForce RTX 3060 Ti OC 8GB GDDR6 256bit LHR (TUF-RTX3060TI-O8G-V2-GAMING)
~ 580 evra
Gledam neku 3060 Ti pristojnog kvaliteta.
DaVinci Resolve radi puno bolje sa Nvidia, takav je život.
3070 je dosta skuplja koliko vidim.

7) NVMe drajv
Samsung 970 EVO Plus 2TB (MZ-V7S2T0BW)
~ 200 evra
Sa Samsung drajvovima imam odlična iskustva i radije dajem više novaca za njih. 2TB bi trebalo da je dovoljno prosotra za da sve radim na njemu, a posle gotove proizvode šibam na storage HDD.
Možda bih mogao proći i sa 1TB, ali nema te memorije koju ljudska glupost ne može popuniti.

8) Napajanje
Corsair RMx Series RM750x 2018 750W Gold (CP-9020179)
~ 140 evra
Jer postojeća Seasonic ponuda hoće da štuca sa Nvdia grafikama - iz meni neshvatljivih razloga (relativno bajat izvor - ne mogu sad iskopati gde sam natrčao na svežiji info).

Ne znam je li istina da je RM750X kvalitetnije od RM650X. Jer bi i to slabije guralo ovde "zamišljenu" konfu bez problema. A plašim se da bi "apgrejd" nekom novijom generacijom procesora i grafike (i ploče) verovatno tražio reko 1KW napajanje svakako.

9) Kućište
Cooler Master MasterCase H500P Mesh White
~ 150 evra
U nadi da će se i novije komponente moći ubaciti u isto (nije mala investicija). I uz stav da je vodeno hlađenje nešto što bih najradije izbegao.


* Zvezdica na kraju
Računam da će ovo raditi posao za koji mi treba.

Neki "future-proofing" je, po dosadašnjem iskustvu (koliko pratim scenu) bacanje para.
Kad bude trebalo nešto jače, verovatno će i CPU, i ploča, i RAM (a možda i grafička) ići na doboš.
S obzirom na potrošnju novih generacija, nisam pravio neku "rezervu" po pitanju napajanja. Može se laok desiti da i 1KW bude malo. A i da zaživi novi format/standard.

Dvoumio sam se (i dvoumim se) za Ryzen 9 5900x, možda i za nešto jaču grafiku (3070 Nvidia). Ali razmišljam da tu uštedim, a za 2-3 godine će već biti svačega da se vidi i kupi (ako gore-napisana konfiguracija postane slaba).


Kršten monitor, miš i tastaturu imam. Jesam li šta zaboravio uračunati?
Ima li smisla šta menjati (na više, ili na manje)?
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2022, 18:28   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Nisam baš u toku sa cenama i dešavanjima ali vidim da je DDR5 memoriji dosta pala cena i dobro je vreme da se prelazi na novije platforme:
https://www.youtube.com/watch?v=IstA56IAeVA

Dakle, da sačekaš još malo pa da uzimaš DDR5 platformu kad se cene tih komponenti unormale (matična, procesori).

Možda neko drugi ima bolji savet na tu temu ali mislim da je vredno diskusije. Iz priloženog klipa se vidi da i jeftina DDR5 memorija šije DDR4 solidno a koliko kapiram bandwidth je važan kod video editinga.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Relja (3.10.2022)
Stara 3.10.2022, 18:59   #3
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Nisam baš u toku sa cenama i dešavanjima ali vidim da je DDR5 memoriji dosta pala cena i dobro je vreme da se prelazi na novije platforme:
https://www.youtube.com/watch?v=IstA56IAeVA

Dakle, da sačekaš još malo pa da uzimaš DDR5 platformu kad se cene tih komponenti unormale (matična, procesori).

Možda neko drugi ima bolji savet na tu temu ali mislim da je vredno diskusije. Iz priloženog klipa se vidi da i jeftina DDR5 memorija šije DDR4 solidno a koliko kapiram bandwidth je važan kod video editinga.

Treba mi ove godine. Nije da gori, ali nije ni da bih čekao 5 meseci.

Kontao sam gledati ono što sad radi posao (ako je moguće da ne bude sumanuto loš odnos cena-kvalitet).

Ako bude novaca - lako ću za godinu dve zanoviti.

Ako ne bude - neće mi trebati išta novije.

Nove platforme će kontam godinu dana lečiti dečije bolesti.

Možda grešim. Možda je puno bolje čekati još 3-4 meseca. Ali nekako mi deluje da bih samo platio skuplje za da im budem beta tester.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2022, 0:39   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Onda mislim da si sasvim dobro izbalansirao ovo dole.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2022, 8:03   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Ti si ovde sastavio dobru masinu za tvoje namene. Moze tu uvek da se obrije 500 do 700 evra uzimanjem manje dobrih komponenti, ali i dalje dovoljno kvalitetnih. Samo moras da budes precizniji sa budzetom. 1000 do 2000 je sirok opseg.

Takodje mozda da sacekas Socket 1700 od Intela i 13000 generaciju. Intel je najavio dodavanje 4 do 8 E jezgara od I3 do I9 klase, pa ce performanse da budu jace, a platforma je zrelija. Sto se tice AM5 i Ryzen 7000, i ako mi se ne svidja kako je reseno to sa grejanjem, srecom ima ECO mod, pa nije sve tako crno.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Relja (4.10.2022)
Stara 4.10.2022, 10:04   #6
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Ti si ovde sastavio dobru masinu za tvoje namene. Moze tu uvek da se obrije 500 do 700 evra uzimanjem manje dobrih komponenti, ali i dalje dovoljno kvalitetnih. Samo moras da budes precizniji sa budzetom. 1000 do 2000 je sirok opseg.

Takodje mozda da sacekas Socket 1700 od Intela i 13000 generaciju. Intel je najavio dodavanje 4 do 8 E jezgara od I3 do I9 klase, pa ce performanse da budu jace, a platforma je zrelija. Sto se tice AM5 i Ryzen 7000, i ako mi se ne svidja kako je reseno to sa grejanjem, srecom ima ECO mod, pa nije sve tako crno.

Budžet je koliko treba.
Ako može stati u 1500€ - super.
Ako bi se puno bolje dobilo sa 2500€ - opet OK.

Bitno je da radi posao kako treba. Ne vredi mi ušteda ako neću dobiti dobar alat.

Čekao sam bio Ryzen 7000 - i nisam oduševljen.

Možda ima smisla čekati Intel.

Mada više naginjem ka kupovini AM4 + Nvidia 3000, pa zanavljanju za par godina ako bude potrebe.

Ne znam ima li smisla čekati još mesec-dva da vidim hoće li naleteti neki popust. :/
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2022, 22:34   #7
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Ne znam sta da ti kazem. Sada u oktobru, pocetkom novembra idu izlasci 13000 serije Intel procesora, 4000 serije grafickih kartica od Nvidie, i 7000 serije Radeon grafickih. Trebalo bi da bude pomeranja na trzistu. Mada vidi, ako ti treba za posao, mozda i ne vredi cekati dugo. Licno ja bi malo sacekao.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Relja (6.10.2022)
Stara 6.10.2022, 2:39   #8
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Ne znam sta da ti kazem. Sada u oktobru, pocetkom novembra idu izlasci 13000 serije Intel procesora, 4000 serije grafickih kartica od Nvidie, i 7000 serije Radeon grafickih. Trebalo bi da bude pomeranja na trzistu. Mada vidi, ako ti treba za posao, mozda i ne vredi cekati dugo. Licno ja bi malo sacekao.

Da. Ima smisla. Sa tom idejom sam bio čekao novi Ryzen.

Moje neko razmišljanje na glas:

Bojim se da će sve to biti u beta-test fazi prvih godinu dana po izlasku.

I prošli Intel gen. je vukao puno struje i grejao se pa su ufurali kao krš jezgra i prodaju ih kao E-cores (i ne rade sjajno sa svakim softverom).

Za Nvidia 4000 će trebati manja elektrana.

Ako i sačekam, verovatno bih gledao hoće li ovo sad “zastarelo” biti na nekom popustu (ne nadam se previše, pametni su ti proizvođači i prodavci).

Te nove platforme će za godinu-dve biti ispeglane, kontam.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2022, 4:55   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

popusti za staro se ne daju, nego stoji dok se ne proda, ali cene grafičkih možda i padnu. Gledaj da kupiš pre nove godine
Što se tiče sazrevanja e cores su u prošloj 12 gen bile novo, sa 13 gen bi već trebalo da je zrelija tehnologija. Ali zahtevaju i win 11
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Relja (6.10.2022)
Stara 6.10.2022, 8:18   #10
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
popusti za staro se ne daju, nego stoji dok se ne proda, ali cene grafičkih možda i padnu. Gledaj da kupiš pre nove godine
Što se tiče sazrevanja e cores su u prošloj 12 gen bile novo, sa 13 gen bi već trebalo da je zrelija tehnologija. Ali zahtevaju i win 11
Ima smisla. Tako nekako i planiram.

Vezano za E-cores - meni deluje da je to bio iznuđen potez zbog nenormalnog zagrevanja. Tipa:

"Kako da reklamiramo velik broj jezgara, a da se ne sprže procesor i ploča? Znamo! Nije druga/treća klasa, nego 'ekonomska klasa!' Neka budu E-jezgra. Marketing će se pobrinuti za ostalo, a jaki smo pa će proizvođači softvera morati da se polome i naprave da je ta štap-kanap varijanta ipak podržana!"

Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2022, 11:20   #11
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Jel si ti bajk gremlin?
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku filpan na korisnoj poruci:
Relja (7.10.2022)
Stara 6.10.2022, 11:34   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Ta priča sa low power i high performance jezgrima postoji u procesorima za mobilne telefone već jedno 5-6 godina, ne može da se skemba tek tako već traži izmenjenu arhitekturu a i sama efficiency jezgra ne zauzimaju istu površinu na silicijumu kao ova punokrvna.

Ne mogu tek tako da prekomanduju high perf u efficiency jezgra ako su delimično defektna, odnosno mogu ako je arhitektura tako napravljena da blokovi jezgara mogu da se isključuju preko mikrokoda, ali to znači da svesno prave procesore gde će 20-30 posto površine silicijuma biti neupotrebljeno, što znači 20-30% manje komada procesora iz jednog wafera koji nije jeftin.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Relja (6.10.2022)
Stara 6.10.2022, 20:00   #13
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Jel si ti bajk gremlin?
Vaistinu Gremlin.

Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
filpan (12.10.2022)
Stara 8.10.2022, 8:34   #14
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ta priča sa low power i high performance jezgrima postoji u procesorima za mobilne telefone već jedno 5-6 godina, ne može da se skemba tek tako već traži izmenjenu arhitekturu a i sama efficiency jezgra ne zauzimaju istu površinu na silicijumu kao ova punokrvna.

Ne mogu tek tako da prekomanduju high perf u efficiency jezgra ako su delimično defektna, odnosno mogu ako je arhitektura tako napravljena da blokovi jezgara mogu da se isključuju preko mikrokoda, ali to znači da svesno prave procesore gde će 20-30 posto površine silicijuma biti neupotrebljeno, što znači 20-30% manje komada procesora iz jednog wafera koji nije jeftin.
Ne mislim da su E jezgra "nastala" zbog defekata u proizvodnom procesu.

Mislim da su nastala zbog problema u samom dizajnu - nisu mogli napraviti da ima više punih jezgara u odnosu na AMD, a da ne postane tečni metal, pa su išli na dodavanje osakaćenih (u samom startu, dizajnu), samo da mogu prikazati ogroman broj jezgara.

Videćemo kakva će biti naredna Intel generacija. Ako ostanu sa E jezgrima, verovatno će u roku od godinu-dve, softveri i OS-ovi "naučiti" da ih koriste do maksimuma (hteli-ne hteli).

Sve u svemu, trenutno se dvoumim oko doplate od oko 130 evra za Ryzen 9 5900X vs Ryzen 7 5700X.

Nije mala razlika - ali nije baš ni ogromna na cenu cele konfiguracije.

Razmišljam - znam da to ne ide ni blizu linearno, ali dobijam 4 jezgra više da "dodam" bilo koji posao dok se renderuje (u odnosu na Ryzen 7) - a i obrada videa bi trebalo da koristi svako dodatno jezgro (u praksi neće biti za 50% brže, iako ima 50% više jezgara, ali koliko vidim po testovima, minimalno 20% razlike).

Kažu da je AMD u najvećoj meri ispeglao nedostatke arhitekture sa dva CCX-a, a da prednosti iste i dalje ostaju (između ostalog, u ovom slučaju i lakše hlađenje, zbog veće površine CPU-a, u odnosu na R7).

Sve u svemu, kontam, zbog Marfijevog zakona:
  • Ako ne kupim, novi intel će biti *****e, a sve staro će nestati sa lagera ili/i poskupeti.
  • Ako kupim, novi intel će biti brutalan, na radost svih članova foruma i računarskih entuzijasta.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2022, 10:56   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

to je odavno trend, kolega reče u mobilnim telefonima, laptopovima, ako stave da mnogo troši onda ih zezaju da je furuna, desktop tržište polako odumire..
Za posao intel ima Xeone, ali oni su skupi... i7, i9 su pre svega za igrice
A što se tiče izbora između r7 i r9 pa zavisi koliko imaš posla, ako rendaš po ceo dan jači će da ti uštedi vreme, a ako rendneš jendom nedeljno po jedan video pa to možeš i sa r3...
Što se tiče budućnosti to uvek možeš da prodaš, za manje para, ali izvukao si korist, tj value, ako zarađuje pare
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Relja (8.10.2022)
Stara 8.10.2022, 16:41   #16
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
to je odavno trend, kolega reče u mobilnim telefonima, laptopovima, ako stave da mnogo troši onda ih zezaju da je furuna, desktop tržište polako odumire..
Za posao intel ima Xeone, ali oni su skupi... i7, i9 su pre svega za igrice
A što se tiče izbora između r7 i r9 pa zavisi koliko imaš posla, ako rendaš po ceo dan jači će da ti uštedi vreme, a ako rendneš jendom nedeljno po jedan video pa to možeš i sa r3...
Što se tiče budućnosti to uvek možeš da prodaš, za manje para, ali izvukao si korist, tj value, ako zarađuje pare
Slično razmišljam.

Što se intenziteta tiče - ide u naletima. Obično nasnimam, pa onda montiram, kad i koliko stignem.

Postojeći komp je baš jako naporan i za sam rad (tipa 1080p 60fps snimak - secka, trokira, muči se - neupotrebljivo).

Sa jačim, razmišljam da ću možda biti u stanju da u roku od "dok skuvam kafu" vidim rezultat, pa odmah ispeglam ako šta ne valja (a ne tek narednog dana, ili narednog vikenda i sl.).

Bliže sam opciji da se "otvorim" za jači CPU - pa bar da znam da to nije neko usko grlo u daljem radu (kontam da će 60fps 4K biti 60fps 4K i za pet godina - dok 8K i ostale budalaštine ne postanu baš standard ).

Sad mi još ostaje dilema oko grafičke.

Na Davinci forumu kukaju da je 8 GB VRAM-a knap za 4K obradu (kad ponestane VRAM-a, ne uspori, nego odmah puca).
I mnogi viču da AMD grafičke i nisu tako loše (gotovo duplo više RAM-a i nešto jača sirova snaga za isti novac) u praksi.

Po tome ispada da ni 3070 Ti ne vredi, zbog premalo VRAM-a, već da bi minimum od Nvidie bio neki 3080, po mogućnosti verzija sa 12 GB VRAM-a - što je baš papreno skupo.

Dok AMD RX 6800 XT ima 16 GB, i koliko svhatam sasvim dovoljno sirove snage.
To je ujedno i najviše što sam spreman dati za grafičku (svakako su još uvek sumanute cene).

To bi bila velika investicija, ali otvara vrata 4K editovanju, što znači potencijalno dodatnog freelance posla (što nisam još 100% siguran da bih želeo ).

Jači CPU, 6800XT grafika, i 850w napajanje (za svaki slučaj) me sa ispod 2000 dovode preko 2000. Nije malo, ali nije ni duplo. Naravno - zašto onda ne dodati još za 570s ploču (gledam MSI MAG X570S TOMAHAWK MAX WIFI)? Ahahah.

Svakih 5-10 godina kupujem komp i uvek ista priča - dodaj još malo tu-tu-tu, ali onda se to brzo i lako nakarika.
Opet, do sad sam se kajao jedino kad ne dodam (naknadni apgrejd u praksi obično bude jalov posao, jer se brzo menjaju standardi). Ali isto tako nikad nisam davao novce za baš high-end komponente.

Eto, mali monolog, kako god se okreneš - **** ti pozadi.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2022, 21:52   #17
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Odluci se prvo sta ti hoces. I naravno koji ti softver odgovara, i donosi najvise novca, i u skladu sa time uzimas hardver. Imas softver koji tesko ide preko 6 ili 8 jezgara, ali zato odlicno iskoristava graficku, dok imas obrnute situacije gde je CPU prioritet, a graficka nije toliko bitna. Tako da imas 2 opcije Ryzen 9 5700x/Intel I7 12700 sa GeForce 3060/Radeon 6600 ili da ides na Ryzen 5 5700x/Core I5 12600K sa GeForce 3060ti/Radeon 6800. 3070 nemoj ni da gledas jer je tek ~10% brza od 3060ti, a kosta cesto 20-30% vise. Mozda cak i RX 6700XT sa 12GB video memorije bi ti bio dobar izbor. U krajnjoj liniji sta god da uzmes, moci ces da se lepo igras u 1080p/1444p rezoluciji.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Relja (8.10.2022)
Stara 11.10.2022, 23:01   #18
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Odluci se prvo sta ti hoces. I naravno koji ti softver odgovara, i donosi najvise novca, i u skladu sa time uzimas hardver. Imas softver koji tesko ide preko 6 ili 8 jezgara, ali zato odlicno iskoristava graficku, dok imas obrnute situacije gde je CPU prioritet, a graficka nije toliko bitna. Tako da imas 2 opcije Ryzen 9 5700x/Intel I7 12700 sa GeForce 3060/Radeon 6600 ili da ides na Ryzen 5 5700x/Core I5 12600K sa GeForce 3060ti/Radeon 6800. 3070 nemoj ni da gledas jer je tek ~10% brza od 3060ti, a kosta cesto 20-30% vise. Mozda cak i RX 6700XT sa 12GB video memorije bi ti bio dobar izbor. U krajnjoj liniji sta god da uzmes, moci ces da se lepo igras u 1080p/1444p rezoluciji.
Upravo tako.
Raspitao sam se kod korisnika softvera. Možda još nekom koristi info (ako su lagali mene i ja lažem vas):

U suštini, DaVinci dosta dobro upošljava grafičku, ali za neke poslove namuči i CPU (u zavisnosti od formata i vrste obrade koja se radi).

Nvidia bolje radi sa H264 kompresijom, a AMD sa H265.

Za H264/265 4:2:2 - najbolje Intel CPU jer koristi iGPU za rad u tom slučaju (ako se ne uzme osakaćena KF varijanta).

S tim da razlike nisu ogromne, ali jesu merljive.

Ono što je definitivno problem je VRAM. Ako ga zafali, a 8 GB može biti na knap za 4K video obradu, onda ne usporava, nego puca.

Sad - najjeftinija NVIDIA sa barem 12 GB VRAM-a je 3080 12 GB i košta Boga Oca.

Sve u svemu, odlučio sam se na AMD RX 6800 za 650 evra (XT varijantu nalazim tek za oko 900 evra). Ima 16 GB VRAM-a, što je komotno spram snage kartice.

Po dosadašnjem iskustvu, grafičke koje su na knap sa VRAM-om jako brzo "ostare" - kontam da zato Nvidia tako i štedi sa time, da bi ljudi kupovali nove.

AMD sa ovim softverom rade neke stvari sporije (i do 30%), neke malo brže, ali zbog dovoljno rama neće biti situacija da sve pukne, a i drajvere su sad ispeglali pa rade i stabilno.

Da postoji 3070 Ti sa 16 GB VRAM-a i sličnom cenom (makar i za 100-200 evra višom), uzeo bih to (ipak ima prednosti za rad, ili/i za striming ako krenem i sa tim da se igram ) - ali ovako mi deluje preskupo i osakaćeno u samom startu.

Nadam se da će sve lepo raditi jedno s drugim, pa da za 3-5 godina zanovim, kad ovih dana aktuelne novi CPU AMD i Intel, i nove grafičke Nvidia i AMD reše sve dečije bolesti i svedu cene na neke razumne (ovo je već jako optimistično).
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2022, 20:09   #19
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Sada sve ovo ima smisla sto pricas. Resio si sebi problem. Core I5 12600K ili I7 12700 i Radeon 6800 16GB, i naravno makar 32GB RAM-a. Mozda jedino da sacekas malo jer 13000 serije Intela je iza coska. Imace ~10-15 bolji IPC i +4 do 8 e jezgara po procesoru. I5 13600K ce da ima 4 vise koliko znam. Jedino sto mozda da pogledas, ako ti je frka za novac je GeForce 3060 12GB. Mogu da se nadju za oko 400-450 evra, ali tih 12GB bi ti znacilo kod video obrade verovatno.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Relja (12.10.2022)
Stara 29.10.2022, 12:09   #20
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Video editing i igranje kad/ako stignem

Da se zahvalim još jednom svima na savetima - a i da dam povratnu informaciju, šta sam na kraju uzeo (od "Mađara" - cene i dostupna ponuda u momentu kupovine su uticali):


1 UPS
APC Back-UPS 1600VA BX1600MI-GR 228 eur sa 2 god gar.


2 CPU
AMD Ryzen 9 5900X 3.70GHz 414 eur sa 3 god gar


3 CPU-COOLER
NOCTUA NH-D15S 84 eur sa 5 god gar


4 PLOČA
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II 175 eur sa 3 god gar


5 RAM
Kingston Fury 64GB Beast DDR4 3600MHz CL18 KIT KF436C18BBK2/64 282 eur sa 3 god gar


6 NVMe SSD
SAMSUNG 2TB 970 EVO Plus M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7S2T0BW 250 eur sa 5 god gar


7 KUĆIŠTE
COOLERMASTER MasterCase H500P Mesh ARGB beli 195 eur


8 GRAFIČKA
SAPPHIRE 11305-01-20G Radeon RX 6800 16GB GDDR6 NITRO+ PCIE 683 eur sa 3 god gar


9 NAPAJANJE
CORSAIR RMx Series RM1000x 1000W V2 252 eur sa 1 god gar


~ 2563 evra




Kratak komentar:


RX 6800 XT je bila za oko 30% skuplja, a negde sam morao podvući crtu sa budžetom. Ova koju sam uzeo se lepo undervoltuje i overclockuje, i prolazi stress testove. Za sad deluje sasvim OK.


Napajanje od 850W nije bilo dostupno, dok mi je 750W delovalo da bi moglo biti blizu granice. Tako da sam uzeo šta je bilo, u kvalitetu. Ne planiram neki apgrejd (ako ga bude, verovatnije je da ću sve menjati za nekoliko godina. Eventualno možda ima smisla uzeti jaču AMD grafiku ako im se nova serija pokaže dobro, a budem se "razbijao od posla" pa mi ta brzina bude usko grlo).


Nvidia grafike škrtare sa VRAM memorijom, a računam da je sa AMD grafikom OK uzeti i AMD procesor.


Da li je moglo bolje i bliže optimalnom? U teoriji da? Da li sam mogao na nečemu uštedeti, a nešto drugo pojačati? Možda, prvenstveno grafičku (uz uštedu na procesoru i napajanju).


Ipak, prvi utisci su pozitivni - lepo to radi.

p, li { white-space: pre-wrap; }
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (1.11.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
YouTube mi iskasapi video :( BugA Video/TV softver 6 4.4.2010 22:13
Kako napraviti internet tv olujnik Video/TV softver 4 11.6.2008 19:19
Video editing pod linux-om Vladimiros Video/TV softver 3 15.10.2006 23:30
Video conversion & editing Vladimiros Slobodni softver 3 12.10.2006 17:23
Nabavka video editing software-a? Thecko Video/TV softver 4 17.4.2006 2:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com