Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.10.2007, 14:23   #1
Pajo
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Poruke: 87
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pajo
Određen forumom pomoc oko odabiranja wireless antene

pozz!
Ovko kod mene imaju dva provajdera.... Kod prvog provajdera imam perverzno dobru opticku vidljivost, na udealjenosti od ~300m...
Sto se tice drugo provajdera nemam neku opticku vidljivost kao sto se vidi na slici (zeleno predstavlja brdo na kojem se nalazi provajder).
Drugi provajder je mnooogo jeftiniji, pa bih voleo da idem preko njih..

Moguce je i da stavim antenu na vr` zgrade i onda bi imala odlicnu vidljivost, ali s obziron da sam na prvom spratu trebace mi min 15m kabla da dodje na 7sprat. Dakle dajte mi predloge za opremu u slucaju 1, i u slucaju 2 i neku orjentacionu cenu...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sema.jpg
Viđeno:	130 puta
Veličina:	15,9 KB
ID:	12953  
Pajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 21:54   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

Znači ako imaš mogućnosti da antenu popentraš na vrh zgrade u tom slučaju ti predlažem varijantu da nabaviš neki usmerenu antenu recimo neki Yagi model sa pojačanjem od recimo 24dB (Decibela) . To pojačanje će ti biti sasvim dovoljno da stupiš u vezu sa AP-om provajdero do razdaljive odprilike ~500M . Što je u tvom slučaju i više nego dovoljno . Što se tiče ostatka opreme ja predlažem da napraviš kombinaciju AP (u kliijent modu) + Yagi antena + Eksterni ormarić (koji će štititi tvoj AP od spoljašnjih uticaja , kiša , sneg...)

U slučaju da se rešiš za kombinaciju koju sam ti predložio od AP-a do kompa (sviča) koji se nalazi kod tebe u sobi ide "klasičan" UTP kabli .

Što se tiče cena stvari stoje ovako :

AP (Acess Point) : Košta u rasponu od 50-100 € (sve u zavisnosti od kvaliteta i mogućnosti) ali bi tebi vršio posao model i od 50 € (vrlo verovatno) .



Antena (Yagi) : Takođe tu je negde od 30 € pa naviše (zavisi od pojačanja) . Tokoju ćeš antenu da uzmeš opet zavisi od toga kakav je kvalitet signala samog provajdera (najbolje se konsultuj sa ljudima koji rade u firmi gde želiš uzeti internet pa vidi koje oni pojačanje za antenu predlažu ali mislim da će ti posao završiti antena koja ima pojačanje između 18-24dB ... Ako te interesuje gde možeš da pazariš Yagi antene oko toga možeš da se informišeš u SK-u jer na poslednjoj strani u časopisu postoji oglas jedne firme koja se bavi prodajom tih antena .



1. Usmerena Antena 2. Grid Antena 3. ; 4. Kantene (samogradnja)

Sanduče za AP : Cena tih sandučića za Wireles opremu se kreće 20-30 € (u zavisnosi od veličine) . Za sanduče zaista neznam gde bi mogao da pazariš kada sam ja kod mene instalirao Wireles opremu moj provajder je između ostalog imao i te sandučiće u ponudi pa sam ja to pazario preko njih ...

Poslednja ispravka: Freško (20.10.2007 u 23:17) Razlog: Dodavanje Slika
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 21:55   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

UTP i ostali kablovi , konektori : Te sitnice uzimaš prema potrebi od AP--A do antene ide 50 Omski kabli u dužini ne većoj od par metara (cena po metru je negde oko 50 Din) . Od AP-a do kompa ili sviča (u zavisnosti komlo kompa povezuješ) ide UTP kabli (ne duži od 30m iz razloga što osim internet saobraćaja kroz njega prolazi i napajanje za AP [DODATNIH 12V] iz adaptera , osim u slučaju da na krovu zgrade nemaš neki šteker u koji bi mogao da utakneš Adapter za napaje AP-a) . Cena UTP kabla se kreće ~20 Din po metru .


Zaključak
: Ako prraviš kombinaciju (AP+Sanduče+Yagi antena) , sva ta oprema će te izaći odprilike od ~80-150 € (u zavisnosti od toga dali kupuješ gotovu antenu ili se rešiš sa nekim ortakom da je napraviš i od toga kakav AP pazariš) . Ako se rešiš da antenu sam praviš pogledaj temu : antena za bezicni internet tu ćeš naći uputstva za samogradnju WiFi Antena .... Postoji i jeftinija varijanta ge ide Wireles mrežna kartica u komp , u toj varijanti možeš da prištediš i do 50 € u tom slučaju postoje i određena ograničenja poput razdaljine Antene od mrežne kartice koja nebi trebala da pređe 5-6 metara , možeš imati raznoraznih problema i tako dalje i tako bliže ... Iz tog razloga nebih da sada govorim o tokj kombinaciji jer je daleko lošija od one o kojoj sam gore pisao . Ali ako insistiraš reci i u tom slučaju ću ti detaljno obrazložiti šta ti je sve potrebno .

Poslednja ispravka: Freško (20.10.2007 u 23:17)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Pajo (21.10.2007)
Stara 20.10.2007, 22:15   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

Ja bih se ipak odlučio za prvog provajdera. Dosta jeftinija oprema (dodvoljno bi bilo wifi kartica+kabl+antena) i lakša za održavanje. Plus kad je nešto jako jeftino na wireless-u to se obično ispostavi da je š kvalitet. Ne kažem da mora da znači, ali nije isključeno.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 0:21   #5
Pajo
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Poruke: 87
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pajo
Određen forumom Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

@Freško, mnogo ti hvala na postavljenom postu i pomoci!!!

Ovako, kod oba provajdera me muzu kao savsku kozu... Kada su dolazili ljudi iz prvog provajdera ( u pitanju je Inffo.net ) da vide teren oni su mi rekli kao ne moze ne vidis lepo AP, mada ja sam perverzno dobro video AP ali nisam znao da mi je tu ispred nosa... A ovi iz drugog provajdera ( neki MB.net), nece da mi ugrade jer sam na prvom spratu jer bi morali da podignu na krov antenu itd...

Ako nadjem neki kompromis izmedju komsija da zajedno odradimo sve to bice imba! Posto ionako cekam da adsl dodje, necu da bacam pare na trule warlesse...

Sad cu videti da iskombinujem soluciju wifi kartica + kabl + antena, posto je relativno jeftina i ako dodje do nekih promena tj ako komsije budu htele da postavimo ruter na zgradu, necu zaliti da tim parama...
Pajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 0:31   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

Daklem , ako nagovoriš komšiluk da ti da novac za opremu onda definitivno zavrsšavaj kombinaciju AP+Antena+1 Switch da bi razdelio net po komšiluku (to pod uslovom da je rutiranje od strane provajdera dobro odrađeno , ako ne u tom slučaju će morati i ruter kako bi se svim lepo razdelio net) . Au slučaju da niko sem tebe neće i da nećeš da ulažeš u kvalitetnu Wireles opremu , u tom slučaju WiFi kartica + par metara kabla + Kantena i rešio si problem beta na neko vreme dok i tvoja tel. centrala ne dobije ADSL portove ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 1:06   #7
Pajo
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Poruke: 87
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pajo
Određen forumom Re: pomoc oko odabiranja wireless antene

Koju mi WiFi karticu preprucujete? I gde da nadjem konektore sto ce mi biti potrebni? kabal ide koaksialni? I kakva banana ide u WiFi karticu?
Uzimajuci u obzir da mi je opticka vidljivost odlicna i udaljenost max 300m ( da li ce smetati antene koje se nalaze na istom krovu na kojem je AP , u smislu da li nece slabiti signal?).
Pajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Wireless Pomoc Mr.Eco Slobodni softver 12 20.11.2007 0:23
Wireless u BG! Marko 0401 Internet usluge 8 4.6.2007 9:16
Wireless antena - pomoc! vazon Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 7.4.2007 1:11
pomoc oko wireless opreme miske_car Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 3.10.2006 22:02
wireless antene bebeys Internet tehnologije 2 19.1.2006 13:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com